Psoriaza

Čo to psoriáza je?

Psoriáza je bežný neinfekčný stav pokožky. Najbežnejším typom psoriázy je psoriáza s plakmi. Spôsobuje, že sa kožné bunky vyvíjajú oveľa rýchlejšie ako normálne a neopadávajú tak, ako by mali. Bunky sa hromadia na povrchu pokožky a spôsobujú oblasti červenej kože nazývanej plaky. Plaky sú zvyčajne svrbiace a pokryté belavo-striebornými šupinami. Za tento proces je zodpovedný nadmerne aktívny imunitný systém.

Psoriáza s plakmi sa môže u detí objaviť kdekoľvek na tele, najčastejšie sa však vyskytuje na kolenách, pokožke hlavy, lakťoch a trupe.

Psoriáza sa môže prenášať z generácie na generáciu. Ak máte vy alebo iný rodič dieťaťa psoriázu, pravdepodobnosť, že vaše dieťa ju bude mať tiež, je asi 10%. Ak máte vy aj druhý rodič dieťaťa psoriázu, šanca dieťaťa na rozvoj sa zvýši na 50%, prípadne ešte viac.

Príznaky psoriázy u detí

Existuje niekoľko druhov psoriázy. Každý typ má jedinečné príznaky.

Medzi najčastejšie príznaky psoriázy patria:

Medzi najčastejšie príznaky psoriázy patria škvrny na koži.
Medzi najčastejšie príznaky psoriázy patria škvrny na koži.

 • vyvýšené škvrny na koži, ktoré sú často červené a pokryté belavo-striebornými šupinami
 • suchá, popraskaná pokožka, ktorá môže krvácať
 • svrbenie, bolesť alebo pocit pálenia v postihnutých oblastiach kože a okolo nej
 • hrubé nechty alebo nechty, ktoré majú hlboké ryhy
 • červené oblasti v kožných záhyboch

Psoriáza je chronický stav. To znamená, že pravdepodobne nikdy úplne nezmizne. Je to tiež stav, ktorý prechádza cyklom zvýšenej a zníženej aktivity. Počas aktívneho obdobia bude mať dieťa viac príznakov. V priebehu niekoľkých týždňov alebo mesiacov sa príznaky môžu zmierniť alebo dokonca zmiznúť. Tieto cykly sú často nepredvídateľne načasované. Je tiež veľmi ťažké vedieť, aké závažné budú príznaky po začatí cyklu.

Kedy vyhľadať lekára

Včasné odhalenie a diagnostika psoriázy sú pre deti rozhodujúce.

Lekára vyhľadajte hneď ako:

 • si všimnete príznaky, ktoré by mohli byť spôsobené psoriázou
 • ak doterajšia liečba dieťaťu už nestačí

Včasná intervencia a liečba môžu tiež pomôcť zmierniť problémy so stigmou a sebaúctou, ktoré môžu vzniknúť v dôsledku týchto kožných ochorení.

Liečba psoriázy u detí

V súčasnosti neexistuje liečba psoriázy. Liečba sa zameriava na zmiernenie príznakov a na prevenciu alebo zníženie závažnosti vzplanutí.

Lokálna liečba

Topická liečba je najbežnejšie predpisovanou liečbou psoriázy. Môžu pomôcť zmierniť príznaky miernej až stredne ťažkej psoriázy.

Lokálne ošetrenia zahŕňajú liečivé a zvlhčovacie:

 • masti
 • pleťové vody
 • krémy

Odporúča sa aplikovať ich viackrát denne a ich účinnosť môže byť rovnaká ako pri iných typoch liečby, ale môžu mať menej vedľajších účinkov.

Pomôžte svojmu dieťaťu zapamätať si liečbu tým, že mu nastavíte pripomenutie budíkom alebo ho naplánujete v denných dobách, ktoré sa nemenia, napríklad tesne pred spaním a hneď po prebudení.

Psoriaza3

Terapia svetlom

Prirodzené aj umelé osvetlenie môžu zmierniť príznaky psoriázy. Existuje niekoľko novších možností, ako sú lasery a lieky aktivované špeciálnymi svetlami. Ak Vám lekár odporučí prirodzené slnečné žiarenie, pomôžte dieťaťu získať ho pobytom v prírode.

