
Čo to laryngitída je?
Laryngitída - zápal hrtana je časté ochorenie batoliat a detí predškolského veku. Má sezónny výskyt s prevahou v jarných a jesenných mesiacoch. Toto ochorenie sa môže vyskytnúť u Vášho dieťaťa len raz, ale môže sa opakovať.
Aké sú príznaky laryngitídy u detí?
Príčinou ochorenia je vírusová infekcia, ktorá postihne sliznicu horných dýchacích ciest. K prejavom ochorenia dochádza najčastejšie v nočných hodinách, kedy opuch sliznice vedie k zúženiu dýchacích ciest hlavne v najužšom mieste - oblasti hlasiviek.
Táto skutočnosť má za následok:
- sťažený a počuteľný nádych pripomínajúci chrčanie, pri ktorom je vidieť zaťahovanie priestorov v hornej časti hrudníka a medzi rebrami
- dieťa má hrtanový kašeľ, ktorý sa niekedy opisuje ako štekavý (hrncový)
- často je výrazný chrapot alebo deti nemôžu hovoriť
- teplota býva väčšinou do 38 stupňov, ale ochorenie môže prebiehať aj bez teploty
- niekedy ochoreniu predchádzajú nenápadné prejavy chrípkového ochorenia ako je nádcha alebo kašeľ
Kedy vyhľadať lekára?
Pokiaľ sa vám zdá, že zdravotný stav vášho dieťaťa sa zhoršuje vyhľadajte lekára. Priebeh ochorenia môže ojedinele viesť k významnému zúženiu dýchacích ciest, ktoré môže vaše dieťa ohroziť. Aplikujú sa lieky, ktoré rýchlo zmenšia opuch v dýchacích cestách.

Ihneď vyhľadajte lekára ak má dieťa:
- vysokú teplotu nad 39,5 stupňov
- ťažkosti pri prehĺtaní
- vytekanie slín z úst
- zníženú pohyblivosť krku
Lekár ošetrujúci vaše dieťa môže rozhodnúť o podaní liekov a ponechanie dieťaťa doma, alebo môže rozhodnúť o vhodnosti hospitalizácie, ktorá býva väčšinou len 1-3 dni, kedy sa stav dieťaťa stabilizuje a je možné prepustiť dieťa do domácej liečby. Ideálne je, keď jeden z rodičov zostane s dieťaťom v nemocnici, pretože sa tým dĺžka hospitalizácie často skráti.

Ako sa lieči laryngitída u detí?
Zabezpečte chladný a vlhký vzduch
Otvorte okná dokorán, urobte v byte prievan, rozvešajte v okolí postieľky vlhké prestieradlo, cestou autom nechajte pootvorené okno. Môžete využiť aj zvlhčovače vzduchu, ak ho máte doma k dispozícii.
Dajte dieťaťu Priessnitzov obklad na krk
Dajte látku (plienku) namočenú v chladnej vode priamo na krk dieťaťa a prekryte suchou plienkou. Obklad je vhodné po 15 minútach vymeniť. Obklad zníži opuch slizníc v dýchacích cestách a spôsobí lokálne prekrvenie.
Nechajte dieťa sedieť alebo stáť
Vhodná poloha pre dieťa s týmto ochorením je poloha v sede alebo polosede, pretože tak sú najlepšie zabezpečené voľné dýchacie cesty.
Snažte sa upokojiť dieťa
Môžete podávať vlažné tekutiny podľa chuti dieťaťa. Snažte sa upokojiť dieťa pochovaním, rozhovorom alebo mu rozprávajte rozprávku.
Vyhľadajte lekára
V prípade, že s týmto ochorením nemáte ešte skúsenosti alebo v prípade, že si nie ste istí či ide o laryngitídu, je vhodné konzultovať stav dieťaťa s lekárom.
Podajte dieťaťu lieky
V každom prípade môžete podať Brufen a to najlepšie vo forme sirupu (dávkovanie sa riadi podľa príbalového letáku), môžete podávať aj iné lieky, ktoré vám odporučí lekár.
Čo spôsobuje opakovanú laryngitídu u detí?
Znížená obranyschopnosť organizmu
Znížená obranyschopnosť organizmu môže viesť a často vedie aj k iným infekciám u detí. Najčastejšími chorobami sú ochorenia dýchacích ciest.
Zhoršené životné prostredie
Vonkajšie prostredie
V súčasnej dobe sa dostáva do ovzdušia veľké množstvo alergénov, ale aj ďalších škodlivých látok ako sú kysličník siričitý, oxidy dusíka, popol a rozptýlené častice. Tieto vplyvy pôsobia hlavne v čase inverzného počasia na jar a na jeseň.

