Obsah článku

    Zápalové črevné ochorenie

    Zápalové črevné ochorenie - príznaky

    • hnačka
    • bolesti brucha
    • krv alebo hlien v stolici
    • únava
    • úbytok hmotnosti
    • niekedy horúčka
    • chorobné záchvaty sa náhle objavia a potom odznejú, ale recidívy sa niekedy opakujú aj niekoľko rokov

    Kedy vyhľadať lekára

    • hneď ako sa objavia príznaky
    • lekára navštívte aj v prípade, ak vás nadúva alebo ak cítite v bruchu veľkú bolesť sprevádzanú horúčkou 38 stupňov a viac

    Zápalové črevné ochorenie - liečba

    Cieľom liečby zápalového črevného ochorenia je znížiť zápal, ktorý spúšťa vaše príznaky. V najlepších prípadoch to môže viesť nielen k zmierneniu príznakov, ale aj k dlhodobej remisii a zníženým rizikám komplikácií. Liečba IBD zvyčajne zahŕňa buď liekovú terapiu alebo operáciu.

    • protizápalové lieky - sú často prvým krokom v liečbe zápalového ochorenia čriev. Medzi protizápalové lieky patria kortikosteroidy a aminosalicyláty. Ktoré lieky užívate závisí od oblasti postihnutej hrubé črevo.
    • imunosupresívne lieky - tieto lieky pôsobia rôznymi spôsobmi na potlačenie imunitnej reakcie, ktorá uvoľňuje chemikálie vyvolávajúce zápal v črevnej výstelke. Pre niektorých ľudí, kombinácia týchto liekov funguje lepšie ako jeden liek sám.
    • antibiotiká - môžu sa používať spolu s inými liekmi alebo keď sa infekcia týka - napríklad v prípade perianálnej Crohnovej choroby. Často predpísané antibiotiká zahŕňajú ciprofloxacín a metronidazol.
    Zápalové črevné ochorenie - liečba
    Zápalové črevné ochorenie - liečba

    Iné lieky a doplnky

    Okrem kontroly zápalu, niektoré lieky môžu pomôcť zmierniť vaše príznaky, ale vždy sa poraďte so svojím lekárom pred užívaním akéhokoľvek voľne predajného lieku. V závislosti od závažnosti IBD vám lekár môže odporučiť jednu alebo viacero z nasledujúcich možností:

    • lieky proti hnačke
    • doplnky z vlákniny - ako napríklad prášok z psyllia alebo metylcelulóza - môžu pomôcť zmierniť miernu až stredne ťažkú hnačku pridaním objemu k stolici. Pre ťažšiu hnačku môže byť účinný loperamid.
    • lieky proti bolesti - pre miernu bolesť môže lekár odporučiť acetaminofén. Avšak ibuprofén, sodná soľ naproxénu a sodná soľ diklofenaku (Voltaren) pravdepodobne zhoršia vaše príznaky a môžu zhoršiť aj vaše ochorenie.
    • železo - ak máte chronické črevné krvácanie, môže sa u vás vyvinúť anémia z nedostatku železa a je potrebné užívať doplnky železa
    • vápnik a vitamín D - Crohnova choroba a steroidy používané na jej liečbu môžu zvýšiť riziko osteoporózy, takže možno budete musieť užívať doplnok vápnika s pridaným vitamínom D
    • nutričná podpora - lekár vám môže odporučiť špeciálnu diétu podávanú prostredníctvom kŕmnej trubice (enterálna výživa) alebo živín vstreknutých do žily (parenterálna výživa) na liečbu IBD. To môže zlepšiť vašu celkovú výživu a črevá si odpočinú.

    Operácia

    Ak diéta a zmeny životného štýlu, lieková terapia, alebo iné liečby nezmierňujú vaše príznaky, lekár vám môže odporučiť operáciu.

    • chirurgický zákrok pri ulceróznej kolitíde - operácia môže často eliminovať ulceróznu kolitídu. Ale to zvyčajne znamená odstránenie celého hrubého čreva a konečníka (proktokoktómia). Vo väčšine prípadov sa jedná o postup nazývaný análna anastomóza ileálnych vačkov. Tento postup eliminuje potrebu nosiť vrecko na zber stolice. Váš chirurg vytvorí puzdro z konca tenkého čreva. Puzdro je potom pripevnené priamo k vášmu konečníku, čo vám umožňuje vylúčiť odpad relatívne normálne. V niektorých prípadoch nie je možné puzdro. Chirurgovia namiesto toho vytvoria permanentný otvor vo vašom bruchu (ileálnej stómii), cez ktorý prechádza stolica na odber v pripojenom vaku.
    • operácia Crohnovej choroby - až polovica ľudí s Crohnovou chorobou bude potrebovať aspoň jeden chirurgický zákrok. Operácia však nevylieči Crohnovu chorobu. Počas operácie váš chirurg odstráni poškodenú časť tráviaceho traktu a potom znovu pripojí zdravé časti. Operácia môže byť tiež použitá na uzavretie fistúl a drenážnych abscesov. Výhody chirurgického zákroku pre Crohnovu chorobu sú zvyčajne dočasné. Choroba sa často opakuje, často v blízkosti znovu pripojeného tkaniva. Najlepším prístupom je nasledovať operáciu liekmi, aby sa minimalizovalo riziko recidívy.

