< Spať na články
Bambucke

Bambucké maslo je látka bežne používaná v kozmetických a prírodných výrobkoch starostlivosti o pleť. 100% čisté, nerafinované, surové bambucké maslo plné prírodného vitamínu A môže zlepšiť mnohé kožné ochorenia, ako sú škvrny a vrásky, slúži ako prevencia vzniku strií počas tehotenstva, je vhodné na svalovú únavu, dermatitídu a radiačnú liečbu určitých zdravotných problémov.

Bambucké maslo je mimoriadne zvlhčujúce a veľmi hydratačné. Pri aplikácii na pokožku poskytuje okamžitú jemnosť a hladkosť.

Národné centrum pre biotechnologické informácie zverejnilo štúdiu naznačujúcu, že bambucké maslo predstavuje významný zdroj protizápalových a protinádorových zlúčenín. Ďalšia štúdia tvrdí, že bambucké maslo zvyšuje produkciu kolagénu, čo dokazuje určitý významný potenciál proti starnutiu.

Bambucké maslo sa vyrába z orechov.
Bambucké maslo sa vyrába z orechov.

Čo to bambucké maslo je?

Bambucké maslo pochádza z bambuckého stromu Butyrospermum parkii, nazývaného aj Vitellaria paradoxa. Bambucký strom je považovaný za posvätný a pochádza zo strednej Afriky. Bambucké maslo sa vyrába z orechov odstránením vonkajšieho obalu. Orechy sa ručne drvia a pečú až kým nevznikne maslo. Potom sa maslo ručne miesi vo veľkej nádobe s vodou, aby sa oddelili oleje, známe tiež ako mastné kyseliny. Tieto mastné kyseliny poskytujú regeneračné vlastnosti, čo z nich robí jednu z najlepších možností starostlivosti o pleť. Na získanie konečného produktu sa bambucké maslo odstráni z vrchu a ochladí sa, kým nestuhne.

Butyrospermum parkii sa používa na lokálne účely už po stáročia a niektorí veria, že nerafinované bambucké maslo používala dokonca aj Kleopatra a kráľovná zo Sáby! Dnes je bambucké maslo na pleť a vlasy mimoriadne obľúbené, a preto ho bežne nájdete ako prísadu do kozmetických produktov.

Je bambucké maslo jedlé?

Čistá odroda je jedlá a v afrických krajinách sa často používa pri príprave jedál spolu s inými olejmi. Niekedy sa namiesto kakaového masla používa surové africké bambucké maslo, ale ak porovnáte chute bambuckého masla a kakaového masla, sú úplne odlišné. Bambucké maslo ponúka jemnú a orieškovú chuť.

Bambucké maslo je bohaté na kyseliny stearovú, olejovú a na vitamín E a vitamín A.
Bambucké maslo je bohaté na kyseliny stearovú, olejovú a na vitamín E a vitamín A.

Nutričné hodnoty v bambuckom masle

Surové bambucké maslo je bohaté na kyseliny stearovú, olejovú a na vitamín E a vitamín A. Olej z plodov bambuckého stromu obsahuje asi 45–50% kyseliny olejovej, 30–41% kyseliny stearovej, 5–9% kyseliny palmitovej a 4–5% kyseliny linolovej. Najlepšie bambucké maslo sa extrahuje metódami lisovania za studena bez pridaných chemikálií a konzervačných látok.

Bambucké maslo má hladkú textúru a pri izbovej teplote sa neskvapalňuje; v rukách však zmäkne, vďaka čomu sa ľahko nanáša. Obsahuje vitamíny A a E, má relatívne vysoké množstvo nasýtených mastných kyselín (ako triglyceridy so stredne dlhým reťazcom) v porovnaní s inými lipidmi rastlinného pôvodu, ako je hroznový olej, olivový olej a repkový olej.

Bambucké maslo má úžasné účinky na pokožku.
Bambucké maslo má úžasné účinky na pokožku.

