Tekvicové semená - 8 účinkov na zdravie

Obsah článku

  Tekvicové semená

  Tekvicové semená sú veľmi obľúbenou pochúťkou a navyše obsahujú vysoké hodnoty minerálnych látok, ako napr. mangán 214%, fosfor 168%, horčík 155% a zinok 80% odporúčanej dennej dávky v 100g. Doprajte si denne 25-50 g, čo je asi jedna hrsť a poskytnite telu čo mu chýba.

  Tekvicové semeno je jedlé semeno tekvice. Semená sú typicky ploché a asymetricky oválne, majú bielu vonkajšiu šupku a po odstránení šupky majú svetlo zelenú farbu. Niektoré kultivary sú lúpavé a pestujú sa len pre ich jedlé semeno.

  Tekvicové semená boli kedysi používané ako antihelmintikum v tradičnej medicíne domorodými obyvateľmi Severnej Ameriky. Vyhnali pásomnice a iné črevné parazity. Toto viedlo k tomu, že semená boli uvedené v zozname liekopisov Spojených štátov amerických ako antiparazitikum od roku 1863 do roku 1936.

  Obsah vitamínov a minerálov v tekvicových semenách

  Tekvicové semená v 100 g obsahujú 446 kalórií, 19 g tukov, 54 g sacharidov, 18 g vlákniny a 19 g bielkovín. Ďalej obsahujú vitamín A, B, C, E a K, z minerálnych látok obsahujú mangán, fosfor, horčík, zinok, draslík, železo, sodík, vápnik, meď, omega 3 a omega 6 mastné kyseliny.

  Tekvicové semená bránia vzniku rakoviny, udržujú zdravé srdce, podporujú imunitu, udržujú zdravú prostatu, podporujú pokojný spánok, udržujú zdravé kosti, pomáhajú znižovať hladinu cukru v krvi, bránia vzniku obličkových kameňov.


  Tekvicové1

  Tekvicové semená - 8 účinkov na zdravie

  Tekvicové semená bránia vzniku rakoviny

  Semená tekvice obsahujú antioxidanty, ktoré znižujú zápal a chránia bunky pred škodlivými voľnými radikálmi. Preto konzumácia potravín bohatých na antioxidanty pomáha chrániť pred mnohými chorobami a je spojená so zníženým rizikom rakoviny žalúdka, prsníka, pľúc, prostaty a hrubého čreva.

  Tekvicové semená udržujú zdravé srdce

  Tekvicové semená obsahujú v 100 g až 155% odporúčanej dennej dávky horčíka, ktorý sa podieľa na širokej škále životne dôležitých fyziologických funkcií, vrátane zníženia krvného tlaku a pomáha predchádzať náhlej zástave srdca, srdcovému infarktu a cievnej mozgovej príhode. Fytosteroly a omega-3 polynenasýtené mastné kyseliny, prítomné v tekvicových semenách, znižujú hladiny LDL - zlého cholesterolu. Tieto zlúčeniny tiež bránia krvným zrazeninám a ateroskleróze, čím sa znižuje riziko infarktu a mŕtvice.

  Tekvicové semená podporujú imunitu

  Tekvicové semená sú bohatým zdrojom zinku, ktorý je dôležitý pre telo v mnohých smeroch, vrátane imunity. Jeho nedostatok je spojený so zvýšeným prechladnutím a chrípkou.

  Tekvicové semená udržujú zdravú prostatu

  Tekvicové semená boli dlho cenené ako dôležité prírodné jedlo pre zdravie mužov. Toto je čiastočne kvôli ich vysokému obsahu zinku, ktorý je dôležitý pre zdravie prostaty, a tiež preto, že extrakty tekvicových semien a oleje hrajú úlohu pri liečbe benígnej hyperplázie prostaty (zväčšená prostata). Výskum naznačuje, že olej z tekvicových semien a tekvicové semená sú obzvlášť prospešné pri podpore zdravia prostaty.

  Tekvicové semená podporujú pokojný spánok

  Tekvicové semená sú bohatým zdrojom tryptofánu, aminokyseliny (stavebný blok bielkovín), ktorý telo premieňa na serotonín, ktorý sa zase mení na melatonín, "spánkový hormón". Konzumácia tekvicových semien niekoľko hodín pred spaním, spolu s uhľohydrátom - malý kúsok ovocia, je obzvlášť prospešná pre zabezpečenie tela tryptofánom potrebného pre produkciu melatonínu a serotonínu na podporu pokojného nočného spánku.

  Tekvicové semená udržujú zdravé kosti

  Tekvicové semená obsahujú vysoké dávky už spomínaného horčíka a taktiež vysoké dávky mangánu - v 100 g až 214% odporúčanej denne dávky. Oba tieto minerály sú dôležité pre normálny vývoj kostí a chrupaviek.

  Tekvicové semená pomáhajú znižovať hladinu cukru v krvi

  Vysoký obsah horčíka v tekvicových semenách pomáha znižovať hladinu cukru v krvi. Zvýšením produkcie inzulínu a znížením oxidačného stresu v tele pomáhajú predchádzať cukrovke 2. typu.

  Tekvicové semená bránia vzniku obličkovým kameňom

  Semená tekvice pomáhajú redukovať toxíny v tele, kvôli ich močopudným a antioxidačným vlastnostiam. Stimulujú krvný obeh a zvyšujú funkcie pečene a obličiek. Kyselina močová a rôzne iné toxíny sa preto z tela odstraňujú, čo znamená, že sa nemôžu hromadiť do nebezpečných obličkových kameňov.

  Tekvicové3

  Ako tekvicové semená nakupovať?

  V obchodoch si môžete kúpiť tekvicové semená lúpané i nelúpané, solené i nesolené, pražené i nepražené. Najzdravšie sú samozrejme nesolené a nepražené semená.

  Ako tekvicové semená skladovať?

  Uchovávajte semená vo vzduchotesnej nádobe pri izbovej teplote. Môžete ich skladovať aj v chladničke.

  Ako tekvicové semená spotrebovať?

  Existuje mnoho spôsobov, ako jesť tekvicové semená, ale najzdravší spôsob je jesť ich surové a hlavne nepražené a nesolené. Môžete ich pridať do šalátov, chleba, pesta, do polievok, omáčok, ale aj mafinov.

  https://en.wikipedia.org/wiki/...

  https://articles.mercola.com/s...

  https://www.organicfacts.net/h...