
Čo to ekzém je?
Ekzém je zastrešujúci výraz pre skupinu stavov, ktoré spôsobujú, že pokožka je suchá, svrbivá a zapálená. Ďalším výrazom ekzému je dermatitída a znamená zápal kože.
Atopická dermatitída sa považuje za chronický zápalový stav, ktorý je výsledkom reakcie hyperaktívneho imunitného systému na spúšťače vo vnútri aj mimo tela. Milióny detí po celom svete majú atopickú dermatitídu
Ekzém nie je nákazlivý. Nemôžete ho „chytiť“ od niekoho iného.
Existuje niekoľko typov ekzémov. Atopická dermatitída, kontaktná dermatitída, dyshidrotický ekzém a seboroická dermatitída, sú najbežnejšími typmi, ktoré postihujú deti. Ekzém, najmä atopická dermatitída, sa často objavuje počas prvých šiestich mesiacov až piatich rokov života dieťaťa.
Pri ekzéme rozlišujeme dve fázy
- fáza remisie - bez príznakov
- fáza vzplanutia - prejavujú sa príznaky
Pri akútnom vzplanutí sa u chorých prejavuje ľahké až silné svrbenie, začervenanie až veľmi silné začervenanie pokožky, na pokožke sa objavujú šupinky, jej povrch je nerovný, je bolestivá a môže dokonca slabo krvácať.
Pri väčšine typov ekzémov zvládanie vzplanutí závisí od týchto základných zásad:
- poznajte konkrétne spúšťače u vášho dieťaťa, aby ste zabránili vzplanutiu
- každý deň dieťa hydratujte, aby ste ochránili pokožku a zamkli v nej vlhkosť
- na zmiernenie príznakov používajte dôsledne krémy a lieky na predpis
Príznaky ekzému u dojčiat, batoliat a u starších detí
Bolestivá, svrbivá vyrážka na tvári, trupe alebo tele dieťaťa (ale zvyčajne nie pod plienkou) môže byť ekzém.
Ekzém vyzerá a pôsobí odlišne u dojčiat a batoliat ako u starších detí. Miesto a vzhľad ekzému sa počas ich rastu mení, preto je dôležité vedieť, čo očakávať v každej fáze života vášho dieťaťa.
Dojčatá (prvých 6 mesiacov)
Ekzém sa zvyčajne objavuje na tvári, lícach, brade, na čele a na hlave. Môže sa šíriť aj na ďalšie časti tela, ale zvyčajne nie v oblasti plienok, kde vlhkosť chráni pokožku. Koža je v tomto štádiu červená a mokvá.

Deti (6-12 mesiacov)
V tomto veku sa ekzém často objavuje na lakťoch a jamkách kolien - na miestach, ktoré sa ľahko poškriabu. Ak sa do ekzematickej vyrážky dostane nákaza, môže na pokožke vytvoriť žltú kôru alebo veľmi malé „hnisavé hrbole“.
Batoľatá (2-5 rokov)
Okolo dvoch rokov sa ekzém vášho dieťaťa pravdepodobne objaví v záhyboch lakťov a kolenách alebo na zápästí, členkoch a rukách. Môže sa tiež objaviť na pokožke okolo úst a viečok. Koža môže byť v tomto štádiu suchá a šupinatá a môže byť zhrubnutá s hlbšími líniami - nazýva sa to „lichenifikácia“.
Deti (5 rokov +)
Ekzém sa zvyčajne objavuje v záhyboch lakťov a/alebo kolien. Niekedy je to len na rukách dieťaťa. Sčervenanie a svrbivé škvrny za ušami dieťaťa, na nohách alebo na temene hlavy môžu byť tiež príznakom atopickej dermatitídy. Môžu to však byť aj príznaky iného stavu, ako je seboroická dermatitída, ktorá môže existovať súčasne s ekzémom.