Bambucké maslo - 6 účinkov pre zdravie pokožky

Bambucké maslo má protizápalové hydratačné vlastnosti

Bambucké maslo na hydratáciu tváre a tela je zďaleka jedným z najlepších použití tejto prírodnej zložky. Príliš veľa produktov starostlivosti o pleť obsahuje nezdravé syntetické zložky. Naproti tomu bambucké maslo je prírodná zložka, ktorá pôsobí ako úžasný prostriedok na úpravu pokožky.

Navyše je aj protizápalový! Štúdia uvádza, že bambucké orechy a bambucké maslo pomáhajú znižovať zápal. Okrem toho obsahujú protinádorové zlúčeniny nazývané estery škorice (ktoré sa nachádzajú aj v škorici).

Bambucké maslo má anti-aging vlastnosti

Udržanie prirodzeného obsahu vlhkosti v pokožke je vysokou prioritou, ak chcete znížiť viditeľné známky starnutia a bambucké maslo je vynikajúci zvlhčovač.

Surové bambucké maslo môže podporiť regeneráciu tkanivových buniek a zjemnenie pokožky, čo môže pomôcť znížiť výskyt jemných liniek a vrások. Štúdia zahŕňajúca 30 dobrovoľníkov informovala, že bambucké maslo zmiernilo rôzne známky starnutia. V ďalšej štúdii pre suchú, jemnú alebo starnúcu pokožku 49 dobrovoľníkov aplikovalo bambucké maslo dvakrát denne a zistili, že zabraňuje starnutiu. Niet divu, že bambucké maslo často nájdete v mnohých prírodných produktoch na tvár proti starnutiu.

Bambucké maslo hydratuje pokožku hlavy aj vlasy

Bambucké maslo môžete použiť aj pri problémoch s vlasmi a vlasovou pokožkou. Pri lokálnom použití pomáha uzatvárať vlhkosť, upravuje pokožku hlavy, zmierňuje lupiny a poskytuje celkovú ochranu pred drsným podnebím – podobne ako kokosový olej. Obidva sú vynikajúcimi prírodnými zvlhčovačmi a môžete použiť jeden na pokožku, pokožku hlavy alebo vlasy, aby ste zlepšili svoje zdravie a vzhľad.

Jemne zahrejte bambucké maslo v ruke, aby zmäklo a dôkladne ho rozotrite po vlasoch a pokožke hlavy. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov nechajte pôsobiť 20-30 minút. Potom si vlasy umyte šampónom a upravte ako obvykle. Okrem hydratačných účinkov bambuckého masla pre vlasy a vlasovú pokožku môže maslo poskytnúť objem aj pri aplikácii len ku korienkom.

Aj spálenie od slnka alebo suchú pokožku v zime môžete ošetriť bambuckým maslom.
Aj spálenie od slnka alebo suchú pokožku v zime môžete ošetriť bambuckým maslom.

Bambucké maslo zmierňuje spálenie od slnka a suchú pokožku v zime

Surové bambucké maslo je dokonalé na odstránenie svrbiacej zimnej pokožky. Jeho hydratačné vlastnosti prenikajú hlboko do pokožky, ponúkajú viac hydratačných výhod a zároveň bránia popáleniu vetrom. Je ideálny na popraskané a suché päty, ruky, drsné lakte a kolená.

Bambucké maslo je oveľa zdravšia a výživná voľba, pretože väčšina opaľovacích krémov obsahuje škodlivé chemikálie, ktoré prenikajú do pokožky a vstupujú do nášho tela. Zatiaľ čo SPF tohto opaľovacieho krému je len asi 6, môže poskytnúť určitú ochranu prirodzenejším spôsobom a je perfektný pod make-up. Je to naozaj hydratačný krém a opaľovací krém v jednom! Bambucké maslo je tiež skvelé na pokožku spálenú od slnka.

Bambucké maslo pomáha redukovať strie

Zatiaľ čo mnohí veria, že retín-A a laserové ošetrenie sú jediným spôsobom, ako znížiť strie, surové bambucké maslo tu môže pomôcť vďaka prirodzenému obsahu vitamínu A.

