Ružienka
Obsah článku

Ružienka - príznaky
NA ZAČIATKU OCHORENIA:
- bolesť hlavy
- upchatý nos
- zapálené červené oči
- mierna horúčka
- hnačky
- zimnica
- zväčšené lymfatické uzliny
PO 10-14 DŇOCH:
- vyrážka, ktorá začína na tvári (nie vo všetkých prípadoch) a postupne sa šíri na celé telo a stráca sa v najbližsích 3-4 dňoch
- bolesť kĺbov, najmä u mladých žien
POZOR!
Rubeolová infekcia u tehotných žien je príčinou obáv, pretože vírus môže prechádzať do maternice a postihnúť dieťa vedúce k vrodeným chybám. Ak sa infekcia vyskytne v prvých troch mesiacoch tehotenstva, šanca na infekciu plodu je viac ako 80 percent. Ak sa infekcia vyskytne v 2. alebo 3. trimestri tehotenstva, infekcia plodu je menšia.
Klasická rubeolová infekcia získaná v maternici môže viesť k vzniku katarakty, hluchoty a chorôb srdca u dieťaťa. Okrem toho môže dôjsť k nedostatku hmotnosti, šedému zákalu, malej hlavičke a oneskoreného vývoja.
Kedy vyhľadať lekára
- ak si myslíte, že vy alebo vaše dieťa mohli byť vystavené rubeole alebo ak máte príznaky alebo symptómy uvedené vyššie
- ak plánujete otehotnieť, skontrolujte záznam o očkovaní, aby ste sa uistili, že ste dostali očkovanie MMR
- ak ste tehotná a trpíte rubeolou, najmä počas prvého trimestra

Ružienka - liečba
Žiadna liečba neskráti priebeh infekcie rubeoly a príznaky sú často tak mierne, že liečba zvyčajne nie je potrebná. Lekári však často odporúčajú:
- izoláciu od ostatných - najmä tehotných žien - počas infekčného obdobia
- ak ste nakazená rubeolou, keď ste tehotná, prediskutujte s vaším lekárom riziká pre Vaše dieťa, ak chcete pokračovať v tehotenstve, môžete dostať protilátky nazývané hyperimunitný globulín, ktoré dokážu odstrániť infekciu. To môže znížiť vaše príznaky, ale nevylučuje možnosť vášho dieťaťa vyvinúť vrodený syndróm rubeoly.
- liečba dieťaťa narodeného s vrodeným syndrómom rubeoly sa líši v závislosti od rozsahu problémov dieťaťa. Deti s viacerými komplikáciami môžu vyžadovať včasnú liečbu zo strany špecialistov.
- paracetamol - od bolesti a na zníženie horúčky

Ružienka - domáca liečba
Ochladzovanie pokožky
- voda - keď máte horúcu a červenú tvár namočte špongiu do ľadovej vody a položte ju zhruba na 10 minút na červené miesta, chlad stiahne cievy a horúčava ustúpi
- rumančekový čaj - pôsobí na pokožku protizápalovo, potierajte si ním postihnuté miesta
Homeopatiká
Homeopatiká pomáhajú potlačiť príznaky choroby. O konkrétnom homeopatiku sa poraďte s lekárom alebo homeopatom. Užíva sa:
- Pulsatilla - vyrážka, zimomravosť, nádcha, svrbiace začervenané oči
- Primula - pri vysokej teplote, suchú kožu
- Belladonna - červená tvár, horúčka, potom šarlachová vyrážka
- Bryonia - ochabnutosť, suché sliznice a kože, suchý kašeľ
- Euphrasia - začervenané oči, svrbenie, mierny výtok z nosa
- Stramonium - koža červená, svrbiaca, výsev nemôže preraziť

Je ružienka infekčná?
Príčinou rubeoly je vírus, ktorý prechádza z človeka na človeka.
Môže sa šíriť, keď infikovaná osoba kašle alebo kýchne, alebo sa môže rozšíriť priamym kontaktom s respiračnými sekrétmi infikovanej osoby, ako je hlien. Môže sa tiež prenášať z tehotných žien na ich nenarodené deti cez krvný obeh.
Osoba s rubeolou je nákazlivá jeden až dva týždne pred nástupom vyrážky až asi jeden alebo dva týždne po zmiznutí vyrážky. Infikovaná osoba môže šíriť chorobu skôr, ako si to človek uvedomí, že ju má.

Ružienka - prevencia
Očkovanie
Očkovacia látka proti rubeole sa zvyčajne podáva ako kombinovaná vakcína proti osýpkam-mumpsu-ružienke, ktorá obsahuje najbezpečnejšiu a najefektívnejšiu formu každej očkovacej látky. Lekári odporúčajú, aby deti dostali očkovaciu látku MMR vo veku od 12 do 15 mesiacov a opäť medzi 4. a 6. rokom - pred vstupom do školy. Je obzvlášť dôležité, aby dievčatá dostali vakcínu na prevenciu rubeoly počas budúcich tehotenstiev.
Zvyčajne sú deti chránené pred rubeolou šesť až osem mesiacov po narodení kvôli imunite, ktorá bola odovzdaná od ich matky. Ak dieťa potrebuje ochranu pred rubeolou pred dovŕšením 12 mesiacov - napríklad pri niektorých cestách do zahraničia - vakcína môže byť podaná už od 6 mesiacov. Avšak deti, ktoré sú včas očkované, musia byť očkované v odporúčanom veku neskôr.