< Spať na články
12 najlepších domácich prostriedkov na liečbu akné

Pokožka je odrazom nášho celkového zdravia, a preto žiariaca a krásna pleť často vzniká správnou starostlivosťou, hydratáciou a stravou bohatou na živiny. Na druhej strane pokožka s bielymi alebo čiernymi bodkami a inými druhmi pupienkov môže naznačovať oxidačné poškodenie, zlú výživu a hormonálnu nerovnováhu - o to dôležitejšie je nájsť si domáce prostriedky na ich liečbu.

Akné je najčastejším kožným ochorením. Občasné záchvaty a chronické akné postihujú každoročne desiatky miliónov ľudí všetkých vekových skupín. Asi 85% dospievajúcich má nejaký druh akné, ale dokonca aj mnohí dospelí sa stretávajú s aspoň príležitostnými vyrážkami. Asi polovica dospievajúcich a mladých dospelých trpiacich akné bude mať dostatočne závažné príznaky na to, aby vyhľadala odbornú pomoc dermatológa.

Od miernych až po závažné príznaky môže akné spôsobiť bolestivé a nevzhľadné ohniská na tvári, chrbte, hrudníku a dokonca aj na pažiach. Ak sa akné nelieči, môže tiež viesť k zníženiu sebavedomia a dlhodobej hyperpigmentácii alebo zjazveniu. Genetika, meniace sa hladiny hormónov, nedostatok spánku a stres - to všetko prispieva k vzniku akné.

Dobrou správou je, že je k dispozícii mnoho bezpečných domácich liekov na akné, čierne bodky, biele bodky a hyperpigmentáciu v dôsledku jaziev po akné. V článku uvádzame prírodné domáce prostriedky, ako sa zbaviť pupienkov a zabrániť ich návratu. Ak ste niekto, kto sa rozhodol používať na svoju pokožku potenciálne nebezpečné lieky na predpis a/alebo lokálne aplikovateľné lieky, namiesto prírodných domácich liekov na akné, vedzte, že prirodzené čistenie pokožky je možné, rovnako ako minimalizácia jaziev po akné. Zdravá výživa, používanie éterických olejov, správne jemné čistiace a vyrovnávanie hormónov sú domácimi prostriedkami na liečbu akné, ktoré pomáhajú obnoviť zdravie pokožky, redukovať nevzhľadné pupienky alebo iné druhy podráždenia a predchádzať vzniku jaziev.

Vytláčanie pupienkov môže zhoršiť stav pokožky.
Vytláčanie pupienkov môže zhoršiť stav pokožky.

12 najlepších domácich prostriedkov na liečbu akné

Pokožka každého z nás je iná, preto majte na pamäti, že účinná liečba akné si vyžaduje multidisciplinárny prístup. Na dosiahnutie najlepších výsledkov je možné nižšie uvedené domáce opravné prostriedky proti akné použiť v kombinácii.

Majte však na pamäti, že keď akné prekonáte, je tiež veľmi dôležité vyhnúť sa najväčším chybám, ktoré môžu zhoršiť podráždenie pokožky alebo spôsobiť zjazvenie:

  • vytláčanie pupienkov
  • čistenie drsnými chemikáliami a čistiacimi prostriedkami
  • nedať koži šancu prispôsobiť sa novej starostlivosti
  • neschopnosť udržať správnu hydratáciu
  • neschopnosť začať liečiť akné zvnútra i zvonku
Na čistenie pleti môžeme použiť aj prírodné zložky.
Na čistenie pleti môžeme použiť aj prírodné zložky.

Jemné čistenie pleti

Zbavenie sa pupienkov, čiernych a bielych bodiek začína dôkladným, ale jemným očistením pokožky. Vyskúšajte recept na domáce medové umývanie tváre, aby ste vyčistili pokožku bez podráždenia. Obsahuje jablčný ocot, med, kokosový olej, probiotiká a éterické oleje (ako olej z čajovníka). Med upokojuje pokožku, kokosový olej pomáha bojovať proti baktériám a hubám a olej z čajovníka pomáha posilniť pokožku. Navlhčite pokožku teplou vodou a vmasírujte do tváre a krku. Dobre opláchnite a osušte. Aplikujte každé ráno a večer a v prípade potreby po tréningu. Zdržte sa častejšieho čistenia, pretože to môže spôsobiť podráždenie pokožky a nadprodukciu oleja.

