Rumancekova

Rumančeková silica má intenzívnu sladkú bylinnú vôňu a má výrazné protizápalové a upokojujúce účinky. Získava sa destiláciou čerstvých kvetov vodnou parou.

Rumanček kamilkový (Matricaria chamomilla) je liečivá rastlina dorastajúca do výšky 15-50 cm. Pôvodný areál rozšírenia zahŕňal južnú Európu a oblasť Stredomoria. V priebehu doby sa pestovaním postupne rozšíril i do iných teplejších oblastí Európy i do Ameriky a Ázie. V južných oblastiach sa pestuje v poľných kultúrach. Na Slovensku a v Česku rastie celkom hojne na celom území od nížin až do podhoria.

Éterické oleje extrahované z rumančeka obsahujú zložky azulén (tiež nazývaný chamazulén), alfa-bisabolol, bisabolol oxidu A a B a bisabolén oxidu A.

Rumančeková silica - účinky

Rumančeková silica má protizápalové účinky

Rumančeková silica má analgetické vlastnosti, ktoré účinne znižujú bolesť svalov a kĺbov. Tiež znižuje závažnosť bolestí hlavy, dutín, zubov a poranení kostí. Je tiež veľmi účinná pri zmierňovaní silnej bolesti neuralgie (prudké nervové bolesti - záchvat) obmedzovaním krvných ciev, ktoré obklopujú deviaty kraniálny nerv a zmierňuje tlak.

Detoxikuje krv z toxínov, ako je kyselina močová. Pomáha tak liečiť choroby, ako je reumatizmus a artritída, ktoré sú spôsobené nesprávnym obehom a hromadením kyseliny močovej. Tieto schopnosti ju klasifikujú ako dobrú antiflogistiku, látku, ktorá znižuje opuch.

Rumančeková silica má antiseptické účinky

Rumančeková silica má veľmi dobré antiseptické a antibiotické vlastnosti, ktoré nedovoľujú rozvoj biotických infekcií, vznikajúce v dôsledku baktérií a húb. Odstraňuje tiež infekcie, ktoré už existujú. Je tiež dobrým antihelmintikum, liek ktorý zabíja najrôznejšie črevné parazity. Ak sa aplikuje na vlasy, ničí vši a roztoče a udržuje vlasy a pokožku hlavy bez infekcií a poškodenia.

Rumančeková silica má upokojujúce účinky

Rumančeková silica upokojuje takmer všetky nervové poruchy alebo hyperreakcie, ktoré spôsobujú kŕče, nervozitu a stratu kontroly nad končatinami. Udržiava nervy a nervový systém v stave dobrého zdravia a správneho fungovania.

Eliminuje pocity smútku, depresie, sklamania a ľahostajnosti, zatiaľ čo vyvolávajú určitý druh šťastného alebo uvoľneného pocitu. Dokonca aj vôňa tohto oleja môže pomôcť pri prekonávaní depresie a pri vytváraní dobrej nálady.

Rumančeková silica pomáha liečiť akné i ekzém

Harmančekový étericky olej je antialergický a pomáha liečiť akné i ekzém odstraňovaním toxínov a čistením mazových a ekrinných žliaz potením.

Rumancekova1

Rumančeková silica - použitie

Rumančekovú silicu môžete použiť ako:

inhalácia - 3 kvapky silice pridajte do jedného litra vriacej vody v plochej nádobe a vdychujte vznikajúce výpary. Inhalovanie môžete zintenzívniť prehodením uteráka cez hlavu. Doba inhalácie je maximálne 10 minút, trikrát za deň. Inhalácia má výrazné protizápalové a hojivé účinky.

kúpeľ - 4 kvapky silice pridajte do vane s teplotou vody 37 °C a premiešajte. Silica sa rozprestrie na vodnej hladine a pri vstupe do vane časť ulpnie na pokožke, časť sa vyparuje a tým sa dostáva do pľúc. Doba kúpeľa je maximálne 20 minút. Kúpeľ má upokojujúci účinok pri klimakterických a predmenštruačných stavoch a priaznivý účinok na pokožku.

pleťová voda - 3 kvapky silice pridajte do pohára s 100 ml vody a premiešajte. Vatovým tampónikom si ošetrite pleť. Pleťová voda je vhodná na suchú a citlivú pleť a akné.

krém - do 20 ml roztierateľného masťového základu pridajte 5-10 kvapiek silice, premiešajte a nanášajte na pokožku. Krém je vhodný na suchý ekzém a má protizápalové účinky.

neriedená silica - na postihnuté miesto naneste primerané množstvo silice a jemne vmasírujte do pokožky. Pri popáleninách a bolestivých poraneniach sa postihnutého miesta nedotýkajte. Neriedenú silicu môžete použiť ako podporu hojenia rán, na zápal ďasien a nosovej sliznice, na mokvajúci ekzém.

upozornenie - len na vonkajšie použitie

organicfacts.net, hanus.sk, sk.wikipedia.org