
Hoci sa táto téma stále skúma, hlavné obavy týkajúce sa používania syntetických chemikálií nazývaných parabény spočívajú v tom, že môžu narušiť hladiny hormónov v tele.
To z nich robí potenciálnych „endokrinných disruptorov“, čo znamená, že môžu napodobňovať účinky reprodukčných hormónov (ako je estrogén), a preto zmeniť spôsob, akým telo produkuje svoje vlastné hormóny.
Aké produkty obsahujú parabény? Ako je vysvetlené nižšie, nachádzajú sa v rôznych produktoch, ktoré ľudia používajú každý deň – v produktoch ako sú pleťové vody, opaľovacie krémy, čistiace prostriedky, zubné pasty a make-up.
Najlepší spôsob, ako sa im vyhnúť, je používať menej kozmetiky a kozmetických produktov vo všeobecnosti a tiež prejsť na značky bez parabénov, kedykoľvek je to možné.
Čo to parabény sú?
Podľa Úradu pre potraviny a liečivá (FDA) je parabén chemikália, ktorá sa bežne používa ako konzervačná látka v kozmetike, kozmetických výrobkoch a menej často v potravinách a liekoch.
Parabény sa komerčne používajú od 50. rokov minulého storočia a hoci sú kontroverzné, zostáva legálne pridávať ich do množstva produktov, ktoré priamo prichádzajú do kontaktu s našou pokožkou.
Hlavným dôvodom, prečo sa tieto chemikálie pridávajú do kozmetiky a iných produktov, je to, že zabraňujú rastu potenciálne škodlivých baktérií, húb a plesní. Ich použitie preto obmedzuje riziko, že niekto pociťuje vedľajšie účinky používania kozmetických výrobkov alebo konzumácie potravín, ktoré by mohli byť kontaminované. Konzervačné látky, ako sú parabény, tiež zvyšujú trvanlivosť produktov, vďaka čomu je ich výroba výnosnejšia.
Parabény sú technicky rodinou príbuzných, syntetických (umelo vyrobených) chemikálií a často sa používajú v kombinácii, aby mali čo najväčší účinok.
Typy parabénov, ktoré nájdete v kozmetických výrobkoch a potravinách najčastejšie zahŕňajú:

- metylparabén
- propylparabén
- butylparabén
- etylparabén
- izobutylparabén
- izopropylparabén
Parabény možno nájsť v niektorých z nasledujúcich produktov:
- kozmetika/mejkap vrátane podkladových báz, korektorov, lícenky, maskary atď.
- zvlhčovače
- výrobky na starostlivosť o vlasy, ako sú šampóny a kondicionéry
- výrobky na holenie vrátane gélov a krémov na holenie
- čistiace prostriedky na tvár a pleť
- opaľovacie krémy
- niektoré zubné pasty
- niektoré značky deodorantov
- pridávajú sa aj do pečiva, nápojov, sirupov, želé, džemov a zaváranín

