Obsah článku

    Mononukleóza

    Mononukleóza - príznaky

    Mononukleóza je obvykle sprevádzaná tromi typickými príznakmi ochorenia:

    • silná bolesť v krku - angína
    • relatívne dlhotrvajúca horúčka
    • opuchnuté lymfatické uzliny

    Bolenie hrdla - bolesť v krku môže byť celkom výrazná, okrem toho sú mandle často silne opuchnuté a pokryté bielym hnisom. V niektorých prípadoch je Pfeifferova žľazovitá horúčka zamieňaná s hnisavou tonzilitídou (streptokoková angína) v tomto štádiu ochorenia, pretože príznaky sú veľmi podobné. Hnisavá angína predstavuje najdôležitejšiu diferenciálnu diagnózu (okrem choroby) na Pfeifferovú žľazovitú horúčku.

    Horúčka - horúčka je pomerne častá, až v 90% prípadoch. Trvá pomerne dlho.

    Zdurené lymfatické uzliny
    Zdurené lymfatické uzliny

    Zdurené lymfatické uzliny - cervikálne lymfatické uzliny sú opuchnuté v 80-90% prípadoch, zvyčajne na oboch stranách v oblasti krku. Opuch môže byť ťažký a bolestivý. Menej časté sú lymfatické uzliny opuchnuté v podpazuší a v oblasti slabín.

    Ako súčasť tejto choroby sa u 50-60% pacientov vyskytuje aj opuch sleziny, ktorý je najvýraznejší na začiatku druhého týždňa ochorenia a potom klesá v priebehu siedmich až desiatich dní.

    V niektorých prípadoch rozšírenie pečene a hodnoty pečene postihnutých pacientov sa môžu významne zvýšiť počas niekoľkých týždňov.

    Charakteristické zmeny v krvnom obraze poskytujú jasný dôkaz o infekcii vírusom Epstein-Barr. Infekcia je sprevádzaná znateľným zvýšením počtu lymfocytov (lymfocytóza). Lymfocyty sú jedným z bielych krviniek a hrajú dôležitú úlohu v imunitnej obrane.

    Inkubačná doba mononukleózy

    Doba inkubácie je približne sedem až tridsať dní pre deti, asi štyri až sedem týždňov pre mladistvých a mladých dospelých - to znamená výrazne dlhšie. Určenie presného časového rozpätia nie je možné, pretože presný čas prvej infekcie je často ťažké určiť z niekoľkých dôvodov:

    • môžu byť viaceré kontakty s infikovanými jednotlivcami
    • nástup choroby je často zákerný
    • väčšina infikovaných ľudí nevytvára žiadne príznaky
    Mononukleóza - liečba
    Mononukleóza - liečba

    Mononukleóza - liečba

    • liečba spočíva predovšetkým v pokoji, veľa spánku a málo fyzickej námahy. Trvá niekoľko týždňov, v niektorých prípadoch aj dlhšie. Liečivo, ktoré pomáha, zatiaľ neexistuje.
    • antipyretiká - na liečbu horúčky
    • v prípade podozrenia na mononukleózu nemožno predpísať antibiotický ampicilín, pretože to môže spôsobiť Lyellov syndróm. Pri tejto alergickej reakcii sa na koži tvoria pľuzgiere, ktoré vyzerajú ako silné opary alebo popáleniny.
    • Pfeifferova žľazovitá horúčka je niekedy chronická. Mononukleóza môže trvať niekoľko mesiacov. Okrem toho existuje celkový pocit vyčerpania.
    • ak je prítomná zväčšená slezina alebo pečeň, postihnuté osoby by nemali aktívne športovať najmenej tri mesiace, aby sa zabránilo pretrhnutiu zväčšeného orgánu

    Je mononukleóza prenosná?

    • infekcia vírusom Epstein-Barr je spôsobená predovšetkým infikovanými slinami pri kontakte z úst do úst. Preto sa táto choroba nazýva aj "chorobou z bozkávania". Vírusy vstupujú do infikovaných slín do ústnej dutiny a nakoniec do buniek úst a hrdla. Tu sa množia najmä v epiteliálnych bunkách príušnej žľazy, ústnej dutiny a jazyka, ktoré tiež vylučujú vírus Epstein-Barr. Počas fázy akútnej infekcie vírusy infikujú tiež mandle (tonsily) a infikujú tu lokalizované B lymfocyty. B lymfocyty sú bunky lymfatického systému, a preto patria do imunitného systému tela. B lymfocyty normálne rozpoznávajú a bojujú proti patogénom, ktoré napadajú telo.

    Vírus Epstein-Barr mení vlastnosti B lymfocytov: vírusy spôsobujú rozdelenie a násobenie lymfocytov. Zabezpečujú tiež, že B lymfocyty produkujú určité protilátky (tzv. Heterofilné protilátky).

    Lymfocyty a krvný obeh distribuujú zmenené B lymfocyty v tele. Týmto spôsobom sa dostanú do lymfatických uzlín a vnútorných orgánov, ako sú pečeň a slezina. B-lymfocyty tvoria látky, ktoré spôsobujú zväčšenie uvedených orgánov.

    Mononukleóza - prevencia

    • žľazovej horúčke môžete zabrániť tým, že sa vyhnete kontaktu s osobami, ktoré sú akútne choré
    • obzvlášť by ste mali dávať pozor, aby ste zabránili kontaktu so slinami, čo sa môže vyskytnúť pri bozkávaní, ale aj zdieľaním príborov či pohárov