
Prechladnutie je spôsobené vírusmi (choroboplodnými zárodkami), ktoré infikujú nos, hrdlo a dutiny a šíri sa z dieťaťa na dieťa. Prvotným príznakom u dieťaťa je kýchanie a soplenie, ale môže sa objaviť aj kašeľ či bolesť hlavy.
Čo spôsobuje prechladnutie?
Prechladnutie je spôsobené ktorýmkoľvek z viac ako 200 vírusov, ktoré spôsobujú zápal membrán, ktoré lemujú nos a hrdlo. Najviac nachladnutia však spôsobujú rinovírusy.
Dôvodom je pravdepodobne celý rad faktorov, vrátane:
- deti navštevujú školské zariadenia, čo zvyšuje riziko vystavenia vírusu
- zvýšený výskyt prechladnutí počas chladného obdobia možno pripísať skutočnosti, že choré deti ostávajú doma a blízko ostatných členov rodiny
- nízka vlhkosť spôsobuje suché nosové kanáliky, ktoré sú náchylnejšie na vírusy
Baktérie sa zvyčajne šíria jedným z troch spôsobov:
- priamy kontakt - napríklad bozkávanie, dotyk alebo držanie rúk - s infikovanou osobou. Ak máte vírus, budete mať baktérie v nose, ústach, očiach a na rukách. Dotýkanie sa iných ľudí môžete vírus prenášať.
- nepriamy kontakt - znamená dotýkať sa niečoho - hračky, kľučky alebo použitá vreckovka - čoho sa dotkla infikovaná osoba a teraz sú na nej choroboplodné zárodky. Niektoré mikróby, vrátane tých, ktoré spôsobujú prechladnutie a hnačku, môžu zostať na povrchoch mnoho hodín.
- niektoré baktérie sa šíria vzduchom, keď dieťa kašle alebo kýcha. Kvapôčky z kašľa alebo kýchnutia môžu zasiahnuť nos alebo ústa iného dieťaťa.
Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, chladné počasie alebo studené či mokré nohy alebo mokrá hlava nespôsobujú prechladnutie. V chladnom období (skorá jeseň do neskorej zimy) sa však vyskytuje viac prechladnutí.
Aké sú príznaky prechladnutia u detí?

Bežné príznaky prechladnutia zahŕňajú:
- nádcha
- škriabanie, šteklenie v krku
- kýchanie
- slzenie z očí
- zvýšená teplota
- bolesť hrdla
- mierny kašeľ
U niektorých detí sa môže pridružiť:
- bolesť svalov a kostí
- bolesť hlavy
- mierna únava
- zimnica
- vodný výtok z nosa, ktorý zhustne a zafarbí sa na žlto alebo zeleno
Prechladnutie sa prejavuje zvyčajne 2 až 3 dni po vniknutí vírusu do tela a príznaky trvajú od niekoľkých dní do niekoľkých týždňov.
Ak sú príznaky závažné, vždy sa poraďte s pediatrom svojho dieťaťa.
Medzi závažné príznaky u detí patrí:
- horúčka o teplote 38 stupňov u novorodencov do 12 týždňov
- rastúca horúčka alebo horúčka trvajúca viac ako dva dni u dieťaťa v akomkoľvek veku
- príznaky, ktoré sa zhoršujú
- ťažké príznaky, ako je bolesť hlavy alebo kašeľ
- sipot
- bolesť uší
- extrémny zmätok
- neobvyklá ospalosť
- nedostatok chuti do jedla
Kedy treba ísť s dieťaťom k lekárovi?
Deti mladšie ako 3 mesiace môžu mať problémy s dýchaním kvôli upchatému nosu, čo môže sťažiť kŕmenie.
