< Spať na články
Kefovanie

Viete si predstaviť každodenný režim, ktorý trvá iba päť minút, má úžasné wellness výhody, je prakticky zadarmo, rozžiari pokožku a budete sa po ňom cítiť skutočne dobre! Suché kefovanie je k dispozícii už nejaký čas, ale táto ľahko vykonateľná prírodná starostlivosť o pleť sa dnes už takmer nevykonáva.

Suché kefovanie pomáha uvoľniť póry a vylučovať toxíny, ktoré sa zachytia pod kožou. Vedeli ste, že koža je považovaná za orgán? A ako taký je to najväčší orgán v ľudskom tele. Pretože tretina telesných toxínov sa vylučuje pokožkou, vyžaduje si tento super veľký orgán každodennú pozornosť.

U priemerného človeka koža pokrýva celkovú plochu asi 1,86 metrov štvorcových. Pokožka je oveľa hodnotnejšia, než si možno uvedomujete, pretože tento veľký orgán je tvorený nervami, ktoré počas celého dňa odosielajú do mozgu správy, ktoré vás chránia. Koža tiež obsahuje žľazy a vrstvy buniek, ktoré majú slúžiť ako ochrana pred mikróbmi a živlami, pomáha regulovať telesnú teplotu a umožňuje pocity dotyku, tepla a chladu. Koža má tiež za úlohu produkovať antibakteriálne látky, ktoré vás chránia pred infekciou, a keď je vystavená slnku pomáha telu produkovať potrebný vitamín D.

Suché kefovanie používajú po stáročia Škandinávci a Rusi. Pred viac ako 30 rokmi fínsky lekár menom Paavo Airola predpísal svojim pacientom túto techniku na detoxikáciu, exfoliáciu a stimuláciu pokožky.

Suché kefovanie - 5 výhod pre zdravie

Exfoliuje mŕtvu kožu

V tínedžerských a 20-tich rokoch nie je suché kefovanie potrebné, pretože pokožka sa automaticky obnovuje. S pribúdajúcim vekom je však vhodné raz alebo dvakrát týždenne vykonať peeling, ktorý pomôže obnoviť pokožku a odstrániť tie odumreté kožné bunky, aby ste mali svieži vzhľad a zdravšiu pokožku.

Suché kefovanie pomôže obnoviť pokožku a odstrániť odumreté kožné bunky.
Suché kefovanie pomôže obnoviť pokožku a odstrániť odumreté kožné bunky.
Je dôležité to robiť jemne, aby ste neporušili ochrannú vrstvu pokožky alebo nespôsobili podráždenie citlivej pokožky, ktorá by sa mohla nakaziť. Prílišný peeling môže tiež pokožku dehydratovať.

Stimuluje lymfatický systém

Pretože pokožka pomáha detoxikovať telo, je dôležité udržiavať ho zdravé, aby mohlo vykonávať svoju prácu. Ak má však pokožka príliš veľa toxínov alebo odumretých kožných buniek, nemusí byť schopná eliminovať odpad z tela tak efektívne, ako by bolo potrebné.

Suché kefovanie pokožky môže pomôcť lymfatickému systému, ktorý má za úlohu odstraňovať toxíny z tela a v konečnom dôsledku pomáha predchádzať ochoreniu. Keď sa v tele nahromadí zápal, telo sa bude snažiť proti nemu bojovať. Ak je pokožka zdravá, môže pomôcť uvoľniť tieto toxíny, aby telo nemuselo tak tvrdo pracovať, aby sa ich zbavilo.

Redukuje celulitídu

Každý, kto sa trápi s odstránením celulitídy vie, že je to veľmi ťažké. Celulitída je tvarohová koža, ktorá sa prejavuje predovšetkým na nohách, zadku, žalúdku a zadnej časti paží. Je to často spôsobené zadržiavaním tekutín, nedostatočným obehom, slabou štruktúrou kolagénu a zvýšeným telesným tukom, ako aj hormonálnou nerovnováhou, zdravotným ochorením, genetikou, zlou stravou a toxicitou.

Celulitída je najčastejšia u dospievajúcich a dospelých žien, ale môžu ju mať aj muži. Aj keď existuje veľa nárokov na ošetrenia, suché kefovanie môže pomôcť stimulovať bunky a odbúravať toxíny spod pokožky, čo môže pôsobiť ako prírodný liek na celulitídu.

Kefovanie suchej pokožky uvoľňuje póry pokožky.
Kefovanie suchej pokožky uvoľňuje póry pokožky.

Uvoľňuje póry

Doktorka Cynthia Thaik, kardiologička vyškolená z Harvardu a autorka knihy Vaše vibrujúce srdce, nám hovorí, že postupom času sa póry môžu upchať odumretými kožnými bunkami, znečisťujúcimi látkami a kozmetikou. To spôsobuje, že pečeň a obličky musia neúnavne pracovať, aby sa zbavili nečistôt. Kefovanie suchej pokožky uvoľňuje póry pokožky a pomáha pokožke absorbovať viac živín, čo podporuje zdravú pokožku a umožňuje tak ľahšie uvoľňovanie týchto toxínov.

Ponúka úľavu od stresu

Ďalšou výhodou suchého kefovanie je, že je to podobné masáži pri znižovaní stresu, čo je skvelé pre zdravie tým, že odstraňuje úzkosť. Štúdia uvádza, že masáž celého tela bola účinná pri znižovaní úzkosti a stabilizácii životných funkcií pacientov s akútnymi koronárnymi poruchami. Suché kefovanie je podobné masáži, pretože vám pomáha relaxovať, ale je oveľa lacnejšie, pretože si ho môžete urobiť sami.

