Obsah článku

Citlivosť zubov alebo „precitlivenosť dentínu“ (dentín sa nachádza pod sklovinou a ďasnami) je presne to, čo spôsobuje bolesť alebo nepríjemné pocity v zuboch ako reakcia na určité podnety, napríklad na nízke alebo vysoké teploty.
Môže to byť dočasný alebo chronický problém a môže postihnúť jeden zub, niekoľko zubov alebo všetky zuby jednej osoby. Môže to mať niekoľko rôznych príčin a väčšina prípadov citlivých zubov sa dá ľahko liečiť zmenou režimu ústnej hygieny.
Citlivé zuby - príznaky
Ľudia s citlivými zubami môžu pocítiť bolesť alebo mať nepríjemný pocit ako reakciu na určité spúšťače. Túto bolesť môžete cítiť v koreňoch postihnutých zubov.

Príznaky môžu zahŕňať:
- spontánna bolesť zubov, ktorá sa vyskytne bez zjavnej príčiny
- citlivosť zubov lokalizovaná na jeden zub
- ostrejšia bolesť namiesto miernejšej
- krvácanie na povrchu zubov
- bolesť pri hryzení alebo žuvaní
Medzi najčastejšie spúšťače patria:
- teplé jedlá a nápoje
- studené jedlá a nápoje
- studený vzduch
- sladké jedlá a nápoje
- kyslé jedlá a nápoje
- studená voda, najmä pri bežnom čistení zubov
- čistenie zubov alebo čistenie zubnou niťou
- výplachy úst prostriedkom na alkoholovej báze
Vaše príznaky môžu časom prísť a odísť bez zjavného dôvodu. Môžu sa pohybovať od miernych až po intenzívne.

Citlivé zuby - liečba
Ak základné príčiny spôsobujú citlivosť zubov, mali by ste ich ošetriť skôr, ako dôjde k opotrebovaniu skloviny a poškodeniu zubov.
GERD sa dá liečiť kyselinovými reduktormi a bulímia by sa mala liečiť pod dohľadom psychiatra.
Ustupujúce ďasná je možné ošetrovať jemnejším kefovaním a dodržiavaním správnej ústnej hygieny. V prípadoch intenzívnej citlivosti a nepríjemných pocitov v dôsledku silnej recesie ďasien vám môže zubný lekár odporučiť použitie ďasnového štepu. Tento postup spočíva v odobraní tkaniva z podnebia a jeho umiestnení nad koreň, aby sa chránil zub.
Môžete tiež trénovať, aby ste prestali zatínať alebo škrípať zubami, a to tak, že tak nebudete robiť počas dňa. Zníženie stresu a kofeínu pred spaním vám môže tiež pomôcť zabrániť tomu, aby ste si v noci škrípali zubami. Ak to nefunguje, môžete v noci použiť chránič zubov, aby ste zabránili poškodeniu zubov.
Citlivé zuby - domáca liečba
Ak je vaša citlivosť zubov mierna, môžete vyskúšať voľnopredajné produkty na citlivé zuby.
- zubná pasta - vyberte si zubnú pastu, ktorá je označená ako "špeciálne pre citlivé zuby". Tieto zubné pasty nebudú mať žiadne dráždivé zložky a môžu obsahovať desenzibilizujúce zložky, ktoré pomáhajú blokovať nepríjemné pocity z cestovania do nervu zuba.
- ústna voda - pokiaľ ide o ústnu vodu, vyberte si ústne vody bez obsahu alkoholu, pretože budú menej dráždiť citlivé zuby
- zubná kefka - pomôcť môže aj použitie mäkších zubných kefiek a jemnejšie čistenie zubov. Mäkké zubné kefky sú označené ako Soft alebo ešte lepšie Ultra Soft.
Zlepšenie by ste mali vidieť do týždňa od zavedenia zmeny.
Ak domáce ošetrenie nefunguje, môžete sa so zubným lekárom porozprávať o zubnej paste na predpis a ústnej vode. Môže vám tiež aplikovať fluoridový gél alebo desenzibilizujúce látky priamo v ordinácii. To môže pomôcť posilniť sklovinu a chrániť vaše zuby.

Citlivé zuby - príčina
Niektorí ľudia majú prirodzene citlivejšie zuby ako iní kvôli tomu, že majú tenšiu sklovinu. Sklovina je vonkajšia vrstva zuba, ktorá zub chráni.
V mnohých prípadoch je možné zubnú sklovinu opotrebovať kvôli:
- príliš silné čistenie zubov
- čistenie zubov pomocou tvrdej zubnej kefky
- škrípanie zubami v noci
- pravidelná konzumácia alebo pitie kyslých jedál a nápojov
Niekedy môžu iné príčiny viesť k citlivosti zubov. Napríklad gastroezofageálny reflux (GERD) môže spôsobiť, že kyselina bude vychádzať zo žalúdka a pažeráka a časom môže opotrebovať zuby. Stavy, ktoré spôsobujú časté zvracanie - vrátane gastroparézy a bulímie -môže spôsobiť opotrebovanie skloviny kyselinou.
Recesia ďasien môže nechať časti zuba odkryté a nechránené, čo tiež spôsobí citlivosť.
Zubný kaz, pokazené zuby, štiepané zuby a ošúchané plomby alebo korunky môžu nechať dentín zuba odkrytý a spôsobiť citlivosť. Ak je to váš prípad, budete pravdepodobne cítiť citlivosť iba v jednom konkrétnom zube alebo oblasti v ústach namiesto väčšiny zubov.
Vaše zuby môžu byť dočasne citlivé po zubných zásahoch, ako sú plomby, korunky alebo bielenie zubov. V takom prípade bude citlivosť obmedzená na jeden zub alebo na zuby obklopujúce zub, na ktorom sa vykonávala oprava. Po niekoľkých dňoch by to malo ustúpiť.
zdroj: healthline.com