Choďte k lekárovi alebo na pohotovosť, ak vaše dieťa:
- má problémy s dýchaním
- neje alebo zvracia
- má horúčku (rektálna teplota 38,5 °C alebo vyššia)
Niektoré respiračné vírusy, ktoré spôsobujú nachladnutie u starších detí a dospelých, môžu spôsobiť dojčatám a batoľatám závažnejšie ochorenie. Medzi tieto choroby patria záškrt (chrapot, hlučné dýchanie, štekajúci kašeľ), zápal pľúc (infekcia pľúc), bronchiolitída (sipot, ťažkosti s dýchaním) alebo bolesť očí, bolesť alebo opuch hrdla. Deti s týmito stavmi musíte vziať k lekárovi.
Deti všetkých vekových skupín by mali navštíviť lekára, ak sa zdá, že prechladnutie spôsobuje vážne problémy, ako napríklad:
- dýcha rýchlo alebo sa zdá, že ťažko dýcha
- má modré pery
- kašle tak, že sa dusí alebo zvracia
- ráno sa zobudí s jedným alebo oboma očami zalepenými žltým hnisom
- je omnoho ospalejšie ako obvykle, nechce jesť ani sa hrať, alebo je veľmi nervózne a nevie sa z ničoho tešiť
- má hustý alebo farebný (žltý, zelený) výtok z nosa viac ako 10 až 14 dní
Zavolajte lekárovi, ak vaše dieťa vykazuje akékoľvek známky infekcie stredného ucha (bolesť ucha, výtok z ucha), ktoré môžu byť spôsobené prechladnutím.
Prechladnutie a chrípka sú dve rôzne choroby. Prechladnutie je relatívne neškodné a zvyčajne sa lieči samo o sebe, hoci niekedy to môže viesť k sekundárnej infekcii, ako je napríklad ušná infekcia. Chrípka však môže viesť ku komplikáciám, ako je zápal pľúc alebo dokonca smrť. To, čo sa môže zdať ako nachladnutie, môže byť chrípka.
Uvedomte si tieto rozdiely:
príznaky prechladnutia | príznaky chrípky |
---|---|
nízka alebo žiadna horúčka | vysoká horúčka |
niekedy bolesť hlavy | vo väčšine prípadov bolesť hlavy |
upchatý nos, výtok z nosa | čistý nos alebo v niektorých prípadoch upchatý nos |
kýchanie | kýchanie v niektorých prípadoch |
mierny kašeľ | kašeľ často veľmi silný |
mierne bolesti tela | bolesti tela |
mierna únava | extrémna únava, ktorá môže trvať týždne |
bolesť hrdla | bolesť hrdla v niektorých prípadoch |
Ako často bývajú deti prechladnuté?
Deti trpia každoročne viac nachladnutiami ako dospelí, kvôli ich nezrelému imunitnému systému a úzkemu fyzickému kontaktu s inými deťmi v škôlke alebo škole.
Dojčatá a batoľatá bývajú často 8 až 10krát ročne prechladnuté, skôr ako dosiahnu vek 2 rokov. Deti v predškolskom veku majú okolo 9 prechladnutí ročne, zatiaľ čo deti materskej školy môžu mať až 12 prechladnutí ročne. Dospievajúci a dospelí mávajú asi 2-4 prechladnutia ročne.
Chladná sezóna trvá od septembra do marca alebo apríla, takže počas týchto mesiacov deti väčšinou ochorejú najčastejšie.
Ako sa lieči prechladnutie u detí?
V súčasnosti nie je k dispozícii žiadny liek na liečenie alebo skrátenie trvania prechladnutia. Nachladnutie zvyčajne trvá asi 1 týždeň, ale môže trvať až 2 týždne.
Pretože nachladnutie je spôsobené vírusmi, antibiotiká na ne nezaberajú. Antibiotiká sú účinné iba vtedy, keď sa podávajú na liečbu bakteriálnych infekcií.
Nedávajte dieťaťu, ktoré má horúčku aspirín. Aspirín, keď sa podáva ako liečba vírusových ochorení u detí, bol spájaný s Reyeovým syndrómom. Je to potenciálne závažná alebo smrteľná porucha u detí.