Liečba ekzému u detí
Neexistuje žiadny liek na úplné vyliečenie ekzému, ale existujú lieky a liečby na zmiernenie príznakov. Patria medzi ne:
- voľnopredajné lieky
- topické lieky na predpis
- fototerapia
- imunosupresíva
Ako dieťa rastie môže ekzém, najmä atopická dermatitída, vyzerať a správať sa odlišne. Je dôležité pochopiť, aký typ ekzému môže dieťa mať, ako aj jeho príznaky a spúšťače, aby ste ho mohli lepšie liečiť. Jediným spôsobom, ako sa uistiť, aký typ ekzému má vaše dieťa, je lekárske vyšetrenie.
Domáca liečba ekzému u detí
Domáce a prírodné prostriedky môžu upokojiť suchú svrbiacu pokožku, ktorá prichádza s ekzémom. Môžete používať krémy, prírodné produkty a zmeniť stravovanie i životný štýl u vášho dieťaťa na zvládnutie alebo prevenciu vzplanutia ekzémov, najmä v zime, keď príznaky bývajú najhoršie.
Prírodné látky, ako je aloe vera a kokosový olej, môžu zvlhčovať suchú popraskanú pokožku. Môžu tiež bojovať proti zápalom a škodlivým baktériám, aby znížili opuch a zabránili infekcii. Prírodné lieky nedokážu vyliečiť ekzémy, ale môžu pomôcť zvládnuť príznaky a zabrániť vzplanutiu.
Aloe vera
Ľudia používali aloe vera po stáročia na liečbu širokého spektra ochorení. Jedným z bežných spôsobov použitia je upokojenie ekzému. Gél z aloe vera má nasledujúce vlastnosti:
- antibakteriálne
- antimikrobiálne
- posilnenie imunitného systému
- hojenie rán
Môžete si kúpiť aloe vera gél v obchodoch so zdravou výživou alebo online, alebo si môžu kúpiť aloe vera rastlinu a použiť gél priamo z jej listov. Vyberte si aloe gélové produkty bez prísad, pretože môžu obsahovať konzervačné látky, alkohol, vône a farby, ktoré môžu dráždiť citlivú pokožku. Alkohol a ďalšie sušiace prísady môžu ekzém zhoršiť.
Ako sa používa
Začnite s malým množstvom gélu, aby ste skontrolovali citlivosť pokožky dieťaťa. Niekedy môže aloe vera spôsobiť pálenie alebo pŕhlenie. Všeobecne je však bezpečná a účinná pre dospelých aj deti.

Jablčný ocot
Jablčný ocot je populárny domáci prostriedok na liečenie mnohých ochorení, vrátane porúch kože. Národná asociácia ekzémov uvádza, že jablčný ocot môže pomôcť s týmto stavom. Odporúčajú však opatrnosť, pretože kyseliny octu môžu poškodiť mäkké tkanivo.
Žiadny výskum nepotvrdil, že jablčný ocot zmierňuje príznaky ekzému, ale existuje niekoľko dôvodov, prečo by to mohlo pomôcť:
- vyváženie kyslosti pokožky - ocot je vysoko kyslý a koža je prirodzene kyslá, ale deti s ekzémom môžu mať menej kyslú pokožku ako ostatní. To môže oslabiť obranyschopnosť pokožky.
Napriek tomu, že veľa mydiel a čistiacich prostriedkov je zásaditých, môžu narušiť kyslosť pokožky, čo spôsobí jej zranenie. To môže vysvetľovať, prečo umývanie určitými mydlami môže spôsobiť vzplanutie ekzému.
- boj proti baktériám - štúdie zistili, že jablčný ocot pomáha bojovať s baktériami vrátane Escherichia coli a Staphylococcus aureus. Použitie octu na pokožku dieťaťa pomáha zabrániť tomu, aby sa poškodená pokožka nakazila.
Ako sa používa
Pred aplikáciou na pokožku vždy jablčný ocot zrieďte! Neriedený ocot môže spôsobiť chemické popáleniny alebo iné zranenia. Môžete použiť ocot do vlhkých zábalov alebo do kúpeľa a je k dispozícii vo väčšine supermarketov a zdravotných obchodov.
Použitie jablčného octu do vlhkého zábalu:
- zmiešajte 1 šálku teplej vody a 1 lyžicu octu
- roztok naneste na bavlnu alebo gázu
- prikryte čistou bavlnenou tkaninou
- nechajte pôsobiť po dobu 3 hodín
Použitie jablčného octu do kúpeľa:
- do teplej vody pridajte 2 šálky jablčného octu
- nechajte dieťa vo vode 15-20 minút
- dôkladne opláchnite telo dieťaťa
- hydratujte telo dieťaťa do niekoľkých minút od vybratia z kúpeľa

