Mapovanie tváre: čo vám môže napovedať pokožka

< Spať na články

Obsah článku

  Mapovanie tváre: čo vám môže napovedať pokožka

  Každý sa aspoň občas stretávame s problémami ako je akné, suchá pokožka, začervenanie a znaky nerovnomerného odtieňa pokožky. Ak práve riešite niektorý z týchto problémov, pravdepodobne sa zaujímate o možné základné príčiny týchto kožných ochorení v nádeji, že nájdete spôsob, ako sa ich nadobro zbaviť.

  Jednou z možností, ako problém vyriešiť, je mapovanie tváre, teória s tisícročnou históriou, ktorá má korene v starovekej čínskej medicíne aj v ajurvédskej medicíne.

  Praktici, ktorí stále používajú techniky mapovania tváre, nám hovoria, že základným predpokladom je: ochorenia, ako je akné alebo začervenanie na tvári, predstavujú to, čo sa deje inde v tele, najmä vo veľkých orgánoch, ako sú obličky, pečeň a srdce.

  Čo to mapovanie tváre je?

  Mapovanie tváre je starodávna liečebná technika, ktorá zahŕňa vytváranie spojení medzi problémami ovplyvňujúcimi tvár a celkové zdravie.

  Mapovanie Tvare

  Niektorí odborníci, vrátane dermatológov, považujú mapovanie tváre za prístup, ktorý kombinuje prvky filozofie východnej a západnej medicíny. Je to preto, že berie do úvahy rôzne príčiny stavu pokožky/tváre, ako sú: alergie, strava, úroveň stresu, hormóny, genetika, vek a typ osobnosti/telesná konštitúcia (tiež nazývaná dóša).

  Mapovanie tváre počas výskytu akné je jednou z najobľúbenejších aplikácií tejto teórie. Ide o to, že vzplanutia akné, ktoré sa opakovane vyvíjajú na určitých miestach, ako je brada alebo čelo, majú špecifické príčiny. Mapovanie tváre je možné použiť aj na liečbu problémov, ako je začervenanie, vyrážky v dôsledku potravinových alergií, linky, opuchy a vrásky.

  Mapy tváre sa môžu trochu líšiť v závislosti od ich pôvodu, ale väčšina rozdeľuje tvár na najmenej 10 rôznych zón.

  Základná tabuľka mapovania tváre, ktorú možno použiť na označenie základných príčin kožných problémov zahŕňa:

  • vady na čele - postihnuté je tenké črevo a močový mechúr; môžu byť ovplyvnené nezvládnuteľným stresom, zlým trávením a nedostatkom spánku
  • výskyt akné medzi/nad obočím alebo oblasťou nosa - údajne predstavujú nerovnováhu v obličkách, žalúdku, močovom mechúre alebo slezine. Keď sa akné objaví v blízkosti nosných dierok, môže byť tiež spojené s problémami s črevami a zápalom tenkého čreva.
  • linky/vrásky medzi obočím na pravej strane - môžu naznačovať, že potláčate emócie, ako je hnev. Podľa tradičnej čínskej medicíny to môže byť spojené so zlou funkciou pečene a vyžaduje si odpustenie.
  • linky/vrásky na ľavej strane očí - môžu predstavovať problémy s funkciou pečene a sleziny
  • akné alebo ryhy nad obočím - predstavuje problém s funkciou srdca
  • opuchy pod očami - údajne súvisí so zlou funkciou obličiek
  • akné na brade, okolo úst a na čeľusti - je údajne dôsledkom nerovnováhy v reprodukčnom systéme, ako aj hrubom čreve a žalúdku. Keď sa akné objaví pod perami a dolnou bradou, môže to znamenať, že celý tráviaci systém nefunguje správne, vrátane sleziny a obličiek.
  • červené líca - môžu byť viazané na dysfunkciu žalúdka, pečene a pľúc; môže tiež naznačovať imunitnú odpoveď, respiračné problémy alebo alergie
  • červený nos - môže naznačovať problémy súvisiace so srdcom, ako je vysoký krvný tlak a zápal
  • podráždenie krku - môže predstavovať stres, ktorý ovplyvňuje imunitný systém
  Priciny Koznych Ochoreni

  Čo hovorí veda

  Je mapovanie tváre skutočným riešením na liečbu chorôb, ako sú vyrážky a akné?

  Celkovo chýba vedecký dôkaz, ktorý by ukázal, že ajurvédske a čínske mapovanie tváre je presné a užitočné pre väčšinu ľudí. Existuje však určitý výskum, ktorý ukazuje, že určité typy kožných ochorení na tvári, ktoré sa zvyčajne prejavujú v určitých oblastiach, ako je akné alebo začervenanie na brade alebo lícach, môžu predstavovať problémy, ako sú hormonálne problémy, stres alebo imunitné reakcie.

