Takmer všetci milujeme slnko, robí nás šťastnými a poskytuje nám vitamín D. Ako však všetci vieme, môže tiež veľmi poškodzovať našu pokožku. Teraz je už pre nás samozrejmosťou nanášať na pokožku opaľovací krém a cieľom je chrániť pokožku pred škodlivými ultrafialovými lúčmi. Existujú dva rôzne druhy opaľovacích krémov, ktoré chránia pokožku pred slnkom rôznymi spôsobmi. Prírodné opaľovacie krémy, ktoré odrážajú ultrafialové lúče od našej pokožky, a potom syntetické opaľovacie krémy, ktoré môžu odrážať ultrafialové lúče, ale tiež ich premieňajú na teplo a deaktivujú ich.
Len preto, že opaľovací krém uvádza, že je prírodný, nerobí to z neho automaticky perfektný produkt. Hlavnou vecou akéhokoľvek produktu na ochranu pred slnkom je, že je to širokospektrálny opaľovací krém, ktorý chráni pred UVA aj UVB lúčmi. Je tiež dobré pozrieť sa na zoznam skutočných zložiek, pretože v kozmetickom priemysle existuje veľa tých "ekologických". Výrazy ako "prírodne inšpirované" a "obsahujúce prírodné zložky" môžu znamenať, že má podobnú vôňu ako kokos alebo že výrobok obsahuje niektoré prírodné zložky ako aloe vera. Prírodné opaľovacie krémy chránia pokožku pred slnkom pomocou prísad, ako je oxid zinočnatý a oxid titaničitý, a tie by sa mali objaviť vysoko v zozname zložiek produktu. Skutočné prírodné produkty sú vyrábané so záväzkom ponúkať starostlivosť o pleť, ktorá pomáha koži prekvitať a prospievať, s úžasnými rastlinnými zložkami.

Šetrnosť prírodných opaľovacích krémov
Prírodné opaľovacie krémy sú šetrnejšie k pokožke
Prírodné opaľovacie krémy majú pre pokožku mnoho výhod, pretože nespôsobujú žiadne problémy, ktoré môžu spôsobiť syntetické opaľovacie krémy.
Časopis Elle to preskúmal a doktorka Melanie Palm, ktorá je certifikovanou dermatologičkou a kozmetickou chirurgičkou, im poradila, že môžu poškodzovať a zostarnúť pokožku. Chemické opaľovacie krémy totiž pôsobia tak, že menia svetlo na tepelnú energiu, čo môže spôsobiť zápal a predčasné starnutie pokožky.
Prírodné opaľovacie krémy nepoužívajú syntetické chemické prísady, ako je oxybenzón a oktinoxát, s ktorými sú spojené starosti. Všetky opaľovacie krémy vo Veľkej Británii musia dodržiavať prísne bezpečnostné normy, pokiaľ ide o ich schopnosť chrániť pokožku pred poškodením a spálením slnkom. Pracovná skupina pre životné prostredie však odporúča vyhnúť sa prísadám, ako je oxybenzón, pretože je alergénom a môže ovplyvniť hladiny hormónov. Oktinoxát je tiež endokrinný disruptor s ďalšími potenciálne nežiaducimi vedľajšími účinkami.
Skutočne prírodné produkty starostlivosti o pleť sa vyhýbajú aj iným drsným prísadám, ako sú parabény, PEG, umelé farby a vône. Prírodná starostlivosť o pokožku bude vo všeobecnosti vždy fungovať v súlade s pokožkou, pretože prírodné zložky sú láskavé a výživné. Preto je pri prírodných výrobkoch na ochranu pred slnkom oveľa menej pravdepodobné, že zhoršia citlivú pokožku alebo iné problémy s pokožkou.
Prírodné opaľovacie krémy sú šetrnejšie k životnému prostrediu
Prírodné opaľovacie krémy sú oveľa šetrnejšie k životnému prostrediu ako syntetické opaľovacie krémy, ktoré môžu spôsobiť veľa problémov.
Prírodné opaľovacie krémy neobsahujú zložky, ktoré svojou biologicky neodbúrateľnou povahou poškodzujú koraly alebo poškodzujú morský život. Doktor Craig Downs, ktorý je ekotoxikológom vo Virgínii povedal, že syntetické opaľovacie krémy môžu spôsobiť, že oceány budú vyzerať, ako keby sa tam vyliala ropa. Je to preto, že keď sa chemické opaľovacie krémy zmývajú z plavcov, prirodzene sa nemiešajú s vodou alebo širším ekosystémom. Okrem toho rastie množstvo výskumov, ktoré ukazujú, že chemické opaľovacie krémy, ako je oxybenzón, môžu poškodzovať voľne žijúce zvieratá. O oxybenzóne je známe, že narúša endokrinný systém, ale môže tiež zabrániť reprodukcii koralov, pretože je to zlúčenina absorbujúca UV žiarenie. Hlavnými syntetickými opaľovacími krémami, ktorým sa treba vyhnúť, sú oxybenzón, oktinoxát a oktokrylén.
Značky, ktoré vyrábajú dôveryhodné etické prírodné produkty, majú tiež tendenciu mať láskavé srdce a silné environmentálne presvedčenie.
Je vyšší SPF lepší?
