Tvárová joga - 10 top cvikov pre krásnu tvár

< Spať na články

Obsah článku

  Tvárová joga - 10 top cvikov pre krásnu tvár

  Existujú rôzne joga štýly, ako napríklad joga pre začiatočníkov, akrojoga, partnerská joga či power joga. Počuli ste už ale o tvárovej joge? Čoraz viac sa dostáva do popredia, pretože má potenciálne účinky proti starnutiu, môže vám pomôcť relaxovať a zmierniť napätie, napríklad vo svaloch okolo spánkov a medzi očami. (Tento typ napätia môže prispieť k problémom, ako je namáhanie očí a tenzné bolesti hlavy.)

  A to nie je všetko.

  Čo to tvárová joga je?

  „Face jóga“ popisuje tvárové cvičenia, ktoré sa vykonávajú za účelom posilnenia a natiahnutia svalov na tvári, zvyčajne v snahe zahnať príznaky starnutia.

  Tvárové cviky majú dlhú históriu pri liečbe určitých zdravotných stavov, ktoré ovplyvňujú kontrolu svalov, vrátane mŕtvice a Bellovej obrny. Keďže podľa viacerých štúdií je ochabnutie pokožky tváre čiastočne spôsobené stratou svalov, rovnaké cvičenia by mohli spomaliť starnutie pokožky.

  Aj keď neexistuje dostatok dôkazov, že metóda tvárovej jogy spoľahlivo funguje, zástancovia tejto praxe tvrdia, že jej výhody zahŕňajú:

  • pomoc vyhladzovať vrásky a jemné linky
  • napínanie pokožky okolo očí a predchádzanie vačkom/ochabnutiu pod očami
  • posilnenie a napínanie líc
  • napínanie pokožky okolo krku a čeľuste
  • zníženie namáhania, bolesti a napätia v preťažených svaloch (podobne ako klasická joga prospiev a ľuďom s napätím svalov a podporuje celkovú relaxáciu)

  Ako tvárová joga funguje

  Tvárovú jogu môžete považovať za jemnú formu „silového tréningu“ pre svaly tváre a krku. Čím viac budete opakovať určité cvičenia tvárovej jogy, ktoré sa zameriavajú na rôzne časti tváre, tým viac si môžete všimnúť, že svaly a koža sa začnú mierne meniť k lepšiemu.

  Na základe toho, čo vieme o tvárových cvičeniach všeobecne, sa zdá, že metóda tvárovej jogy funguje týmito spôsobmi:

  • Stimuluje svaly tváre, pomáha zlepšovať ich tonus a „tesnosť“. To môže vysvetliť, prečo môže niektorým ľuďom pomôcť zmierniť príznaky starnutia, ako je ochabnutie pokožky.
  • Zvyšuje prietok/obeh krvi do pokožky, čo môže byť užitočné pri čistení pokožky.
  • Znižuje pnutie a napätie v tvárových svaloch, ktoré sú spôsobené opakovanými výrazmi tváre počas celého dňa, ako napríklad žmúrenie. Masážne a akupresúrne techniky sú tiež zahrnuté do metódy tvárovej jogy, ktorá pomáha uvoľniť napäté časti tváre.

  Výhodou cvičenia tvárovej jogy je, že  ju môžete robiť kedykoľvek počas dňa, a vôbec nič vás to nestojí.

  Tvárová joga - 10 top cvikov pre krásnu tvár

  Na rozdiel od niektorých typov jogy neexistuje žiadna štandardná postupnosť tvárovej jogy, ktorú by ste mali dodržiavať. Existuje skôr množstvo rôznych cvičení.

  Cvičenia sú zamerané na dolnú a hornú časť tváre, priestor okolo očí, čeľusť, krk a čelo. Každý cvik robte zhruba minútu.

  Najefektívnejšie tvárové cvičenianí, ktoré môžete robiť doma:

  [*Poznámka: snažte sa pri týchto cvičeniach nekrčiť tvár a nežmúriť, čo môže byť kontraproduktívne. Namiesto toho sa zamerajte na naťahovanie.]

