5 tipov ako sa zbaviť celulitídy

< Spať na články

Obsah článku

  5 tipov ako sa zbaviť celulitídy

  Tiež vás strašia nevzhľadné hrbolčeky a jamky na zadku, stehnách či iných partiách tela? Je pravdou, že máme širokú škálu viac či menej účinnej kozmetiky. Rovnako tak, kto už nepočul o masážnych zázrakoch, ktoré vás celulitídy zaručene zbavia. Čo ale prirodzenejší spôsob? Poznáte ho? Viete, že si od tejto deformácie kože a podkožného tkaniva môžete pomôcť?

  Celulitída nie je choroba, ide skôr o kozmetický problém. To však neznamená, že by tie ženy - a je ich podľa štatistík 90% - netrápil. Práve naopak. Hrboľatá pokožka - nie nadarmo sa celulitíde prezýva pomarančová koža - na stehnách, bokoch, bruchu, zadku alebo prsiach rozhodne nie je niečo, s čím by sa ženy rady, napr. v lete v plavkách chválili. Našťastie, okrem celého radu lekárskych postupov, existuje niekoľko rád, ako na celulitídu.

  Aké sú hlavné príčiny vzniku celulitídy

  Presné príčiny vzniku celulitídy nie sú úplne jasné. Čo už však výskumy preukázali, sú faktory, ktoré môžu vznik tohto kozmetického stavu podporiť.

  Príčiny vzniku celulitídy

  Príčiny vzniku celulitídy, zdroj: lipotherapeia.com

  Sú to najmä:

  • genetika
  • nadváha a obezita - patrí k výrazným rizikovým faktorom. Ak chcete znížiť riziko celulitídy, udržujte svoju telesnú hmotnosť v patričných medziach.
  • vek - so starnutím dochádza aj k stenšeniu a strate pružnosti pokožky. K vzniku celulitídy tak bude o dosť náchylnejšia.
  • hormonálna nerovnováha - napr. v tehotenstve, menopauze, pri braní antikoncepcie
  • nevhodný životný štýl
  • zlá životospráva
  • konzumácia alkoholu a fajčenie
  • sedavé zamestnanie a málo pohybu

  Niektoré ďalšie faktory, ktoré môžu spôsobiť zmeny pokožky, ako napríklad ochabnutie, vrásky a tvorbu tmavých škvŕn, zahŕňajú:

  • hormonálna nerovnováha
  • vysoké množstvo stresu
  • existujúce zdravotné problémy, ako sú autoimunitné ochorenia alebo cukrovka
  • alergie
  • fajčenie
  • príliš veľa slnečného žiarenia
  • iné príčiny toxicity

  Aj keď sa spojenie medzi stresom a rozvojom celulitídy môže zdať pritiahnuté za vlasy, veda ukázala, že všetky vyššie uvedené faktory zvyšujú zápal a prispievajú k prejavom starnutia.

  Podľa výskumnej štúdie môže byť celulitída spôsobená zvýšenými hladinami katecholamínov v dôsledku vysokého stresu a zvýšených hladín kortizolu. Faktory ako stres a zlá strava tiež spôsobujú, že telo spomaľuje produkciu kolagénu, ktorý je zásadný pre udržanie mladého vzhľadu pokožky.

  5 tipov ako sa zbaviť celulitídy

  5 tipov ako sa zbaviť celulitídy, zdroj: online.ahu.edu

  5 tipov ako sa zbaviť celulitídy

  Ak vezmeme do úvahy všetky faktory životného štýlu, ktoré ovplyvňujú vzhľad a zdravie pokožky, je pochopiteľné, prečo je intenzívne ošetrenie celulitídy - vrátane neinvazívnych prístrojov, ako sú masáže alebo rádio/akustické frekvencie, ošetrenia laserom a svetlom, liposukcia, topické krémy, injekcie a karboxyterapia - čoraz populárnejšou možnosťou jej odstránenia.

  Bohužiaľ, nejde o dlhodobé riešenie, ako udržať zdravú pokožku a ako vysvetľuje jedna recenzia z roku 2019: „Napriek mnohým terapeutickým prístupom, ktoré sa pokúšajú liečiť celulitídu, sa žiadne postupy dlhodobo nepreukázali ako úspešné.“

  Ako by ste teda mali bojovať s celulitídou? Jedna štúdia uvádza: „Zníženie adipogenézy (ukladanie tuku) a zvýšenie termogenézy (spaľovanie tukov telesným teplom) sa javia ako primárne cesty a súčasne zlepšujú mikrocirkuláciu a syntézu kolagénu.“

  Jedzte zdravú výživu

  Schudnutie a udržanie zdravého percenta telesného tuku môže prispieť k zníženiu výskytu celulitídy u tých, ktorí sa nechcú uchýliť k liposukcii.

  Niektoré z najlepších potravín na zníženie alebo prevenciu celulitídy sú:

  Ľanové semená - ľan je vynikajúci pre zdravie pokožky a celkové zdravie, pretože moduluje hladiny estrogénu a môže tiež zvýšiť produkciu kolagénu. Ľanové semienko môžete pridať do jogurtu, do smoothies alebo jednoducho jesť samotné semená.

