< Spať na články
Vosk

Poznáte ten pocit čerstvo oholených nôh, keď si skočíte do postele s čistými perinami a budete sa cítiť ako absolútna bohyňa? Nie ste jediná. Je to pravdepodobne jeden z najlepších pocitov.

Mnoho žien miluje hladké, čisté holenie alebo vosk, aby mali hodvábnu a hladkú pokožku. Buďme však úprimní: akékoľvek odstraňovanie chĺpkov sa zdá byť taká prízemná práca. Žiletky sú zvyčajne hrozné a vyžadujú si veľa námahy, najmä v letných mesiacoch, keď sa chĺpky rozhodujú rásť rovnako rýchlo ako bambus. Navyše si môžete ľahko poškodiť kožu a nikto nemá rád, keď má nohy samú chrastičku. Tradičné horúce voskovanie nie je o nič lepšie: je zvyčajne dosť drahé, často dosť bolestivé a, pravda, niekedy aj trochu trápne.

Nebojte sa existuje úžasné malé riešenie, ktoré môže nahradiť všetky tieto ďalšie nepríjemné a bolestivé procesy odstraňovania chĺpkov: cukrové voskovanie. Cukrový vosk je druh voskovania, ale nenechajte sa zmiasť - je to relatívne bezbolestný spôsob odstraňovania chĺpkov, pretože čakáte, kým vosk vychladne, na rozdiel od tradičného voskovania, kde vosk musí byť na použitie teplý. Cukor sa tiež nepriľne k pokožke ako normálny vosk - prichytí sa iba k chĺpkom, takže pri strhávaní neťahá pokožku.

Znie to veľmi dobre, však? Je to úžasné a po jeho vyskúšaní sa už nikdy nevrátite k tradičnému voskovaniu.

Cukrový vosk alebo cukrovanie je v praxi už nejaký čas. Používa sa asi od roku 1900 pred naším letopočtom. Začal sa používať v starovekom Egypte a bol prijatý inými krajinami Blízkeho východu. V tom čase bola hladká pokožka stelesnením krásy a mladosti medzi egyptskými ženami. Niektoré egyptské ženy si takto dokonca odstránili vlasy z hlavy. Hovorí sa tiež, že túto metódu cukrovania používala dokonca aj Kleopatra.

Napriek tomu, že táto metóda existuje už tisíce rokov, v poslednej dobe si získava na popularite, pretože mnohí používatelia tejto techniky prisahajú, že je oveľa menej bolestivá ako iné metódy.

Voskovanie cukrom je nielen oveľa bezbolestnejšou možnosťou ako tradičné techniky odstraňovania chĺpkov, ale je aj neuveriteľne cenovo dostupné, pretože si ho môžete pripraviť doma len so štyrmi jednoduchými prísadami, ktoré určite máte v komore.

Metódy cukrovania

Aby ste pomocou cukrového vosku odstránili chĺpky na tele alebo na tvári, existujú dve hlavné metódy: na aplikovanie vosku buď prstami alebo pomocou kúskov látky.

Niektoré ženy zistili, že najlepšie výsledky dosiahnu, keď pomocou prstov stočia cukor do lepkavej gule, ktorú potom nanášajú na pokožku. Iné však považujú vosk za príliš lepkavý a bez handričky sa ho len tak ľahko nezbavia.

Použitie látkového prúžku na odstránenie vosku je metóda, ktorá sa viac podobá tradičnému voskovaniu.

Vosk2

Ako si vyrobiť cukrový vosk

Ingrediencie

 • ⅓ šálky čerstvej citrónovej šťavy
 • ⅓ šálky vody
 • 2 šálky organického trstinového cukru
 • 2 lyžice medu

Návod na prípravu

 • Citrónovú šťavu a vodu dajte do stredne veľkej panvice na sporák na stredné teplo.
 • Pridajte cukor a med a vareškou premiešajte. Zvýšte teplotu na maximum.
 • Akonáhle zmes začne bublať, znížte teplotu na strednú a pokračujte v miešaní. DÔLEŽITÉ: musíte stále miešať, inak zmes stvrdne a stane sa nepoužiteľnou.
 • Ďalších asi 5 minút varíme na strednom ohni za stáleho miešania. Keď je zmes hladká a zlatistá, považuje sa za hotovú.
 • Odstráňte z tepla.
 • Lyžicu zmesi pre skúšku vložte do chladničky. Nechajte vychladnúť a potom skontrolujte jej konzistenciu. Ak je vosk hustý a lepkavý, mal by byť hotový! Ak nie, dajte hrniec späť na sporák na niekoľko minút na stredné teplo a znova celý čas miešajte.
 • Ak je zmes považovaná za hotovú, nechajte chladnúť 30 minút.
 • Preneste do tepelne bezpečnej sklenenej alebo nerezovej misy.
 • Ak vám nejaký vosk zostane môžete ho skladovať v chladničke štyri alebo päť týždňov a pred ďalším použitím znova zohrejte.
Použitie cukrového vosku je celkom jednoduché.
Použitie cukrového vosku je celkom jednoduché.

