Zapareniny
Obsah článku

Zapareniny - príznaky
- sčervenená koža
- presiaknutá až rozboľavená koža
- niekedy sa môže vyskytnúť aj infekcia
Kedy vyhľadať lekára
- ak mierne podráždenie kože stále pretrváva i pri používaní domácich prostriedkov
- ak je pokožka veľmi zapálená a popraskaná
- ak je pokožka posiata tmavočervenými vyrážkami s nepravidelným tvarom a s drobnými bodkami okolo okrajov
Ihneď vyhľadajte lekára
- ak má dieťa vredovité, krvácajúce vyrážky

Zapareniny - liečba
Keď je zadoček dieťaťa posiaty tmavočervenými vyrážkami s nepravidelným tvarom a s drobnými bodkami okolo okrajov, vyberte sa k lekárovi. Detský lekár vám pravdepodobne predpíše:
- protiplesňový krém - ktorý obsahuje malé množstvo steroidov a zmierňuje zápal, krémom natrite dieťaťu vonkajšie genitálie, zadoček, slabiny a všetky zaparené kožné záhyby. Navrch naneste ešte ochranný krém, napr. Sudocrem, ako bariéru chrániacu detskú pokožku pred dráždivými látkami.

Váš lekár môže tiež určiť, či dieťatko potrebuje predpísanú liečbu, ako je:
- steroid na predpis
- bakteriálna masť
- antifungálny krém
- alebo dokonca perorálne antibiotiká
Zapareniny - domáca liečba
Udržať pokožku dojčaťa celkom čistú a zdravú napriek tomu, že je väčšinou času zabalená do plienok, je naozaj umenie. Aj pri tej najlepšej starostlivosti sa občas nejaké zaparenie objaví. Zvyčajne však ide len o mierne postihnutie, ktoré možno ľahko zvládnuť aj doma. Môžete použiť niektorú z nasledujúcich rád:
- nechtíkový alebo rumančekový krém alebo masť - pri výmene plienok aplikujte na postihnutú oblasť naiesto zvyčajného krému.
- upokojujúci olej - si pripravíte zo štyroch kvapiek levanduľového oleja, dvoch kvapiek oleja z parumana spanilého, jednej kvapky oleja zo santalového dreva a desiatich lyžičiek nechtíkového oleja
- kúpeľ - doprajte dieťatku dostatočne dlhý kúpeľ ráno i večer, najlepšie v teplej vode s prídavkom dvoch kvapiek levanduľového oleja - má upokojujúci účinok a povzbudzuje rast nových kožných buniek, čím urýchľuje liečenie zaparenín
- sušič na vlasy - keď je zaparený zadoček natoľko citlivý, že sa ho po kúpaní nemôžete uterákom ani dotknúť, použite sušič na vlasy. Nastavte ho na najnižšiu teplotu a vyskúšajte na vlastnej koži, či nie je príliš horúci. Potom ho nasmerujte zo vzdialenosti najmenej 20 cm na detský zadoček a pohybujte ním striedavo dopredu a dozadu.
- "vzdušný kúpeľ" - keď dieťa umyjete, nechajte ho bez plienok aspoň 15 minút. Chladný vzduch pôsobí na zaparené telíčko mimoriadne hojivo. Osušku podložte nepriepustnou plachtou z umelej hmoty a dieťatko dajte ležať na bruško. Nechajte ho voľne kopať nožičkami, kým sa mu to bude páčiť. Čím dlhšie zostane bez plienok, tým lepšie.

Zapareniny - prevencia
Najlepší spôsob, ako predchádzať zapareninám, je udržiavať pokožku dieťaťa suchú. Znamená to vymeniť plienku hneď, ako je vlhká.
- Keď vymieňate plienku, umyte zadoček dieťaťa vodou a pokožku dôkladne osušte, potom ju natrite hrubou vrstvou krému. Používajte masti s obsahom zinku alebo vmiešajte do neparfumovaného krému niekoľko kvapiek levankuľového oleja.
- Nohavičky z umelých materiálov udržiavajú vlhkosť a môžu byť semeniskom mikrobiálnych zárodkov. Ak ich používate, perte ich čo najčastejšie.
- Bavlnené plienky vyvárajte a dôkladne perte i plákajte.
- Nepoužívajte avivážne prostriedky.
- Nepoužívajte púder - v niektorých značkách sa nachádzajú prísady, ktoré môžu spareniny skôr spôsobiť, než im zabrániť. Navyše detský púder obsahuje jemné zrnká, ktoré by dojča nemalo vdychovať, pretože môžu vyvolať dýchacie ťažkosti. Ak chcete detský zadoček ošetriť púdrom, použite kukuričnú múčku. V tomto výrobku sa nevyskytujú žiadne dráždivé prísady. Malé množstvo múčky pridajte do jemného krému, napr. Nivey, a natrite ním zadoček dieťaťa.