Suché kefovanie môže podobne ako masáž rúk poskytnúť toľko potrebnú prirodzenú úľavu od stresu. Keď ste menej v strese, telo sa uzdraví oveľa rýchlejšie z akéhokoľvek zápalu spôsobujúceho chorobu, ktorý môže mať.

Vedeli ste, že 75 až 90% všetkých návštev ordinácie lekára súvisí so stavmi spôsobenými stresom? Keď ste v strese, spôsobuje to zmeny v hormónoch, ktoré môžu zvýšiť zápal a spustiť rôzne ďalšie problémy. Ak zažívate stres dlhší čas, môže byť nebezpečný a môže zvýšiť riziko srdcových chorôb, cukrovky, priberania alebo obezity, duševných porúch, autoimunitných chorôb, porúch trávenia a dokonca aj rakoviny.

Preto je nájdenie spôsobov, ako pomôcť eliminovať stres, kľúčové. Suché kefovanie je jednoduchý spôsob, ako to môžete urobiť sami.

Na správne suché kefovanie je potrebných niekoľko krokov.
Na správne suché kefovanie je potrebných niekoľko krokov.

Ako praktizovať suché kefovanie

Na správne suché kefovanie je potrebných niekoľko krokov. S trochou praxe si môžete užiť tento nádherný prínos a pokožka sa vám poďakuje. Nielenže sa budete cítiť lepšie, ale aj pokožka nadobudne mladistvý vzhľad.

 1. Kúpte si kefu s prírodnými štetinami s dlhou rúčkou, aby ste sa dostali do všetkých oblastí tela. Vyhnite sa syntetickým kefkám.
 2. Odstráňte všetok odev a postavte sa do vane alebo sprchy, aby ste zachytili padajúcu suchú pokožku.
 3. Nenamáčajte pokožku. Suchou kefou očistite pokožku, kým je suchá.
 4. Začnite od spodnej časti chodidiel a postupujte dlhým pohybom smerom k srdcu. Hladenie od srdca môže vyvinúť zvýšený tlak na ventily v žilách a lymfatických cievach, čo spôsobí prasknutie ciev a kŕčové žily.
 5. Každú oblasť niekoľkokrát prekefujte a prekrývajte, aby ste nevynechali žiadne miesto. Dávajte si pozor na citlivejšie oblasti, ako sú prsia. Ak vám je to nepríjemné vyhnite sa oblasti bradaviek. Prvýkrát môžu byť citlivejšie, ale pokožka sa stane pravidelným suchým kefovaním menej citlivá.
 6. Akonáhle si vyčistíte celé telo, osprchujte sa ako obvykle.
 7. Potom, čo sa osprchujete, osušte pokožku a naneste na celé telo prírodný olej ako šípkový, olivový alebo kokosový olej.

Čo je potrebné zvážiť pri suchom kefovaní

Citlivá pokožka

Najprv vyskúšajte prekefovať malú oblasť tela, aby ste sa presvedčili, že nie ste na danú aktivitu precitlivení. Potom kefovaním vyčistite raz za týždeň celé telo. Akonáhle sa budete cítiť príjemne a potvrdí sa vám, že z kefovania nemáte žiadne podráždenie, môžete si niekoľkokrát týždenne suchým kefovaním vyčistiť celé telo. Kefovanie môže spôsobiť dehydratáciu a odstránením vonkajšej vrstvy odstraňujete potrebnú ochranu, akú pokožka poskytuje, takže je najlepšie suché kefovanie nevykonávať príliš často.

Buďte jemní

Je dôležité, aby ste boli pri kefovaní jemní. Nechcete poškodiť pokožku a spôsobiť viac zápalu. Uistite sa tiež, že vaša kefa má mäkké štetiny. Mali by ste sa pri kefovaní cítiť dobre.

Kefujte smerom k srdcu

Kefujte smerom k srdcu, aby ste sa vyhli tlaku na ventily v žilách a lymfatických cievach.

Relax

Časť dôležitosti je zníženie stresu. Uvoľnite sa, neponáhľajte sa a užite si tento čas pre seba.

Vyčistite kefu

Štetec čistite mydlom a vodou najmenej raz týždenne a nechajte ho uschnúť na vzduchu, aby sa na ňom nehromadili kúsky odumretej kože.

Recept na prípravu telového balzamu

Po vykonaní suchého kefovania je dobré pokožku natierať prírodným olejom alebo balzamom, napríklad aj podľa tohto receptu:

Zložky na 8-10 aplikácií:

Postup prípravy:

 • Do sklenenej misky dajte bambucké maslo, kokosový olej a jojobový olej, potom položte misku nad hrniec s vodou (alebo použite hrniec s dvojitým dnom).
 • Sporák pustite na strednú teplotu a zmiešajte oleje opatrne, aby neboli príliš horúce. Potrebujete iba teplo, aby ste ich mohli dobre premiešať.
 • Potom pridajte aloe vera gél a šípkový olej.
 • Po premiešaní odložíme na hodinu do chladničky stuhnúť a potom vyberieme z chladničky.
 • Pred mixovaním ho možno nechajte niekoľko minút odležať, aby mierne zmäkol.
 • Pridajte levanduľový esenciálny olej a dobre premiešajte ručným mixérom.
 • Zmes šľaháme, kým nie je našľahaná a nadýchaná.
 • Naplňte sklenenú nádobu zmesou telového balzamu a uchovávajte pri izbovej teplote.
 • Aplikujte dvakrát denne pre dosiahnutie hladkej a pružnej pokožky.

zdroj: draxe.com