    Zápalové črevné ochorenie - domáca liečba

    Miernejšie ťažkosti sa dajú zvládnuť aj vlastnými silami. Stačí ak uprednostníte potraviny, ktoré nedráždia črevá, začnete užívať vitamínové doplnky alebo upokojujúce byliny a zmiernite stres.

    Stravovací denník

    • založte si potravinový denník - zapisujte si všetko, čo zjete (hoci aj v nepatrnom množstve), ako aj príznaky, ktoré jednotlivé potraviny vyvolávajú. Na konci mesiaca poznámky vyhodnoťte, aby ste si ujasnili, aká kombinácia jedál vám vyhovuje. Zároveň tak zistíte, ktoré potraviny budete musieť zo stravy vylúčiť (napr. mliečne výrobky).
    Zápalové črevné ochorenie - domáca liečba
    Zápalové črevné ochorenie - domáca liečba

    Rozumné stravovanie

    • probiotiká - pestujte populáciu prospešných baktérií v črevách. Podarí sa vám to pomocou voľne dostupných bakteriálnych doplnkov, tzv. probiotík. Zdraví ľudia majú v črevách "dobré" baktérie (napr. Lactobacillus acidophilus a Bifidobacteria bifidum), ktoré zabraňujú premnoženiu škodlivých baktérií, pôvodcom rôznych ochorení. Keď "dobré" baktérie zahynú (často ich usmrtia antibiotiká), následná prevaha "zlých" baktérií a kvasiniek môže spôsobiť zápal. Probiotiká pomáhajú udržiavať optimálnu rovnováhu oboch druhov baktérií v tele.
      • užívajte dve kapsuly trikrát denne nalačno, ak nechcete brať žiadne doplnky, zjedzte denne dva až tri bio jogurty
    • nedráždivá strava - uprednostnite napr. varenú mrkvu, bielu ryžu alebo dusené jablká. Keď vás trápia hnačky a bolesti brucha, ešte väčšmi sa vám priťaží, ak budete konzumovať korenisté jedlá.
    • nízky obsah tuku - nejedzte vyprážané jedlá, mastné mäsá a ďalšie ťažké pokrmy, vyvolávajú totiž v črevách kontrakcie, ktoré môžu spôsobiť hnačku
    • menej vlákniny - keď už zápal prepukne, jedzte menej potravín s vysokým obsahom vlákniny. Bežne je strava bohatá na vlákninu, napr. otruby, celozrnné potraviny a brokolica, pre tráviace ústrojenstvo užitočná. Pri zápalovom črevnom ochorení však tieto pokrmy znásobujú riziko zvýšenej tvorby plynov, ktoré následne vyvolávajú bolesť. Keď ťažkosti pominú, vlákninu znova zaraďte do stravy.
    • obmedzte mliečne výrobky - mnoho ľudí so zápalovým ochorením čriev zistilo, že problémy ako hnačka, bolesť brucha a plyny sa zlepšujú obmedzovaním alebo odstraňovaním mliečnych výrobkov. Môžete byť intolerantný na laktózu - to znamená, že vaše telo nemôže stráviť mliečny cukor (laktózu) v mliečnych potravinách.
    • multivitamínové a minerálové doplnky - užívajte denne, pomôžu vám doplniť zásoby živín v tele, ktoré sa znížili v dôsledku neprestajných hnačiek
    Zápalové črevné ochorenie - domáca liečba
    Zápalové črevné ochorenie - domáca liečba

    Menej stresu - lepšie trávenie

    • joga, meditácia, hlboké dýchanie, predstavivosť - zápalové črevné ochorenia môže vyvolať aj stres. Preto každý deň praktizujte niektoré z uvedených cvičení.

