Celiakia
Obsah článku

Odhaduje sa, že postihuje 1 zo 100 ľudí na celom svete.
Keď ľudia s celiakiou konzumujú lepok (proteín nájdený v pšenici, raži a jačmeni), ich telo vyvoláva imunitnú reakciu, ktorá útočí na tenké črevo. Tieto útoky vedú k poškodeniu klkov, malých prstovitých výčnelkov lemujúcich tenké črevo, ktoré podporujú vstrebávanie živín. Po poškodení klkov sa výživné látky nemôžu do organizmu správne vstrebávať.
Celiakia je dedičná, čo znamená, že sa vyskytuje v rodinách z pokolenia na pokolenie. Osoby s príbuzným prvého stupňa s celiakiou (rodič, dieťa, súrodenec) majú riziko rozvoja celiakie 1 z 10.
Celiakia sa môže vyvinúť v akomkoľvek veku potom, ako ľudia začnú jesť potraviny, ktoré obsahujú lepok. Neliečená celiakia môže viesť k ďalším vážnym zdravotným problémom.
Celiakia - príznaky
Celiakiu môže byť ťažké diagnostikovať, pretože postihuje ľudí odlišne. Existuje viac ako 200 známych príznakov celiakie, ktoré sa môžu vyskytnúť v zažívacom systéme alebo v iných častiach tela. U niektorých ľudí sa vyvinie celiakia v detskom veku, u iných v dospelosti. Dôvod tohto stavu je stále neznámy.
Niektorí ľudia s celiakiou nemajú vôbec žiadne príznaky, ale majú pozitívny krvný test na celiakiu. Niekoľko ďalších môže mať negatívny krvný test, ale má pozitívnu biopsiu čreva. Všetci ľudia s celiakiou sú však vystavení riziku dlhodobých komplikácií, bez ohľadu na to, či majú príznaky alebo nie.

Príznaky u dospelých
U dospelých je menej pravdepodobné, že budú mať tráviace príznaky, iba u jednej tretiny sa vyskytne hnačka.
Dospelí s väčšou pravdepodobnosťou budú mať:
- nevysvetliteľná anémia z nedostatku železa
- únava
- bolesť kostí alebo kĺbov
- artritída
- osteoporóza alebo osteopénia (úbytok kostnej hmoty)
- poruchy pečene a žlčových ciest (transaminitída, mastná pečeň, primárna sklerotizujúca cholangitída atď.)
- depresia alebo úzkosť
- periférna neuropatia (brnenie, necitlivosť alebo bolesť v rukách a nohách)
- záchvaty alebo migrény
- zmeškané menštruačné obdobie
- neplodnosť alebo opakovaný potrat
- vredy v ústach
- dermatitis herpetiformis (svrbivá kožná vyrážka)
Príznaky u detí
Tráviace príznaky sú častejšie u dojčiat a detí. Najčastejšie príznaky u detí sú:
- nadúvanie a bolesť brucha
- chronická hnačka
- zvracanie
- zápcha
- bledá, zapáchajúca alebo mastná stolica
- anémia z nedostatku železa
- strata váhy
- únava
- problémy s podráždenosťou a správaním
- oneskorený rast a puberta
- nízka postava
- neúspech v prosperite
- porucha hyperaktivity s deficitom pozornosti (ADHD)

bez lepku
Celiakia - liečba
Celiakia je chronické autoimunitné ochorenie, čo znamená, že z toho nemôžete „vyrásť“. Liečba celiakie a necitlivosti na glutén je celoživotné dodržiavanie prísnej bezlepkovej stravy. Celiatici sa musia vyhýbať jedlám s pšenicou, ražou a jačmeňom, ako je chlieb a aj pivo. Požitie malého množstva lepku im môže spôsobiť poškodenie tenkého čreva.
Vitamíny a potravinové doplnky
Celiatici majú zvyčajne nedostatok vlákniny, železa, vápnika, horčíka, zinku, kyseliny listovej, niacínu, riboflavínu, vitamínu B12 a vitamínu D, ako aj kalórií a bielkovín. Nedostatky medi a vitamínu B6 sú tiež možné, ale menej časté. Doplnenie B12 a kyseliny listovej môže pomôcť jednotlivcom s celiakiou zotaviť sa z úzkosti a depresie spôsobenej nedostatkom vitamínov.
Pacienti však môžu mať nedostatok vitamínu B, pretože bezgluténová strava nemusí zabezpečiť dostatočné hodnoty tohto vitamínu. Toto sa dá napraviť denným multivitamínom bez gluténu. Multivitamín by nemal prekročiť 100% dennej hodnoty vitamínov a minerálov. Doplnenie vápnika a vitamínu D môže lekár predpísať aj v prípade, že váš príjem nie je dostatočný.
Celiakia u detí
Celiakia sa môže vyvinúť kedykoľvek po zavedení pšenice alebo iných potravín obsahujúcich lepok do stravy, zvyčajne po 6 až 9 mesiacoch veku. Nie je známe, prečo niektoré deti ochorejú na začiatku života a iné ochorejú až po rokoch expozície. Je veľmi dôležité otestovať vaše dieťa pri prvých príznakoch, alebo ak sa vo vašej rodiny vyskytne celiakia. Príbuzní prvého stupňa (rodič, súrodenec, dieťa) majú šancu na rozvoj celiakie 1:10.
Existujú veľké rozdiely v závažnosti príznakov - mnohé deti pocítia príznaky v priebehu niekoľkých minút až hodín po konzumácii lepku a príznaky môžu trvať iba niekoľko hodín. V iných prípadoch môžu príznaky trvať niekoľko dní alebo až niekoľko týždňov. Mnoho detí má mierne príznaky, ktoré sa ľahko prehliadnu, ako napríklad nadmerná plynatosť, bolesť brucha alebo zápcha. Ostatné deti majú závažnejšie príznaky, ktoré môžu viesť ku skoršej diagnóze, vrátane zlyhania prospievania, chudnutia a zvracania.
Našťastie deti a dospievajúci zvyčajne dobre reagujú na liečbu bezlepkovou diétou. Väčšina detí sa po dvoch týždňoch stravovania cíti lepšie a dosiahne normálnu výšku, hmotnosť a zdravie kostí.
Celiakia postihuje deti rôznymi spôsobmi v závislosti od ich veku
Dojčatá a batoľatá
Dojčatá a batoľatá majú tendenciu mať zjavnejšie príznaky, ktoré sa zvyčajne prejavujú v gastrointestinálnom trakte. Medzi príznaky patria okrem iného:

