< Spať na články

Obsah článku

  Prírodné detské zubné pasty

  Zdravie našich detí je pre rodičov vždy na prvom mieste. A tak je to aj so starostlivosťou o ich zúbky.

  U dojčiat a batoliat by ste nemali zubnú pastu používať vôbec, pretože nevedia vypľúvať až do veku okolo troch rokov, čo znamená, že požívajú akékoľvek chemikálie, ktoré sa v zubnej paste nachádzajú.

  Mnoho značiek zubných pást pre dospelých a nanešťastie niektoré zubné pasty pre deti, vrátane tých, ktoré sú označené ako „prírodné“, obsahujú zložky, ktoré sú skutočne škodlivé pre zdravie.

  Je zubná pasta pre deti bezpečná?

  Môže byť! Aj keď existuje niekoľko prísad, ktorým sa treba vyhnúť v detskej zubnej paste, existuje veľa bezpečných prírodných zubných pást pre deti. Najlepšia detská zubná pasta neobsahuje fluorid ani SLS.

  Prísady, ktorým sa treba v zubnej paste vyhnúť

  Fluorid

  Bez ohľadu na to, akú zubnú pastu si vyberiete pre svoje dieťa, uistite sa, že neobsahuje fluoridy. Pre deti je totižto škodlivý.

  Mnoho ľudí si myslí, že fluoridová zubná pasta je nevyhnutná na prevenciu zubného kazu. Pri požití je však fluorid toxický. A aj keď je vaše dieťa vystavené malým dávkam, existuje dôkaz, že je toxický pre vyvíjajúci sa ľudský mozog. Prvé príznaky otravy fluórom sú biele fľaky na zubnej sklovine.

  Toxický sa stáva už pri množstve 1 mg denne u detí a 4 mg denne u dospelých. Prekročiť dennú dávku je pomerne nenáročné, pretože sa pridáva nielen do zubných pást, ale aj do vody z kohútika, do balených vôd, nachádza sa v rybách a morských plodoch, obilninách, dojčenskej výžive a dokonca aj teflónových panviciach.

  Harvardská škola verejného zdravia uviedla, že fluorid vo vode „nepriaznivo ovplyvňuje kognitívny vývoj u detí“, čo spôsobuje až 7-bodové nižšie IQ. Vychádza to hlavne z dvoch štúdií uverejnených v rokoch 2012 a 2017.

  SLS

  Veľmi častou zložkou zubnej pasty je aj sodium lauryl sulfate (SLS). Je to silný detergent, ktorý sa v konvenčných zubných pastách používa ako penotvorná látka.

  Existuje nespočetné množstvo štúdií poukazujúcich na toxickú povahu SLS, ale stále sa používa v mnohých kozmetických výrobkoch ako aj vo väčšine zubných pást. Podľa EWG táto látka môže spôsobiť podráždenie a toxicitu orgánov. SLS dráždi ústnu dutinu,zvyšuje celkovo zraniteľnosť sliznice dutiny ústnej a prispieva k vzniku zápalov a môže viesť aj k vzniku vredov.

  Výrobcovia často uvádzajú v zložení SLS aj podľa iných názvov ako napr. Sodium dodecyl sulfate (SDS), Monododecyl ester, Sodium salt, Sulfuric acid, Sodium salt sulfuric acid, Monododecyl ester sodium salt sulfuric acid, Sulfuric acid monododecyl ester sodium salt, Aquarex methyl, Akyposal SDS, A13-00356

  Naozaj nie je dôvod vystavovať chúlostivé a vyvíjajúce sa ústne prostredie dieťaťa týmto drsným čistiacim prostriedkom.

  Kedy dieťaťu čistiť zuby?

  Zakaždým, keď vaše dieťa je alebo pije, dostávajú potravu aj baktérie v ústach. Potraviny sa rozkladajú a baktérie tak hostia na cukroch v nich obsiahnutých. Baktérie po konzumácii cukrov vylučujú kyselinu, ktorá zapríčiňuje nepríjemný dych, zubný kaz a deštrukciu skloviny.

  Ak do prvých 48 hodín neodstránite zubný povlak, začne vytvrdzovať a usadzovať sa. Tento stvrdnutý plak sa volá zubný kameň, ktorý zapríčiňuje, že pohyb zubnou kefkou a niťou medzi zubami je nemožný. Dobrá správa je, že na odstránenie baktérií a zubného povlaku nepotrebujete zubnú pastu. Či už sa jedná o dieťa alebo dospelého, stačí na to jednoduchá zubná kefka a správna technika umývania.

  Trh ponúka neskutočne veľa zubných pást, ale ktorá je pre vaše dieťa tá najlepšia? Pozrime sa na ne zblízka.


  Jack

  Jack N'Jill Prírodná zubná pasta

  Zubná pasta je určená pre deti od 6 mesiacov a nehrozí im žiadne riziko pri jej prehltnutí, pretože obsahuje iba prírodné zložky. Pasta je bohatá na xylitol, ktorý baktérie nedokážu stráviť a tak vďaka tomu nevzniká kyslé pH v ústach, čo zamedzuje tvorbe zubného kazu. Chuť zubných pást je získaná z ovocia pestovaného v BIO kvalite, ale v ponuke majú aj pastu bez príchute.

  Zloženie

  Xylitol, čistená voda, rastlinný glycerín (získaný z kokosu), silica, xantánová guma, sorbát draselný (prírodne získaný), kyselina citrónová.


