Ťahanie kokosového oleja

< Spať na články

Obsah článku

  Ťahanie kokosového oleja

  Ťahanie kokosového oleja (premývanie úst olejom) je jedným z najlepších spôsobov, ako odstrániť baktérie a podporiť zdravé zuby a ďasná. Ukázalo, že je ešte účinnejší ako používanie nití, a je to jeden z najlepších spôsobov, ako si prirodzene vybieliť zuby.

  Trvalo to nejaký čas, ale ťahanie oleja si konečne získava popularitu.

  Používa sa predovšetkým v ajurvédskej medicíne, ťahanie oleja - v ajurvéde známe ako gandusha - konkrétne ťahanie kokosového oleja, je fantastická ústna detoxikačná procedúra, ktorá sa jednoducho robí tak, že lyžicu oleja (typicky kokosový, olivový alebo sezamový) v ústach "ťaháte" 10 minút - 20 minút.

  Olejové ťahanie funguje tak, že čistí (detoxikuje) ústnu dutinu podobným spôsobom, akým mydlo čistí špinavý riad. Doslova vysáva nečistoty (toxíny) z úst a vytvára čisté, antiseptické ústne prostredie, ktoré prispieva k správnemu toku zubnej tekutiny, ktorá je potrebná na prevenciu zubného kazu a chorôb.

  Táto neuveriteľne účinná procedúra sa po stáročia používa ako tradičný indický liek na:

  • ošetrenie zubného kazu
  • zabitie zlého dychu
  • uzdravenie krvácajúcich ďasien
  • predchádzanie srdcovým chorobám
  • zníženie zápalu
  • vybielenie zubov
  • upokojenie suchosti v krku
  • zabránenie vzniku zubného kazu
  • uzdravenie popraskaných pier
  • posilnenie imunitného systému
  • zlepšenie akné
  • posilnenie ďasien a čeľuste

  Ak teda túžite po belších zuboch, neexistuje žiadna lepšia a bezpečnejšia metóda bielenia ako ťahanie kokosovým olejom, ktoré má množstvo ďalších výhod, okrem toho, aby tieto zuby vyzerali skvele.

  Čo to ťahanie oleja je?

  Čo to ťahanie oleja je?

  Čo to ťahanie oleja je?

  Väčšina z nás si ani nevie predstaviť, aký by bol život bez každodenného čistenia zubov a používania zubnej nite. V schéme vecí je však čistenie zubov relatívne nové, pretože zubná kefka z nylonových štetín sa stala súčasťou našich bežných potrieb až koncom tridsiatych rokov minulého storočia a mnoho ľudí niť pravidelne nepoužíva.

  Je dôležité si uvedomiť, že napriek tomu, že ľudia sú vychovávaní čistiť si zuby zubnými kefkami, naši predkovia si tisíce rokov nečistili zuby zubnou pastou. A pokiaľ to naznačujú archeologické dôkazy, väčšina ľudí v histórii žila až do zrelej staroby, pričom väčšina ich zubov bola neporušená a v silnom, zdravom stave.

  Prečo im zuby nehnili?

  V prvom rade jedli "skutočné" jedlo a nekonzumovali spracované cukry a zrná obsahujúce kyselinu fytovú, ktoré ničia zubnú sklovinu. Za druhé, starali sa o svoje zuby prírodnými prostriedkami, ako sú žuvacie tyčinky, ktoré si treli o zuby, ako sa zistilo v egyptských hrobkách z roku 3000 pred n. l. Po tretie, v závislosti od kultúry a regiónu sveta veľa ľudí praktizovalo aj ťahanie oleja.

  Výhody ťahania oleja

  Výhody ťahania oleja

  Výhody ťahania oleja

  K dnešnému dňu existuje iba 21 výskumných štúdií ťahania oleja, ktoré informujú o jeho zdravotných výhodách. Aj keď je smutné, že vede trvalo tak dlho, kým brala toto staroveké umenie vážne, je povzbudzujúce vidieť databázu literatúry rásť.

  Jeden ajurvédsky časopis napríklad vyzdvihol štúdiu, ktorá skúmala holistické prístupy k zdraviu ústnej dutiny a zistila, že ťahanie oleja je jedným z najúčinnejších riešení prírodného zdravia, ktoré sú vedcom známe a ktoré predchádzajú zubnému kazu a strate zubov. Autori tejto štúdie chválení za liečbu viac ako 30 systémových chorôb majú čo povedať o tejto starodávnej prírodnej liečebnej praxi:

  Ťahanie oleja je účinná detoxikačná ajurvédska technika, ktorá je v poslednej dobe veľmi populárna ako liek komplementárnej a alternatívnej medicíny na mnoho rôznych zdravotných chorôb. Použitím tejto metódy je možné predísť chirurgickému zákroku alebo medikácii pri mnohých chronických ochoreniach. Olejová terapia je preventívna aj liečebná. Vzrušujúcim aspektom tejto liečebnej metódy je jej jednoduchosť.