Ak zistíte, že sa vám okolo línie vlasov objavuje akné, môžu byť na vine komerčné vlasové produkty. Šampón, kondicionér, sprej na vlasy, gély a peny obsahujú prísady spôsobujúce akné, vrátane ropy, parabénov, silikónu, síranov, panthenolu a ďalších chemikálií.

Rovnako ako vlasové výrobky, make-up a výrobky na ochranu pokožky obsahujú zložky, ktoré môžu spôsobiť akné. Medzi bežných páchateľov patrí lanolín, minerálny olej, hliník, retinylacetát, alkohol, oxybenzón, triclosan, parabény, polyetylén, BHA a BHT a konzervačné látky na báze formaldehydu. Prečítajte si štítky s prísadami, aby ste sa vyhli nanášaniu týchto typov chemikálií na citlivú pokožku.

Tónovanie na obnovu rovnováhy pH

Tónovanie je dôležitým krokom v správnej starostlivosti o pleť. Pomáha odstrániť všetky zvyšky po vyčistení a obnoviť prirodzené hodnoty pH pokožky.

Ako večerný a ranný toner môžete použiť čistý jablčný ocot. Jablčný ocot je plný draslíka, horčíka, kyseliny octovej a rôznych enzýmov, ktoré ničia baktérie na koži. Chronické akné môže byť dôsledkom baktérií a plesní, ktoré sa naďalej šíria a rastú na povrchu pokožky. Vatový tampón navlhčite jablčným octom a vyčistite si postihnutú oblasť. Osobitnú pozornosť venujte aktívnym prienikom a oblastiam náchylným na akné.

Používajte liečivé masky

Ak chcete pokožku hydratovať a uzdraviť, skúste použiť masky niekoľkokrát týždenne. Jogurt, med, škoricu, esenciálne oleje a ďalšie prísady je možné použiť na vytvorenie upokojujúcich masiek, ktoré pomáhajú hydratovať pokožku a bojovať proti bežným príčinám akné.

Ponúkame dva recepty na masky, ktoré sa dajú ľahko pripraviť ako domáca pomoc pri akné:

  • Jogurtová a medová maska: jednu lyžicu medu zmiešajte s jednou lyžicou jogurtu. Naneste na tvár, pričom venujte zvláštnu pozornosť línii vlasov, čeľustí a iným oblastiam náchylným na akné. Relaxujte 10 minút a jemne zotrite vlhkou handričkou.
  • Škoricová a medová maska: zmiešajte dve polievkové lyžice medu, jednu čajovú lyžičku kokosového oleja a 1/2 čajovej lyžičky škorice. Naneste na tvár pričom vynechajte okolie očí, pretože škorica môže byť dráždivá. Relaxujte 5-10 minút a jemne odstráňte vlhkou handričkou. Med a škorica používané spoločne pomáhajú v boji proti akné vďaka svojim protizápalovým, antioxidačným a antibakteriálnym vlastnostiam.

Počas silného prepuknutia akné pridajte niekoľko kvapiek oleja z čajovníka do jednej z vyššie uvedených masiek. Olej z čajovníka je považovaný za jeden z najlepších domácich liekov na akné.

Píling prírodnými zložkami pomáha bojovať proti baktériam, plesniam i kandide.
Píling prírodnými zložkami pomáha bojovať proti baktériam, plesniam i kandide.

Pravidelne (ale jemne) si doprajte píling

Upchaté póry a odumretá koža prispievajú k akné. Je dôležité správne píling robiť, aby ste odstránili prebytočný maz, majte však na pamäti, že v komerčne dostupných pílingoch sa používajú chemikálie, ktoré môžu pokožku ďalej dráždiť.

Podomácky pripravené pílingy na boj proti akné a na udržanie sviežej pokožky sa ľahko vyrábajú a sú ekonomické. Morská soľ, hnedý cukor a mleté ovsené vločky sú dobrou voľbou. Okrem toho potrebujete nejaký základ, v tomto prípade ty to mohol byť kokosový olej, kefír a med. Tieto základy pomáhajú bojovať proti premnoženiu baktérií, plesní a kandidou na koži, zatiaľ čo textúrované prísady pomáhajú odstrániť póry a odumretú pokožku.

Na výrobu vlastného pílingu zmiešajte dve polievkové lyžice suchej prísady podľa výberu s 1–2 polievkovými lyžicami zvoleného základu. Krúživými pohybmi votrite do pokožky. Začnite na čele a postupujte nadol, pričom osobitnú pozornosť venujte problémovým oblastiam. Odstráňte vlhkou handričkou a dobre opláchnite.

