Para orechy - 10 účinkov na zdravie

Obsah článku

  Para orechy

  Para orechy majú krémovú, lahodnú a sladkastú chuť. Keďže obsahujú množstvo stopového prvku selénu, ktorý je dôležitý pre zdravie i krásu, stačí vám zjesť naozaj málo - 10-15 g (2-3 kusy denne) aby ste dosiahli maximálny efekt.

  Para orech - brazílsky orech je juhoamerický strom a tiež názov komerčne zberaných jedlých semien. Para orech je strom dosahujúci výšku až 50 m a s kmeňom 1 až 2 m v priemere, čo je jeden z najväčších stromov v amazonských dažďových pralesoch. Môže žiť 500 a viac rokov a podľa niektorých úradov často dosahuje vek 1 000 rokov. Pochádza z Guianasu, Venezuely, Brazílie, východnej Kolumbie, východného Peru a východnej Bolívie. Orechy rastú v okrúhlej kokosovej škrupine, ktorá pri rozbití odhalí okolo 12-20 para orechov.

  Obsah vitamínov a minerálov v para orechoch

  Para orechy v 100 g obsahujú 655 kalórií, 66 g tukov, 12 g sacharidov (z toho 2,3 g cukry), 8 g vlákniny a 14 g bielkovín, množstvo aminokyselín. Sú taktiež výborným zdrojom minerálnych látok - v 100g obsahujú 106% ODD horčíka, 104% ODD fosforu, 57% ODD mangánu, 43% ODD zinku a 3485% ODD selénu. Ďalej obsahujú vitamín A, B, C a E, železo, vápnik, draslík, sodík, beta-sitosterol, omega 3 a omega 6 mastné kyseliny.

  Para orechy udržujú zdravú štítnu žľazu, majú vplyv na náladu a duševné zdravie, zvyšujú hladinu testosterónu, udržujú zdravú pokožku, pomáhajú liečiť akné, udržujú zdravé srdce, zlepšujú trávenie, pomáhajú posilňovať svaly, udržujú zdravý nervový systém.


  Para1

  Para orechy - 10 účinkov na zdravie

  Para orechy udržujú zdravú štítnu žľazu

  Štítna žľaza je miesto, z ktorého sa produkujú, distribuujú a regulujú niektoré základné hormóny v tele. Para orechy obsahujú množstvo selénu, stopového prvku, ktorý hrá hlavnú úlohu pri správnom fungovaní štítnej žľazy.

  Para orechy majú vplyv na náladu a duševné zdravie

  Nízke hladiny selénu sú spojené s poruchami súvisiacimi s náladou vrátane úzkosti, depresie a únavy. Konzumácia orechov zvyšuje metabolizmus serotonínu, chemická látka pre dobrý pocit, ktorý reguluje náladu, chuť k jedlu a spánok.

  Para orechy zvyšujú hladinu testosterónu

  Para orechy, s vysokým obsahom selénu, sa často nazývajú testosterónové superpotraviny. Selén pomáha zlepšiť kvalitu spermií, ich pohyblivosť a objem. To zase súvisí s hladinou testosterónu u mužov, čím je vyšší testosterón, tým vyšší je počet spermií. L-arginín v orechoch je tiež účinnou liečbou na erektilnú dysfunkciu.

  Para orechy udržujú zdravú pokožku

  Komplexný profil vitamínov a živín v para orechoch ho robí obzvlášť vhodným na zlepšenie zdravia pokožky. Selén, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny C a E v orechoch dodávajú pleti zdravý lesk a zlepšujú elasticitu pokožky, čím znižujú známky starnutia. Selén stimuluje aktivitu glutatiónu, silnej antioxidačnej zlúčeniny, ktorá odstraňuje voľné radikály z kožných buniek, ktoré spôsobujú vrásky. Olej z brazílskych orechov je tiež vynikajúcim zvláčňujúcim prostriedkom, ktorý pomáha predchádzať vysušeniu pokožky, ekzémom a psoriáze.

  Para orechy pomáhajú liečiť akné

  Vysoký obsah zinku v para orechoch chráni pred vznikom akné alebo znižuje ich množstvo. To možno dosiahnuť bežnou konzumáciou orechov alebo aplikáciou oleja z para orechov na postihnutú oblasť. Hlavným dôvodom tejto ochrannej kvality je aj bohatý obsah vitamínov a antioxidantov v oleji.

  Para2

  Para orechy udržujú zdravé srdce

  Para orechy majú prekvapivo vysoký obsah zdravých nenasýtených tukov, bežne známych ako omega-3 mastné kyseliny. Sem patrí kyseline olejová a kyselina palmitolejová. Tieto odrody nenasýtených tukov, horčíka, vitamínu E a obsahu selénu v para orechoch sú teda spojené s vyvážením profilu cholesterolu v tele a zlepšením zdravia srdca.

  Para orechy zlepšujú trávenie

  Para orechy obsahujú vlákninu, ktorá uľahčuje peristaltický pohyb v gastrointestinálnom systéme, pohybuje sa cez tráviaci systém a získava čo najviac živín. Pomáha tiež predchádzať žalúdočným vredom, zápche, nadúvaniu a kŕčom.

  Para orechy pomáhajú posilňovať svaly

  Para orechy sú hlavným zdrojom kompletných proteínov so všetkými prítomnými esenciálnymi aminokyselinami, ktoré pomáhajú zlepšovať a posilňovať svaly. Obsahujú tiež horčík, ktorý pomáha pri hromadení kyseliny mliečnej vo svaloch, čím zabraňuje bolesti.

  Para orechy udržujú zdravý nervový systém

  Para orechy sú bohaté na tiamín (vitamín B1), ktorý pomáha udržiavať nervový systém zdravý a silný. Prispievajú tiež k správnej funkcii psychiky, čím pomáhajú zmierniť stresové poruchy.

  Para orechy udržujú zdravé vlasy

  L-arginín, aminokyselina v orechoch, sa často používa na liečbu alopécie alebo mužskej plešatosti, pretože podporuje rast lesklých, hrubých vlasov. Para orechy sú tiež bohaté na omega-3 kyseliny, vitamín E a selén, ktoré pomáhajú, aby boli vlasy lesklé, zdravé a menej náchylné na štiepenie.

  Para3

  Ako para orechy nakupovať?

  V obchodoch nájdete para orechy so škrupinou, lúpané, opražené a solené. Zo zdravotného hľadiska sa zamerajte na tie lúpané, nepražené a nesolené. Tie musia byť pevné a nie scvrknuté alebo inak poškodené.

  Ako para orechy skladovať?

  Para orechy zostanú čerstvé po dobu 2-4 týždne, ak sa skladujú vo vzduchotesnej nádobe na chladnom a suchom mieste mimo dosahu vlhkosti a hmyzu. Môžete ich skladovať aj v chladničke, tak vám vydržia až 9 mesiacov, a v mrazničke dokonca až 1 rok.

  Para orechy so škrupinou vám vydržia aj niekoľko mesiacov na suchom a chladnom mieste.

  Ako para orechy spotrebovať?

  Najlepšie je orechy konzumovať priamo surové, alebo ich môžete pridať do zeleninových či ovocných šalátov. Podrvené sa pridávajú aj do polievok či k mäsu, do koláčov či smoothie.

  https://www.organicfacts.net/h...