Ako si vybrať správny šampón - parabény, sulfáty, silikóny a ftaláty

< Spať na články

Obsah článku

    Ako si vybrať správny šampón - parabény, sulfáty, silikóny a ftaláty

    Umývanie vlasov berieme ako úplnú samozrejmosť avšak máloktorí z nás sa zamýšľajú nad tým, čo šampóny obsahujú a aký vplyv to môže mať na naše vlasy a pokožky hlavy. Ich zloženie na jednej strane napomáha našu hrivu zbaviť všetkých nečistôt, na strane druhej sa stará o ich optimálnu výživu.

    Vzhľadom k tomu, že trh sa neustále zapĺňa novými šampónmi ktoré majú priam zázračné schopnosti, pripravili sme pre vás nasledujúci článok, v ktorom vám poradíme, čím by ste sa pri nákupe šampónu mali riadiť a čomu by ste sa mali vyhnúť.

    čítaj tiež

    Ako si vybrať správny šampón - Prírodné šampóny

    Ako si vybrať správny šampón - Prírodné šampóny

    Sme radi, že na trhu sú aj šampóny, ktoré sú na čisto prírodnej báze. Obsahujú prírodné látky prirodzene podporujúce dlhodobý lesk a kvalitu vlasov. Medzi ne patrí napríklad keratín, ceramidy, vitamíny a prírodné oleje.

    Zloženie šampónu

    Zásadným kritériom pri výbere šampónu je jeho zloženie. Odporúčame Vám používať čo najviac prírodné šampóny, v ktorých by mali byť úplne vylúčené štyri látky - parabény, sulfáty, silikóny a ftaláty

    Parabény v šampónoch

    Parabény sú skupinou chemických látok široko používaných ako konzervačné činidlá v kozmetike a farmaceutickom priemysle.

    Sú jednými z najobľúbenejších konzervačných látok, a nie je sa čomu diviť - sú funkčné, lacné (vyrábajú sa z ropy) a dlhú dobu sa myslelo, že absolútne bezpečné.

    V novom tisícročí akoby sa roztrhlo vrece so štúdiami, ktoré túto domnelú bezpečnosť rozporovaly. Parabény sa cez vlasy môžu vstrebávať ďalej do tela, čo potvrdzuje aj "najslávnejší" objav, že niektoré parabény sa môžu v ľudskom tele správať ako hormóny, konkrétne ako estrogén, čo je ženský pohlavný hormón. Riziko spočíva v tom, že by zvýšené estrogénové pôsobenie mohlo zapríčiňovať rakovinové bujnenie. S tým sa spája ďalší veľký strach spojovaný s parabénmy - rakovina prsníka. Priekopníčkou týchto myšlienok bola doktorka Darbre, ktorá so svojím tímom z univerzity v Readingu skúmala dvadsať nádorov rakoviny prsníka a objavila v ich tkanive stopy parabénov.

    Od tej doby sa objavilo mnoho ďalších štúdií podporujúce tieto stanoviská a samozrejme tiež tie, ktoré ich naopak vyvracajú. Napríklad európsky Vedecký výbor pre bezpečnosť spotrebiteľov (SCCS) poukazuje na to, že v laboratórnych testoch a testoch na zvieratách sa preukázalo, že parabény môžu vykazovať aktivitu napodobňujúcu účinky hormónov, ale tá je tisíckrát až miliónkrát menšia ako aktivita vlastných, prírodných hormónov.

    Určite ste na etiketách narazili na viac druhov parabénov - metylparabén E 218, etylparabénom E 214, propylparabén E 216 alebo butylparabén. Všetko sú to estery kyseliny p-hydroxybenzoovej, akurát sa líšia - laicky povedané - svojou veľkosťou. Metylparabén je najmenší a butylparabén naopak najväčší. V kozmetických výrobkoch buď môžeme nájsť jeden druh alebo kombináciu niektorých uvedených. Najväčšie konzervačné účinky má ten najväčší, ale na druhú stranu je u neho najvyššia možnosť napodobňovania hormonálnej aktivity.

    Sulfáty v šampónoch

    Sulfáty sprostredkovávajú penivosť, ktorá vyvoláva dojem vyššej účinnosti. Skutočnú silu však nijako neovplyvňujú, a navyše pri dlhodobom používaní narušujú prirodzenú ochrannú bariéru pokožky, čo sa prejavuje svrbením. Na obale ich nájdete pod skratkou SLS a SLES.

    Sulfat

    Silikóny v šampónoch

    Silikóny je súhrnný názov pre polyméry, ktoré majú jedinečné chemické a fyzikálne vlastnosti, vďaka ktorým majú vyhladzujúce účinky, zjednodušujú aplikáciu a zlepšujú roztierateľnosť produktov. Je veľa druhov silikónov medzi najznámejšie patrí napríklad dimethicone alebo cyclomethicone, silikón v zložení spoznáte podľa koncoviek -cone, -thicone, -thiconol, -siloxane alebo -silane.

