Chudokrvnosť
Obsah článku

Chudokrvnosť - príznaky
- únava
- slabosť
- bledá alebo nažltlá koža
- nepravidelný tlkot srdca
- dýchavičnosť
- závraty
- bolesť v hrudi
- studené ruky a nohy
- bolesť hlavy
Kedy vyhľadať lekára
- pri každom podozrení na málokrnosť
- ak sa už liečite, dodržiavajte pravidelné kontroly u lekára
Ihneď vyhľadajte lekára
- ak ste dýchavičný

Chudokrvnosť - liečba
Liečba anémie závisí od typu:
- anémia z nedostatku železa - liečba tejto formy anémie zvyčajne zahŕňa užívanie doplnkov železa a zmeny v strave. Ak hlavnou príčinou nedostatku železa je strata krvi - iná ako z menštruácie - zdroj krvácania musí byť lokalozovaný a krvácanie zastavené. Môže si to vyžadovať operáciu.
- anémia z nedostatku vitamínu - liečba kyseliny listovej a deficiencie B-12 zahŕňa doplnky stravy a zvýšenie týchto živín vo vašej strave. Ak váš tráviaci systém má ťažkosti so vstrebávaním vitamínu B-12 z jedla, ktoré budete jesť, možno budete potrebovať injekcie vitamínu B-12. Najskôr môžete obdržať injekcie každý druhý deň. Nakoniec budete potrebovať injekcie len raz za mesiac, čo môže trvať aj naďalej v závislosti od vašej situácie.
- anémia chronických ochorení - neexistuje žiadna špecifická liečba tohto typu anémie. Lekári sa zameriavajú na liečbu základnej choroby. Ak sa prejavia ťažkosti, transfúzia krvi alebo injekcie syntetického erytropoetínu, hormónu normálne produkovaného obličkami, môžu pomôcť stimulovať produkciu červených krviniek a zmierniť únavu.
- aplastická anémia - liečba tejto anémie môže zahŕňať transfúziu krvi na zvýšenie hladín červených krviniek. Môžete potrebovať transplantáciu kostnej drene, ak je vaša kostná dreň chorá a nemôže tvoriť zdravé krvinky.
- anémie spojené s ochorením kostnej drene - liečba týchto rôznych ochorení môže zahŕňať chemoterapiu alebo transplantáciu kostnej drene.
- hemolytické anémie - riadenie hemolytických anémií zahŕňa vynechanie podozrivých liekov, liečbu súvisiacich infekcií a užívanie liekov, ktoré potláčajú imunitný systém, ktorý môže útočiť na vaše červené krvinky. V závislosti od závažnosti vašej anémie môže byť potrebná krvná transfúzia alebo plazmaferéza - je typ krvného filtračného postupu.
- kosáčiková anémia - liečba tejto anémie môže zahŕňať podávanie kyslíka, liekov na zmiernenie bolesti a perorálnych a intravenóznych tekutín na zníženie bolesti a prevenciu komplikácií. Lekári tiež môžu odporučiť krvné transfúzie, doplnky kyseliny listovej a antibiotiká. Transplantácia kostnej drene môže byť za určitých okolností účinnou liečbou. Liek na rakovinu nazývaný hydroxymočovina sa tiež používa na liečbu kosáčikovej anémie.

Chudokrvnosť - domáca liečba
- pite čaj zo štiavu lúčneho, ktorý obsahuje železo
- pite čaj z púpavy alebo lopúcha, ktoré podporujú vstrebávanie železa
- ak sa cítite unavení, pite čaj z divého ovsa alebo sladkovky hladkoplodej (sladkého drievka)
- porozmýšľajte nad užívaním potravinových doplnkov obsahujúcich riasu kelp, ktorá je bohatá na minerály a môže zlepšiť vstrebávanie železa

Chudokrvnosť- príčiny vzniku
Anémia sa vyskytuje, keď vaša krv nemá dostatok červených krviniek. To sa môže stať, ak:
- vaše telo nevytvára dostatok červených krviniek
- krvácanie spôsobuje, že stratíte červené krvinky rýchlejšie, než je možné ich nahradiť
- vaše telo ničí červené krvinky
Čo robia červené krvinky
Vaše telo vytvára tri typy krviniek:
- biele krvinky na boj s infekciou
- krvné doštičky, ktoré pomáhajú vašej krvnej zrazenine
- červené krvinky, ktoré prenášajú kyslík do celého tela
Červené krvinky obsahujú hemoglobín - proteín bohatý na železo, ktorý dodáva krvi červenú farbu. Hemoglobín umožňuje, aby červené krvinky prenášali kyslík z pľúc do všetkých častí tela a aby preniesli oxid uhličitý z iných častí tela do pľúc tak, aby mu bolo možné vydychovať.
Väčšina krviniek, vrátane červených krviniek, sa pravidelne produkuje vo vašej kostnej dreni - hubovitý materiál nachádzajúci sa v dutinách mnohých vašich veľkých kostí. Ak chcete produkovať hemoglobín a červené krvinky, vaše telo potrebuje železo, vitamín B-12, kyselinu listovú a ďalšie živiny z potravín, ktoré musíte jesť.