Ošetrenie olejom z čajovníka

Akné dobre reaguje na melalecua, známejší ako olej z čajovníka. Na celom svete sa používa ako antiseptikum a na liečbu rán. Rovnako ako kokosový olej, med a výrobky z kultivovaného mlieka bojuje proti baktériám a hubám.

Podľa lekárskeho výskumu môžu gély z čajovníkového oleja obsahujúce 5% oleja z čajovníka byť rovnako účinné ako lieky obsahujúce 5% benzoylperoxidu. Vedci naznačujú, že čajovníkový olej môže u niektorých jedincov pôsobiť pomalšie, preto sa snažte byť trpezliví. Na výrobu jednoduchého domáceho lieku na akné s použitím oleja z čajovníka zmiešajte 4–8 kvapiek oleja z čajovníka a jednu čajovú lyžičku kokosového alebo jojobového oleja. Zľahka vklepte na problémové oblasti. Mierne mravčenie je normálne, ale ak aplikácia spôsobuje silné pálenie, prestaňte liek používať. Vždy používajte nosný olej, pretože olej z čajovníka môže byť príliš silný, keď sa aplikuje priamo na pokožku.

Existuje tiež niekoľko ďalších zložiek, ktoré môžete použiť na pokožku na zmiernenie zápalu, ako je harmančekový olej a aloe vera. Môžu byť obzvlášť prospešné, ak je pokožka podráždená používaním prípravkov obsahujúcich kyselinu salicylovú, benzoylperoxid alebo oboje.

Bojujte proti baktériám s bazalkou

Podľa správy bolo zistené, že esenciálne oleje z bazalky posvätnej a bazalky sladkej bojujú proti akné. V tejto štúdii sladký bazalkový olej v miestnych aplikáciách mierne prekonal olej z bazalky posvätnej. Čaj z oleja bazalky posvätnej alebo čaj Tulsi podporuje zdravú hladinu cukru v krvi a hormóny. Pretože tieto dve podmienky sú spojené s akné, každodenná konzumácia bylinkového čaju pomôže vyrovnať hormóny prirodzene, bojovať proti akné zvnútra, čo z neho robí jeden z najlepších domácich liekov na akné. Čaj z bazalky posvätnej môžete lokálne naniesť na pokožku ako toner, ktorý slúži ako ďalší z mnohých domácich liekov na akné. Do masiek, čistiacich prostriedkov alebo pílingových receptov uvedených vyššie je možné pridať buď sladkú bazalku alebo bazalku posvätnú.

Kokosový olej je jedným z najuniverzálnejších a najzdravších olejov.
Kokosový olej je jedným z najuniverzálnejších a najzdravších olejov.

Pokožku zvlhčujte

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, pokožku náchylnú na akné je stále potrebné zvlhčovať. Používanie prípravkov, ktoré sa zameriavajú na vysušovanie pokožky, podvádza pokožku, aby produkovala ešte viac oleja, čím ďalej prispieva k upchávaniu pórov a väčšiemu výskytu akné.

Aký je najlepší produkt na akné, ak máte suchú pokožku? Kokosový olej je jedným z najuniverzálnejších a najzdravších olejov na Zemi. Aj keď môže byť pre niektorú pokožku príliš ťažký, kokosový olej je vo všeobecnosti vynikajúcim zvlhčovačom. Štúdia zistila, že kyselina laurová nachádzajúca sa v kokosovom oleji demonštruje najsilnejšiu bakteriálnu aktivitu proti akné spôsobenému baktériami. Rastie dopyt po kozmetických výrobkoch z kokosového oleja, pretože kyselina laurová, antioxidanty a mastné kyseliny so stredne dlhým reťazcom hydratujú a obnovujú pokožku a vlasy.

Na výrobu domáceho denného zvlhčovača pokožky zohrejte ¼ lyžičky kokosového oleja v dlaniach. Naneste na vyčistenú tvár a krk. Nechajte päť minút vsiaknuť do pokožky. Prebytočný olej jemne utrite suchou handričkou. Absorbované množstvo je všetko, čo pokožka potrebuje.

Vyhnite sa prílišnému vystaveniu slnku

V prípade pokožky náchylnej na akné je počas vyrážok dôležité chrániť sa pred slnečným žiarením. Ultrafialové lúče stimulujú bunky produkujúce pigment, čím sa zvyšuje riziko vzniku jaziev po akné. Najlepšou možnosťou je používať prírodné opaľovacie krémy a denne sa primerane opaľovať (približne 15 - 20 minút väčšinu dní).

