
Čo je cukrovka?
Cukrovka 1. typu u detí je porucha funkcie pankreasu, ktorý stráca schopnosť produkovať dôležitý hormón inzulín a preto je potrebné ho v tele nahradiť.
Diagnóza diabetu typu 1 u detí môže byť spočiatku šokujúca. Zrazu sa musíte vy a vaše dieťa - v závislosti od jeho veku - naučiť podávať injekcie, počítať uhľohydráty a monitorovať hladinu cukru v krvi.
Diabetes typu 1 u detí si vyžaduje dôslednú starostlivosť.
Aké sú príznaky cukrovky u detí?
Príznaky cukrovky typu 1 sa u detí zvyčajne vyvíjajú rýchlo, v priebehu niekoľkých týždňov.
Medzi tieto príznaky patria:
- smäd a časté močenie - prebytočný cukor, ktorý sa hromadí v krvnom riečisku dieťaťa, vytiahne tekutinu z tkanív a v dôsledku toho môže byť vaše dieťa smädné, čo znamená, že bude piť a močiť viac ako obvykle. Malé dieťa, ktoré vie samo chodiť na toaletu, sa môže náhle pomočiť do postele.
- extrémny hlad - bez dostatočného množstva inzulínu na presun cukru do buniek vášho dieťaťa nemajú svaly a orgány dieťaťa dostatok energie. To vyvoláva intenzívny hlad.

- strata váhy - napriek tomu, že na zmiernenie hladu konzumuje viac ako obvykle, môže vaše dieťa schudnúť. Bez zásobovania energetickým cukrom sa svalové tkanivá a tukové zásoby jednoducho zmenšujú. Nevysvetlené chudnutie je často prvým príznakom cukrovky typu 1, ktorý sa pozoruje u detí.
- únava - nedostatok cukru v bunkách dieťaťa by ho mohol unaviť a dieťa bude letargické
- podráždenosť alebo zmeny správania - dieťa môže mať okrem problémov s náladou náhle zhoršenie výkonu v škole
- ovocný zápach z úst - spaľovanie tukov namiesto cukru vytvára určité látky (ketóny), ktoré môžu spôsobiť ovocný zápach z úst
- rozmazané videnie - ak je hladina cukru v krvi dieťaťa príliš vysoká, z šošoviek dieťaťa sa môže vyliať tekutina a dieťa nemusí byť schopné jasne zaostriť
- kvasinková infekcia - dievčatá s cukrovkou typu 1 môžu mať infekcie genitálnymi kvasinkami. U malých detí sa môžu objaviť vyrážky pod plienkou spôsobené kvasinkami.
Kedy navštíviť lekára?
Ak spozorujete akékoľvek príznaky cukrovky typu 1, navštívte lekára svojho dieťaťa.
Aká je liečba cukrovky u detí?
Liečba cukrovky typu 1 je celoživotná a zahŕňa monitorovanie hladiny cukru v krvi, inzulínovú terapiu, zdravé stravovanie a pravidelné cvičenie. Ako vaše dieťa rastie a mení sa, tak je potrebné upravovať jeho plán liečby.
Monitorovanie hladiny cukru v krvi
Budete musieť skontrolovať a zaznamenať hladinu cukru v krvi dieťaťa najmenej štyrikrát denne, ale pravdepodobne častejšie. Vykonáva sa to na končekoch prstov, ale niektoré glukomery umožňujú testovanie aj na iných miestach.
Časté testovanie je jediný spôsob, ako zabezpečiť, aby hladina cukru v krvi dieťaťa zostala v jeho cieľovom rozmedzí - čo sa môže meniť s rastom a zmenami dieťaťa. Lekár vám dá vedieť, aký je cieľový rozsah cukru v krvi dieťaťa.
Inzulín a iné lieky
Každý, kto má diabetes 1. typu, potrebuje liečbu inzulínom, aby prežil.
K dispozícii je veľa typov inzulínu:
- rýchlo pôsobiaci inzulín - inzulínové terapie ako lispro, aspart a glulizín začínajú pracovať do 15 minút, vrchol dosahujú približne jednu hodinu a účinok trvá štyri hodiny
- inzulín s krátkodobým účinkom - terapia, ako je ľudský inzulín, sa má podávať injekciou 20 až 30 minút pred jedlom, vrchol dosahuje za 1,5 až 2 hodiny a maximálna doba pôsobenia je štyri až šesť hodín
- stredne pôsobiaci inzulín - terapia, ako je napríklad NPH inzulín, začína fungovať do približne jednej hodiny, maximálna hranica je približne šesť hodín a účinok trvá 12 až 24 hodín
- inzulín s dlhodobým účinkom - terapia, ako je inzulín glargín a inzulín detemir, nemá takmer žiadny vrchol a môže pokrývať 20 až 26 hodín
V závislosti od veku a potrieb dieťaťa vám lekár môže predpísať zmes typov inzulínu, ktoré sa majú užívať počas dňa a noci.

