
Je bežné, že batoľatá a deti občas vracajú. Vo väčšine prípadov to nebude trvať dlhšie ako jeden až dva dni a nie je to znak ničoho vážneho.
Najčastejšou príčinou vracania u detí je gastroenteritída. Je to infekcia čreva zvyčajne spôsobená vírusom alebo baktériou, ktorá tiež spôsobuje hnačku. Príznaky môžu byť nepríjemné, ale vaše dieťa sa zvyčajne začne cítiť lepšie po niekoľkých dňoch.
Pretrvávajúce vracanie však niekedy môže spôsobiť, že dieťa bude vážne dehydratované a niekedy to môže byť príznakom niečoho vážnejšieho, ako je napríklad meningitída (zápal mozgových blán). Prvým cieľom lekárov je zistiť, či sú deti dehydratované a či je vracanie spôsobené poruchou ohrozujúcou život.
Varovné príznaky vracania u detí
Nasledujúce príznaky a charakteristiky vyvolávajú obavy, pri ktorých by ste mali zvážiť návštevu lekára:
- letargia a apatia
- u dojčiat neutíšiteľný plač alebo podráždenosť a vydutie mäkkej časti (fontanely) na hlavičke
- u starších detí je to silná bolesť hlavy, stuhnutý krk, ktorý sťažuje skláňanie hlavy, citlivosť na svetlo a horúčku
- bolesť brucha, opuch alebo oboje
- pretrvávajúce vracanie u dojčiat, ktoré nerastú alebo sa nevyvíjajú podľa očakávania
- krvavá stolica

Kedy navštíviť lekára
Lekára by ste mali vyhľadať:
- ak sa jedná o dieťa s varovnými príznakmi
- ak sa jedná o novorodenca
- ak ide o deti, ktorých zvratky sú krvavé, pripomínajú kávové usadeniny alebo sú jasne zelené
- deti s nedávnym (do týždňa) poranením hlavy
Nie každá brušná bolesť sa počíta ako varovný signál. Ak sa však dieťa necíti príjemne, aj keď nevracia a jeho nepohodlie trvá dlhšie ako niekoľko hodín, pravdepodobne by ho mal vyšetriť lekár. U ostatných detí môžu príznaky dehydratácie, najmä znížené močenie a množstvo, ktoré pijú, určovať, ako rýchlo je potrebné navštíviť lekára. Naliehavosť sa do istej miery líši v závislosti od veku, pretože dojčatá a malé deti sa môžu dehydratovať rýchlejšie ako staršie deti. Dojčatá a malé deti, ktoré nemočili dlhšie ako 8 hodín alebo ktoré neboli ochotné piť dlhšie ako 8 hodín, by mal navštíviť lekár.
Lekár by mal byť povolaný, ak majú deti viac ako 6 až 8 epizód vracania, ak vracanie trvá dlhšie ako 24 až 48 hodín, alebo ak sú prítomné ďalšie príznaky (napríklad kašeľ, horúčka alebo vyrážka).
Deti, ktoré mali len pár epizód vracania (s hnačkou alebo bez nej), ktoré pijú aspoň nejaké tekutiny a ktoré inak nevyzerajú veľmi zle, zriedka vyžadujú návštevu lekára.

