Encefalitída
Obsah článku

Encefalitída jJe spôsobená buď infekciou napádajúcou mozog (infekčná encefalitída), alebo imunitným systémom napadnutým mozog omylom (postinfekčná alebo autoimunitná encefalitída).

Encefalitída - príznaky
Encefalitída - príznaky
Infekčná encefalitída
Zvyčajne sa začína „ochorením podobným chrípke“ alebo bolesťami hlavy. Závažnejšie príznaky zvyčajne nasledujú hodiny až dni alebo niekedy týždne neskôr. Najzávažnejším nálezom je zmena úrovne vedomia. Môže siahať od mierneho zmätku alebo ospalosti až po stratu vedomia a kómu.
Medzi ďalšie príznaky patrí:
- vysoká teplota
- záchvaty kŕčov
- averzia k jasným svetlám
- neschopnosť hovoriť alebo ovládať pohyb
- zmyslové zmeny
- stuhnutosť krku
- neobvyklé správanie.
Autoimunitná encefalitída
Má často dlhší nástup. Príznaky sa budú líšiť v závislosti od typu protilátky súvisiacej s encefalitídou, ale môžu zahŕňať:
- zmätenosť
- zmenenú osobnosť alebo správanie
- psychózy
- poruchy pohybu
- záchvaty
- halucinácie
- stratu pamäti alebo poruchy spánku.
Malé deti a dojčatá
U dojčiat a malých detí môžu príznaky a prejavy zahŕňať aj:
- vypukliny v mäkkých miestach (fontaneloch) lebky dieťaťa
- nevoľnosť a zvracanie
- tuhosť tela
- slabé papanie alebo neprebudenie sa na kŕmenie
- podráždenosť
Kedy vyhľadať lekára
- okamžite ako sa u vás vyskytne niektorý z vážnejších príznakov spojených s encefalitídou. Silná bolesť hlavy, horúčka a zmenené vedomie si vyžadujú urgentnú starostlivosť.
- dojčatá a malé deti s príznakmi encefalitídy by mali byť urgentne ošetrené

Encefalitída - liečba
Encefalitída - liečba
Liečba miernej encefalitídy zvyčajne spočíva v:
- pokoj na lôžku
- dostatok tekutín
- protizápalové lieky - napríklad acetaminofén, ibuprofén a naproxén sodný - na zmiernenie bolesti hlavy a horúčky
- antivírusové lieky
Encefalitída spôsobená určitými vírusmi si zvyčajne vyžaduje antivírusovú liečbu.
Antivírusové lieky bežne používané na liečbu encefalitídy zahŕňajú:
- Zovirax
- Ganciklovir (Cytovene)
- Foscarnet (Foscavir)
Niektoré vírusy, napríklad vírusy prenášané hmyzom, na tieto liečby nereagujú. Ale pretože konkrétny vírus nemusí byť identifikovaný okamžite alebo vôbec, lekári často odporúčajú okamžitú liečbu acyklovirom. Acyklovir môže byť účinný proti HSV, čo môže viesť k závažným komplikáciám, ak sa nebudete liečiť rýchlo.
Antivírusové lieky sú všeobecne dobre znášané. Medzi zriedkavé vedľajšie účinky patrí poškodenie obličiek.
Podporná starostlivosť
Ľudia, ktorí sú hospitalizovaní s ťažkou encefalitídou, môžu potrebovať:
- pomoc pri dýchaní, ako aj starostlivé sledovanie dýchania a činnosti srdca
- intravenózne tekutiny na zabezpečenie správnej hydratácie a hladiny základných minerálov
- protizápalové lieky, ako sú kortikosteroidy, na zníženie opuchu a tlaku v lebke
- antikonvulzívne lieky, ako je fenytoín, na zastavenie alebo prevenciu záchvatov
Následná terapia
Ak sa u vás vyskytnú komplikácie encefalitídy, možno budete potrebovať ďalšiu liečbu, napríklad:
- fyzikálna terapia na zlepšenie sily, pružnosti, rovnováhy, motorickej koordinácie a mobility
- pracovná terapia s cieľom rozvíjať každodenné zručnosti a používať adaptívne výrobky, ktoré pomáhajú pri každodenných činnostiach
- logopédia na opätovné naučenie sa kontroly a koordinácie svalov na produkciu reči
- psychoterapia s cieľom naučiť sa stratégie zvládania a nové behaviorálne schopnosti na zlepšenie porúch nálady alebo riešenie zmien osobnosti

