Píniové orechy - 7 účinkov na zdravie

Obsah článku

  Píniové orechy

  Píniovým orechom nevenujeme toľko pozornosti, koľko by si v skutočnosti zaslúžili. Okrem vitamínov E a K obsahujú totiť množstvo minerálov, ktoré sú dôležité pre správne fungovanie imunity, kostí, nervov a srdca.

  Píniové orechy sú jedlé semená, produkované v Európe väčšinou z borovice píniovej, ktorá sa pestuje pre svoje orechy viac ako 5 000 rokov, a ktoré sa z divokých stromov zbierajú oveľa dlhšie.

  Obsah vitamínov a minerálov v píniových orechoch

  Píniové orechy v 100 g obsahujú 673 kalórií, 68 g tukov, 13 g sacharidov (z toho 3,6 g cukry), 4 g vlákniny, 14 g bielkovín a 1,4 g škrobu. Ďalej obsahujú vitamín A, takmer všetky vitamíny skupiny B, C, E a K, betakarotén, z minerálnych látok obsahujú mangán 419% ODD, fosfor, horčík, zinok, meď, železo, draslík, vápnik, selén, omega 3 a omega 6 mastné kyseliny.

  Píniové orechy dodávajú energiu, udržujú zdravé srdce, upokojujú nervový systém, udržujú zdravé kosti, podporujú imunitu, udržujú zdravú pokožku a vlasy.


  Píniové1

  Píniové orechy - 7 účinkov na zdravie

  Píniové orechy dodávajú energiu

  Živiny v píniových orechoch, ako sú mononenasýtené tuky, železo a bielkoviny, pomáhajú zvýšiť hladinu energie. Sú tiež bohatým zdrojom horčíka. Keď je horčík v tele na nízkej úrovni, môže spôsobiť únavu. Píniové orechy tiež pomáhajú budovať a opravovať tkanivá v tele, ktoré by inak mohli viesť k únave. Proteín v orechoch tiež pomáha. Tejto živine, ktorá je komplexnou molekulou, trvá dlhšie, než sa rozpadne v tele, čím ponúka stabilnú a dlhodobú dávku energie bez toho, aby spôsobila vyhorenie.

  Píniové orechy udržujú zdravé srdce

  Mononenasýtené tuky, vitamíny E a K, horčík a mangán v píniových orechoch tvoria synergickú zmes na prevenciu kardiovaskulárnych ochorení. Kyselina pinolénová zasa podporuje zdravý cholesterol a dokonca pomáha znižovať hladiny zlého cholesterolu (LDL). Vitamín K v týchto semenách pomáha tvoriť krvné zrazeniny, aby sa zabránilo krvácaniu po poranení, zatiaľ čo vitamín E pomáha produkovať červené krvinky dôležité pre transport kyslíka. Konzumácia orechov je tiež spojená s nižšími hladinami krvného tlaku.

  Píniové orechy upokojujú nervový systém

  Píniové orechy obsahujú železo, ktoré je minerálom potrebným na skladovanie a prepravu kyslíka, čo je dôležité aj pre zdravie mozgu. Horčík zasa pomáha liečiť úzkosť, depresiu a stres. Príjem horčíka v potrave pomáha zlepšiť stav adolescentov s depresiami a úzkostnými poruchami. Vyššie hladiny horčíka vedú k menším emocionálnym výkyvom.

  Píniové orechy udržujú zdravé kosti

  Vitamín K v píniových orechoch pomáha pri liečbe a prevencii osteoporózy tým, že zvyšuje minerálnu hustotu kostí a znižuje mieru zlomenín. Navyše obsahujú v 100 g až 419% ODD mangánu, ktorý v kombinácii s vápnikom, zinkom a meďou pomáha znižovať úbytok kostnej hmoty, zabezpečuje rast kostí, reprodukciu a rast chrupaviek.

  Píniové2

  Píniové orechy podporujú imunitu

  Píniové orechy obsahujú dobrú dávku minerálov, ako je zinok a meď, ktoré robia skvelú prácu pri posilňovaní imunitného systému.

  Píniové orechy udržujú zdravú pokožku

  Vysoká koncentrácia rôznych esenciálnych vitamínov, minerálov a antioxidantov robí píniové orechy neuveriteľne nápomocnými pre starostlivosť o pleť. Vitamín E a antioxidanty brzdia proces starnutia. Vďaka svojim protizápalovým vlastnostiam je olej z píniových orechov veľmi vhodný pre citlivé typy pleti. Vyživuje pokožku a chráni ju pred rôznymi bežnými stavmi. Okrem toho má tiež skvelé hydratačné účinky na pokožku. Pomáha tiež znížiť množstvo kožných problémov, ako je svrbenie, lupienka, pupienky, ekzémy, svrab a vredy.

  Píniové orechy udržujú zdravé vlasy

  Píniové oriešky sú zdrojom vitamínu E, ktorý podporuje rast vlasov. Okrem toho udržiava pokožku hlavy v dobrom stave. Ľudia trpiaci vypadávaním vlasov zistili, že olej z píniových orechov je mimoriadne užitočný v boji proti tomuto stavu.

  Tieto orechy obsahujú tiež vysokú koncentráciu bielkovín. Obsah bielkovín v orechoch chráni vlasy pred poškodením a udržuje ich silné, zdravé a lesklé.

  Píniové3

  Píniové rizoto

  Ako píniové orechy nakupovať?

  Píniové orechy u nás kúpite len vylúpané a spracované, balené vo vzduchotesných plastových obaloch.

  Ako píniové orechy skladovať?

  Píniové orechy bez škrupín nie sú dobrými kandidátmi na dlhodobé skladovanie. Ľahko sa poškodia, najmä ak sa skladujú na horúcom, vlhkom mieste. Preto je najlepšie skladovať ich na chladnom a suchom mieste.

  Ako píniové orechy spotrebovať?

  Píniové orechy môžete konzumovať samotné, alebo ich môžete pridať do smoothie, cereálií, môžete nimi posypať rizoto, šalát, cestoviny, rybu, pridávajú sa do bazalkového pesta, do koláčov.

  https://www.stylecraze.com/art...