Komerčné opaľovacie krémy sú plné škodlivých chemikálií, ktoré môžu dráždiť citlivú pokožku a pokožku náchylnú na akné. Výskum ukazuje, že kokosový olej má hodnotu SPF 8, rovnako ako olivový olej. Na ochranu pred slnečným žiarením naneste primerané množstvo na exponovanú pokožku každých pár hodín a snažte sa vyhnúť sa tráveniu prílišného času na priamom slnku počas „špičkových“ hodín, čo je približne od 10:00 do 15:00 každý deň.

Užívajte probiotický doplnok

Pamätajte si, že boj proti akné vyžaduje vonkajšiu aj vnútornú liečbu. Živé probiotiká podporujú zdravé trávenie a fungovanie imunitného systému a navyše zlepšujú zdravie pokožky bojom proti akné. Podľa nedávnej štúdie vedci naznačujú, že probiotické potraviny a doplnky sú sľubnými a bezpečnými domácimi prostriedkami proti akné. Štúdia naznačuje, že sú stále potrebné rozsiahlejšie štúdie, ale zatiaľ sú dôkazy sľubné pre používanie probiotík na zlepšenie zdravia čriev a boj proti akné.

Zdravou stravou môžete bojovať proti vzniku akné.
Zdravou stravou môžete bojovať proti vzniku akné.

Jedzte zdravú stravu s nízkym glykemickým indexom

Existuje dôkaz, že diéta s nízkym glykemickým obsahom, tj. taká, ktorá neobsahuje veľa spracovaných obilnín/múkových výrobkov a pridaného cukru, je jednou z najlepších domácich liečebných metód proti akné, pretože jej môže predchádzať. Glykemický index meria, ako rýchlo potraviny zvyšujú hladinu cukru v krvi. Spracované a rafinované potraviny, podobne ako tie, ktoré sú bežné v západnej strave, majú vysoký glykemický podiel, zatiaľ čo mäso a celozrnné potraviny majú nízky glykemický rozsah. Glykemická záťaž je mierou glykemického indexu krát sacharidy mínus vláknina. Rafinované a spracované potraviny budú mať väčšinou vysoký glykemický index A vysokú glykemickú záťaž, zatiaľ čo určitá zelenina bude mať vyšší glykemický index, ale veľmi nízke glykemické zaťaženie tela.

V roku 2007 štúdia zistila, že glykemická záťaž môže do značnej miery ovplyvniť akné. 43 mužov s akné vo veku 15 až 25 rokov bolo rozdelených do dvoch skupín. Jedna skupina dvanásť týždňov jedla diétu, ktorá obsahovala 25% bielkovín a 45% nízkoglykemických uhľohydrátov. Druhá skupina jedla sacharidy bez akejkoľvek kontroly glykemického indexu, čo viedlo k vyššej glykemickej diéte. Na konci štúdie sa akné znížilo v skupine s nízkou glykémiou takmer dvakrát rýchlejšie ako v skupine s vysokou glykémiou!

Ako súčasť protokolu na liečbu akné zvnútra von je dôležité jesť potraviny, ktoré nespôsobujú výkyvy v krvnom cukre ani zvýšený zápal.

Potraviny vhodné proti vzniku akné:

  • zamerajte sa na to, aby ste jedli veľa listovej zelenej zeleniny, lesných plodov a čistých bielkovín
  • zvýšte spotrebu voľne žijúcich rýb, mäsa od zvierat kŕmených trávou a kurčiat z výbehu
  • zdravé tuky sú nevyhnutné pre dobré zdravie pokožky a domácu liečbu akné, preto by ste sem mali zaradiť potraviny bohaté na omega-3, ako je losos chytený vo voľnej prírode
  • pridajte potraviny bohaté na zinok, ako je kefír, jogurt, jahňacie mäso, tekvicové semienka a kura. Podľa nedávnej štúdie existuje korelácia medzi nízkymi hladinami zinku a závažnosťou akné.
  • jedzte viac potravín s vysokým obsahom vlákniny, pretože vláknina obsiahnutá v zelenine, ovocí, orechoch a semenách podporuje čistenie hrubého čreva a rast dobrých baktérií v čreve
  • pridajte do svojho jedálnička potraviny bohaté na vitamín A, vrátane špenátu, mrkvy a hovädzej pečene