Perorálne alebo injekčne podávané lieky

V prípade miernych až stredne ťažkých prípadov psoriázy u detí môže lekár predpísať tabletky, injekcie alebo intravenózne (IV) lieky. Niektoré z týchto liekov môžu spôsobovať vážne vedľajšie účinky, preto je dôležité porozumieť ešte pred začatím liečby tomu, čomu môžete čeliť. Z dôvodu možných závažných vedľajších účinkov môže byť tento druh liečby presunutý na čas, kým vaše dieťa nie je staršie alebo sa používa iba na krátke časové obdobie.

Zmeny životného štýlu

Ovládanie spúšťačov môže byť jednou z najlepších možností ochrany dieťaťa proti psoriáze. Cvičenie, adekvátny spánok a konzumácia vyváženej stravy vám pomôže udržať zdravé telo vášho dieťaťa. Zdravé telo môže mať menej závažné obdobia ochorenia. Udržiavanie čistoty a zvlhčenia pokožky dieťaťa môže tiež pomôcť znížiť podráždenie pokožky, čo tiež znižuje výskyt psoriázy.

Liečebné plány

Lekár dieťaťa môže vyskúšať jednu z týchto procedúr samostatne alebo ich môže kombinovať. Ak prvé ošetrenie nefunguje, nestrácajte nádej. Vy, dieťa a lekár vášho dieťaťa môžete spolupracovať pri hľadaní liekov alebo kombinácií liečby, ktoré pomôžu zmierniť príznaky dieťaťa.

Domáca liečba psoriázy u detí

Rybí olej alebo omega-3 tuky

Výskum ukázal, že omega-3 mastné kyseliny, ktoré ryby a doplnky z rybieho oleja často obsahujú, pomáha zmierniť zápal a zlepšiť autoimunitné ochorenia. V ideálnom prípade je však lepšie konzumovať ryby, ktoré obsahujú omega-3, skôr ako užívať doplnky.

čítaj tiež

Kyselina alfa-linolénová - rastlinný zdroj omega 3

Kyselina alfa-linolénová - rastlinný zdroj omega 3

Srdcové choroby sú zabijakom číslo 1. Dobrou správou je, že existuje mnoho spôsobov, ako môžete tomuto smrteľnému stavu predchádzať a bojovať proti nemu zmenami životného štýlu a stravovania.

Psoriaza2

Aloe vera

Tradičná medicína dlho používa gél z rastliny aloe vera na ošetrenie kožných rán. Aplikácia masti obsahujúcej aloe vera môže tiež pomôcť znížiť začervenanie, šupinatenie a zápal, ktorý spôsobuje psoriáza.

Kurkumín

Kurkumín je účinná látka v korení kurkuma, ktorá môže zmierniť zápal v tele a môže tiež znížiť psoriatickú aktivitu.

Oregonské hrozno

Oregonské hrozno je rastlinný liek, ktorý môže upokojiť imunitnú odpoveď pri psoriáze a je „bezpečný a účinný“ pri liečbe ľahkej až stredne ťažkej psoriázy.

Spúšťače psoriázy u detí

Zatiaľ nikto presne nevie, čo spôsobuje psoriázu, existuje niekoľko spúšťačov, ktoré môžu spôsobiť prepuknutie nákazy. Tie zahŕňajú:

 • infekcie
 • podráždenie kože
 • stres
 • obezita
 • chladné počasie

Vyhýbanie sa alebo nájdenie spôsobov ovládania týchto spúšťačov môže pomôcť znížiť výskyt alebo závažnosť prepuknutia psoriázy.

Výskyt psoriázy u detí

Psoriáza je u detí pomerne častá. Väčšina ľudí prežíva svoju prvú epizódu psoriázy vo veku od 15 do 35 rokov, ale u detí sa môže vyvinúť oveľa skôr a u dospelých oveľa neskôr. V jednej štúdii sa zistilo, že 40% dospelých so psoriázou malo príznaky už v detskom veku.

U niektorých detí môžu byť príznaky psoriázy menej závažné ako rastú, u iných môžu pokračovať po celý život.

zdroj: healthline.com