Obsah článku

  Konopné semená

  Konopné semená sa v poslednej dobe dostávajú do popredia a považujú sa za superpotravinu. Majú bohatý výživový profil a poskytujú rad zdravotných výhod.

  Konope bolo používané v mnohých civilizáciách, od Ázie po Európu (a neskôr Severnú Ameriku) už od neolitu. Hoci konopné semená pochádzajú z rastliny Cannabis sativa, sú bezpečné, pretože neobsahujú THC, ako marihuana.

  Obsah vitamínov a minerálov v konopných semenách

  Konopné semená v 100 g obsahujú 586 kalórií, 49 g tukov, nasýtené 4 600 g, mononenasýtené 5 400 g, polynenasýtené 38 100 g, 5 g sacharidov (z toho 1,5 g cukry), 4 g vlákniny a 32 g bielkovín, množstvo aminokyselín. Ďalej obsahujú vitamín A, B1-tiamín 111% ODD, B2-riboflavín, B3-niacín, B5-kyselinu pantoténovú, B6-pyridoxín, B9-kyselinu listovú, C, E a K, z minerálnych látok obsahujú mangán 362% ODD, fosfor 236% ODD, horčík 197% ODD, zinok 104% ODD, meď, železo, draslík, vápnik, sodík, molybdén, chróm, selén, omega 3 a omega 6 mastné kyseliny.

  Konopné semená udržujú zdravý mozog, podporujú trávenie, chránia pred vznikom rakoviny, udržujú zdravé srdce, pomáhajú liečiť ekzém, udržujú zdravé kosti, chránia pred príznakmi starnutia.


  Konopne 1

  Konopné semená - 7 účinkov na zdravie

  Konopné semená udržujú zdravý mozog

  Konopné semená majú antioxidačné účinky, vďaka obsahu kanabinoidu - CBD. CBD a ďalšie zlúčeniny v semenách majú neuroprotektívne, protizápalové účinky, pomáhajú pri neurologických stavoch ako je Parkinsonova choroba, Alzheimerova choroba, roztrúsená skleróza, neuropatická bolesť.

  Konopné semená podporujú trávenie

  Konopné semená obsahujú nerozpustnú a rozpustnú vlákninu v pomere 80% ku 20%. Rozpustná vláknina tvorí v črevách látku podobnú gélu. Je to cenný zdroj živín pre prospešné tráviace baktérie. Nerozpustná vláknina dodáva objem stolici a pomáha potravinám a odpadom prejsť cez črevá. Konopné semená zbavené šupiek však obsahujú veľmi málo vlákniny, pretože škrupina bohatá na vlákninu bola odstránená.

  Konopné semená chránia pred vznikom rakoviny

  Vďaka perfektnému profilu mastných kyselín omega 3 tukov a GLA pomáha konopné semeno prirodzene vyrovnávať hladiny zápalu a posilňovať imunitný systém. Kanabinoidy v konopných semenách inhibujú (znižujú) rast rakoviny a metastáz, najmä pri rakovine pľúc.

  Konopné semená udržujú zdravé srdce

  Konzumácia konopných semien znižuje riziko srdcových ochorení. Obsahujú vysoké množstvo aminokyseliny argínu, ktorý produkuje oxid dusnatý - molekulu plynu, ktorá spôsobuje, že krvné cievy sa rozširujú a uvoľňujú, čo vedie k zníženiu krvného tlaku a zníženému riziku srdcových ochorení.

  Konopne 2

  Konopné semená pomáhajú liečiť ekzém

  Konopné semená sú bohaté na zdravé tuky. Dávkovanie konopného oleja ľuďom s ekzémom zlepšuje hladiny esenciálnych mastných kyselín v krvi. Majú obsah omega 6 k omega 3 v pomere 3:1, ktorý prospieva kožným ochoreniam a poskytuje úľavu od ekzémov a jeho nepríjemných symptómov.

  Konopné semená udržujú zdravé kosti

  Vďaka vysokému obsahu minerálnych látok, ako je mangán, fosfor, horčík, meď a zinok, konopné semená pomáhajú udržiavať zdravé kosti. Všetky tieto minerály chránia pred vznikom osteoporózy, osteoartritídy (zapálené a bolestivé kĺby) a kosti udržujú pevné a silné.

  Konopné semená pomáhajú chrániť pred príznakmi starnutia

  Vitamín B1-tiamín, ktorý konopné semená obsahujú (v 100 g až 111% 0DD) funguje ako silný antioxidant, ktorý pomáha chrániť telo pred príznakmi starnutia, ako sú vrásky, vekové škvrny a iné stavy súvisiace s vekom, ktoré pravidelne postihujú orgány.

  Konopne 3

  Ako konopné semená nakupovať?

  Pri kúpe konopných semien dávajte pozor na to, či sú zabalené v tmavom, a čo je najdôležitejšie, vzduchotesnom obale. Vyhnite sa preto priehľadným plastovým obalom. Výrobky z konope sú veľmi citlivé na svetlo a teplotu, môžu ľahko oxidovať, čo je spojené so stratou výživných látok.

  Ako konopné semená skladovať?

  Zabalené konopné semená je najlepšie uskladniť na suchom, chladnom mieste alebo v chladničke. Po otvorení balíčka s konopnými semenami sa odporúča ich chladenie alebo uchovávanie v mrazničke a ich čerstvosť vydrží do 8-12 týždňov po otvorení.

  Ako konopné semená spotrebovať?

  Môžete pridať semená konope do smoothies alebo ich rozomlieť a posypať ich na jogurt, kašu, šalát, pečivo, polievku, cereálie.

  zdroj: draxe.com, healthline.com, organicfacts.net