Ako používať cukrový vosk

Príprava pokožky na "cukrovanie"

Teraz, keď viete, ako si vyrobiť cukrový vosk, poďme sa rozprávať o príprave pokožky.

Ak chcete dosiahnuť najlepšie výsledky, počas chladnutia zmesi cukrového vosku si umyte oblasť, ktorú chcete voskovať. Ešte lepšie je, ak si urobíte cukrový peeling. Potom pokožku veľmi dobre osušte.

Najskôr urobte skúšobný test, aby ste sa presvedčili, že vosk bude pre vašu pokožku v poriadku. Ak spozorujete akúkoľvek neobvyklú citlivosť, nepoužívajte ho. Keďže sú však tieto zložky prírodné, malo by ísť o ošetrenie, ktoré si vaša pokožka zamiluje.

Ako vosk aplikovať

Ak na aplikovanie vosku používate ruky:

 • Kým je vosk teplý, musíte nabrať kúsok a natiahnuť ho prstami. Naťahujte ho a skladajte, až kým sa nezmení na nepriehľadnú hmotu, z ktorej vytvoríte guľu.
 • Guličku cukrového vosku pritlačte na pokožku a prstami zatlačte do pokožky proti smeru rastu chĺpkov. Vosk natiahnite na oblasť pokožky, na ktorú sa zameriavate, s hrúbkou asi 0,5 cm.
 • Potom RÝCHLO strhnite cukrový vosk od pokožky PROTI smeru rastu vlasov a pokiaľ možno rovnobežne s vašim telom.
 • Reformujte guličku a pokračujte, kým už nie je lepkavá (3 - 5 použití), potom použite novo vytvorenú voskovú guľu.

Ak chcete na aplikovanie vosku použiť handru:

 • Najprv paličkou na nanuky alebo malou plastovou špachtľou naneste na malú plochu pokožky tenký rovnomerný kus cukrového vosku. Uistite sa, že ho aplikujete v opačnom smere rastu chĺpkov.
 • Ďalej na oblasť priložte prúžok bavlnenej látky a stláčaním a trením ju vyhlaďte. Nechajte vychladnúť na koži.
 • Potom veľmi rýchlo potiahnite handričku v smere rastu chĺpkov. V prípade potreby zopakujte.

Starostlivosť po voskovaní

Keď ste hotoví, opláchnite oblasť v teplej vode a pomocou handry jemne odstráňte zvyškový vosk z pokožky. Naneste prírodný zvlhčovač a na niekoľko hodín sa vyhnite peelingu, horúcej vode a saune, aby sa pokožka uzdravila z procesu odstraňovania chĺpkov.

Počkajte 24 hodín s vykonaním horúcej sprchy, opakujúcich sa pohybových aktivít (napr. beh) alebo s aplikáciou upokojujúcich mastí alebo sér. Asi po 48 hodinách môžete svoju pokožku peelingovať, ak chcete.

Teraz ste pripravení na sezónu s jemnou a hladkou pokožkou.

Riziká a vedľajšie účinky používania cukrového vosku

Cukrový vosk je bezpečný pre väčšinu typov pokožky, ak budete postupovať podľa pokynov a budete dávať pozor, aby ste sa nespálili. Tento recept funguje najlepšie na mäkšie chĺpky, ako sú chĺpky na nohách, chrbte a hrudníku. Väčšina expertov varuje pred oblasťami, ako sú podpazušie alebo oblasť bikín, kde sú chĺpky hrubšie. Ak sa rozhodnete pre použitie cukrového vosku v týchto oblastiach, najskôr ho vyskúšajte na malej ploche. Aplikovanie nad hornú peru by malo byť tiež v poriadku, ale radšej to najskôr vyskúšajte.

zdroj: draxe.com, skinseas.com