Na zmiernenie príznakov môžete použiť:

- kvapky do nosa - liečivé nosové kvapky alebo spreje poskytujú iba krátku úľavu a nemali by sa používať dlhšie ako 2 až 3 dni. V skutočnosti môžu nádchu zhoršiť. Nepoužívajte tieto výrobky u detí mladších ako 6 rokov.
- zvýšený príjem tekutín
- konzumácia malých výživných jedál, vitamínov a minerálov
- lieky na zmiernenie bolesti hlavy alebo horúčky - paracetamol, ibuprofén sa môže používať pre deti staršie ako 6 mesiacov. Pokiaľ lekár nerozhodne inak, dávajte odporúčanú dávku na obale každé 4 hodiny, kým teplota dieťaťa neklesne
- odsávačka - ak má vaše dojča alebo batoľa ťažkosti s dojčením kvôli upchatému nosu, na odstránenie hlienu z nosa použite odsávačku. Ak je hlien veľmi hustý, použite slané nosové kvapky alebo slaný nosový sprej. Sprej ide dobre do nosných kanálikov a môže fungovať lepšie ako kvapky.
- lieky na vykašlievanie - kašeľ pomáha odstraňovať hlien z hrudníka, takže pri vlhkom kašli použite lieky na ľahšie vykašlievanie
- teplá slaná voda - na kloktanie pri bolesti hrdla
- vazelína - na suchú, popraskanú pokožku okolo nosa a pier
- naparovanie
- zvlhčovače - sa neodporúčajú z dôvodu rizika kontaminácie baktériami a plesňami. Ak ho používate, dezinfikujte ho každý deň.
- bežné činnosti - ak sa deti cítia dostatočne dobre, môžu pokračovať vo svojich bežných činnostiach. Ale ak majú horúčku alebo komplikácie, budú potrebovať pár dní odpočinku doma. Vaše dieťa môže ísť do školy, ak sa cíti dosť dobre na to, aby sa zúčastnilo na činnostiach.
- deti s prechladnutím sa môžu hrať vonku
Aké sú komplikácie prechladnutia u detí?
Nachladnutie môže viesť k sekundárnym infekciám, vrátane bakteriálnych infekcií, infekcií stredného ucha a sínusových infekcií, ktoré môžu nakoniec vyžadovať liečbu antibiotikami. Ak má dieťa prechladnutie spolu s vysokou horúčkou, sínusovou bolesťou, výrazne opuchnutými žľazami alebo kašľom spôsobujúcim hlien, obráťte sa na detského lekára. Možno bude potrebovať ďalšiu liečbu.
Dá sa zabrániť prechladnutiu u detí?
Najlepším spôsobom, ako sa deti môžu vyhnúť prechladnutiu, je časté umývanie rúk a zabránenie úzkemu kontaktu s inými deťmi a ľuďmi, ktorí sú prechladnutí. Ak sa predsa len bude nachádzať okolo ľudí s prechladnutím, zabráňte tomu aby sa dotýkalo nosa alebo očí, pretože ich rúčky môžu byť vírusom kontaminované. Ak voda a mydlo nie sú dieťaťu k dispozícii, použite vlhčené obrúsky na ruky alebo alkoholové dezinfekčné prostriedky na ruky.

Ak je dieťa nachladnuté, upozornite ho na kašľanie a kýchanie do vreckovky, ktorú okamžite zlikviduje. Potom si musí ihneď umyť ruky. Ak nemá vreckovku poruke, naučte dieťa kýchať a kašľať do ohnutej lakťovej jamky.
Dieťa by malo používať jeden svoj pohár, príbor i uterák a nezdieľať ho s ostatnými členmi rodiny.
Aj čistenie povrchov dezinfekčnými prostriedkami, ktoré ničia vírusy, môže zastaviť šírenie prechladnutia. Výskum ukázal, že rinovírusy môžu prežiť až 3 hodiny mimo nosnej sliznice.
zdroj: caringforkids.cps.ca, hopkinsmedicine.org