    Silikóny v kozmetike sú hitom posledných zhruba desiatich až dvadsiatich rokov. Do kozmetického priemyslu boli silikóny s úspechom uvedené počas deväťdesiatych rokov. Pridanie silikónov do šampónov umožnilo vyvinutie 2v1 produktov, teda kombinácia šampónu a kondicionéru.

    Problém silikónov vo vlasovej kozmetike je predovšetkým v tom, že zaťažujú vlasy. Existujú síce silikóny, ktoré sa každým umývaním vymývajú z vlasov, ale veľké množstvo silikónov zostáva vo vlasoch a zaťažuje ich. Vlasy sú tak spľasnuté, strácajú objem, ľahko sa mastia a nakoniec strácajú aj jemnosť a hebkosť. Ak teda používate ucelenú starostlivosť o vlasy s obsahom silikónov, tak postupne hromadíte silikóny vo vlasoch, tie obaľujú vlasové vlákno, zaťažujú ich a navyše môžu aj podráždiť vlasovú pokožku a spôsobiť tvorbu lupín, vypadávanie vlasov alebo iné problémy.

    Silikóny z vašich vlasov pomôže odstrániť len čistiacia kúra priamo u vašeho kaderníka.

    Ftaláty v šampónoch

    Ftaláty, ktoré bývajú označené ako DBP či DEP, patria medzi chemické látky, ktoré sa využívajú nielen v kozmetike, ale tiež napríklad pri výrobe PVC. Ich veľké nebezpečenstvo spočíva v tom, že sa postupne uvoľňujú do ovzdušia alebo pôdy a ohrozujú tým zdravie človeka. V kozmetike ich okrem vlasových prípravkov nájdete v niektorých parfumoch, toaletných vodách či púdroch.

    Podľa kozmetického priemyslu sú ftaláty škodlivé iba vo vysokých dávkach a spotrebitelia sú im vystavovaní len v malých množstvách. Avšak, ekológovia tvrdia, že opakovaná expozícia týmto chemikáliám prostredníctvom kozmetiky, je veľmi nebezpečná aj v nízkom množstve.

    Ftaláty sú tzv. endokrinné discruptory. To znamená, že pri častom používaní kozmetiky s ich obsahom môžu zmiasť vaše hormóny, čo spôsobuje vrodené chyby, predčasnú pubertu, inzulínovú rezistenciu, rakovinu, reprodukčné a vývojové poruchy. Pri dlhodobom používaní prípravkov s ich obsahom môže dôjsť u tehotných žien k ukladaniu v materskom mlieku. Bohužiaľ, aj keď kozmetika ftaláty obsahuje, nie vždy je to uvedené na etikete.

    Z vyššie uvedených dôvodov odporúčame vyhnúť sa nákupom lacných prípravkov. Ich zloženie je zvyčajne postavené práve na týchto látkach, ktoré sa pri dlhodobom používaní môžu nepríjemne podpísať na ľudskom zdraví.

    Sme radi, že na trhu sú aj šampóny, ktoré sú na čisto prírodnej báze, čiže neobsahujú žiadne škodlivé látky. Obsahujú prírodné látky prirodzene podporujúce dlhodobý lesk a kvalitu vlasov. Medzi ne patrí napríklad keratín, ceramidy, vitamíny a prírodné oleje.


    čítaj tiež

    Ako si vybrať správny šampón - Prírodné šampóny

    Ako si vybrať správny šampón - Prírodné šampóny

    Sme radi, že na trhu sú aj šampóny, ktoré sú na čisto prírodnej báze. Obsahujú prírodné látky prirodzene podporujúce dlhodobý lesk a kvalitu vlasov. Medzi ne patrí napríklad keratín, ceramidy, vitamíny a prírodné oleje.

    Ako si správne vybrať šampón na vlasy?

    Ešte, než si začnete vyberať ideálny šampón pre svoju hrivu, mali by ste si prejsť nasledujúce kritériá. V prvom rade sa vyplatí zvážiť rozdiely medzi dámskymi a pánskymi šampónmi, prípadne ponúkané typy. Medzi dôležité parametre sa radí aj konzistencia a frekvencia použitia.

    Dámske a pánske šampóny

    Prvou otázkou je, čím sa vlastne líšia dámske a pánske kozmetické prípravky? V zásade ničím. Ak si vezmete dva produkty rovnakého výrobcu bude ich zloženie úplne identické. Jediný pozorovateľný rozdiel sa skrýva v použití arómy, ktorá zodpovedá typickým preferenciám oboch pohlaví.