  Ajurvéda odporúča ťahanie oleja na prečistenie celého systému; pretože tvrdí, že každá časť jazyka je spojená s rôznymi orgánmi, ako sú obličky, pľúca, pečeň, srdce, tenké črevo, žalúdok, hrubé črevo a chrbtica, podobne ako pri reflexológii a tradičnej čínskej medicíne.

  Táto pasáž poukazuje na to, ako detoxikačný účinok, ktorý má ťahanie oleja na celé telo, ďaleko presahuje zdravie ústnej dutiny. To je obzvlášť dôležité pre ľudí, ktorí majú stavy kontraindikujúce čistenie zubov, ako sú vredy v ústach, horúčka, poruchy trávenia, osoby s tendenciou zvracať, astmou, kašľom alebo dýchavičnosťou.

  Okrem toho týchto päť štúdií ukazuje, že ťahanie oleja so sezamových semienok alebo kokosového oleja, bolo obzvlášť užitočné, pretože súčasťou prirodzeného zdravotného režimu:

  1. Podľa vedcov z oddelenia detskej stomatológie v Tamil Nadu v Indii ťahanie oleja znižuje baktérie Streptococcus mutans - významný prispievateľ k zubnému kazu - v plaku a slinách detí. Podľa slov autorov: „Olejové ťahanie môže byť použité ako účinný preventívny doplnok pri udržiavaní a zlepšovaní zdravia ústnej dutiny.“
  2. Ako odhalili vedci z Oddelenia detskej stomatológie v indickom Chennai, ťahanie oleja môže výrazne obmedziť mikroorganizmy v plakoch u detí s plakovou gingivitídou.
  3. Od tých istých vedcov v Chennai sa ukázalo, že ťahanie oleja je pri zlepšovaní zápachu z úst a znižovaní mikroorganizmov, ktoré ho môžu spôsobiť, rovnako účinné ako ústna voda.
  4. Ďalší výskum publikovaný v Nigérijskom lekárskom vestníku zistil, že ťahanie kokosového oleja môže znižovať tvorbu plaku u osôb s gingivitídou, čiastočne vďaka obsahu kyseliny laurovej.
  5. Pokiaľ ide o zápach z úst vedci zistili, že „ťahanie oleja so sezamovým olejom je pri znižovaní zápachu z úst a mikróbov, ktoré ho spôsobujú, rovnako účinné ako chlórhexidín. Mala by byť propagovaná ako preventívna terapia domácej starostlivosti.“ Chlórhexidín je dezinfekčný a antiseptický prostriedok používaný v prípravkoch na zdravie ústnej dutiny.
  Prečo ťahať kokosový olej

  Prečo ťahať kokosový olej

  Prečo ťahať kokosový olej

  Jedna dôležitá poznámka je, že štúdie uvedené vyššie, väčšinou testovali účinky, ktoré mal na pacientov sezamový olej. Keďže je základom v Indii, nie je divu, prečo mnoho ajurvédskych lekárov prirodzene praktizovalo ťahanie so sezamu. Použitie kokosového oleja je však prospešnejšie. Prečo? Pretože sa ukázalo, že kokosový olej:

  • vyrovnáva hormóny
  • zabíja candidu
  • zlepšuje trávenie
  • zvlhčuje pokožku
  • znižuje celulitídu
  • zmenšuje výskyt vrások a stareckých škvŕn
  • vyrovnáva hladinu cukru v krvi a zlepšuje energiu
  • zlepšuje Alzheimerovu chorobu
  • zvyšuje HDL cholesterol a znižuje LDL cholesterol
  • spaľuje tuk

  Pretože je vysoko absorbovateľný, mnohé z týchto výhod môžete zažiť jednoducho ťahaním oleja. Uistite sa, že používate nerafinovaný kokosový olej, aby ste zaistili, že v ňom nie sú žiadne prísady. Nerafinovaný kokosový olej je čistý prírodný kokosový olej, ktorý nebude obsahovať žiadne škodlivé látky.

  Ako ťahať olej

  Ako ťahať olej

  5 jednoduchých krokov ťahania kokosového oleja

  • ako prvú vec po prebudení vykonajte činnosť ťahania oleja, ešte pred jedlom alebo pitím čohokoľvek
  • 1-2 polievkové lyžice kokosového oleja jemne vmasírujte do úst a medzi zuby a premývajte (omieľajte) asi 10-20 minút, pričom dbajte na to, aby ste žiaden olej neprehltli
  • olej vypľujte do zbernej nádoby (nie do umývadla, aby neupchal potrubie) a ihneď si vypláchnite ústa teplou vodou (na zvýšenie antimikrobiálnych vlastností použite slanú vodu)
  • nakoniec si zuby očistite ako obvykle
  • na dosiahnutie najlepších výsledkov túto činnosť opakujte 3-5 krát týždenne, do oleja si môžete pridať aj éterické oleje

  Ako vidíte, ťahanie kokosového oleja je jednoduché s veľmi efektívnymi výsledkami. Ak sa vám zdá, že je 10–20 minút dlhý čas, robte jednoducho ťahanie oleja ráno v sprche alebo počas cesty do práce. Môžete to dokonca robiť aj pri práci okolo domu, aby ste ušetrili čas.