  Tvárová joga - rozcvička

  Najprv musíte zahriať svaly tváre. Postavte sa alebo si sadnite a držte chrbát rovno. Teraz sa snažte spievať rôzne samohlásky tak dlho, ako môžete. Spev „I“, „O“, „E“ a „A“ zvyčajne funguje najlepšie. Cvičte tak dlho, kým nebudete mať celú tvár teplú.

  Tvárová joga - rozcvička

  Tvárová joga - rozcvička, zdroj: brightside.me

  Tvárová joga - cvik na dvojitú bradu

  Sadnite si a zakloňte hlavu dozadu. Teraz si predstavte, že dolnou perou musíte dosiahnuť strop. Vystrčte dolnú peru tak vysoko, ako môžete, a podržte 5-10 sekúnd. Potom si dajte krátku prestávku a opakujte 2-3 krát.

  Tvárová joga - cvik na dvojitú bradu

  Tvárová joga - cvik na dvojitú bradu, zdroj: brightside.me

  Ste v stoji, prekrížte si ruky na hrudi a pomaly zdvihnite bradu. Akonáhle dosiahnete svoj limit, zhlboka sa nadýchnite a napočítajte do 10 alebo 15. Potom sa pomaly vráťte do východiskovej polohy.

  Tvárová joga - cvik na dvojitú bradu

  Tvárová joga - cvik na dvojitú bradu, zdroj: brightside.me

  Tvárová joga - cvik na líca

  Toto cvičenie je jednoduché a veľmi účinné. Pomáha znižovať riziko straty pružnosti vašich líc. Pri tomto cviku dbajte na to, aby ste mali vzpriamenú hlavu. Stiahnite kútiky pier nadol a vráťte sa do východiskovej polohy. Opakujte najmenej 5-krát, kým nepocítite napätie vo svaloch.

  Tvárová joga - cviky na líca

  Tvárová joga - cviky na líca, zdroj: brightside.me

  Tvárová joga - cvik s perami

  Seďte vzpriamene a s našpúlenými perami držte ceruzku. Teraz skúste napísať svoje meno do vzduchu bez toho, aby ste pohli hlavou. V tomto cviku pokračujte aspoň 3 minúty. Potom si dajte krátku prestávku a zopakujte to ešte niekoľkokrát.

  Tvárová joga - cvik s perami

  Tvárová joga - cvik s perami, zdroj: brightside.me

  Tvárová joga - cvik na líca a pery súčastne

  Zhlboka sa nadýchnite, pevne zovrite pery a nasajte dúšok vzduchu. Položte si ruky na líca tak, aby vám prsty zakryli uši. Teraz začnite tlačiť na líce, čím vytvoríte odpor svalmi. Podržte 5-10 sekúnd. Potom si dajte krátku prestávku a opakujte 5-6 krát.

  Tvarova Joga7

  Otvorte ústa a zakryte si zuby perami. Teraz posuňte spodnú čeľusť dopredu a prstom zatlačte na bradu. Pokúste sa prstom odolať tvárovým svalom a zároveň ich sťahujte a uvoľňujte. Opakujte 10 krát.

  Tvárová joga - cvik na líca a pery súčastne

  Tvárová joga - cvik na líca a pery súčastne, zdroj: brightside.me

  Tvárová joga - cvik na svaly krku

  Toto cvičenie je skvelé pre svaly krku. Pomáha tiež posilniť svaly okolo tváre. Nakloňte hlavu doprava a snažte sa uchom dosiahnuť rameno. Pritlačte pravú ruku na pravú stranu hlavy, pričom odporujte hlavou a krkom. Vydržte 10 sekúnd a zopakujte to aj pre druhú stranu.

  Tvárová joga - cvik na svaly krku

  Tvárová joga - cvik na svaly krku, zdroj: brightside.me

  Tvárová joga - cvik na svaly čeľuste a pod jazykom

  Toto je posledný a najťažší cvik, ktorý vám pomôže posilniť svaly čeľuste a svaly pod jazykom. Položte si obidve päste pod bradu a tlačte jazykom na spodok úst (vedľa dolných zubov). Vystrčte bradu päsťami nahor, pričom jazykom odolávajte tomuto tlaku. Podržte 30 sekúnd. Urobte si krátku prestávku a opakujte 10-krát.