    Ak však riešite nejaký zdravotný či kozmetický problém, tu sa už použité receptúry líšia. Vzhľadom k hormonálnym rozdielom medzi mužmi a ženami je rozdielne aj zloženie šampónov určených pre zmiernenie ich špecifických problémov.

    Typ šampónov

    Úplne zásadným kritériom je typ šampónu. Ten by mal vychádzať z potrieb vašich vlasov. Na trhu sa vyskytuje hneď niekoľko základných druhov. Vždy voľte taký, ktorý potrebujete bez ohľadu na jeho cenové zaradenie. Jedine tak doprajete svojim vlasom zodpovedajúcu starostlivosť.

    Typ šampónu Charakter vlasov Špecifiká zloženia
    Pre normálne vlasy pružné a lesklé vlasy, hebké na dotyk optimálne zloženie pre udržanie stavu vlasov a hydratáciu
    Pre jemné vlasy malý objem, citlivosť na zmeny, fénovanie a česanie, malý lesk keratín pre posilnenie objemu, zvýraznenie lesku a dostatočnú hydratáciu
    Pre suché vlasy matné s drsným, niekedy aj šupinatým povrchom pre riadnu hydratáciu a zvýšenie hebkosti
    Pre mastné vlasy lupinatosť, časté svrbenie pokožky a spľasnutie vlasov upokojujúci účinok, bránenie tvorbe lupín, zvyšovanie pevnosti
    Pre nepoddajné vlasy zlé držanie účesu, silné štiepenie, rýchla reakcia na vlhkosť zmäkčenie vlasov pre ľahšie česanie a tvar, zvýšenie lesku a hebkosti
    Pre lámavé vlasy vypadávanie, lámanie a štiepenie vlasov hydratácia pokožky i vlasov, zacelenie štiepiacich sa končekov
    Pre poškodené vlasy strata lesku, pevnosti, hebkosti aj objemu spôsobená vonkajšími faktormi dodanie lesku, obnova poškodených vnútorných štruktúr
    Pre farbené vlasy oslabené vplyvom farbenia, nižší objem ochrana farebného efektu, zvýšenie odolnosti a hebkosti
    Proti vypadávaniu vlasov zjavné slabnutie, rednutiu vlasov, strata lesku a objemu výživa a obmedzenie pôsobenia mužských hormónov

    Dávajte si pozor na používanie protikladných druhov kozmetických prípravkov. Napríklad využitie hydratačných šampónov na mastné vlasy môže váš problém prehĺbiť. Pokiaľ možno sa tiež vyhnite nákupom výrobkov označených ako 2v1 alebo 3v1. Snaha obsiahnuť niekoľko benefitov naraz bežne vedie k tomu, že je šampón úplne k ničomu.

    Konzistencia

    Druhým charakteristickým rysom ponúkaných produktov je ich konzistencia. V praxi sa na trhu stretnete s tromi variantami - normálnymi, tuhými či suchými šampónmi. Každý z nich má svoje výhody a nevýhody

    Normálne šampóny - ľahko sa používajú, majú širokú ponuku a sú za nižšiu cenu. Nevýhodou je, že sú len na vlhké vlasy a je potrebné ich používať dvakrát po sebe.

    Tuhé šampóny - sa ľahko skladujú, rýchlejšie používajú, majú bylinné zloženie a nevytekajú. Nevýhodou je, že sú nevhodné pre synteticky farbené vlasy.

    Suché šampóny - umožňujú rýchle vyčistenie vlasov, sú vhodné na cesty so zlým prístupom k vode a pomáhajú zväčšiť objem vlasov. Nevýhodou je, že plnohodnotne nenahradia klasické prípravky a zanechávajú práškovú konzistenciu na vlasoch.

    Frekvencia použitia

    Ak ste si vybrali výrobok zodpovedajúci svojou konzistenciou aj typom vašim potrebám, nezabúdajte si ho presne dávkovať. Všetky potrebné informácie sú uvedené na obale a odporúčania by ste mali v každom prípade rešpektovať. Niektoré výrobky je potrebné pre plný efekt použiť dvakrát pri jednom umytí, inokedy naopak plne postačuje jediné použitie.

    Dávajte si dobrý pozor aj na odporúčanú frekvencii umývanie vlasov. Všeobecne sa neodporúča šampóny používať častejšie ako dvakrát týždenne. Ak si chcete náležitú starostlivosť dopriať každý deň, voľte prípravok vyznačujúci sa svojím šetrným zložením.

    zdroj: chytryvyber.cz, biorythme.cz, tipy.biooo.cz, tuliatuli.sk, skincarisma.com, cnfstore.com

    zdroj obrázok: lovehairstyles.com