Liečba vracania u detí
Ak je príčinou vracania špecifická porucha, lieči sa práve tá. Vracanie spôsobené gastroenteritídou sa zvyčajne vylieči samo o sebe.
Tekutiny
Je dôležité zabezpečiť, aby deti boli dobre hydratované. Kvapaliny sa zvyčajne podávajú ústami. Používajú sa orálne rehydratačné roztoky, ktoré obsahujú správnu rovnováhu elektrolytov. Sú bežne dostupné bez lekárskeho predpisu. Energetické nápoje, sódy, džúsy a podobné nápoje obsahujú príliš málo sodíka a príliš veľa uhľohydrátov a nemali by sa používať.
Aj deti, ktoré často vracajú, môžu tolerovať malé množstvo roztoku, ktorý sa často podáva. Spravidla sa podáva každých 5 minút 1 čajová lyžička (5 mililitrov). Ak deti udržia tento roztok v sebe, postupne sa dávka zvyšuje. Väčšina detí zvládne s vašou trpezlivosťou a povzbudením piť dostatok tekutín, aby sa vyhli intravenóznemu (infúznemu) podaniu tekutiny. Deti s ťažkou dehydratáciou a deti, ktoré nepijú dostatok tekutín, však budú potrebovať intravenózne tekutiny.
Lieky na zníženie vracania
Lieky, ktoré sa často používajú u dospelých na zníženie nevoľnosti a vracania, sa u detí používajú menej často, pretože sa nepreukázala ich užitočnosť. Tieto lieky môžu mať tiež vedľajšie účinky. Ak je však nauzea alebo vracanie závažné alebo nezmiznú, lekári môžu deťom starším ako 2 roky podať prometazín, prochlorperazín, metoklopramid alebo ondansetron.
Diéta
Len čo deti dostanú do telíčka dostatok tekutín a nevracajú, mali by konzumovať vhodnú stravu podľa veku.

Príčiny vracania u detí
Existuje niekoľko možných príčin vracania u detí:
- ochorenie žalúdka a čriev - gastroenteritída je infekcia čreva a je to častá príčina vracania u detí a zvyčajne trvá niekoľko dní
- potravinová alergia - môže u detí spôsobiť vracanie, ako aj ďalšie príznaky, ako je vyvýšená, červená, svrbivá kožná vyrážka (žihľavka) a opuch tváre, okolo očí, pier, jazyka alebo úst. Ak si myslíte, že vaše dieťa môže mať potravinovú alergiu, dajte si pozor na potraviny, ktoré môžu spôsobiť vracanie.
- iné infekcie - vracanie môže byť niekedy príznakom infekcie inej ako gastroenteritída, ako sú infekcie močových ciest (UTI), infekcie stredného ucha, zápal pľúc alebo meningitída. Ak dieťa vracia a má ďalšie príznaky infekcie, ako je vysoká teplota (horúčka) a podráždenosť, obráťte sa na svojho dieťaťa.
- zápal slepého čreva - apendicitída je bolestivý opuch slepého čreva, prstovité puzdro spojené s hrubým črevom. Spôsobuje silnú bolesť brucha, ktorá sa postupom času zhoršuje. Ak má vaše dieťa brušnú bolesť, ktorá sa postupne zhoršuje, obráťte sa na svojho lekára alebo zavolajte sanitku, ak má bolesť, ktorá sa rýchlo zhoršuje a šíri sa cez ich brucho. Vo väčšine prípadov zápalu slepého čreva bude potrebné čo najskôr chirurgicky ho odstrániť.
- otrava - náhodné prehltnutie niečoho jedovatého môže spôsobiť vracanie vášho dieťaťa. Ak sa domnievate, že to tak je, okamžite kontaktujte svojho všeobecného lekára alebo zavolajte pohotovosť.
Príčiny vracania u dojčiat
- ochorenie žalúdka a čriev
- potravinová alergia alebo neznášanlivosť mlieka
- gastroezofageálny reflux - kde obsah žalúdka uniká späť do pažeráka
- príliš veľká diera vo fľaškových cumlíkoch, ktorá spôsobí, že vaše dieťa prehltne príliš veľa mlieka
- otrava - neúmyselné prehltnutie niečoho jedovatého
- vrodená pylorická stenóza - stav prítomný pri narodení, keď sa zúžil priechod žalúdka do čriev, takže jedlo nemôže ľahko prejsť a to spôsobuje vracanie
- strangulovaná prietrž - vaše dieťa bude často vracať a plakať, akoby malo silné bolesti a to si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc
- intususcepcia (časť tenkého čreva sa vsunie dovnútra čreva) - vaše dieťa môže vyzerať bledo, podráždene a môže mať príznaky dehydratácie
zdroj: wikiskripta.eu, msdmanuals.com, nhsinform.scot