Obsah článku

Čo to afty sú?
Aftózna stomatitída je ochorenie, ktoré spôsobuje malé vredy, ktoré sa objavujú v ústach, zvyčajne vo vnútri pier, na lícach alebo na jazyku. Jedná sa o veľmi časté a bolestivé ochorenie, ktoré sa vyskytuje väčšinou opakovane, niekedy až trvalo.
Čo spôsobuje afty u detí?
Presná príčina tohto ochorenia nie je známa. Predpokladá sa však, že existuje mnoho faktorov, ktoré sa podieľajú na vývoji áft, vrátane:
- oslabený imunitný systém
- alergie na potraviny ako čokoláda, syr, orechy a citrusové plody
- stres
- vírusy a baktérie
- poranenie v ústach
- zlá výživa
- niektoré lieky
Afty sa zvyčajne prvýkrát vyskytujú u detí a dospievajúcich vo veku od 10 do 19 rokov. Približne jednej tretine postihnutých detí sa afty opäť objavujú.

Ako spoznám afty u dieťaťa?
Pre afty je typický vznik pľuzgierikov na vnútornej strane úst, pod jazykom, na jeho hranách či špičke i na sliznici mäkkého podnebia.
Pľuzgierik sa rýchlo strháva a pri jeho vzniku môže dieťa pociťovať napätie a pálenie. Po vzniku pľuzgierikov nastáva erózia, ktorej spodina je krytá žltobelavou vrstvičkou (fibrínom). Okolo erózie sa urobí červený lem. Erózia je už veľmi bolestivá na dotyk (malé deti ju môžu interpretovať aj ako bolesť zúbka).
Ochorenie väčšinou prebieha bez postihnutia celkového stavu pacienta. Na vzniknutú eróziu môžu ale nasadnúť sekundárne bakteriálne infekcie.
Kedy vyhľadať lekára?
Lekára vyhľadajte vtedy:
- ak pľuzgierik v ústach vášho dieťaťa spôsobuje takú bolesť, že nemôže jesť ani piť
- ak sa ochorenie dieťaťu často vracia
- ak si myslíte, že afty u dieťaťa spôsobujú problémy so zubmi
- ak afty nemiznú ani po zahájení liečby
- ak sa afty stále zväčšujú
- ak má dieťa kašeľ, hnačku alebo infekciu niekde inde na tele
- ak dieťa začalo užívať nové lieky
Čo robiť ak sa afty dieťaťu vracajú?
Pri opakovaných výskytoch áft, najmä ak je postihnutie rozsiahlejšie (jedná sa o viac pľuzgierikov v ústach naraz), mal by dieťa vidieť ošetrujúci lekár, ktorý zváži prípadné ďalšie vyšetrenia (napr. základné imunologické vyšetrenie ) a eventuálne odošle malého pacienta na špecializované pracovisko, kde sa zaoberajú ochorením slizníc ústnej dutiny a do ktorých kompetencie patrí odlíšenie "bežnej" aftóznej stomatitídy od prípadných závažnejších ochorení.
Najčastejšie bývajú afty zamieňané s ochorením spôsobeným vírusom oparu, s herpetickou stomatitídou.
Ako liečiť afty u detí?
Liečba nekomplikovaného ochorenia je zameraná na:
- zníženie bolesti
- urýchlenie hojenia
- obmedzenie sekundárnej infekcie

Použite roztok alebo gél
Doma môžete použiť roztok 2% genciánovej violeti, ktorým dieťaťu pľuzgieriky potierate, pomôcť môže aj roztok Tantum verde, ktorý obsahuje miestne slizničné anestetikum (pozor u alergikov!).
Relatívne novo sú na našom trhu prípravky Aloclair (gél a spray) a Gengigel. Najmä Aloclair vytvorí na postihnutom mieste "obväzovú vrstvičku", ktorá miesto chráni pred podráždením, zmierňuje bolesť, urýchľuje hojenie a bráni sekundárnej infekcii.
U menších detí uprednostnite formu gélu - lepšie sa nanáša na dané miesto. Aplikácia je bezbolestná.
V ordináciách zubných lekárov je možné sa stretnúť s liečbou roztokom AgNO3, tzv. "argentkou", táto liečba však patrí výhradne do rúk odborníka.
Konzumujte zdravú stravu
Aj keď nejde o život ohrozujúce ochorenie, je potrebné zabezpečiť prijateľnú energeticky bohatú výživu vrátane tekutín. Inak by sa mohlo stať, že bude potrebné zabezpečiť výživu vnútrožilovo, čo by znamenalo pobyt dieťaťa na lôžkovom oddelení.
Aby k tomu nedošlo, je nutné podávať dieťaťu tekutiny chladné, sladené Glukopurom (hroznový cukor), nesmú byť kyslé (prípadne bylinkový čaj s harmančekom - ovocné čaje sú nevhodné), striedať s minerálkou neperlivou (opäť pridať Glukopur). Najmä u najmenších detí nesmieme zabudnúť na dostatočný prísun tekutín. Stravu podávať výhradne kašovitú, vlažnú (roztlačený banán, rôzne mliečne kaše, pudingy, zemiaková kaša, polievku, mäso len rozmixované). Všetko je potrebné podávať po lyžičkách, napríklad každú hodinu jednu dve lyžičky. Je obzvlášť dôležité, aby sa vaše dieťa vyhýbalo pikantným, slaným alebo kyslým potravinám, ktoré môžu spôsobiť ďalšie podráždenie úst.
Vhodné je aj podávanie vitamínov skupiny B (B-komplex).
Skúste výplach slanou vodou
Staršie deti si môžu vypláchnuť ústa teplou slanou vodou (½ čajovej lyžičky soli v 1 pohári teplej vody).

Ako zabránim vzniku áft u dieťaťa?
Afty v ústnej dutine dieťaťa sú veľmi nepríjemné a nesmierne
bolestivé, infekcia môže byť vírusového pôvodu, ale tiež sa môže dostať
do úst pri nedostatočnej hygiene rúk (deti strkajú s obľubou do úst
prsty, rôzne predmety nájdené vonku), tiež ale pri nedostatočnej hygiene
používaných cumlíkov, hrnčekov a podobne.
Preto je potrebné všetky predmety, s ktorými sa dieťa hrá (vrátane cumlíkov), po páde na zem doma či vonku na prechádzke dôkladne umyť vodou (často mamičky cumlík oliznú a potom dieťaťu znovu ponúknu - pritom je veľmi jednoduché takéto situácie riešiť tým, že na prechádzku si mamička vezme fľašu s čistou vodou!). Rovnako je potrebné dbať, aby sa chorí členovia rodiny vyhýbali priamemu kontaktu s dieťaťom (napríklad bozkávanie).
zdroj: chop.edu, babyonline.cz