< Spať na články
Kalerabove listy

Aj vy vyhadzujete kalerábové listy do koša, alebo ich nechávate priamo v obchode? Robí to väčšina ľudí, ktorých poznám a vedzte, že nerobíte dobre. Kalerábové listy obsahujú viac vitamínov ako samotný kaleráb.

Obsah vitamínov v kalerábových listoch

Kalerábové listy, ktoré väčšinou končia v koši obsahujú 3 krát viac vitamínu C a taktiež vápnika, ako samotná buľva.

Samotný kaleráb má vysoký obsah vitamínov skupiny B, napr. vitamín B6, biotín, niacín, kyselinu nikotínovú, pantoténová a listová, vitamín C, vitamín A a vitamín K. Kaleráb taktiež obsahuje tiež veľa vlákniny a je bohatým zdrojom minerálov ako napríklad selén, sodík, draslík, horčík, vápnik, mangán, železo a fosfor.

Kaleráb má pozitívny vplyv na naše zdravie - posilňuje imunitný systém, pomáha predchádzať infekciám, posilňuje srdce, stimuluje okysličenie a dýchanie buniek. Keďže neobsahuje žiaden tuk a má málo kalórií, odporúča sa konzumovať aj pri chudnutí a diétach. Takisto zlepšuje náladu a pomáha prekonávať stres.

Ako pripraviť kalerábové listy

Kalerábové listy môžete konzumovať surové, môžete z nich pripraviť šalát, alebo ich môžete udusiť na masle podobne ako špenát. Známa je aj maďarská kalerábová polievka, do ktorej ide nakrájaný kaleráb aj s listami.

čítaj tiež

Dusené kalerábové listy

Dusené kalerábové listy

Jednoduchý recept na dusený kaleráb a kalerábové listy ako alternatíva k špenátu. Keďže kalerábové listy sú chutné a obsahujú veľké množstvo vitamínov a minerálov, bola by škoda ich nepoužiť.