  Hydratačné jedlá - pretože dehydratácia môže viesť k nadúvaniu a suchej pokožke, snažte sa jesť prirodzenejšie hydratačné jedlá. Patrí sem čerstvá zelenina a ovocie, najmä melón, bobuľovité ovocie, uhorka, zeler, citrusové plody a čerstvé bylinky. Domáca príprava šťavy proti celulitíde je úžasný spôsob, ako ich konzumovať naraz.

  Potraviny s vysokým obsahom vlákniny - patria sem zelenina, orechy, semená a bobule. Vláknina pomáha prečistiť hrubé črevo, obmedziť hlad, podporuje metabolizmus a vyrovnáva hormóny. Potraviny s vysokým obsahom vlákniny obsahujúce veľa antioxidantov, ako sú listová zelenina alebo bobuľovité ovocie, sú prospešné aj vďaka svojej schopnosti znižovať poškodenie voľnými radikálmi (ktoré spôsobuje starnutie pokožky).

  Čisté zdroje bielkovín - vysokokvalitné bielkovinové potraviny, ako napríklad hovädzie mäso od zvierat kŕmených trávou, hydina z voľného chovu, vajcia, ryby ulovené vo voľnej prírode a prášok z organických bielkovín, môžu podporovať zdravý metabolizmus a znižovať celulitídu. V ideálnom prípade sa snažte konzumovať najmenej 85-110 gramov s každým jedlom.

  Potraviny bohaté na draslík - vyplavenie nadbytočných tekutín a odpadu z buniek môže prispieť k zníženiu celulitídy. Zelená listová zelenina, avokádo, banány, kokosová voda a kultivované mliečne výrobky majú vysoký obsah draslíka.

  Zdravé tuky - kokos a voľne žijúce ryby obsahujú mastné kyseliny, ktoré podporujú zdravé tkanivo. Najlepšie výsledky dosiahnete, ak denne použijete 1 polievkovú lyžicu extra panenského kokosového oleja a 1 porciu ulovených rýb (alebo 1 000 miligramov rybieho oleja denne).

  Kelp - kelp obsahuje zlúčeninu nazývanú „fukoxantín“, ktorá sa nachádza v zelených rastlinách obsahujúcich chlorofyl a podporuje metabolické a kožné zdravie. Skúste posypať malé množstvo na slané jedálo.

  Voda - zaujíma vás, či je pitie dostatočného množstva vody skutočne také dôležité na zníženie celulitídy? Áno je! Voda udržuje pokožku hydratovanú a pomáha vyplavovať toxické zlúčeniny. Cieľom je vypiť 8-10 pohárov čerstvej vody denne. Dobre hydratovaná pokožka vyzerá rovnomernejšie s menším hrudkovitým, suchým alebo starším vzhľadom.

  Potraviny spôsobujúce celulitídu

  Potraviny spôsobujúce celulitídu, zdroj: doersempire.com

  Pokúste sa vyhnúť alebo obmedziť potraviny, ktoré môžu spôsobiť alebo zhoršiť celulitídu:

  Cukor a soľ - ak si myslíte, že strava nemá žiadny vplyv na celulitídu, mýlite sa! Cukor spôsobuje zadržiavanie tekutín, zápaly a ukladanie telesného tuku - to všetko môže zhoršiť vzhľad celulitídy. Čítajte si štítky na potravinách a snažte sa obmedziť alebo odstrániť pridaný cukor. Obmedzte aj príjem sodíka, pretože soľ je jednou z hlavných príčin zadržiavania vody. Ak chcete dosiahnuť najlepšie výsledky, držte sa liečebnej diéty s nízkym obsahom cukru a soli.

  Rafinovaná múka a výrobky z rafinovaného obilia - sa rýchlo rozkladajú na cukor a majú vysoký obsah kalórií.

  Potravinové alergény - potraviny ako lepok, kazeín A1 nachádzajúce sa vo väčšine mliečnych výrobkov, mäkkýše a arašidy môžu u niektorých spôsobiť alergie alebo zápal. Majú negatívny vplyv na zdravie pokožky, ako napríklad potenciálne znižujúci obeh a zasahujú do normálnej absorpcie živín.

  Trans a hydrogenované tuky - tieto látky sú vo všeobecnosti nezdravé a nachádzajú sa v spracovaných potravinách.

  5 tipov ako sa zbaviť celulitídy

  5 tipov ako sa zbaviť celulitídy, zdroj: allrecipes.com

  Konzumujte viac kolagénu

  Spojivové tkanivo - vrátane vrstiev kože - pozostáva z kolagénu. Keď je koža silná, celulitída nemá šancu.

  Kolagén je najrozšírenejším proteínom v ľudskom tele a je potrebný pre pružnosť, mladistvú textúru a silu pokožky. Jeden z najlepších spôsobov, ako získať viac kolagénu, je konzumácia kostného vývaru, ktorý obsahuje tiež aminokyseliny ako glutamín. Kostný vývar obsahuje aminokyseliny nazývané prolín a glycín, ktoré tvoria kolagén, spolu s dôležitými stopovými minerálmi a dokonca aj antioxidačnými zlúčeninami. Kolagén v kostnom vývare môže posilniť kožné tkanivo a pomôcť zvrátiť príčiny celulitídy.