Ako sa môže do tela dodať inzulín?
Existuje niekoľko možností dodania inzulínu, vrátane:
- ihla a striekačka - výhodou ihly a striekačky je to, že niektoré rôzne typy inzulínu môžu byť zmiešané v jednej injekcii, čím sa zníži ich počet
- inzulínové pero - toto zariadenie vyzerá ako atramentové pero, okrem kazety s náplňou inzulínu. K dispozícii sú perá so zmiešanými inzulínovými prípravkami, ale tieto zmesi nie sú zvyčajne určené pre deti.
- inzulínová pumpa - jedná sa o zariadenie o veľkosti mobilného telefónu, ktorý sa nosí na vonkajšej strane tela. Trubica spája rezervoár inzulínu s katétrom vloženým pod kožu brucha.
Zdravé stravovanie
Vaše dieťa nebude obmedzené na celoživotnú diétu pozostávajúcu z nudných, nevýrazných potravín. Potrebuje veľa ovocia, zeleniny a celých zŕn - potravín s vysokým obsahom výživy a nízkym obsahom tuku a kalórií. V ideálnom prípade by mal byť príjem uhľohydrátov u dieťaťa rovnaký.
Dietológ pravdepodobne navrhne, aby dieťa konzumovalo menej živočíšnych produktov a sladkostí. Tento stravovací plán je najlepší pre celú rodinu. Sladké jedlá sú občas v poriadku, pokiaľ sú zahrnuté do stravovacieho plánu dieťaťa.
Pochopiť, čo a koľko toho môže dieťa konzumovať je náročné, preto vám dietológ môže pomôcť vytvoriť stravovací plán, ktorý vyhovuje zdravotným cieľom dieťaťa, preferenciám potravín a životnému štýlu.
Určité potraviny, ako napríklad potraviny s vysokým obsahom cukru alebo tuku, môže byť zložitejšie začleniť do stravovacieho plánu dieťaťa ako zdravšie varianty. Jedlá s vysokým obsahom tukov môžu spôsobiť prudký nárast hladiny cukru v krvi niekoľko hodín po konzumácii, pretože tuk spomaľuje trávenie.
Bohužiaľ, neexistuje žiadny vzorec, ktorý by vám povedal, ako telo dieťaťa spracuje rôzne potraviny. Postupom času sa však dozviete viac o tom, ako obľúbené potraviny vášho dieťaťa ovplyvňujú hladinu cukru v krvi, a potom sa môžete naučiť ich kompenzovať.

Fyzická aktivita
Každý potrebuje pravidelné aeróbne cvičenie a deti, ktoré majú diabetes 1. typu, nie sú výnimkou. Povzbudzujte svoje dieťa, aby sa pravidelne hýbalo a ešte lepšie cvičte so svojím dieťaťom. Vykonávajte fyzickú aktivitu ako súčasť každodennej rutiny dieťaťa.
Pamätajte však, že fyzická aktivita zvyčajne znižuje hladinu cukru v krvi a môže ovplyvniť hladinu cukru v krvi až 12 hodín po cvičení. Ak dieťa začne novú činnosť, skontrolujte hladinu cukru v krvi častejšie ako obvykle, až kým sa dozviete, ako jeho telo na túto aktivitu reaguje. Možno budete musieť upraviť stravovací plán dieťaťa alebo dávky inzulínu, aby ste kompenzovali zvýšenú aktivitu.
Flexibilita
Aj keď vaše dieťa užíva inzulín a konzumuje vhodné potraviny, množstvo cukru v jeho krvi sa môže nepredvídateľne zmeniť. S pomocou tímu na liečbu cukrovky sa dozviete, ako sa hladina cukru v krvi dieťaťa mení v reakcii na:
- jedlo - jedlo môže byť problémom pre veľmi malé deti s cukrovkou 1. typu, pretože často nedojedia to, čo majú na tanieri. To je problém, ak ste dali dieťaťu injekciu inzulínu na pokrytie väčšieho množstva jedla, ako zjedol.
