Oblickove kamene

Kedy sa vyskytujú obličkové kamene u detí?

Obličkové kamene u detí sa vyskytujú, keď sa chemikálie v moči koncentrujú do tej miery, že tvoria pevné kryštály. Väčšie kamene sa môžu usadiť v močovom trakte a spôsobiť bolesť, zablokovanie alebo infekciu.

Obličkové kamene u detí sú omnoho menej bežné ako u dospelých, vyskytujú sa však z rovnakých dôvodov. Minerály tvoria v obličkách kryštálové usadeniny, ktoré rastú na kamene, z ktorých väčšina má veľkosť zrna piesku.

Príznaky obličkových kameňov u detí

Väčšina obličkových kameňov zostáva v obličkách, ale až jedna tretina môže migrovať z obličiek a usadiť sa v močovodoch - trubkách, ktoré vedú z obličiek do močového mechúra. Kamene, ktoré zostávajú v obličkách, hoci sú často bezbolestné, môžu byť zdrojom opakujúcich sa infekcií močových ciest. Závažnosť bolesti a lokalizácia bolesti sa môžu líšiť v závislosti od takých faktorov, ako je umiestnenie kameňa a stupeň prekážky.

Obličkové kamene spôsobujú silnú bolesť.
Obličkové kamene spôsobujú silnú bolesť.

Kamene, ktoré sa posúvajú v močovode alebo väčšie kamene môžu spôsobiť tieto príznaky:

 • silná kolická bolesť
 • ostrá bolesť v oblasti boku alebo chrbta
 • bolesť prichádzajúca a odchádzajúca vo vlnách
 • krv v moči (hematúria)
 • nevoľnosť a vracanie
 • naliehavá alebo častá potreba močiť
 • horúčka až zimnica

Niektoré obličkové kamene sa nazývajú „tiché kamene“, pretože nespôsobujú žiadne príznaky.

Liečba obličkových kameňov u detí

Obličkové kamene u detí sa liečia na základe ich veľkosti, umiestnenia a typu.

Malé obličkové kamene

Malé obličkové kamene môžu prejsť močovým ústrojenstvom bez liečby. Je ale potrebné zbierať moč dieťaťa niekoľko dní do špeciálnej nádoby, aby ste zachytili obličkový kameň, ktorý sa pošle do laboratória. Tam zistia o aký typ kameňa ide. Deti musia piť veľa tekutín, aby pomohli obličkovým kameňom vyplaviť sa rýchlejšie z tela von. Lekár môže dieťaťu predpísať aj liek proti bolesti.

Väčšie obličkové kamene

Väčšie obličkové kamene alebo obličkové kamene, ktoré blokujú močové cesty dieťaťa alebo spôsobujú veľkú bolesť, môžu vyžadovať okamžitú liečbu. Dieťa, ktoré zvracia a je dehydratované, možno bude musieť ísť do nemocnice kde mu budú dávať tekutiny intravenózne.

Urológ môže obličkový kameň odstrániť alebo ho rozbiť na malé kúsky pomocou nasledujúcich ošetrení:

Obličkové kamene sa môžu odstrániť alebo rozbiť viacerými spôsobmi.
Obličkové kamene sa môžu odstrániť alebo rozbiť viacerými spôsobmi.
 • litotripsia rázovou vlnou - vonkajšie spojenie s nárazovou vlnou funguje zvonka detského tela a drví obličkový kameň na malé kúsky. Menšie kúsky obličkového kameňa potom prechádzajú močovým traktom von z tela. Počas tohto ambulantného zákroku sa poskytuje dieťaťu lokálne znecitlivenie, aby sa predišlo bolesti alebo pomohlo dieťaťu ostať v pokoji.
 • cystoskopia a ureteroskopia - počas cystoskopie používa lekár tenkú tubu so šošovkou na jednom konci, aby sa pozrel do močovej trubice a močového mechúra kde sa kameň nachádza. Počas ureteroskopie sa používa dlhší a tenší prístroj na zobrazenie výstelky močovodov a obličiek. Pri obidvoch procedúrach lekár vloží do močovej trubice tubu na zobrazenie zvyšku močového traktu. Akonáhle je kameň nájdený, môže byť odstránený alebo rozdrvený na menšie kúsky. Tieto procedúry vykonáva zdravotník v nemocnici a dieťa je pod anestézou. Dieťa sa môže zvyčajne vrátiť domov v ten istý deň.
 • perkutánna nefrolitotómia - na lokalizáciu a odstránenie obličkového kameňa sa používa tenký pozorovací nástroj, ktorý sa nazýva nefroskop. Lekár vkladá náradie priamo do obličiek pomocou malého rezu v chrbte. V prípade väčších obličkových kameňov sa môže laser použiť na rozdrvenie obličkových kameňov na menšie kúsky. Lekár vykonáva perkutánnu nefrolitotomickú v nemocnici a dieťa je pod anestézou. Zotavenie zvyčajne trvá niekoľko dní s pobytom v nemocnici.

