Obsah článku

Prerezávanie zubov - príznaky
- sčervenané ďasná
- opuchnuté ďasná
- citlivé ďasná
- podráždenie
- plačlivosť
- nepokojný spánok
- slintanie
- strkanie si ručičiek do pusy
Kedy vyhľadať lekára
- ak má dieťa zvýšenú teplotu, ktorá trvá viac ako tri dni
- prerezávanie zubov nespôsobuje horúčku, hnačku, dávenie
ani nechutenstvo, ako nám hovoria rôzne povery. Ak sa u dieťaťa objaví niektorý z týchto príznakov, zrejme bude na príčine niečo iné ako prerezávanie zubov, preto navštívte lekára.
Prerezávanie zubov - domáca liečba
- hryzátko - krúžok naplnený tekutinou uložte do chladničky, aby sa ochladil, a potom ho dajte dieťatku, chlad znecitlivie ďasná a zmierni bolesť. Hryzátko nikdy nedávajte do mrazničky - ďasná by mohli omrznúť.
- masáž - zopár minút masírujte dieťatku ďasná čistým prstom, tlak utlmí bolesť
- anestetické gély - kúpite v lekárni, pomôžu zmierniť bolesť, uistite sa, že ste vybrali prípravok bez alkoholu, ktorý môže popáliť ďasno
- dojčenie - a nosenie dieťatka na rukách, pre ukľudnenie a pocit istoty, že ste s ním
Čistenie zúbkov
Keď sa objavia prvé zúbky, začnite ich pravidelne čistiť. Dvakrát denne veľmi jemne otierajte ďasná mäkkou zubnou kefkou alebo čistou handričkou. Obmedzí sa tak výskyt baktérií v ústach, ako aj podráždenie pri prerezávaní zubov. Dieťa si zároveň od útleho veku začne zvykať na čistenie chrupu.


Prerezávanie zubov
Časové hľadisko erupcie zubov je variabilné, vplyv majú genetické, nutričné faktory či celkové ochorenia dieťaťa.
Dočasný chrup
Prerezáva sa približne od 6. do 30. mesiaca života. U erupcie dočasného chrupu nebývajú zásadné časové rozdiely medzi pohlaviami. V tomto období dochádza k prvému fyziologickému zvýšeniu zhryzu.
Typy dočasného chrupu
- s medzerami - drobné medzery medzi všetkými zubami sa nazývajú tromi. Tento stav poskytuje dostatok priestoru pre stály chrup a je tu menšie riziko stesnenia stáleho chrupu.
- s medzerami antropoidními - v hornej čeľusti medzi II a III, v dolnej čeľusti medzi III a IV
- bez medzier - redukčný typ
Časové rozmedzie
- stredné rezáky - 6-9 mesiacov
- bočné rezáky - 10-12 mesiacov
- prvé stoličky - 12-15 mesiacov
- očné zuby - 16-20 mesiacov
- druhé stoličky - 23-30 mesiacov
Zmiešaný chrup
Kým v ústach pretrváva dočasný chrup, dochádza k mineralizáciu zárodkov stálych zubov uložených v alveolárnych výbežkoch. U malých čeľustí sú zárodky stálych rezákov orálne za korene dočasných kulisovité usporiadané, alebo môžu byť v rotácii, tento stav sa s rastom čeľuste upraví, niekedy sa môže zachovať aj po prerezaní. Najbližšie dočasným zubom mineralizujú horné veľké rezáky, čo vedie ku komplikáciám pri úrazoch dočasných horných rezákov, kedy sa zároveň poškodí zárodky stálych zubov. Najdlhšiu erupčnú dráhu má horný špiciak, čo býva v kombinácii so stesnaným chrupom (alebo inou prekážkou v dráhe) častou príčinou jeho ektopického prerezania, alebo retencie.
Stály chrup
- kompletný - v každej polovici čeľuste sú stále zuby 1-7
- nekompletný - existencia tretích stoličiek je individuálna, vyrastajú do 14 roku (možno rozpoznať z RTG)