  ​Tvárová joga - cvik na svaly čeľuste a pod jazykom

  ​Tvárová joga - cvik na svaly čeľuste a pod jazykom, zdroj: brightside.me

  Tvárová joga - masáž a relaxácia

  Očistite si ruky a tvár jemným čistiacim prostriedkom a potom si masírujte tvár po celej dĺžke (môžete na to použiť kokosový olej). Končekmi prstov jemne zatlačte do tvárových svalov, aby ste uvoľnili akékoľvek napätie. Dávajte pozor na priestor medzi obočím, masírujte 30 minút a krúžte okolo očí. (Môžete to vyskúšať aj okolo čela a očí.)

  Na záver si ľahnite a relaxujte s teplým uterákom položeným na tvári.

  Je tvárová joga efektívna?

  Naozaj tvárová joga funguje? Aj keď je potrebný formálnejší výskum tejto metódy, existujú určité dôkazy, že tieto cvičenia, ak sa cvičia dôsledne, môžu viesť k zmenám tvárových svalov a pokožky.

  Jednu z najspoľahlivejších štúdií zameraných na doterajšie účinky tvárovej jogy uskutočnili vedci z Northwestern Medicine. Štúdia zistila, že keď dospelé ženy cvičili tvárovú jogu konzistentne 30 minút denne počas 20 týždňov, väčšina z nich zaznamenala zmeny na tvárových svaloch a koži, vrátane merateľne plnších a pevnejších líc a napnutejšej pokožky.

  Vedci zapojení do štúdie hodnotili fotografie účastníkov pomocou štandardizovanej stupnice starnutia tváre. Na začiatku štúdie, v 8. týždni a v 20. týždni ohodnotili 19 čŕt tvárí účastníkov.

  Hodnotitelia zistili, že plnosť líc bola zlepšená najvýraznejšie a celkovo sa účastníci javili po absolvovaní 20-týždňového programu tvárovej jogy asi o tri roky mladší.

  Ako dlho trvá, kým tvárová joga začne fungovať?

  Aby ste dosiahli akékoľvek výsledky, možno budete musieť cvičiť niekoľko týždňov, vo väčšine prípadov pravdepodobne viac ako šesť. Väčšina odborníkov na tvárovú jogu odporúča v ideálnom prípade cvičiť až šesť dní v týždni zhruba 30 minút denne, aby sa vám cvičenie skutočne vyplatilo.

  Ak vás tvárová joga nezaujala, ale zaujíma vás myšlienka venovať väčšiu pozornosť spojeniu medzi tvárou a celkovým zdravím, zvážte získanie ďalších informácií o mapovaní tváre. Táto starodávna prax, ktorá má korene v tradičnej čínskej medicíne a ajurvéde, vám môže pomôcť naučiť sa liečiť základné zdravotné problémy, ktoré spôsobujú príznaky v konkrétnych oblastiach tváre. Mapovanie tváre používajú niektorí ľudia pri liečbe problémov, ako je začervenanie, vyrážky v dôsledku potravinových alergií, opuchy a vrásky, a na zlepšenie celkovej nálady a energie.

  Záverečné úvahy

  Aby ste sa vyhli zhoršovaniu línií a vrások, mali by ste cvičiť tvárovú jogu bez toho, aby ste si príliš krčili tvár a žmúrili. Cieľom je natiahnuť a spevniť svaly bez pokrčenia pokožky.

  Tvárová joga je vo všeobecnosti veľmi bezpečná, pokiaľ nebudete príliš vyťahovať krk alebo vyvíjať príliš veľký tlak. Vedci z Americkej univerzity vo svojom výskume dospeli k záveru, že tvárová joga ponúka jednotlivcom „nízkonákladový a netoxický spôsob, ako vyzerať mladšie“.

  Aj keď sa výhody proti starnutiu u vás nedostavia tak ako ste dúfali, tvárová joga Vám pomôže cítiť sa pokojnejšie (koniec koncov, vieme, že joga môže zmeniť vaše myslenie!) a pravdepodobne zníži napätie v očiach alebo bolesti hlavy.

  zdroj: draxe.com, brightside.me