Chudokrvnosť - prevencia
Jedzte dostatok potravín bohatých na:
- železo - potraviny bohaté na železo zahŕňajú hovädzie mäso, ryby, pečeň, sezam, fazuľa, šošovica,
cereálie obohatené železom, tmavozelená listová zelenina a sušené
ovocie.
- kyselinu listovú - táto
živina sa nachádza v ovocí a
ovocných šťavách, tmavozelenej listovej zelenine, hrášku, obličkách,
arašidoch a obohatených obilných výrobkoch, ako je chlieb, obilniny,
cestoviny a ryža.
- vitamín B-12 - potraviny bohaté na vitamín B-12 zahŕňajú mäso, mliečne výrobky, obilné a sójové produkty.
- vitamín C - potraviny bohaté na vitamín C zahŕňajú citrusové ovocie a šťavy, paprika, brokolica, paradajky, melóny a jahody. Tieto položky pomáhajú zvyšovať absorpciu železa.
- meď - potraviny obsahujúce meď zahŕňajú syry, žĺtky, celé zrná, zelená zelenina, marhule, čerešne a sušené figy
- OBMEDZTE špenát a rebarboru - kyselina šťaveľová, ktorú obsahujú, znižuje vstrebávanie železa
- NEPITE pri jedle čaj, kávu, kakao, kolu a víno, pretože tanín, ktorý všetky tieto nápoje obsahujú, blokujú vstrebávanie železa z potravy
Chudokrvnosť - typy
- anémia z nedostatku železa - toto je najbežnejší typ anémie na celom svete. Anémia z nedostatku železa je spôsobená nedostatkom železa v tele. Vaša kostná dreň potrebuje železo na výrobu hemoglobínu. Bez adekvátneho železa, vaše telo nemôže produkovať dostatok hemoglobínu pre červené krvinky. Bez prídavku železa sa tento typ anémie vyskytuje u mnohých tehotných žien. Je tiež spôsobená stratou krvi, ako je ťažké menštruačné krvácanie, vred, rakovina a pravidelné užívanie niektorých liekov proti bolesti, najmä aspirínu.
- anémia z nedostatku vitamínu - okrem železa, vaše telo potrebuje kyselinu listovú a vitamín B-12, aby produkoval dostatok zdravých červených krviniek. Diéta, ktorá nemá tieto a iné kľúčové živiny, môže spôsobiť zníženú produkciu červených krviniek. Navyše, niektorí ľudia môžu konzumovať dostatok B-12, ale ich telá nie sú schopné spracovať vitamín. To môže viesť k anémii s nedostatkom vitamínov, známu aj ako perniciózna anémia.
- anémia chronických ochorení - niektoré ochorenia - ako je rakovina, HIV / AIDS, reumatoidná artritída, ochorenie obličiek, Crohnova choroba a iné chronické zápalové ochorenia - môžu interferovať s tvorbou červených krviniek.
- aplastická anémia - táto zriedkavá, život ohrozujúca anémia sa vyskytuje, keď vaše telo nevytvára dostatok červených krviniek. Príčiny aplastickej anémie zahŕňajú infekcie, určité lieky, autoimunitné ochorenia a vystavenie toxickým chemickým látkam.
- anémie spojené s ochorením kostnej drene - rôzne ochorenia, ako je leukémia a myelofibróza, môžu spôsobiť anémiu tým, že ovplyvňujú produkciu krvi v kostnej dreni. Účinky týchto typov rakoviny a porúch podobných rakovine sa líšia od miernych až po život ohrozujúcich.
- hemolytické anémie - táto skupina anémií sa vyvíja, keď sú červené krvinky zničené rýchlejšie ako ich môže nahradiť kostná dreň. Niektoré krvné choroby zvyšujú deštrukciu červených krviniek. Môžete mať dedičnú hemolytickú anémiu, alebo ju môžete získať neskôr v živote.
- kosáčiková anémia - tento zdedený a niekedy závažný stav je dedičnou hemolytickou anémiou. Je to spôsobené chybnou formou hemoglobínu, ktorá spôsobuje, že červené krvinky nadobúdajú abnormálny tvar srpu. Tieto nepravidelné krvné bunky zomrú predčasne, čo vedie k chronickému nedostatku červených krviniek.