
Akné je hormonálne a zápalové ochorenie, ktoré postihuje všetky etnické skupiny, najmä počas dospievania a skorej dospelosti, a nachádza sa predovšetkým na tvári a hornej časti tela.
Ako sa zbaviť akné?
Ibuprofén na akné
Ak máte problémy s akné a nemáte špecifické lieky po ruke, môžete použiť štandardnú kapsulu s tekutým gélom ibuprofénu (napr. Ibalgin) a jemne rozotrite tekutinu do postihnutej oblasti. Tento tip funguje dobre na pupienky s bielou hlavičkou. Ibuprofén je protizápalový a alkohol v tekutine pomáha otvárať póry v koži, aby dodal ibuprofén rýchlejšie do postihnutého miesta. Znižuje začervenanie a podráždenie takmer okamžite.
Vitamín A1 - retinol
Koža pozostáva z vrstiev, ktoré spolu vytvárajú bariéru pre telo. Kožná bariéra je tuhá, ale poddajná a neustále sa obnovuje, aby bola bariéra silná. Vitamín A je nevyhnutný pre obnovu pleti. Retinoidy sa prirodzene vyskytujú v koži a prítomnosť týchto prirodzených retinoidov ovplyvňuje schopnosť pokožky podstúpiť proces prirodzenej obnovy, čo je obzvlášť dôležité na podporu zdravej, silnej kožnej bariéry po poranení.
Lokálne retinoidy sa pre svoje antiaknózne a protizápalové vlastnosti používajú na ľahké, mierne a stredne ťažké zápalové akné, buď ako samostatná liečba alebo ako časť kombinovanej liečby. Retinoidy nespôsobujú odolnosť baktérií a preto sú vhodné na udržiavaciu liečbu.
Lokálna aplikácia retinolu na pokožku obnovuje pleť a kožné bunky najmä po vzniku akné. Nielen, že tak vitamín A pôsobí preventívne proti vzniku aknóznych lézií (pupienkov, chrastičiek), ale urýchľuje vyblednutiu jaziev po akné.
Aby toho nebolo málo, vitamín A aktivuje gény zodpovedné za syntézu kolagénu. Táto vláknitá bielkovina zaisťuje vzhľad a pevnosť ľudskej kože. Aj ten podporuje hojenie a vymiznutia jaziev po akné a stiahnutie rozšírených pórov.

Benzoyl peroxid
Benzoyl peroxid je voľne predajný alebo predpisovaný liek na liečbu akné, pretože je lacný, ľahko aplikovateľný a čo je najdôležitejšie, účinný. Pomáha predchádzať upchávaniu folikulov odumretými bunkami a tiež redukuje výskyt baktérií, ktoré spôsobujú infekciu.
Benzoyl peroxid však bežne spôsobuje vedľajšie účinky, ako je suchosť a podráždenie kože. Tieto vedľajšie účinky prevažujú počas prvých niekoľkých týždňov liečby a zvyčajne sa po jednom mesiaci liečby dramaticky znižujú. Aby sa minimalizovali vedľajšie účinky, začnite s množstvom benzoyl peroxidu vo veľkosti hrášku každý druhý deň a hydratujte pokožku po jeho použití.
Kyselina salycilová
Kyselina salicylová je mimoriadne bežnou zložkou v produktoch na akné, ako aj v profesionálnych chemických peelingoch. Je to kyselina, ktorá môže odlupovať pokožku (odstrániť odumreté kožné bunky z povrchu kože a z vnútorných pórov), ale môže tiež znížiť produkciu kožného mazu, znížiť zápal, zabíja niektoré baktérie a môže byť schopná zabrániť rastu baktérií akné v póroch kože, pôsobí ako mierny liek proti bolesti a dezinfekčný prostriedok. Taktiež pomáha ostatným zložkám pri lokálnej liečbe, aby prenikli do pokožky, čo ich robí efektívnejšími. Vďaka týmto vlastnostiam, kyselina salicylová znižuje šance na vznik pupienkov a poskytuje určitú úľavu od príznakov akné, ako je svrbenie a bolestivosť.
zdroj: www.acne.org, lifehacker.com, scinapse.io, solen.sk
čítaj tiež

Akné
Akné (acne vulgaris) je chronické zápalové ochorenie mazových žliaz a vlasových folikulov. Postihuje predovšetkým mladých ľudí v pubertálnom veku. Postihuje najmä oblasti kože bohaté na folikuly mazových žliaz - tvár, hornú polovicu chrbta a hornú polovicu trupu.