Encefalitída - príčina vzniku
Encefalitída - príčina vzniku
Presná príčina encefalitídy nie je často známa. Ale keď je známa príčina, najbežnejšia je vírusová infekcia. Bakteriálne infekcie a neinfekčné zápalové stavy môžu tiež spôsobiť encefalitídu.
Existujú dva hlavné typy encefalitídy:
Primárna encefalitída
Tento stav nastáva, keď vírus alebo iná látka priamo infikuje mozog. Infekcia môže byť koncentrovaná v jednej oblasti alebo rozšírená. Primárnou infekciou môže byť reaktivácia vírusu, ktorý bol neaktívny po predchádzajúcom ochorení.
Sekundárna encefalitída
Tento stav je výsledkom chybnej reakcie imunitného systému na infekciu kdekoľvek v tele. Namiesto toho, aby imunitný systém napádal iba bunky spôsobujúce infekciu, omylom napáda aj zdravé bunky v mozgu. Sekundárna encefalitída, známa tiež ako postinfekčná encefalitída, sa často vyskytuje dva až tri týždne po počiatočnej infekcii.
Encefalitída - bežné vírusové príčiny
Medzi vírusy, ktoré môžu spôsobiť encefalitídu, patria:
Vírus herpes simplex (HSV) typu 1 - spojený s oparmi a horúčkovými pľuzgiermi okolo úst - a HSV typu 2 - spojený s genitálnym oparom - môžu spôsobiť encefalitídu. Encefalitída spôsobená HSV typu 1 je zriedkavá, ale môže viesť k významnému poškodeniu mozgu alebo smrti.
Iné herpes vírusy - medzi ne patrí vírus Epstein-Barr, ktorý bežne spôsobuje infekčnú mononukleózu, a vírus varicella-zoster, ktorý bežne spôsobuje ovčie kiahne a pásový opar.
Enterovírusy - medzi tieto vírusy patrí poliovírus a coxsackievirus, ktoré zvyčajne spôsobujú ochorenie s príznakmi podobnými chrípke, zápalmi očí a bolesťami brucha.
Vírusy prenášané komármi - tieto vírusy môžu spôsobiť infekcie, ako je západný Níl, La Crosse, St. Louis, západná koňská a východná koňská encefalitída. Príznaky infekcie sa môžu objaviť v priebehu niekoľkých dní až niekoľkých týždňov po vystavení vírusu prenášanému komármi.
Vírusy prenášané kliešťami - vírus Powassan prenášajú kliešte a spôsobuje encefalitídu. Príznaky sa zvyčajne prejavia asi týždeň po uhryznutí infikovaným kliešťom.
Vírus besnoty - infekcia vírusom besnoty, ktorá sa zvyčajne prenáša pohryznutím od infikovaného zvieraťa, spôsobí po nástupe príznakov rýchly progres do encefalitídy.
Detské infekcie - ako sú osýpky (rubeola), príušnice a nemecké osýpky (rubeola) - bývali pomerne častými príčinami sekundárnej encefalitídy. Tieto príčiny sú v súčasnosti zriedkavé kvôli dostupnosti očkovania proti týmto chorobám.
Encefalitída - rizikové faktory
Encefalitídu môže dostať každý v každom veku.
Medzi faktory, ktoré môžu zvýšiť riziko, patria:
Vek - niektoré typy encefalitídy sú v určitých vekových skupinách bežnejšie alebo ťažšie zvládnuteľné. Vo všeobecnosti sú malé deti a starší dospelí vystavení väčšiemu riziku vzniku väčšiny typov vírusovej encefalitídy.
Oslabený imunitný systém - ľudia, ktorí majú HIV/AIDS, užívajú lieky na potlačenie imunity alebo majú iný stav spôsobujúci oslabený imunitný systém, sú vystavení zvýšenému riziku encefalitídy.
Geografické regióny - vírusy prenášané komármi alebo kliešťami sú bežné v konkrétnych geografických oblastiach.
Ročné obdobie - choroby prenášané komármi a kliešťami bývajú v lete bežnejšie.

