Ako liečiť popáleniny od slnka?

< Spať na články
Spálenie od slnka

Popáleniny od slnka sú dôsledkom prílišného vystavenia slnku alebo slnečnému žiareniu (ako je solárium alebo iný zdroj UV žiarenia). Popáleniny od slnka sú najčastejšie počas leta, keď sú slnečné lúče najsilnejšie.

Mierne príznaky popálenín zahŕňajú začervenanie kože a bolesť. Asi po 4 až 7 dňoch môže dôjsť k odlupovaniu kože.

Ťažké príznaky popálenín od slnka sa nazývajú otrava slnkom a zahŕňajú pálenie a tvorbu pľuzgierov, stratu tekutín (dehydratácia), elektrolytovú nerovnováhu a infekciu.

Prečo sa koža spáli a bolí?

Keď ultrafialové žiarenie zo slnka zasiahne kožu, poškodzuje bunky kože a spôsobuje mutácie v ich DNA.

Naše telá majú veľa úžasných mechanizmov na prevenciu a dokonca na nápravu týchto mutácií. Ale ak bunky kože príjmu viac UV žiarenia ako zvládnu, poškodenie bude nezvratné a bunky vymiznú. Pri spálení sa krvné cievy rozširujú, aby sa zvýšil prietok krvi a tým sa urýchlila regenerácia postihnutého miesta. To všetko spôsobuje začervenanie, opuch a zápal, ktoré spájame s popáleninami od slnka.

Spálenie od slnka

Ak chcete liečiť a upokojiť pálenie kože, je dôležité začať liečbu popálenín od slnka hneď od prvých príznakov. Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je nevystavovať sa slnku.

Tipy na spálenú pokožku

Pokožku často ochladzujte

Doprajte si časté chladné kúpele alebo sprchy, ktoré pomôžu zmierniť bolesť. Akonáhle sa dostanete von z vane alebo sprchy, jemne sa osušte. Kým je koža vlhká, použite hydratačný krém, ktorý vám pomôže zachytiť vodu v koži. To pomôže zmierniť vysušenie pokožky.

Použite hydratačný krém

Použite hydratačný krém, ktorý obsahuje aloe vera alebo sóju, aby pomohol upokojiť spálenú pokožku. Ak vás určitá oblasť nepríjemne bolí, môžete použiť hydrokortizónový krém, ktorý si môžete kúpiť bez lekárskeho predpisu. Postup často opakujte, aby ste spálenú kožu počas nasledujúcich dní udržali vlhkú.

Neošetrujte popáleniny „kaínovými“ produktmi (napríklad benzokaínom), pretože môžu dráždiť pokožku alebo spôsobiť alergickú reakciu.

produkt

ESI Aloe Vera gél čistý - 200 ml

ESI Aloe Vera gél čistý - 200 ml

TELOVÝ GÉL ALOE VERA na rôzne kožné problémy  pri lupienke, atopickej dermatitíde a iných ekzémoch pre lepšie hojenie  zmierňuje svrbenie, podráždenie, začervenanie a opuch  pri hemoroidoch - urýchľuje hojenie rán a popálenín posilňuje drobné cievky a zamedzuje ich praskaniu  ničí baktérie a plesne počas opaľovania na ochranu pokožky pred slnečným žiarením po opaľovaní na upokojenie podráždenej alebo spálenej pokožky po uštipnutí hmyzom na potlačenie svrbenia a opuchu protizápalové účinky  PRE BÁBATKÁ: upokojenie citlivej detskej pokožky, vhodné na zaparený zadoček  PRE DETI: na drobné odreniny, otlaky a opuchy, po uštipnutí hmyzom  PRE MLÁDEŽ: hojí akné, má protizápalové účinky - vhodné pri lupinách a na vyživenie vlasov  PRE ŽENY: vyživenie a hydratácia pokožky, vhodné ako podklad pod krém na tvár ráno i večer PRE MUŽOV: po holení na upokojenie pokožky a zahojenie prípadných poranení  PRE SENIOROV: na zmiernenie bolesti svalov a kĺbov  Upozornenie: vyrobené z čistej šťavy Aloe Vera lisovanej za studena, bez parabénov...

Pozrieť v obchode

čítaj tiež

Zdravé opaľovanie - ako sa opáliť a nespáliť

Zdravé opaľovanie - ako sa opáliť a nespáliť

Pri opaľovaní vystavujeme našu pokožku slnečnému žiareniu s cieľom stmavniť ju. Za opálenie a aj prípadné spálenie je zodpovedné ultrafialové žiarenie, ktoré je súčasťou slnečného žiarenia.

Od bolesti si vezmite lieky

Ak máte bolesti, analgézia alebo lieky proti bolesti môžu pomôcť zmierniť tento stav a znížiť zápal spôsobený spálením slnkom. Nesteroidné protizápalové lieky, ako je ibuprofén, sú ideálne a mali by ste ich užívať aspoň 48 hodín, ak nie sú kontraindikácie. Paracetamol pomôže s bolesťou, ale má malý účinok na zápal.