Domáce prostredie
Fajčenia v domácnosti, zvýšená prašnosť, domáce zvieratá, perie v posteľnej bielizni, koberce s vysokým vlasom, suchý a teplý vzduch v bytoch - to všetko nepriaznivo ovplyvňuje mikroklímu v domácom prostredí.
Alergia
Alergické reakcie môžu niekedy hrať jednu z rolí u stavov, ktoré svojím spôsobom môžu napodobňovať priebeh laryngitídy a to hlavne v prípade, že sa ochorenia opakujú.
Minerálová porucha (vzácnejšie)
Nedostatok určitých minerálov - vápnika a horčíka môže niekedy prispieť k opakovaniu laryngitídy.
Vrodená porucha stavby hrtanu (vzácnejšie)
Zmena stavby hrtana sa objaví väčšinou v skoršom veku ako je typické pre výskyt laryngitídy.
Ako zabrániť vzniku laryngitídy u detí?
Upraviť domáce prostredie
Vo vykurovacej sezóne býva často hlavne v panelákových bytoch veľmi teplo a sucho, čo vedie samo o sebe k podráždeniu dýchacích ciest. Uzatváraním kúrenia a využitím zvlhčovačov vzduchu je možné odstrániť tento nepriaznivý faktor.
Nefajčiť
Chodiť fajčiť do vedľajšej izby nemá prakticky žiadny efekt. Ak chodíte fajčiť von z bytu, je vhodné sa pred príchodom do bytu prezliecť a riadne sa vydýchať. Ak nemôžete bez fajčenia byť, urobte aspoň tieto opatrenia a obmedzte fajčenie na minimum. Nefajčite v aute pokiaľ sa v ňom nachádzajú deti.
Znížiť čo najviac domácu prašnosť
Upratujte doma prach "na mokro" a to vždy bez prítomnosti dieťaťa, luxujte takisto bez prítomnosti dieťaťa. Ak je to možné, venujte peniaze na nákup kvalitného vysávača. Odstráňte z bytu perie, koberce s dlhým vlasom, nevystavujte hračky, na ktoré môže sadať prach. Obmedzte kvety v byte a vyberajte starostlivo typ rastliny, o ktorom viete, že nealergizuje.
Otužovanie dieťaťa
Systémov otužovania je niekoľko, hlavne dbajte na pravidelnosť a postupnosť. Podarí sa vám tak zlepšiť odolnosť vášho dieťaťa proti vírusovej infekcii.
Zdržiavajte sa často s dieťaťom v zdravom prostredí
Vhodné sú pobyty v prírode mimo dosahu veľkomestských exhalácií. Niekedy pomôže, ak je to možné, dlhší pobyt v inom prostredí. Niekedy pomôže pobyt v ozdravovniach alebo kúpeľoch.
Dbať na správnu výživu a dostatočný pohyb dieťaťa
V prípade opakovaných laryngitíd môžete požiadať svojho lekára o zváženie možnosti vyšetriť vaše dieťa v odbornej alergologické ambulancii, kde je možné vykonať vyšetrenie, ktorá by mohla odhaliť príčinu opakovaní stavu (vyšetrenie lokálnej obranyschopnosti, hladiny minerálov, ORL vyšetrenie na vylúčenie zväčšenej nosnej mandle, vyšetrenie na odhalenie prípadnej alergie).
zdroj: pardubice.nempk.cz