- fyzická aktivita - čím aktívnejšie je dieťa, tým nižšia je jeho hladina cukru v krvi. Na kompenzáciu možno budete musieť pred nezvyčajnou fyzickou aktivitou znížiť dávku inzulínu u dieťaťa. Alebo dieťa môže potrebovať občerstvenie pred cvičením.
- choroba - choroba má na inzulínové potreby dieťaťa rôzne účinky. Hormóny produkované počas choroby zvyšujú hladinu cukru v krvi, ale znížený príjem uhľohydrátov v dôsledku nechuti do jedla alebo zvracania znižuje potrebu inzulínu. Spýtajte sa svojho lekára na plán riadenia v deň choroby.
- rastové hormóny a puberta - len čo ste zvládli inzulínové potreby vášho dieťaťa, on alebo ona zdanlivo vyrastie cez noc a zrazu nedostáva dostatok inzulínu. Hormóny tiež môžu ovplyvniť požiadavky na inzulín, najmä pre dospievajúce dievčatá, keď začínajú menštruovať.
- spánok - aby ste sa v noci vyhli problémom s nízkou hladinou cukru v krvi, bude možno potrebné upraviť rutinnú inzulínovú dávku dieťaťa. Spýtajte sa svojho lekára na dobrú hladinu cukru v krvi pred spaním.
Aké sú komplikácie cukrovky u detí?
Napriek vášmu maximálnemu úsiliu môžu niekedy vzniknúť krátkodobé komplikácie diabetu 1. typu - napríklad nízka hladina cukru v krvi, vysoká hladina cukru v krvi alebo ketoacidóza, zvyčajne diagnostikovaná nájdením ketónov v moči, ktoré si vyžadujú okamžitú starostlivosť. Ak sa tieto stavy neliečia, môžu spôsobiť záchvaty a stratu vedomia (kóma).
Hypoglykémia
Hypoglykémia je hladina cukru v krvi pod cieľovým rozsahom vášho dieťaťa. Hladina cukru v krvi môže klesnúť z mnohých dôvodov, vrátane vynechania jedla, zvýšenia fyzickej aktivity ako je obvyklé alebo vstreknutia príliš veľkého množstva inzulínu.
Naučte dieťa, aké príznaky môžu u neho nastať pri nízkej hladine cukru v krvi. V prípade pochybností by si malo vždy vykonať test na hladinu cukru v krvi.
Medzi prvé príznaky nízkej hladiny cukru v krvi patria:
- bledá pleť
- potenie
- tras
- hlad
- podráždenosť
- nervozita alebo úzkosť
- bolesti hlavy
Medzi neskoršie príznaky nízkej hladiny cukru v krvi, ktoré sa niekedy mýlia kvôli intoxikácii alkoholom u dospievajúcich a dospelých, patria:
- letargia
- zmätok alebo nepokoj
- ospalosť
- nezreteľná reč
- strata koordinácie
- zvláštne správanie
- strata vedomia
Ak má vaše dieťa nízku hladinu cukru v krvi:
- dajte dieťaťu ovocnú šťavu, glukózové tablety, tvrdé cukrovinky alebo iný zdroj cukru
- znovu skúste hladinu cukru v krvi asi za 15 minút, aby ste sa uistili, že sa zvýšila na normálny rozsah
- ak je hladina cukru v krvi stále nízka, dajte dieťaťu viac cukru a potom skúste znova o 15 minút skontrolovať hladinu cukru
- ak sa hneď nelieči, nízka hladina cukru v krvi spôsobí, že vaše dieťa stratí vedomie. Ak k tomu dôjde, dieťa môže potrebovať núdzovú injekciu hormónu, ktorý stimuluje uvoľňovanie cukru do krvi (glukagón). Uistite sa, že vaše dieťa má vždy zdroj rýchlo pôsobiaceho cukru.

Hyperglykémia
Hyperglykémia je hladina cukru v krvi nad cieľovým rozsahom vášho dieťaťa. Hladina cukru v krvi môže stúpať z mnohých dôvodov, vrátane chorôb, veľkého množstva jedla, konzumácie nevhodných potravín a nedostatku inzulínu.