  Detsky gel

  Weleda Detský zubný gél

  Zubný gél je určený už pre prvé zúbky vašich detičiek a zaistí im prirodzenú ochranu proti tvorbe zubných kazov počas celého obdobia ich rastu. Extrakt z nechtíka sa stará o ďasná a oxid kremičitý zaisťuje dôkladné čistenie zúbkov. Gél obsahuje iba prírodné zložky vďaka čomu dieťaťu po prehltnutí nehrozia žiadne ťažkosti.

  Zloženie

  Glycerín, voda, oxid kremičitý, algin, nechtík lekársky extrakt z kvetov, mandľový olej, eskulín, aróma*, limonén*.

  *z prírodných éterických olejov


  Urte

  Urtekram Detská zubná pasta

  Zubná pasta využíva pre čistenie uhličitan vápenatý, ktorý šetrne a spoľahlivo odstraňuje z chrupu nečistoty i zubný plak, ľahká masáž drobnými čiastočkami tiež podporuje prirodzenú belosť chrupu. Krieda v kombinácii s esenciálnym olejom z feniklu pôsobí protizápalovo, liečivo a chráni pred vznikom drobných zápalov. Fenikel navyše pôsobí pozitívne pri raste zúbkov, mierni bolesť a urýchľuje prerezávanie zubov. Pasta s príchuťou sladkého drievka je mimoriadne vhodná pre pravidelnú starostlivosť o detský chrup, chráni pred vznikom zubného kazu aj plaku a zároveň sa stará o celú ústnu dutinu.

  Zloženie

  Uhličitan vápenatý, voda, glycerín*, extrakt z listov aloe vera**, xantánová guma, feniklový olej**, myrhový olej, extrakt z kôry magnólie, limonén.

  *vyrobené z organických zložiek

  **organické poľnohospodárstvo


  Juicy

  Ecodenta Detská zubná pasta

  Zubná pasta bola vyvinutá špeciálne pre šetrnú starostlivosť a ochranu detských zubov. Šťavnatá a organická formula so šťavou z aloe vera a xylitolom sa skutočne postará o detské zúbky. Kalident, ktorý zubné pasty Ecodenta obsahujú, je prírodný zdroj kalcia spevňujúci zubnú sklovinu a vypĺňajúci mikroprasklinky a škrabance na zuboch. Je vedecky dokázané, že obnovuje sústavu minerálov v sklovine a pomáha predchádzať zubnému kazu a bakteriálneho povlaku.

  Zloženie

  Glycerín*, voda, hydratovaný oxid kremičitý*, šťava z listov aloe vera**, xylitol*, guma celulózy*, aróma*, kyselina citrónová*, sorbát draselný*, benzoan sodný*, hydroxid sodný.

  * 99,7% ingrediencií prírodného pôvodu podľa normy COSMOS
  ** 10% všetkých zložiek je z ekologického poľnohospodárstva


  Neo

  Neobio Detský zubný gél

  Detský zubný gél čistí a stará sa o prvé zuby pomocou jemných čistiacich materiálov - bez použitia fluoridov a farbív. Pravidelné čistenie zubov odstraňuje mlieko, aby sa zabránilo vzniku zubného kazu a zubného povlaku. Organické výťažky z jabĺk a papáje, ako aj čisto prírodné príchute dodávajú ovocnú, sviežu chuť.

  Zloženie

  Voda, sorbitol, glycerín, hydratovaný oxid kremičitý, xylitol, betaine, algín, papájový extrakt*, jablkový extrakt*, kokosový glutamát sodný, kokosový glutamát disodný, montmorillonite, morská soľ, aróma**, limonén**.

  *z kontrolovaného organického pestovania

  **z prírodných éterických olejov


  Logo

  Logodent Bio zubná detská pasta

  BIO zubná pasta je prispôsobená detským potrebám a nie je škodlivá, ak ju dieťa prehltne. Extrakty z echinacey a zeleného čaju pôsobia proti baktériám spôsobujúcim zubný povlak a zubný kaz. Hamamel, harmanček a myrha sa starajú o citlivé ďasná a napomáhajú predchádzať in­fekciám. Malé množstvo silice jemne odstraňuje povlak zo zubov.
  Deti často používajú nesprávnu techniku umývania zubov alebo prehĺtajú zubnú pastu. Preto sú v zubnej paste použité len tie najjemnejšie neškodné peniace zložky a rastlinné extrak­ty, ktoré ľahko vyčistia i tie najmenej dostupné miesta.

  Zloženie

  Voda, sorbitol, hydratovaný oxid kremičitý, xylitol, hydrogenuhličitan sodný, kokosový glutamát disodný, kokosový glutamát sodný, olej mäty piepornej, pomarančový extrakt, extrakt z listov myrhy*, výťažok z kvetov harmančeka*, výťažok z koreňov echinacey*, betaín, glycerín, xantánová guma, algín, kyselina fytová, aróma**, limonén**, CI 75810 (komplex chlorofylínu a medi).

  *z kontrolovaného organického pestovania

  **z prírodných éterických olejov


  zdroj: idunnashop.sk, askthedentist.com, weleda.sk, urtekram.cz, ecodenta.it, neobio.de, a-original.sk

  zdroj obrázky: amazon.co.uk, weleda.sk, urtekram.cz, ecodenta.it, dentistpleasantgrove.com, neobio.de, logona.de