Zásobujte telo vodou

Pite veľa vody. Popáleniny odčerpávajú tekutinu na povrch kože a od zvyšku tela, čo môže spôsobiť, že budete dehydrovaní. Je dôležité rehydratovať pokožku pitím tekutín, ktoré pomáhajú doplniť elektrolyty okamžite a počas toho, ako sa vaša pokožka hojí.

Spalenie od slnka

Pľuzgiere nevytláčajte

Pľuzgiere na koži znamenajú, že máte druhý stupeň popálenín od slnka. Mali by ste vyhľadať lekársku pomoc, ak vy alebo dieťa máte závažné pľuzgiere na veľkej časti tela, máte horúčku a zimnicu, alebo ste vy alebo dieťa podráždené alebo zmätené. Nevytláčajte pľuzgiere, pretože chránia pokožku pred infekciou. Medzi príznaky infekcie patria červené pruhy alebo hnis.

Noste vhodné oblečenie

Noste voľné, mäkké, priedušné oblečenie, aby ste sa vyhli ďalšiemu podráždeniu pokožky, a vyhnite sa slnku.

Domáca liečba

Aloe vera

Jeden z najčastejších spôsobov, ako upokojiť popáleniny od slnka, je aloe vera gél. Môže urobiť viac, než poskytnúť pokožke chladiaci efekt. Protizápalové vlastnosti aloe vera poskytujú spálenej pokožke upokojujúci pocit. Majte aloe vera gél vždy po ruke - alebo ešte lepšie: použite gél z čerstvej rastlinky - a aplikujte ho v prípade potreby.

Zelený čaj

Vyskúšať môžete aj zelený čaj, pretože obsahuje polyfenoly, ktoré sú protizápalové. Uvarte si silný čistý zelený čaj a ochlaďte ho v chladničke. Po vychladení doň namočte uterák a priložte na postihnuté miesto na 15 minút.

Grécky jogurt

Vďaka kyseline mliečnej sa grécky jogurt považuje za protizápalový a môže sa použiť na upokojenie a hydratáciu opálenej pokožky. Grécky jogurt je silnejší a má vyššiu koncentráciu probiotík ako tradičný jogurt. Lokálna aplikácia probiotík znižuje citlivosť kože a začervenanie. Jogurt môžete použiť čistý, organický na tvár a telo ako masku a opláchnite ho po 15 minútach.

Uhorka

Je chladná, osviežujúca a znižuje svrbenie popálenej pokožky. Jemne trite spálenú plochu čerstvými plátkami uhorky. Ešte lepšie je položiť plátky na postihnutú oblasť a nechať šťavu preniknúť do pokožky po dobu 10-20 minút.

Biely ocot

Biely ocot pomáha zmierniť bolesť a zápal z popálenin a bráni v infikovaní pokožky, pretože obsahuje kyselinu octovú. Taktiež pôsobí ako antiseptikum.

Potraviny proti spaleniu

Med

Antioxidačné vlastnosti medu z neho robia fantastický prostriedok na omladenie poškodenej pokožky. Naneste tenkú vrstvu medu priamo na spálenú kožu, nechajte ju pôsobiť 20-30 minút, potom opláchnite.

Jedlá sóda

Šálka alebo dve jedlej sódy vsypaná do vane plnej teplej vody zmierni podráždenie spálenej pokožky a je fantastickým prostriedkom pre tých, ktorí sa spálili na veľkých plochách tela. Môžete si tiež vytvoriť pastu s jedlej sódy a vody a aplikovať ju ako obklad.

Zemiaky

Zemiaky sú dávnou metódou úľavy od bolesti. Rozmixujte zemiaky na kašu a v prípade potreby pridajte vodu. Naneste na spálenú kožu ako pastu, nechajte zaschnúť. Môžete tiež do tekutých zemiakov namočiť gázu a aplikovať na kožu ako obväz. Nechajte pôsobiť jednu hodinu a opláchnite. Aplikujte niekoľkokrát denne.

Jablká

Jablko prekrojte na polovicu, odstráňte jadrovník a potierajte ním opálenú plochu 3–4 minúty. Jablko chráni vašu pokožku pred tvorbou pľuzgierov a pred šúpaním.

Kokosový olej

Kokosový olej pomáha okamžite znížiť začervenanie spálených častí a tiež chráni pred šúpaním pokožky. Pomocou vatového tampónu jemne potrite postihnuté miesta. Olej zároveň hydratuje a upokojuje vašu pokožku.


Opakované popáleniny spôsobujú vážne riziko rakoviny kože a predčasného starnutia pokožky. Neexistuje spôsob, ako odstrániť škody spôsobené slnečným žiarením, ale existuje veľa jednoduchých spôsobov ako zabrániť spáleniu tým, že sa budete chrániť pred slnkom. Každý sa raz môže spáliť, je však dôležité spraviť všetko preto, aby sa to neopakovalo.

www.aad.org, skincancer.org, mdanderson.org, dermstore.com, quickanddirtytips.com