< Spať na články

V stravovaní by sme si mohli brať príklad od našich predkov, ktorí cukor (ako ho poznáme v dnešnej podobe) nepoznali. Ľudia stáročia jedli mäso, tuky, zeleninu či ovocie - len cukor v pridanej forme nie. My však žijeme úplne inak. Za posledných 100 rokov vzrástla spotreba repného cukru z 1 kg/osobu/rok na takmer 100 kg/osobu/rok. Pribudli infarkty, mozgové porážky, metabolické choroby, srdcovo cievne ochorenia, lipidové choroby, rakovina a väčšina obyvateľstva má nadváhu. Spomínané choroby sa, žiaľ, čoraz častejšie prejavujú už aj u detí. Je preto na mieste sa nad tým celým zamyslieť: KTO a vôbec prečo tak smelo propaguje CUKOR ako zdroj energie? Čo s tým dosiahne?

Cukor jpg

Prečo obmedziť cukor?

Keď denne skonzumujete 100 gramov cukru, znížite schopnosť bielych krviniek likvidovať škodlivé mikroorganizmy asi o 40%. Negatívne účinky bieleho cukru sa prejavia už polhodinu po zjedení a trvajú až 5 hodín.

Vysoký príjem cukrov oslabuje imunitu, pretože konkuruje využitiu vitamínu C (tzv. glukózo-askorbátový antagonizmus). Transport vitamínu C a glukózy totiž prebieha rovnakými cestami, preto prebytok glukózy v plazme vedie k zníženiu prestupu vitamínu C, a tým k oslabeniu funkcií bielych krviniek.

Cukor neovplyvňuje len Vašu váhu

Cukor znižuje vašu imunitu takmer okamžite. Jeho nadmerná spotreba škodí organizmu viac, ako by ste si mysleli. Nejde len o kilá navyše. Pneumatika na bruchu je to najmenej, čo by vás v súvislosti s konzumáciou cukru malo trápiť.

Pre tých z vás, ktorí skalopevne tvrdia, že nejedia veľa sladkého, máme zlú správu. Cukor sa nachádza dokonca i tam, kde by ste to nečakali, vrátane kečupu, všetkých polotovarových omáčok, ochutených cereálií, jogurtov, vína či zdanlivo neškodného slaného pečiva.

Pozor aj na sladené nápoje, obsahujú veľké množstvo cukru!

Napoje cukor

Cukor, alebo inak sacharóza, vytvára v našich črevách kyslé prostredie. Tým sa v tele ničia potrebné vitamíny a minerály. Cukor v ňom vytvára pôdu pre vznik plesní a baktérií. Náš organizmus s cieľom chrániť sa, uvoľňuje dôležitý vápnik. Jeho strata vedie ku kazivosti zubov, rednutiu kostí a celkovému oslabeniu. To však ani zďaleka nie sú jediné následky nadmernej konzumácie „rýchlych cukrov“.

Cukor môže spôsobiť aj nesústredenosť a zabúdanie

V pečeni sa ukladá ako glukóza. Častý príjem rafinovaných cukrov spôsobí, že sa nadmerné množstvo glukózy vracia do krvi ako mastné kyseliny. Keď sa uložia na našich problematických miestach, smerujú do srdca a obličiek, čím sa činnosť týchto orgánov začína spomaľovať. Výrazne sa zvýši krvný tlak a pociťujeme únavu až malátnosť.

Mení sa kvalita červených krviniek, premnožujú sa biele a naša imunita výrazne klesá. Rovnako sa tak znižuje činnosť mozgu, presnejšie schopnosť rozmýšľania a zapamätania.

Cukor negatívne ovplyvňuje vývin dieťaťa

Lekár Jozef Jonáš pre český portál tyden.cz uviedol: "Keď dieťa odmalička prekrmujete cukrom, psychicky ani inteligenčne nedosiahne takú úroveň, akú by mohlo. Do päť rokov sa totiž v ľudskom mozgu tvoria neuróny, cukor tomu zabraňuje."

Cukor = návykový a toxický "biely jed"

Od amerických vedcov si cukor vyslúžil označenie "biely jed". O ich výskumoch v súvislosti s ním informovala televízna stanica CBS News.

Endokrinológ Robert Lustig označuje cukor ako toxický. Tvrdí, že je najčastejšou príčinou úmrtia na srdcové choroby.

Súhlasí s ním aj biologička Kimber Stanhopeová z Kalifornie. Predložila dôkazy o tom, že hromadenie cukru zaťažuje našu pečeň a vytvára sa nebezpečný LDL cholesterol upchávajúci cievy.

Profesor z Harvardu, Lewis Cantley tvrdí, že cukor môže byť i spúšťačom rakovinových ochorení, a to pre náhly nárast inzulínu.

Podľa oregonského neurológa Erica Stica je cukor veľmi návykovou látkou podobne, ako alkohol, tabak či dokonca kokaín. Ak to s ním preháňate, vytvoríte si odolnosť a máte potrebu stále väčších a väčších dávok.

Pozrite si zoznam závažných ochorení spôsobených nadmernou konzumáciou bieleho cukru:

  • oslabená imunita
  • únava
  • obezita
  • kvasinková a močová infekcia
  • poruchy trávenia
  • hemeroidy
  • vysoký cholesterol
  • choroby srdca a ciev
  • bolesti hlavy
  • depresia
  • podráždenosť
  • "vykrmovanie" rakovinových buniek

zdroje: zena.atlas.sk, pluska.sk, info.sk, potrintol.blogspot.sk