Kokosový olej
Kokosový olej obsahuje zdravé mastné kyseliny, ktoré pokožke dodávajú vlhkosť. Panenský kokosový olej môže tiež chrániť pokožku tým, že pomáha v boji proti zápalom a zlepšuje zdravie kožnej bariéry. V jednej štúdii skúmali účinky panenského kokosového oleja na pokožku u detí a výsledky ukázali, že použitie oleja počas 8 týždňov zlepšilo príznaky ekzému lepšie ako minerálny olej.
Ako sa používa
Po kúpaní a niekoľkokrát denne naneste panenský kokosový olej lisovaný za studena priamo na pokožku dieťaťa. Extra panenský kokosový olej je pri izbovej teplote zvyčajne tuhý, ale teplo tela ho mení na tekutý.
Upozornenie
U detí, ktoré sú alergické na kokosové orechy, by sa nemal kokosový olej používať.
Med
Med je prírodný antibakteriálny a protizápalový prostriedok a používa sa už niekoľko storočí na hojenie rán. Med pomáha liečiť rany a posilňovať funkciu imunitného systému, čo znamená, že môže pomôcť telu bojovať proti infekciám. Ak sa med aplikuje priamo na ekzém, môže zabrániť infekciám a zároveň zvlhčiť pokožku a urýchliť hojenie.
Ako sa používa
Pokúste sa trochu medu vtrieť do postihnutej oblasti.

Tea tree olej
Čajovníkový olej sa získava z listov stromu Melaleuca alternifolia. Často sa používa na pomoc s kožnými problémami vrátane ekzému. Tea tree olej má protizápalové, antibakteriálne a hojivé vlastnosti. Môže pomôcť zmierniť suchosť a svrbenie pokožky a zabrániť infekciám.
Ako sa používa
Pred použitím na pokožku dieťaťa éterické oleje vždy rozrieďte. Skúste zmiešať olej z čajovníka s iným olejom, ako je mandľový alebo olivový, a potom naniesť roztok na postihnuté miesta. Niektoré produkty zahŕňajú čajovníkový olej už v zriedenej forme.
Potraviny
Niektoré potraviny môžu zapríčiniť alebo zmierniť zápal v tele a niekoľko kľúčových zmien v strave dieťaťa by mohlo pomôcť zmierniť výskyt ekzémov.
Protizápalové - vhodné potraviny:
- ryby
- zelenina, hlavne listová
- fazuľa a šošovica
- ovocie
- kurkuma a škorica
Zápalové - nevhodné potraviny:
- mlieko
- vajcia
- sóju
- pšenicu
Pokúste sa niektoré z nich vylúčiť zo stravy a zaveďte si denník o potravinách, aby ste zistili, ktoré potraviny môžu byť pre vaše dieťa problematické.
Príčiny vzniku ekzému u detí
Presná príčina ekzému nie je známa. Vedci tvrdia, že je to kvôli kombinácii génov a environmentálnych spúšťačov. Keď niečo mimo telo „zapne“ imunitný systém, kožné bunky sa nesprávajú tak, ako by mali a spôsobia vzplanutie.
Tiež vieme, že u detí, ktoré pochádzajú z rodín s atopickou dermatitídou, astmou alebo sennou nádchou v anamnéze (známe ako atopická triáda), sa atopická dermatitída s väčšou pravdepodobnosťou vyvinie tiež.
Spúšťače ekzému
Medzi najbežnejšie spúšťače ekzému patria:
- suchá pokožka
- dráždidlá
- teplo a potenie
- infekcie
- alergény - ako sú domáce zvieratá, peľ alebo prach, dokonca aj plyšové hračky
Ekzém dieťaťa sa môže v zime zhoršiť, keď je vzduch suchý. Sliny pri slintaní môžu tiež spôsobiť podráždenie tváre dieťaťa, brady a krku. Najlepším spôsobom, ako zvládať ekzémy dieťaťa, je spoznať ich príznaky a spúšťače, aby ste im mohli pomôcť udržať ich pod kontrolou.
zdroj: nationaleczema.org, medicalnewstoday.com