Po týchto procedúrach urológ niekedy prechádza tenkou ohybnou trubicou (nazývanou stent močovodu) v močovom trakte, aby pomohol toku moču alebo kameňu prejsť von. Po odstránení obličkového kameňa ho pošle do laboratória, aby zistil, o aký typ ide.

Po prejdení alebo odstránení obličkového kameňa môže byť potrebné, aby dieťa zbieralo moč po dobu 24 hodín. Cieľom je zmerať, koľko moču sa vyprodukuje za deň, spolu s hladinami minerálov v moči. U dieťaťa sa s väčšou pravdepodobnosťou znova vytvoria kamene, ak každý deň neprodukuje dostatok moču alebo má vysoké hladiny minerálov.

Lieky podľa typu obličkového kameňa

Vápnikové kamene

 • citran draselný - ktorý sa používa na zvýšenie hladiny citrátu v moči
 • tiazidové diuretiká - ktoré znižujú vápnik v moči

Kamene kyseliny močovej

 • citran draselný
 • alopurinol - ktorý sa používa na liečbu vysokých hladín kyseliny močovej v tele

Štrukturované kamene

 • antibiotiká - lieky proti baktériám

Cystínové kamene

 • citran draselný
 • D-penicilamín - ktorý pomáha rozpustiť cystín v moči
 • merkaptopropionylglycín - ktorý pomáha rozpustiť cystín v moči
Obličkové kamene môžu byť rôzne.
Obličkové kamene môžu byť rôzne.

Čo spôsobuje obličkové kamene u detí

Druh obličkového kameňa ukáže lekárovi, aká je hlavná príčina tvorby obličkového kameňa. Poznáme štyri druhy kameňov a chemické abnormality, ktoré ich spôsobujú.

Vápnikové kamene

Deti, u ktorých sa tvorí tento druh kameňa, majú buď príliš veľa jedného typu troch chemikálií v moči, alebo málo iných. Majú vo svojom moči buď príliš veľa vápnika, oxalátu alebo močoviny alebo príliš málo citrátu. Konzumácia príliš veľkého množstva soli môže spôsobiť, že v moči zostane príliš veľa vápnika. Niektorí pacienti budú mať obličkové kamene z nadprodukcie hormónu parathormónu kontrolujúceho vápnik. Pitie mlieka nespôsobuje obličkové kamene.

Štrukturované kamene

Chronická infekcia močových ciest zvyčajne spôsobuje tieto kamene. Baktérie zodpovedné za infekciu spôsobujú chemickú zmenu moču, ktorá vedie k tomuto typu kameňa.

Kamene kyseliny močovej

Tento typ kameňa sa vytvára, keď je moč príliš kyslý, čo spôsobuje nadmernú tvorbu kyseliny močovej.

Cystínové kamene

Tieto kamene sa tvoria u detí kvôli dedičnej poruche, pri ktorej telo vylučuje veľa chemikálie zvanej cystín z krvi.

Ďalšie faktory

Poznanie obličkového kameňa je dôležité pri predpisovaní liečby, aby sa zabránilo tvorbe iných kameňov. Pri tvorbe obličkových kameňov u detí môžu hrať úlohu ďalšie faktory. Poruchy močových ciest môžu blokovať tok moču, čo umožňuje hromadenie chemikálií, ktoré tvoria obličkové kamene. Približne jedna tretina detí trpiacich obličkovými kameňmi má abnormálne močové cesty.

Rovnako ako u dospelých, aj pri tvorbe obličkových kameňov zohráva diéta dôležitú úlohu. Ak majú deti zlé stravovacie návyky, ako je pitie príliš malého množstva vody alebo príliš veľkého množstvo kofeínu, zvyšuje sa riziko obličkových kameňov.

Ako zabrániť obličkovým kameňom u detí

Aby ste zabránili budúcim obličkovým kameňom, zistite, čo spôsobilo predchádzajúce obličkové kamene dieťaťa. Na základe týchto informácií môže lekár navrhnúť zmeny stravovacích a nápojových návykov dieťaťa, aby sa zabránilo budúcim obličkovým kameňom.

Pitný režim zabráni vzniku obličkových kameňov.
Pitný režim zabráni vzniku obličkových kameňov.