  Ťahanie oleja s éterickými olejmi

  Esenciálne oleje majú najsilnejšie antibakteriálne a antifungálne vlastnosti na planéte a môžu ľahko a bezpečne zlepšiť zážitok z ťahania oleja. Navyše, ako sa esenciálne oleje vstrebávajú do ústnej sliznice, telo si bude užívať antioxidačné a liečivé sily obsiahnuté v týchto silných zlúčeninách.

  Dva spôsoby, ako používať éterické oleje počas ranného ťahania oleja:

  • na každodenné použitie: pridajte 3 kvapky divokého pomaranča, citrónu a mäty piepornej s 1 lyžicou kokosového oleja.
  • keď bojujete s infekciou alebo chorobou: trochu to zmeňte a ako homeopatický liek zmiešajte klinčekový olej, škoricový olej alebo olej z čajovníka.

  Je ťahanie oleja bezpečné? Otázky a odpovede

  1. Aký vek je dobrý na ťahanie oleja?

  Pretože sa olej v ústach otáča a nakoniec vypľuje, nemal by byť na škodu ani v mladom veku. Skúste však menšie množstvo oleja, povedzme zhruba pol až jednu čajovú lyžičku. Malo by vám to byť príjemné a pohodlné. Ak sa vám to nepáči a potrebujete ozdravenie zubov, zamerať by ste sa mali na úpravu stravy tak, aby sa ústna dutina prirodzene hojila.

  2. Môžem ťahať olej, ak mám v zuboch výplne?

  Podľa Centra pre výskum kokosu:

  Ťahanie oleja neuvoľní správne umiestnené korunky alebo výplne. Ťahanie oleja ovplyvní korunky alebo výplne iba vtedy, ak sa zuby pod nimi rozpadnú a sú plné infekcie. Ťahanie oleja odstraňuje baktérie, hnis a hlien. Zo zubov nemôže vytiahnuť porcelán, amalgám alebo kompozitné zubné materiály.

  Jediný dôvod, prečo sa výplň uvoľní, je, ak máte v zube hnilobu alebo infekciu. Potom je nutné tento problém vyriešiť, aby sa infekcia nerozšírila do tela.

  3. Prečo musím vykonávať ťahanie oleja ráno?

  Najlepší čas na ťahanie oleja je ráno na prázdny žalúdok, ale určite to môžete skúsiť aj inokedy počas dňa alebo pred jedlom.

  4. Prečo musím tak dlho ťahať olej?

  Keď ťaháte olej, v skutočnosti ho spotrebúvate, pričom olej míňate. Asi po 15 minútach bude vodnatý a niekedy mliečny. Ak budete ťahať malý kúsok oleja, môžete si všimnúť, že skôr zmení textúru. Odporúčané množstvo je potrebné na dokonalé vyčistenie úst a zubov.

  5. Ako dlho trvá, kým uvidím rozdiel?

  Do jedného týždňa si väčšina ľudí všimne čistejšie ústa a zmenu dychu. Do mesiaca niektorí ľudia zažili zubnú opravu alebo zdravšie ďasná.

  6. Existujú vedľajšie účinky alebo príznaky ťahania oleja?

  Každý človek je iný. U niektorích ľudí môže dôjsť k uvoľneniu hlienu v hrdle alebo v nose. Je to neškodné, ale ak je vám to nepríjemné, pred ťahaním oleja sa vysmrkajte.

  Niektorí ľudia majú tiež bolesť čeľuste. Ak sa to stane, skúste jemnejšie ťahanie a neťahajte medzi zubami tak silno, alebo skráťte čas o niekoľko minút na 8–10 minút a potom sa vráťte k pôvodnému času ťahania.

  Niekedy môže ťahanie oleja u niektorých ľudí vyvolať dávivý reflex. Ak k tomu dôjde, skúste mierne predkloniť hlavu a použiť o niečo menej oleja. Olej tiež trochu zahrejte, môže byť redší a tak nespôsobí zvracanie.

  7. Môžem ťahať olej počas tehotenstva?

  Pretože chrlíte toxíny, ktoré sú „vytiahnuté“ von, nemalo by dôjsť k žiadnej škode pri ťahaní oleja počas tehotenstva. V skutočnosti to môže byť upokojujúci spôsob čistenia zubov, ak pociťujete akúkoľvek citlivosť ďasien, ktorá sa vyskytuje počas tehotenstva.

  zdroj: draxe.com