  Štúdia z roku 2019 tiež uvádza: „V koži tváre sú preukázané výrazné lokálne rozdiely v transepidermálnej strate vody, kapacite, prietoku krvi, kožnom tuku, pH a teplote“, čo znamená, že niektoré faktory životného štýlu môžu mať vplyv na časti tváre.

  Moderná dermatologická veda naznačuje, že medzi hlavné príčiny väčšiny kožných ochorení, ktoré sa prejavujú na tvári, patria:

  • hormonálna nerovnováha, ako napríklad vysoká hladina androgénnych hormónov, ako je testosterón
  • vysoká miera stresu
  • vysoká produkcia olejov, najmä v „zóne T“, ktorá zahŕňa čelo, nos a bradu
  • zlé spánkové návyky
  • zlá hygiena, ktorá umožňuje hromadenie olejov, potu, odumretých kožných buniek a baktérií
  • zlé zdravie čriev vrátane nedostatku zdravých probiotických baktérií
  • alergie a imunitné reakcie
  • podráždenie/reakcie na make-up, starostlivosť o pokožku a vlasové produkty
  • genetika
  • časté vystavovanie sa slnku
  • slabý obeh
  • základné choroby, ako je cukrovka alebo srdcové choroby
  • environmentálne vystavenie dráždivým látkam

  Mnoho z vyššie uvedených príčin sa dá vyriešiť protokolmi o ošetrení mapovaním tváre.

  Väčšina dermatológov odporúča, aby ste sa najskôr obrátili na pomoc pri mapovaní tváre a mali by ste začať od základov: čistite si tvár pravidelne jemnými vhodnými výrobkami, používajte SPF, ak ste na slnku, ošetrujte všetky existujúce kožné infekcie a odstráňte zo stravy a životného štýlu všetky známe alergény.

  Ak už dodržiavate dobrú hygienu a jete vyváženú stravu, ale vaše príznaky stále pretrvávajú, zvážte pomoc konzultanta, ktorý sa špecializuje na mapovanie tváre.

  Aký je konečný súčet toho, čo veda hovorí o mapovaní tváre? Mapovanie tváre nie je podložené spoľahlivými dôkazmi; ale verí sa, že to nie je riskantné, čo z neho robí alternatívu, ktorú môžete vyskúšať, ak iné liečby dobre nefungujú.

  Čínske mapovanie tváre

  Čínske mapovanie tváre, zdroj: smoothsynergy.com

  Čínske mapovanie tváre

  Čínske „čítanie tváre“ je známe aj ako mien shiang, metóda stará najmenej 3 000 rokov.

  Rovnako ako ostatné praktiky tradičnej čínskej medicíny, ako je akupunktúra, čítanie tváre je založené na energetických kanáloch, ktoré prúdia telom pozdĺž konkrétnych meridiánov. Keď je u niekoho narušená „energia životnej sily“ alebo čchi, verí sa, že sa to prejaví na tvári vo forme akné, hrbolčekov, začervenania a ďalších problémov. Väčšina štúdií však ukazuje, že meridiánový systém „nemá fyzický anatomický základ“.

  Chapman Lee, čínsky vedec a spoluzakladateľ starostlivosti o pleť vysvetlil, že „mapovanie tváre je schopnosť vidieť odraz telesných orgánov na každej časti tváre pozorovaním plati - ako je lesk, matnosť a farba [a akné!] - rovnako ako vzhľad jazyka a tváre.“

  Aké je ajurvédske mapovanie tváre v porovnaní s čínskym čítaním tváre?

  Tieto dve metódy sa trochu líšia v tom, ktoré orgány/systémy ovplyvňujú rôzne časti tváre. TCM zahŕňa aj manipulácie s meridiánmi tela, zatiaľ čo ajurvéda sa zameriava viac na riešenie geneticky podmieneného telesného typu človeka (jeho dóše).

  Pri TCM je dysfunkcia orgánov v tráviacich orgánoch (hlavne pečene, obličiek, žalúdka, sleziny a čriev) zodpovedná za mnohé problémy, ktoré sa na koži vyvíjajú. Napríklad zlé zdravie pečene údajne predstavuje zníženú detoxikáciu, a teda zvýšený zápal tváre, začervenanie a vyrážky. Medzi ďalšie faktory, ktoré TCM rieši s cieľom zlepšiť zdravie pokožky, patrí zlá strava, nedostatok spánku, vysoká hladina stresu, emočný hnev a užívanie liekov.

  zdroj: draxe.com