Encefalitída - prevencia
Encefalitída - prevencia
Najlepším spôsobom, ako zabrániť vírusovej encefalitíde, je prijať preventívne opatrenia, aby sa zabránilo vystaveniu vírusom, ktoré môžu spôsobiť ochorenie.
- Dodržujte správnu hygienu - často si dôkladne umyte ruky mydlom a vodou, najmä po použití toalety a pred a po jedle.
- Nezdieľajte riad a nápoje s inými (ani s členmi rodiny).
- Naučte svoje deti dobrým návykom - uistite sa, že dodržiavajú správnu hygienu a vyhýbajte sa zdieľaniu riadu doma a v škole.
- Dajte sa zaočkovať - pravidelne dajte seba i svoje deti zaočkovať. Pred cestou do zahraničia sa poraďte so svojím lekárom o odporúčaných očkovaniach pre danú destináciu.
Ochrana proti komárom a kliešťom
Aby ste minimalizovali vystavenie komárom a kliešťom:
- Oblečenie - ak ste vonku medzi súmrakom a svitaním, keď sú komáre najaktívnejšie, a ak ste v zalesnenej oblasti s vysokými trávami a kríkmi, kde sú kliešte častejšie, noste košele s dlhými rukávmi a dlhé nohavice.
- Repelent - pred pobytom v prírode si naneste repelent proti komárom. Existujú aj domáce verzie, ktoré si môžete striekať aj na oblečenie.
- Použite insekticíd - agentúra na ochranu životného prostredia odporúča používať produkty obsahujúce permetrín, ktorý odpudzuje a ničí kliešte a komáre. Tieto výrobky môžu byť nastriekané na oblečenie, stany a ďalšie outdoorové vybavenie. Permetrín by sa nemal nanášať na pokožku.
- Vyhýbajte sa komárom - zdržte sa zbytočnej činnosti na miestach, kde sa komáre vyskytujú najčastejšie. Pokiaľ je to možné, vyhnite sa pobytu vonku od súmraku do rána, keď sú komáre najaktívnejšie.
- Zbavte sa zdrojov vody mimo vášho domova - odstráňte stojatú vodu na vašom dvore, kde môžu komáre nakladať vajíčka. Medzi bežné problémy patria kvetináče alebo iné záhradnícke nádoby, ploché strechy, staré pneumatiky a zanesené odkvapy.
- Hľadajte vonkajšie príznaky vírusového ochorenia - ak spozorujete choré alebo umierajúce vtáky alebo zvieratá, oznámte to miestnemu zdravotnému oddeleniu.
Tipy na používanie repelentu proti komárom u detí zahŕňajú:
- Vždy pomáhajte deťom s použitím repelentu proti komárom.
- Nastriekajte na odev a exponovanú pokožku.
- Repelent nanášajte vonku, aby ste znížili riziko jeho vdýchnutia.
- Nastriekajte si na ruky repelent a potom ho naneste na tvár dieťaťa. Buďte opatrní okolo očí a uší.
- Nepoužívajte repelent na ruky malých detí, ktoré si môžu vložiť ruky do úst.
- Pokiaľ prichádzate do interiéru, ošetrenú pokožku umyte mydlom a vodou.
Výskyt kliešťovej encefalitídy na Slovensku od roku 2010
rok | absolútne čísla |
---|---|
2010 | 91 |
2011 | 108 |
2012 | 102 |
2013 | 162 |
2014 | 117 |
2015 | 88 |
2016 | 174 |
2017 | 76 |
2018 | 157 |
2019 | 144 |
uvzsr.sk, mayoclinic.org, en.wikipedia.org