Makové semená - 7 účinkov na zdravie

Obsah článku

  Makové semená

  Mak má výrazne aromatickú, olejovitú a sladkastú chuť, ktorá sa prejavuje najmä po rozdrvení. Má vysoký obsah vápnika, ktorý je potrebný pre normálny rast a vývin kostí u detí, pre udržanie normálneho stavu kostí a zubov a má analgetický účinok.

  Maková rastlina bola cenená pre svoju schopnosť produkovať liečivé oleje a semená po tisíce rokov civilizáciami po celom svete. Starí Gréci a Rimania dokonca zdokumentovali používanie maku už pred 3000 rokmi. Je stále široko využívaný v mnohých krajinách, najmä v strednej Európe.

  Semená maku sú jedlé, drobné semená tvaru obličiek, ktoré sa zbierajú na varenie alebo ako zdroj makového oleja. Sú to najčastejšie čierne semená, ale môžu byť tiež biele alebo tmavo modré.

  Obsah vitamínov a minerálov v makových semenách

  Makové semená v 100 g obsahujú 525 kalórií, 42 g tukov, 28 g sacharidov (z toho 3 g cukry), 20 g vlákniny a 21 g bielkovín. Ďalej obsahujú vitamín B1-tiamín 74% ODD, B2-riboflavín, B3-niacín, B5-kyselinu pantoténovú, B6-pyridoxín, B8-cholín, B9-kyselinu listovú, C a E, z minerálnych látok obsahujú vápnik 144% ODD, fosfor 124% ODD, mangán 109% ODD, horčík, zinok, železo, draslík, sodík, meď, selén, omega 3 a omega 6 mastné kyseliny.

  Makové semená udržujú zdravé kosti, podporujú trávenie, zlepšujú zdravie mozgu, podporujú imunitu, udržujú zdravé srdce, pomáhajú liečiť ekzém a zápal kože, majú analgetický účinok.


  Makové1

  Makové semená - 7 účinkov na zdravie

  Makové semená udržujú zdravé kosti

  Mak je bohatý na vápnik a meď. Zatiaľ čo prvý zlepšuje zdravie kostí, druhý posilňuje kosti, rovnako ako spojivové tkanivo. Ďalším minerálom, ktorý semená obsahujú je fosfor, ktorý spolu s vápnikom tvorí časť kostného tkaniva. A mangán v semenách pomáha produkovať kolagén, proteín, ktorý chráni kosti pred vážnym poškodením. Všetky tieto minerály sú prospešné pri prevencii stavov, ako sú slabé kosti, osteoporóza, zapálené a bolestivé kĺby (osteoartritída).

  Makové semená podporujú trávenie

  Vláknina, ktorú makové semená obsahujú, je užitočná pri trávení a prevencii zápchy. Ak budete mať diétu s nízkym obsahom sacharidov, ako je ketogénna (bielkovinová) strava, ktorá prísne obmedzuje spotrebu sacharidov, potom konzumácia potravín s vysokým obsahom vlákniny je rozhodujúca pre pravidelný pohyb čriev a podporu ich zdravia.

  Makové semená zlepšujú zdravie mozgu

  Mozog vyžaduje esenciálne živiny, ako je vápnik, železo a meď - minerály, na ktoré sú makové semená bohaté. Tieto minerály pomáhajú pri regulácii neurotransmiterov a posilňujú funkciu mozgu.

  Makové semená podporujú imunitu

  Zinok a železo v semenách maku prispievajú k posilneniu imunitného systému. Semená tiež zvyšujú produkciu imunitných buniek v tele. Zinok tiež pomáha odvrátiť ochorenia dolných dýchacích ciest. Makové semená sú výbornou voľbou, ktorá slúži ako prevencia chrípky a prechladnutia.

  Makové2

  Makové semená udržujú zdravé srdce

  Makové semená obsahujú vlákninu, ktorá pomáha znižovať hladinu cholesterolu a v konečnom dôsledku zlepšuje zdravie srdca. Taktiež obsahujú omega 6 a omega 3 mastné kyseliny - populárne po celom svete pre ich zdravotné prínosy. A jeden z nich chráni srdce pred chorobami. Omega 3 sa nemôžu vytvoriť v tele, a preto sa musia získať z externých zdrojov. Jedným takým veľkým zdrojom je práve mak.

  Makové semená pomáhajú liečiť ekzém a zápal kože

  Makové semená sú účinné pri liečbe ekzémov kvôli ich vysokému obsahu kyseliny linolénovej. Makové semená, potom, čo sú nasiaknuté vodou alebo mliekom, môžu byť pomleté spolu s limetkovou šťavou, aby vytvorili hladkú pastu. Aplikácia tejto pasty externe pomáha pri liečbe popálenín a svrbenia kože. Pôsobí tiež ako účinný liek tým, že zmierňuje bolesť spôsobenú zápalom kože.

  Pasta vyrobená z makových semien slúži aj ako dobrý hydratačný krém, ktorý vám poskytne hladkú a jemnú pokožku. Všetko, čo musíte urobiť, je dať nejaké makové semená do kuchynského robota a pridať k nemu mlieko. Ak máte suchú pokožku, môžete pridať aj med. Píling aplikujte po celej tvári. Nechajte pôsobiť 10 minút a potom opláchnite. Píling si robte raz týždenne a poskytne vám potrebnú vlhkosť.

  Makové semená majú analgetické účinky

  Od staroveku sa makové semená používali ako analgetikum alebo na zmiernenie bolesti. Dokonca aj makový čaj (pripravený zmiešaním semien v horúcej vode) môže priniesť analgetické výhody podľa zdravotnej správy. Analgetické účinky semien maku sú obzvlášť účinné v odrode ópia.

  Makové3

  Makový koláč

  Ako makové semená nakupovať?

  Makových semien je dostupných niekoľko odrôd, ktoré sa líšia farbou od slonoviny až po béžovú, svetlosivú až tmavosivú, čiernu alebo modrastú v závislosti od typu kultivaru. Makové semená sú k dispozícii v nemletej aj mletej forme. Majú vysoký obsah polynenasýtených tukov a sú náchylné na oxidáciu. Semená by mali byť malé a ľahké.

  Ako makové semená skladovať?

  Najlepší spôsob skladovania maku je ich uchovávanie na chladnom, suchom a tmavom mieste vo vzduchotesnej nádobe. Takto čerstvé vám vydržia až 6 mesiacov. Mali by byť uchovávané mimo dosahu vlhkosti.

  Ako makové semená spotrebovať?

  Semená sa používajú ako celok alebo mleté v mnohých potravinách - najmä v pečive a koláčoch. Lisujú sa, aby sa z nich získal makový olej.

  https://www.stylecraze.com/art...