< Spať na články
Akne01

Akné je hormonálne a zápalové ochorenie, ktoré postihuje všetky etnické skupiny, najmä počas dospievania a skorej dospelosti, a nachádza sa predovšetkým na tvári a hornej časti tela.

Ako sa zbaviť akné?

Ibuprofén na akné

Ak máte problémy s akné a nemáte špecifické lieky po ruke, môžete použiť štandardnú kapsulu s tekutým gélom ibuprofénu (napr. Ibalgin) a jemne rozotrite tekutinu do postihnutej oblasti. Tento tip funguje dobre na pupienky s bielou hlavičkou. Ibuprofén je protizápalový a alkohol v tekutine pomáha otvárať póry v koži, aby dodal ibuprofén rýchlejšie do postihnutého miesta. Znižuje začervenanie a podráždenie takmer okamžite.

Vitamín A1 - retinol

Koža pozostáva z vrstiev, ktoré spolu vytvárajú bariéru pre telo. Kožná bariéra je tuhá, ale poddajná a neustále sa obnovuje, aby bola bariéra silná. Vitamín A je nevyhnutný pre obnovu pleti. Retinoidy sa prirodzene vyskytujú v koži a prítomnosť týchto prirodzených retinoidov ovplyvňuje schopnosť pokožky podstúpiť proces prirodzenej obnovy, čo je obzvlášť dôležité na podporu zdravej, silnej kožnej bariéry po poranení.

Lokálne retinoidy sa pre svoje antiaknózne a protizápalové vlastnosti používajú na ľahké, mierne a stredne ťažké zápalové akné, buď ako samostatná liečba alebo ako časť kombinovanej liečby. Retinoidy nespôsobujú odolnosť baktérií a preto sú vhodné na udržiavaciu liečbu.

Lokálna aplikácia retinolu na pokožku obnovuje pleť a kožné bunky najmä po vzniku akné. Nielen, že tak vitamín A pôsobí preventívne proti vzniku aknóznych lézií (pupienkov, chrastičiek), ale urýchľuje vyblednutiu jaziev po akné.

Aby toho nebolo málo, vitamín A aktivuje gény zodpovedné za syntézu kolagénu. Táto vláknitá bielkovina zaisťuje vzhľad a pevnosť ľudskej kože. Aj ten podporuje hojenie a vymiznutia jaziev po akné a stiahnutie rozšírených pórov.

Benzoyl pomáha predchádzať upchávaniu folikulov.
Benzoyl pomáha predchádzať upchávaniu folikulov.

Benzoyl peroxid

Benzoyl peroxid je voľne predajný alebo predpisovaný liek na liečbu akné, pretože je lacný, ľahko aplikovateľný a čo je najdôležitejšie, účinný. Pomáha predchádzať upchávaniu folikulov odumretými bunkami a tiež redukuje výskyt baktérií, ktoré spôsobujú infekciu.

Benzoyl peroxid však bežne spôsobuje vedľajšie účinky, ako je suchosť a podráždenie kože. Tieto vedľajšie účinky prevažujú počas prvých niekoľkých týždňov liečby a zvyčajne sa po jednom mesiaci liečby dramaticky znižujú. Aby sa minimalizovali vedľajšie účinky, začnite s množstvom benzoyl peroxidu vo veľkosti hrášku každý druhý deň a hydratujte pokožku po jeho použití.

Kyselina salycilová

Kyselina salicylová je mimoriadne bežnou zložkou v produktoch na akné, ako aj v profesionálnych chemických peelingoch. Je to kyselina, ktorá môže odlupovať pokožku (odstrániť odumreté kožné bunky z povrchu kože a z vnútorných pórov), ale môže tiež znížiť produkciu kožného mazu, znížiť zápal, zabíja niektoré baktérie a môže byť schopná zabrániť rastu baktérií akné v póroch kože, pôsobí ako mierny liek proti bolesti a dezinfekčný prostriedok. Taktiež pomáha ostatným zložkám pri lokálnej liečbe, aby prenikli do pokožky, čo ich robí efektívnejšími. Vďaka týmto vlastnostiam, kyselina salicylová znižuje šance na vznik pupienkov a poskytuje určitú úľavu od príznakov akné, ako je svrbenie a bolestivosť.

zdroj: www.acne.org, lifehacker.com, scinapse.io, solen.sk

čítaj tiež

Akné

Akné

Akné (acne vulgaris) je chronické zápalové ochorenie mazových žliaz a vlasových folikulov. Postihuje predovšetkým mladých ľudí v pubertálnom veku. Postihuje najmä oblasti kože bohaté na folikuly mazových žliaz - tvár, hornú polovicu chrbta a hornú polovicu trupu.