Tekutiny

Pitie dostatočného množstva tekutín, najmä vody, je najdôležitejšou zmenou životného štýlu, ktorú môže dieťa alebo dospievajúci urobiť, aby zabránili vzniku obličkových kameňov. Dospievajúci by mal vypiť 6-8 pohárov denne, pokiaľ nemá zlyhanie obličiek. Mladšie deti by mali piť podľa odporúčaní lekára, aby zabránili vzniku obličkových kameňov.

Potraviny

Ak už dieťa malo obličkové kamene, spýtajte sa, o aký typ išlo. V závislosti od typu obličkových kameňov môže zmena množstva sodíka, živočíšnych bielkovín, vápnika alebo šťaveľanu v potrave pomôcť zabrániť obličkovým kameňom.

Vápnikové kamene

Obmedzte oxalát

U väčšiny detí, ktoré majú vápnikové kamene, nie je potrebné obmedzovať potraviny s oxalátom. Ak sú však obličkové kamene spojené s vysokým množstvom konzumovaného oxalátu, malo by sa dieťa vyhnúť týmto potravinám, aby pomohlo redukovať oxalát v moči:

 • orechy a výrobky z orechov
 • arašidy - ktoré sú strukoviny, nie orechy a majú vysoký obsah oxalátu
 • rebarbora
 • špenát
 • pšeničné otruby

Znížte obsah sodíka

Šanca na vznik obličkových kameňov sa zvyšuje, keď deti konzumujú viac sodíka. Sodík je súčasťou soli. Sodík je v mnohých konzervách, jedlách rýchleho občerstvenia, v mnohých koreninách a mäse.

Obmedzte živočíšne bielkoviny

Konzumácia živočíšnych bielkovín môže u dieťaťa zvýšiť pravdepodobnosť vzniku obličkových kameňov.

Obmedzte živočíšne bielkovín vrátane:

 • hovädzie, kuracie a bravčové mäso, vnútornosti
 • vajíčka
 • ryby a mäkkýše
 • mlieko, syr a iné mliečne výrobky

Aj keď dieťa musí jesť menej živočíšnych bielkovín, potrebuje pre svoje zdravie dostatok bielkovín. Zvážte nahradenie niektorých mäsových a živočíšnych bielkovín fazuľou, sušeným hráškom a šošovicou, čo sú rastlinné potraviny s vysokým obsahom bielkovín a nízkym obsahom oxalátu.

Doplňte vápnik z potravín

Všetky deti potrebujú určité množstvo vápnika, aby zostali zdravé a aby mali silné kosti. Získanie odporúčaného množstva vápnika - z potravy, nie z doplnkov - je dôležité, aby sa zabránilo vývoju iného obličkového kameňa. V správnom množstve môže vápnik blokovať ďalšie látky v tráviacom trakte, ktoré môžu viesť k tvorbe kameňov.

Najlepšie môže byť získanie vápnika z potravín s nízkym obsahom oxalátu, rastlinných potravín, ako sú džúsy obohatené vápnikom, obilniny, pečivo, niektoré druhy zeleniny a niektoré druhy fazule.

Kamene kyseliny močovej

Obmedzte živočíšne bielkoviny

Konzumácia živočíšnych bielkovín môže u dieťaťa zvýšiť pravdepodobnosť vzniku obličkových kameňov. Obmedzte:

 • hovädzie, kuracie a bravčové mäso, vnútornosti
 • vajíčka
 • ryby a mäkkýše
 • mlieko, syr a iné mliečne výrobky

Aj keď dieťa musí jesť menej živočíšnych bielkovín, potrebuje pre svoje zdravie dostatok bielkovín. Zvážte nahradenie niektorých mäsových a živočíšnych bielkovín týmito rastlinnými potravinami s vysokým obsahom bielkovín:

 • strukoviny, ako sú fazuľa, sušený hrášok, šošovica a arašidy
 • sójové potraviny, ako napríklad sójové mlieko, sójové maslo a tofu
 • orechy a výrobky z orechov, ako sú mandle a mandľové maslo, kešu kešu a kešu maslo, vlašské orechy a pistácie
 • slnečnicové semienka

Cystínové kamene

Pitie dostatočného množstva tekutín, najmä vody, je najdôležitejšou zmenou životného štýlu, ktorú môžu deti urobiť, aby zabránili vzniku cystínových kameňov. Porozprávajte sa so zdravotníckym pracovníkom o tom, koľko tekutiny môže dieťa potrebovať, v závislosti od veku, veľkosti a aktivít dieťaťa.


zdroj: my.clevelandclinic.org, niddk.nih.gov