Kvôli svojim úžasným liečivým a hydratačným vlastnostiam môže bambucké maslo znížiť výskyt strií a iných jaziev. Niektorí ľudia ho používajú aj na vyhladenie a zjemnenie pokožky, ktorá trpí celulitídou.

Bambucké maslo bráni vzniku plienkovým vyrážkam

Bambucké maslo je skvelou masťou na plienkovú vyrážku u detí, pretože má protizápalové a antifungálne vlastnosti, ktoré môžu pomôcť v boji proti kvasinkám. Surové bambucké maslo môže pomôcť zlepšiť krvný obeh podporujúci regeneráciu buniek a zároveň poskytuje lepšiu produkciu kolagénu.

Regenerácia buniek aj produkcia kolagénu sú dôležité pre rýchle hojenie vyrážok v plienkovej oblasti. Keďže väčšina detí je vystavená veľkému množstvu chemikálií prostredníctvom množstva produktov, toto je perfektné riešenie, ktoré vám pomôže vyhnúť sa týmto chemikáliám a zabezpečiť pohodlie a rýchle hojenie u vášho dieťaťa.

Bambucké maslo - riziká a vedľajšie účinky

Bambucké maslo sa vo všeobecnosti považuje za bezpečný a účinný prírodný zvlhčovač. Niektorí ľudia sú alergickí na stromové orechy, a to môže zahŕňať aj orechy z bambuckého stromu. Neexistujú však dobre zdokumentované alergické reakcie na bambucké maslo. V množstve potravín sa tiež všeobecne považuje za bezpečné.

Dôležité je kupovať iba vysoko kvalitné prémiové surové čisté bambucké maslo.
Dôležité je kupovať iba vysoko kvalitné prémiové surové čisté bambucké maslo.

Ako bambucké maslo nakupovať?

Je dôležité kupovať iba vysoko kvalitné prémiové surové čisté bambucké maslo, aby ste získali čo najviac výhod. Pre bambucké maslo sa uvádza, že obsahuje zložku kyselinu škoricovú, protizápalovú látku, čo je látka úzko súvisiaca s rovnakou škoricou, ktorú nájdete vo svojej kuchyni. Čím menej čisté je bambucké maslo, tým menej kyseliny škoricovej je prítomná; preto sa prínos bambuckého masla výrazne znižuje.

Hľadali ste nerafinované bambucké maslo, ktoré má béžovú farbu a orechovú vôňu. Rafinované bambucké maslo je chemicky upravené, čo mu odoberá väčšinu jeho prirodzených dobrých vlastností a navyše ho robí bielym. Mnohé bambucké maslá majú tiež pridané prísady, ako sú syntetické vône, a tieto nezdravé prísady môžu veľmi oslabiť jeho výhody.

Čisté, organické bambucké maslo môžete ľahko nájsť v miestnom obchode so zdravou výživou alebo online. Vždy hľadajte surové/nerafinované a organické, aby ste zaistili najlepšiu kvalitu. Bambucké maslo môžete hľadať v produktoch starostlivosti o tvár a telo. K dispozícii je tiež mydlo a sprchové gély s obsahom bambuckého masla.

Ako bambucké maslo skladovať?

Bambucké maslo vždy skladujte mimo dosahu tepla a svetla. Ak máte nerafinované bambucké maslo, zvyčajne sa odporúča, aby ste ho skladovali vo vzduchotesnej nádobe na chladnom a suchom mieste. Bambucké maslo sa odporúča použiť do 18 mesiacov od extrakcie zo semien, pretože prospešné vlastnosti sa môžu časom znížiť.

V chladnejších mesiacoch bude maslo tvrdšie a v teplejších mesiacoch bude mäkšie, čo je normálne.

zdroj: draxe.com

zdroj obrázky: draxe.com, istockphoto.com, theskincarechemist.com, aveeno.com, whishbody.com, africaimports.com