  Štúdia z roku 2015 zistila, že u pacientov užívajúcich 2,5 gramu bioaktívnych kolagénových peptidov (BKP) došlo k „významnému zníženiu stupňa celulitídy a zníženej zvlnenosti pokožky na stehnách…. BKP užívaný 6 mesiacov viedol k jasnému zlepšenie vzhľadu pokožky u žien s miernou celulitídou.

  Ako sa očakávalo, výsledky boli najpôsobivejšie u žien s nadváhou.

  Užívajte doplnky proti celulitíde

  Niektoré doplnky a živiny môžu pomôcť udržať pokožku v špičkovej forme:

  Bromelaínové a proteolytické enzýmy - tieto systémové enzýmy sa s veľkým úspechom používajú v boji proti zápalu a pri rozpúšťaní nahromadeného bunkového tkaniva. Podľa zistení „štúdie ukazujú, že bromelaín vykazuje rôzne fibrinolytické, antiedematózne, antitrombotické a protizápalové aktivity“. Maternicové fibroidy, ovariálne cysty, žlčové kamene a celulitída sa dajú ľahšie odbúrať a odstrániť pomocou enzýmov. Enzýmy, ako je bromelaín, serrapeptáza a nattokináza, majú schopnosť rozpúšťať fibrinogén (tkanivo, ktoré drží tieto nežiaduce útvary pohromade).

  Extrakt zo zelenej kávy, africké mango a fukoxantín sú ďalšie doplnky, ktoré ponúkajú podobné výhody ako je uvedené vyššie.

  Pravidelne cvičte

  Ako sa dá cvičením zbaviť celulitídy? Napriek tomu, že kardio cvičenie (behanie na dlhé trate) môže byť cenné pri posilňovaní metabolizmu a pri prevencii obezity, intervalový tréning (známy tiež ako nárazový tréning) je pravdepodobne oveľa účinnejší.

  Správa z roku 2011 uvádza: „Začínajúci výskum skúmajúci prerušované cvičenia s vysokou intenzitou naznačuje, že môže byť účinnejší pri znižovaní podkožného a brušného telesného tuku ako ostatné typy cvičenia.“

  Niekoľko rýchlych faktov a tipov, ktoré je potrebné mať na pamäti, aby ste z cvičenia vyťažili maximum:

  • Nájdite si program, ktorý ideálne kombinuje výbušné kardio a odporový tréning. Zamerajte sa na cvičenia, ktoré trvajú približne 20 až 40 minút denne.
  • Intervalový tréning je známy tým, že zvyšuje metabolizmus a spaľuje kalórie ešte dlho po (24-48 hodín) cvičení.
  • Intervalový tréning zahŕňa krátke, intenzívne cvičenia, ako napríklad šprint, a potom krátky čas prestávka. (Tento koncept sa nazýva aj vysoko intenzívny intervalový tréning alebo HIIT.) Ak sa zameriavate na celulitídu na stehnách a zadku, snažte sa zahrnúť pohyby ako drepy, výpady, zanožovanie a výpady dozadu.
  • Dve ďalšie účinné stratégie sú silový tréning a izometrický tréning - napríklad Barre (baletný základ) a Pilates.
  5 tipov ako sa zbaviť celulitídy

  5 tipov ako sa zbaviť celulitídy, zdroj: bee-jewelled.co.uk

  Používajte esenciálne oleje

  Komerčné alebo predpisované krémy proti celulitíde môžu byť neúčinné alebo drahé (alebo oboje!) - a väčšina z nich obsahuje chemikálie, ktoré môžu vzhľad pokožky zhoršiť. Skúste si namiesto toho vyrobiť vlastný prírodný domáci krém z grapefruitu proti celulitíde. Receptúra používa grapefruitový esenciálny olej znižujúci tuk a kokosový olej, ktorý pomáha hydratovať pokožku.

  Ako pomáha grapefruitový olej? Štúdie ukazujú, že grapefruitový esenciálny olej obsahuje veľké množstvo protizápalových enzýmov, ako je bromelaín, ktoré pomáhajú odbúravať celulitídu a zabraňujú tvorbe nových tukových buniek (inhibujú adipogenézu) pod kožou.

  Kedy je celulitída nebezpečná

  Celulitída je celkovo neškodná a spôsobuje skôr obavy z márnivých dôvodov. Niekedy môže byť celulitída spôsobená základnými problémami, ako je zúženie ciev a vytlačenie vody z pokožky.

  Ak celulitída nereaguje na vyššie uvedené ošetrenia a zrazu je ešte výraznejšia, požiadajte dermatológa, aby skontroloval príznaky a rizikové faktory. Pomôže vám vylúčiť problémy, ako je nedostatočný prietok krvi, ktorý môže byť nebezpečný pre ľudí so srdcovými alebo obehovými problémami.

  zdroj: eshop.alfafit.cz, draxe.com