Prečo sú parabény škodlivé? (Riziká a vedľajšie účinky)
Na základe najnovších výskumov niektorí odborníci predpokladajú, že tieto chemikálie môžu prispievať k problémom s plodnosťou a reprodukciou. Existuje tiež šanca, že môžu byť škodlivé pre tehotné ženy, pretože by sa mohli dostať do krvného obehu a ovplyvniť plod a výsledky pôrodu.
Ako vysvetľuje článok: „Parabény napodobňujú estrogén väzbou na estrogénové receptory na bunkách. Výskum ukázal, že vnímaný príliv estrogénu nad normálnu úroveň môže v niektorých prípadoch vyvolať reakcie, ako je zvýšenie delenia buniek prsníka a rast nádorov.“
Enviromentálna skupina, ktorá skúma a podáva správy o chemikáliách nachádzajúcich sa v rôznych domácich a pleťových produktoch, uvádza, že potenciálne problémy, ktoré sú spojené s používaním parabénov, zahŕňajú:
- problémy s plodnosťou
- problémy s normálnym reprodukčným vývojom a pôrodnými výsledkami, vrátane zvýšenej šance na predčasný pôrod a zníženej pôrodnej hmotnosti
- zmeny menštruačných cyklov
- zníženie produkcie spermií a zníženie hladiny testosterónu v štúdiách na zvieratách
- zvýšené riziko vzniku určitých typov rakoviny, najmä rakoviny prsníka u žien
- podráždenie kože a reakcie vrátane začervenania a vyrážok
- možné iné reprodukčné, imunologické, neurologické problémy a problémy s podráždením kože, avšak stále je potrebný ďalší výskum
Keď používate produkty obsahujúce parabény, môžu sa absorbovať do vášho tela cez pokožku, potom sa metabolizujú a nakoniec sa vylúčia močom a žlčou. Niekoľko štúdií zistilo, že prítomnosť parabénov je možné zistiť vo väčšine vzoriek moču odobratých dospelým.
Napríklad Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CKPC) v roku 2006 meralo hladiny parabénov v moči u viac ako 2 548 účastníkov vo veku šesť rokov a starších. Vedci našli metylparabén a propylparabén v moči veľkej väčšiny testovaných ľudí.
Zistilo sa, že najvyššie hladiny v moči majú ženy, dospelí mladší ako 60 rokov a nehispánski černosi.
Sú parabény regulované FDA?
FDA uvádza, že:
Podľa federálneho zákona o potravinách, liečivách a kozmetike nepotrebujú kozmetické výrobky a prísady, iné ako farebné prísady, pred uvedením na trh schválenie FDA...aby sme mohli z bezpečnostných dôvodov zakročiť proti kozmetickému prípravku, musíme mať spoľahlivé vedecké informácie, ktoré dokazujú, že výrobok je škodlivý...V súčasnosti nemáme informácie o tom, že by parabény používané v kozmetike mali vplyv na ľudské zdravie.
Zatiaľ čo v USA je povolené používať parabény, v EÚ a v 10 krajinách juhovýchodnej Ázie sú zakázané typy izopropyl- a izobutylparabénu.
Sú parabény škodlivé pre pokožku?
Niektoré štúdie zistili, že parabény môžu spôsobiť podráždenie pokožky, žihľavku, opuch a začervenanie, zvyčajne okolo očí, líc alebo pier, najmä ak je im niekto opakovane vystavený. Niektorí ľudia sa tiež zdajú byť citlivejší na účinky parabénov, a preto majú väčšiu pravdepodobnosť kožných reakcií. Zatiaľ čo sa predpokladá, že parabény sú vo všeobecnosti nealergické, vyskytli sa prípady, keď na ne ľudia mali závažné alergické reakcie.

Ako sa parabénom vyhnúť
Tu je niekoľko dobrých správ: viacerí významní maloobchodní predajcovia, ktorí predávajú kozmetické výrobky a kozmetiku, sa zaviazali zakázať predaj výrobkov obsahujúcich parabény v priebehu niekoľkých nasledujúcich rokov alebo už zákazy uzákonili.
Reakcie na parabény sa u vás s najväčšou pravdepodobnosťou rozvinú, ak často používate produkty, ktoré tieto chemikálie obsahujú, napríklad každodenným nosením make-upu, pleťových vôd, deodorantov a opaľovacích krémov. Používanie zubných pást s parabénmi je ďalším významným zdrojom expozície.
To znamená, že je najúčinnejšie vzdať sa konvenčných značiek týchto produktov a prejsť na prírodné, organické a bez parabénov. V ideálnom prípade hľadajte produkty pre krásu a starostlivosť o pleť, ktoré neobsahujú endokrinné disruptory, vrátane ftalátov, parabénov a iných fenolov. Sú to skôr prírodné a organické značky, ktoré používajú účinné alternatívy k parabénom, aby zabránili rastu mikróbov vo svojich produktoch. Tieto produkty môžu byť o niečo drahšie a majú kratšiu trvanlivosť ako bežné produkty (šesť mesiacov až rok), ale môžu drasticky znížiť hladiny parabénov, ktorým ste vystavení.
Používanie menšieho množstva make-upu vám tiež môže pomôcť vyhnúť sa parabénom. Štúdia z roku 2019 zistila, že dospievajúce dievčatá, ktoré nosili make-up každý deň, mali výrazne vyššie hladiny propylparabénu v moči v porovnaní s tými, ktoré nosili make-up len zriedka.
Výskum naznačuje, že je najdôležitejšie vyhnúť sa vystaveniu parabénom s dlhším reťazcom, najmä propylparabénu a butylparabénu. Tieto dva sú spojené so silnejšou estrogénovou aktivitou a problémami súvisiacimi s hormónmi.
zdroj: draxe.com
zdroj obrázky: draxe.com, doyouthinkthatswise.com, health.harvard.edu, 100percentpure.com