Medzi potraviny, ktorým sa treba vyhnúť pre pokožku bez akné, patria hydrogenované oleje, lepok, pšenica, cukor a konvenčné mliečne výrobky z kravského mlieka:

  • ak potrebujete mlieko, konzumujte kozie alebo surové mlieko, pretože vedci zistili, že konvenčné mliečne výrobky môžu prispieť k vzniku akné. Okrem bežných mliečnych výrobkov je dôležité vylúčiť známe alergény alebo potraviny, na ktoré máte citlivosť - medzi bežné potravinové alergény patrí lepok, orechy, sója, arašidy a mäkkýše.
  • potraviny bohaté na cukor a uhľohydráty - konzumácia nadbytočného množstva cukru a obilných produktov môže v tele nakŕmiť kvasinky a kandidy, čím sa zvyšuje výskyt akné
  • lepok a pšenica - tieto potraviny spôsobujú zápal čreva, ktorý postihuje aj pokožku
  • čokoláda - obsahuje veľké množstvo zlúčenín, ktoré môžu spôsobiť akné. Ak je to možné, úplne odstráňte čokoládu, ale ak ju potrebujete, uistite sa, že je to čistá horká čokoláda.
  • vyprážané a rýchle občerstvenie - tieto potraviny obsahujú množstvo zložiek, ktoré spôsobujú zápal, vrátane hydrogenovaných olejov, sodíka, chemikálií, aróm a cukru
  • hydrogenované oleje - spôsobujú mastnú pleť a sú jednou z hlavných príčin akné. Hydrogenované oleje možno nájsť v potravinách, ako je pizza a v balených potravinách, ktoré obsahujú sójový olej, kukuričný olej, repkový olej a rastlinný olej.

Užívajte Guggul

U jedincov trpiacich cystickou formou akné kontrolovaná klinická štúdia zistila, že doplnky Guggul (Commiphora wightii) prekonali 500 miligramov tetracyklínu s malým rozdielom. V štúdii 25 miligramov guggulsterónu užívaného dvakrát denne počas troch mesiacov viedlo k zníženiu akné, ale čo je dôležitejšie, o 50% menej účastníkov malo relapsy akné. Vedci poznamenali, že pacienti s mastnou pokožkou reagovali na guggul pozoruhodne lepšie ako ostatní v štúdii.

Esenciálnymi olejmi znížite množstvo jaziev po akné.
Esenciálnymi olejmi znížite množstvo jaziev po akné.

Použite esenciálne oleje na zníženie jaziev po akné

Ak ste niekedy v minulosti trpeli akné, pravdepodobne vás zaujíma, ako sa zbaviť jaziev po akné, ktoré môžu pretrvávať niekoľko mesiacov alebo dokonca rokov. Liečba jaziev po akné vyžaduje trpezlivosť a vytrvalosť. Čím skôr začnete s liečbou jaziev, tým lepšie výsledky budete mať. Prevažná väčšina jedincov, ktorí majú akné, bude mať určitý stupeň zjazvenia. Najdôležitejšia vec, ktorú môžete urobiť, aby ste predišli zjazveniu je, že počas aktívneho prepuknutia akné si nikdy nevytláčajte ani nepukajte pupienky, biele bodky alebo čierne bodky!

6-12 mesiacov po akné sa vyhýbajte slnku tak dlho, ako je to možné, aby ste predišli zhoršovaniu tmavých škvŕn a jaziev. Keď ste na slnku, používajte na ochranu pokožky úplne prírodný opaľovací krém. Ak sa vytvoria jazvy, dvakrát denne naneste na jazvy kvapku šípkového oleja alebo mrkvového oleja, až kým neuvidíte rozdiel v jazve.

Kokosový olej, levanduľový esenciálny olej, med a jemný píling môžu tiež zabrániť vzniku jaziev v závislosti od tónu a štruktúry pokožky. Na prirodzenú pomoc pri liečbe jaziev po akné si môžete pripraviť pastu z medu, levanduľového esenciálneho oleja, oleja z čajovníka a kadidlového oleja.

zdroj: draxe.com

čítaj tiež

Akné

Akné

Akné (acne vulgaris) je chronické zápalové ochorenie mazových žliaz a vlasových folikulov. Postihuje predovšetkým mladých ľudí v pubertálnom veku. Postihuje najmä oblasti kože bohaté na folikuly mazových žliaz - tvár, hornú polovicu chrbta a hornú polovicu trupu.