- zvracanie
- nadúvanie
- popudlivosť
- slabý rast
- brušná distenzia
- hnačka
- podvýživa
Deti v školskom veku
U detí v školskom veku je zvracanie menej časté ako u dojčiat a batoliat. Medzi príznaky patria okrem iného:
- bolesť žalúdka alebo bolesť brucha
- brušná distenzia
- hnačka
- zápcha
- problémy so získavaním hmotnosti alebo chudnutím
Staršie deti a dospievajúci
Staršie deti a dospievajúci môžu mať príznaky, ktoré sa zjavne netýkajú črevného traktu, ktoré sa nazývajú „atypické“ príznaky. Tieto príznaky môžu presvedčiť lekára, aby vám urobil testy na celiakiu. Niektoré z týchto prejavov zahŕňajú:

- zakrpatený rast
- strata váhy
- oneskorená puberta
- bolesť kostí alebo kĺbov
- chronická únava
- opakujúce sa bolesti hlavy alebo migrény
- svrbivá kožná vyrážka (dermatitis herpetiformis)
- opakujúce sa vredy v ústach, nazývané aftózne vredy
Dospievajúci s celiakiou môžu mať tiež poruchy nálady vrátane úzkosti a depresie, ako aj záchvaty paniky.
Celiakia u detí bez príznakov alebo s miernymi príznakmi
Existujú dva primárne spôsoby, ako je možné odhaliť celiakiu u detí bez obáv. Prvým je pridružený stav, pri ktorom sa odporúča testovanie na celiakiu:
- pokiaľ má celiakiu člen rodiny
- diabetes I. typu
- ochorenie štítnej žľazy
- deficit IgA
- juvenilná chronická artritída
- Downov syndróm
- Williamsov syndróm
- Turnerov syndróm
Druhým je výskyt ďalších príznakov celiakie, ktoré nespôsobujú typické príznaky:
- anémia z nedostatku železa
- vysoké hladiny pečeňových enzýmov AST a ALT
- osteopénia (tenké kosti)
- poruchy zubnej skloviny
Celiakia a jej riziká
Ľudia s celiakiou majú dvakrát väčšie riziko vzniku ischemickej choroby srdca a 4x väčšie riziko rozvoja rakoviny tenkého čreva. Neliečená celiakia môže viesť k rozvoju ďalších autoimunitných porúch, ako je:

diabetes
- diabetes I. typu
- roztrúsená skleróza
- dermatitída herpetiformis (svrbivá vyrážka)
- anémia
- osteoporóza
- neplodnosť a potrat
- neurologické stavy - ako je epilepsia a migrény
- nízka postava
- srdcové choroby
- črevné rakoviny
Celiakia a iné potravinové neznášanlivosti
Ľudia s celiakiou môžu trpieť neznášanlivosťou laktózy alebo fruktózy, ktorá môže byť diagnostikovaná vodíkovým dychovým testom. Niektoré výskumy preukázali, že ľudia trpiaci neznášanlivosťou laktózy alebo fruktózy a syndrómom dráždivého čreva (IBS), zápalovým ochorením čreva (Crohnova choroba a kolitída), majú úžitok zo stravy s nízkym obsahom FODMAP (fermentovateľné oligosacharidy, disacharidy, monosacharidy a polyoly).
Nízka FODMAP strava je najúčinnejšia pod vedením skúseného dietológa, ktorý vám systematicky pomôže eliminovať a znovu zaviesť rôzne kategórie FODMAP.
celiac.org