Medzi príznaky vysokej hladiny cukru v krvi patria:
- časté močenie
- zvýšený smäd alebo sucho v ústach
- rozmazané videnie
- únava
- nevoľnosť
Ak máte podozrenie na hyperglykémiu:
- skontrolujte hladinu cukru v krvi vášho dieťaťa
- možno budete musieť podať ďalšiu dávku inzulínu, ak je hladina cukru v krvi nad cieľovým rozsahom dieťaťa
- počkajte 15 minút a potom znova skontrolujte hladinu cukru v krvi dieťaťa
- upravte stravovací plán alebo lieky dieťaťa, aby ste v budúcnosti zabránili vysokej hladine cukru v krvi
- ak má dieťa hladinu cukru v krvi vyššiu ako 240 mg/dl (13,3 mmol/l) malo by na testovanie ketónov použiť testovaciu tyčinku v moči. Nedovoľte dieťaťu cvičiť, ak je jeho hladina cukru v krvi vysoká alebo ak sú prítomné ketóny.
Ketoacidóza
Ťažký nedostatok inzulínu spôsobuje, že telo dieťaťa produkuje ketóny. Nadbytok ketónov sa hromadí v krvi dieťaťa a vytečú do moču, čo je stav známy ako diabetická ketoacidóza (DKA). Neliečená DKA môže byť život ohrozujúca.
Medzi príznaky DKA patrí:
- smäd alebo veľmi suché ústa
- zvýšené močenie
- vyčerpanie
- suchá alebo začervenaná pokožka
- nevoľnosť, zvracanie alebo bolesť brucha
- sladký ovocný zápach z úst
- zmätok
Ak máte podozrenie na DKA, overte si v detskom moči, či neobsahuje prebytočné ketóny, pomocou testovacej súpravy. Ak sú hladiny ketónov vysoké, ihneď navštívte lekára alebo vyhľadajte pohotovostnú starostlivosť.

Iné zdravotné komplikácie
Komplikácie diabetu 1. typu sa vyvíjajú postupne. Ak hladiny cukru v krvi nie sú dlhodobo dobre kontrolované, komplikácie môžu byť dokonca život ohrozujúce.
Komplikácie môžu zahŕňať:
- ochorenie srdca a krvných ciev - cukrovka dramaticky zvyšuje u dieťaťa riziko týkajúce sa vývoja stavov, ako je choroba srdcových tepien s bolesťou na hrudníku (angína pectoris), srdcový infarkt, mozgová príhoda, zúženie tepien (ateroskleróza) a vysoký krvný tlak neskôr v živote
- poškodenie nervov - prebytočný cukor môže poškodiť steny malých krvných ciev, ktoré vyživujú nervy dieťaťa, najmä nohy. Môže to spôsobiť brnenie, znecitlivenie, pálenie alebo bolesť. Poškodenie nervov sa zvyčajne stáva postupne počas dlhšej doby.
- poškodenie obličiek - cukrovka môže poškodiť početné malé zhluky krvných ciev, ktoré filtrujú odpad z krvi dieťaťa. Vážne poškodenie môže viesť k zlyhaniu obličiek alebo ireverzibilnému konečnému ochoreniu obličiek, ktoré si vyžaduje dialýzu alebo transplantáciu obličky.
- poškodenie očí - cukrovka môže poškodiť krvné cievy sietnice, čo môže viesť k zhoršeniu zraku a dokonca k oslepnutiu, môže tiež viesť ku katarakte a väčšiemu riziku glaukómu
- poruchy kože - cukrovka môže spôsobiť, že dieťa bude náchylnejšie na kožné problémy vrátane bakteriálnych infekcií, plesňových infekcií a svrbenia
- osteoporóza - cukrovka môže viesť k nižšej hustote kostných minerálov, ako je zvyčajné, čím sa zvyšuje riziko osteoporózy u dospelých
Aké sú príčiny vzniku cukrovky u detí?
Presná príčina cukrovky typu 1 nie je známa. Ale u väčšiny detí s cukrovkou imunitný systém tela, ktorý normálne bojuje proti škodlivým baktériám a vírusom, mylne ničí inzulín produkujúci bunky ostrovčekov v pankrease. Zdá sa, že v tomto procese zohrávajú úlohu genetika a faktory životného prostredia.
Inzulín plní rozhodujúcu úlohu pri presúvaní cukru (glukózy) z krvného riečišťa do buniek tela. Cukor vstupuje do krvného obehu, keď sa trávi jedlo.
Akonáhle sú bunky ostrovčekov pankreasu zničené, dieťa produkuje málo alebo žiadny inzulín. Výsledkom je hromadenie glukózy v krvi dieťaťa, kde môže spôsobiť život ohrozujúce komplikácie.
zdroj: mayoclinic.org