    Prírodná liečba

    • šťava z kapusty - tento ľudový liek je bohatý na aminokyselinu L-glutamín, ktorá pomáha liečiť vredy v črevách. Kapustová šťava nepatrí medzi najchutnejšie nápoje, ale našťastie dnes sa L-glutamín dá užívať aj vo forme tabletiek. Berte dávku 500 mg denne.
    • sladkovka hladkoplodá DGL (deglycyrizinovaná sladkovka) - vzhľadom na to, že potláča zápaly, pomáha aj pri zápalovom ochorení čriev. Pri každom záchvate žujte trikrát denne medzi jedlami dve oplátky DGL (380 mg). Nepokúšajte sa nahradiť prípravok cukrovinkami s obsahom sladkovky. Väčšinou totiž neobsahujú pravú sladkovku, a tak na rozdiel od DGL môžu zvýšiť krvný tlak.
    • omega-3 mastné kyseliny - olej z ľanových semienok a rybí tuk - sú základom dobrého trávenia, podľa talianskeho výskumu rybí tuk znižuje u pacientov s Chrohnovou chorobou početnosť recidív. (POZOR! Keď užívate lieky proti zrážaniu krvi, rybí tuk neužívajte.)
    • mäta pieporná a rumanček kamilkový - obsahujú zložky, ktoré pôsobia proti kŕčom a zmierňujú bolesť spôsobenú vetrami. Z oboch bylín si môžete uvariť chutný čaj. Keď ste náhylní na pálenie záhy, nevarte si čaj z mäty, ale z rumančeka.
    • ibiš lekársky - má upokojujúce účinky a pokrýva membrány sliznice tráviaceho ústrojenstva ochrannou vrstvou. Do šálky horúcej vody pridajte jednu až dve lyžičky sušenej byliny, lúhujte 10-15 minút, potom preceďte a vypite.

    Zápalové črevné ochorenie - typy

    Termínom zápalové črevné ochorenie sa označujú viaceré zdravotné ťažkosti.

    Dve najobvyklejšie sú:

    Ulcerózna kolitída - vredový zápal čriev

    Tento stav spôsobuje dlhodobý zápal a vredy v najvnútornejšej výstelke hrubého čreva a konečníka.

    Crohnova choroba

    Tento typ IBD je charakterizovaný zápalom výstelky tráviaceho traktu, ktorý sa často šíri hlboko do postihnutých tkanív.

    Zápalové črevné ochorenie - príčiny
    Zápalové črevné ochorenie - príčiny

    Zápalové črevné ochorenie - príčiny

    • porucha imunitného systému - keď sa váš imunitný systém pokúša bojovať proti invazívnemu vírusu alebo baktérii, abnormálna imunitná reakcia spôsobí, že imunitný systém tiež zaútočí na bunky v tráviacom trakte.
    • dedičnosť - zdá sa, že dedičnosť tiež zohráva úlohu v tom, že IBD je častejšia u ľudí, ktorí majú s touto chorobou rodinných príslušníkov. Väčšina ľudí s IBD však túto rodinnú históriu nemá.

    Zápalové črevné ochorenie - rizikové faktory

    • vek - u väčšine ľudí, u ktorých sa vyvinie IBD, je diagnostikovaná choroba skôr, ako majú 30 rokov. Niektorí ľudia však túto chorobu majú až po 50. až 60. roku.
    • rasa alebo etnický pôvod - hoci bieli majú najvyššie riziko ochorenia, môže sa vyskytnúť v akejkoľvek rase. Ak ste židovského pôvodu, vaše riziko je ešte vyššie.
    • dedičnosť - ste vystavený vyššiemu riziku, ak máte blízkeho príbuzného - napríklad rodiča, súrodenca alebo dieťa - s ochorením.
    • fajčenie - je najdôležitejším kontrolovateľným rizikovým faktorom pre rozvoj Crohnovej choroby. Hoci fajčenie môže poskytnúť určitú ochranu pred ulceróznou kolitídou, celkové zdravotné prínosy nefajčenia spôsobujú, že je dôležité pokúsiť sa prestať fajčiť.
    • nesteroidné protizápalové lieky - medzi ne patrí ibuprofén, naproxén, sodná soľ diklofenaku (Voltaren) a ďalšie. Tieto lieky môžu zvýšiť riziko vzniku IBD alebo zhoršiť ochorenie u ľudí s IBD.
    • prostredie - ak žijete v industrializovanej krajine, máte väčšou šancu dostať IBD. Je preto možné, že faktory životného prostredia, vrátane stravy s vysokým obsahom tuku alebo rafinovaných potravín, zohrávajú určitú úlohu. Ľudia žijúci v severných klimatických pásmach sú tiež vystavení väčšiemu riziku.