Nie nevyhnutne. Ochranný faktor proti slnečnému žiareniu (SPF) predstavuje, ako dobre krém chráni pred UVB lúčmi. V súčasnosti neexistuje žiadne hodnotenie ochrany pred UVA žiarením. Pri správnom použití opaľovací krém SPF 15 blokuje 93% UVB lúčov, SPF 30 blokuje takmer 97% UVB žiarenia a SPF 50 blokuje iba o jedno percento viac. SPF 100 blokuje približne 99%, čo znie na povrchu skvele, ale ľudí to môže zvádzať k tomu, aby zostali na slnku príliš dlho a v skutočnosti by sa slnku vystavili viac, ako by mali. Preto je lepšie používať nižší ochranný faktor a natierať sa častejšie.
Ktorý SPF vydrží najdlhšie?
SPF 30 a SPF 50 vydržia rovnako dlho. Namiesto označovania toho, ako dlho môžete byť bezpečne na slnku, číslo SPF v skutočnosti súvisí s množstvom slnečného žiarenia, pred ktorým ste chránení. UV lúče sú najsilnejšie medzi 10. a 16. hodinou v lete, čo znamená, že sa budete viac vystavovať slnečnému žiareniu a popoludní budete mať väčšiu šancu, že sa spálite od slnka, ako ráno.

Ako si vyrobiť prírodný opaľovací krém
Bežný opaľovací krém, ktorý si kúpite v obchode, má niekoľko diskutabilných prísad, ktorým sa treba radšej vyhnúť a nákup úplne prírodných ekologických značiek môže byť drahý. Takže najlepšia voľba je vytvoriť si vlastný. Pretože účinnou látkou na ochranu proti slnečnému žiareniu je oxid zinočnatý, je bezpečné ho používať aj u detí mladších ako 6 mesiacov.
Na prípravu prírodného opaľovacieho krému budete potrebovať:
- 1/2 šálky avokádového oleja (môžete použiť aj mandľový alebo olivový olej)
- 1/4 šálky kakaového masla
- 1/4 šálky včelieho vosku
- 1/4 šálky kokosového oleja
- 1/4 šálky non-nano oxidu zinočnatého
- 15 kvapiek esenciálneho oleja (voliteľné)
- nádobu na skladovanie
Návod na prípravu:
- Umiestnite sklenenú misku nad hrniec s vriacou vodou a dajte do nej avokádový olej, kakaové maslo, včelí vosk a kokosový olej.
- Akonáhle sa všetky ingrediencie rozpustia, odstavte z ohňa.
- Zmes nechajte vychladnúť a pravidelne ju šľahajte.
- Pridajte oxid zinočnatý a éterické oleje.
- Všetky suroviny spolu vyšľahajte.
- Nalejte do skladovacej nádoby.
Ktoré éterické oleje môžete použiť do opaľovacieho krému?
Citrusovým éterickým olejom sa vyhnite, pretože väčšina z nich je fotosenzitívna a môže vás rýchlejšie spáliť. Väčšina ostatných olejov je bezpečná na použitie.
Mätový éterický olej
Chladivý účinok, ktorý má mäta pieporná na telo je skvelý, nehovoriac o tom, že úžasne vonia s kakaovým maslom. Pridanie mäty piepornej môže pomôcť upokojiť pokožku, ak už máte spálenie od slnka, a môže pomôcť ochladiť telo v skutočne horúcom dni.
Levanduľový éterický olej
Levanduľa má pre pokožku mnoho výhod a je to veľmi upokojujúci éterický olej. Keď pridáte levanduľu do opaľovacieho krému, môže pomôcť upokojiť a opraviť nedokonalosti pokožky.
Kadidlový éterický olej
Kadidlo je esenciálny olej, ktorý sa používa pri kožných problémoch. Pridaním kadidla je tento opaľovací krém vynikajúcim proti starnutiu, chybyčkám a vyrážkam.
Tento krém na opaľovanie nielenže bude nádherne voňať, ale je úžasný aj pre vašu pokožku! Použiť ho môžete aj na svoje deti, keď majú plienkovú vyrážku, ktorá hneď zmizne. Môžete tiež použiť ten istý recept na výrobu pleťového mlieka, pričom vynechajte nano-oxid zinočnatý.
Tieto výrobky sú pre pokožku veľmi výživné a zvlhčujúce. Vďaka kokosovému oleju má antibakteriálne vlastnosti, takže je vynikajúci aj pri kožných infekciách.
Kakaové maslo - je tuk pochádzajúci z kakaových bôbov a vonia úplne lahodne. Prirodzene zvlhčuje pokožku a uzdravuje suchú, popraskanú pokožku.
Oxid zinočnatý - je najbezpečnejší a najúčinnejší opaľovací krém, ktorý môžete použiť. Je to minerálny prášok, ktorý vám poskytuje široké spektrum ochrany pred UV žiarením.
Včelí vosk - vďaka tomu je opaľovací krém vodotesný. Včelí vosk tvorí na koži bariéru, vďaka ktorej voda okamžite steká. Má vysoký obsah vitamínu A a môže podporovať regeneráciu buniek.
Ako najlepšie uchovávať svoj prírodný opaľovací krém?
Opaľovací krém je najlepšie skladovať v sklenenej nádobe, najmä ak používate esenciálne oleje. Najlepšie je uchovávať ho vo vzduchotesnej nádobe, ktorá má širšie hrdlo - to umožňuje ľahšie odstránenie opaľovacieho krému, najmä keď začne dochádzať.
Doma vyrobený prírodný opaľovací krém má trvanlivosť jeden rok.
zdroj: grove.co, nakinskincare.com, ouroilyhouse.com