
Pokiaľ ide o boj proti akné a udržanie zvlhčenej pokožky, veľa počúvame o účinkoch rôznych produktov a návykov životného štýlu na produkciu kožného mazu. Čo je to vlastne kožný maz a prečo je jeho vyváženie kľúčové k udržaniu zdravo vyzerajúcej pokožky a vlasov?
Kožný maz je definovaný ako „mastná sekrécia mazových žliaz“. Ide v podstate o prírodné oleje pokožky, ktoré pomáhajú udržiavať normálnu úroveň vlhkosti a tiež chránia pokožku pred poškodením.
Nadprodukcia a nedostatočná produkcia kožného mazu môže viesť k problémom s pokožkou, preto sa nižšie pozrieme na spôsoby, ako udržať jeho hladiny v rovnováhe.
Čo to kožný maz je?
Kožný maz je voskovitá, tuková látka, ktorá sa skladá z triglyceridov, voskových esterov, skvalénu a voľných mastných kyselín. Napriek tomu, že maz je jednou z olejov pokožky, nie je to jediná vec, vďaka ktorej sa pokožka stáva mastnejšou. Môže sa kombinovať s odumretými kožnými bunkami, potom a baktériami.
Telo vytvára kožný maz vo vnútri mazových žliaz, čo sú mikroskopické exokrinné žľazy nachádzajúce sa v koži, ktoré sa zvyčajne otvárajú do chĺpkových folikulov. Existuje aj niekoľko mazových žliaz, ktoré existujú nezávisle a nie sú spojené s chĺpkovými folikulmi, ale väčšina z týchto žliaz sa nachádza v oblastiach pokrytých chĺpkami.
Najviac mazu nájdete na tvári a pokožke hlavy. To vysvetľuje, prečo sa ľuďom najčastejšie tvoria pupienky na tvári a tiež prečo sa vlasy mastia, ak nie sú umyté. Kožný maz sa produkuje aj na všetkých ostatných častiach pokožky, s výnimkou dlaní a chodidiel (dve miesta, ktoré môžu v dôsledku nedostatku vlhkosti popraskať a vysušiť sa).
Ako kožný maz vyzerá - táto voskovitá látka je jasne žltej farby, ale zvyčajne ju na koži skutočne nevidíte. Keď sa však póry upchajú príliš veľkým množstvom oleja, môže to viesť k čiernym bodkám, bielym bodkám a červeným pupienkom.
Prečo maz zapácha - samotný maz je v skutočnosti bez zápachu, ale môžu ho rozložiť baktérie žijúce na koži, ktoré produkujú silný telesný zápach. Čím viac oleja sa na koži hromadí, tým viac sa môžu baktérie reprodukovať (rozmnožovať). To prispieva k zosilneniu zápachu.
Aká je funkcia kožného mazu
Hlavnou úlohou, ktorú maz zohráva, je udržiavanie homeostázy (rovnováhu vnútorného prostredia) pokožky jej natieraním, ochranou a mazaním.
Maz produkujú nielen ľudia, ale všetky cicavce. Niektoré zvieratá produkujú viac kožného mazu ako ostatné v závislosti od typu pokožky a podnebia, v ktorom žijú. Vyvážená produkcia kožného mazu pomáha udržiavať pokožku hladkú, pružnú, zdravo vyzerajúcu a chráneni ju pred infekciami. Pomáha tiež zmierňovať príznaky ako akné, hyperplázia a mazový adenóm a udržuje normálnu hodnotu pH pokožky.
V celom tele sa vytvára niekoľko rôznych typov kožného mazu, z ktorých každý plní jedinečnú funkciu:
- tarzálne žľazy - umiestnené v očných viečkach vylučujú špeciálny druh kožného mazu do sĺz, ktoré mažú oči a predchádzajú suchým očiam
- areolárne žľazy - umiestnené v ženských bradavkách produkujú určitý typ kožného mazu, ktorý lubrikuje bradavky a pomáha pri dojčení
- fordyce mazové žľazy - umiestnené na perách, ďasnách, vnútorných lícach a genitáliách tiež produkujú oleje, ktoré pomáhajú udržiavať normálnu úroveň vlhkosti týchto častí tela

Výhody kožného mazu
Kožný maz chráni pokožku pred kožnými infekciami
Kožný maz je súčasťou kožného systému, ktorý chráni pred infekciami spôsobenými mikroorganizmami na koži. Normálna hladina oleja na koži môže pomôcť zabrániť prenikaniu mikróbov do pokožky a spôsobiť rôzne bakteriálne a plesňové problémy.
Kožný maz môže pomôcť v boji proti akné
Normálne množstvo mastnoty na koži je dôležité pre udržanie hladkej a jemnej pokožky, ale príliš veľa kožného mazu nahromadeného vo vnútri pórov vedie k mastnej/lesklej pleti a pupienkom. Cieľom je dosiahnuť rovnováhu, aby sa pokožka mazala bez toho, aby sa príliš mastila, čo zas spôsobuje, že sa baktérie zachytávajú vo vnútri pórov.
Kožný maz hydratuje pokožku a chráni pred poškodením
Prírodné oleje pokožky pomáhajú uzamknúť vodu a vlhkosť bez toho, aby príliš unikali. To vedie k zlepšeniu pružnosti, tónu a zdravého vzhľadu pokožky. Kožný maz môže tiež pomôcť chrániť pokožku pred spálením od slnka a UV žiarením, ktoré prispievajú k známkam starnutia.
Kožný maz pomáha vyrovnávať pH pokožky
Mazové žľazy vylučujú kyseliny, vrátane typu nazývaného kyslý plášť, ktoré pomáhajú chrániť povrch pokožky a pôsobia ako bariéry. Produkcia oleja je potrebná na udržanie normálneho kyslého pH pokožky, ktoré sa pohybuje medzi 4,5 a 6,2. Kyslosť pomáha udržiavať integritu kožnej bariéry a napomáha vstrebávaniu živín do pokožky.
Kožný maz hrá úlohu vo vývoji plodu a dojčení
Počas tehotenstva a vývoja plodu sa na koži plodu produkujú určité druhy kožného mazu, ako napríklad vernix caseosa, ktoré ho chránia pred plodovou vodou. Areolárne žľazy tiež produkujú mastné tekutiny, ktoré lubrikujú bradavky a pomáhajú pri laktácii.
Nadprodukcia vs. nedostatočná produkcia kožného mazu
Produkcia kožného mazu je ovplyvnená genetikou, vekom, hladinami hormónov, používaním niektorých liekov, topickými výrobkami, stravou a environmentálnymi faktormi, ako je napríklad klíma, v ktorej žijete.

Čo spôsobuje prebytočný kožný maz?
Hyperaktívne mazové žľazy produkujú prebytočný maz. Genetika a kolísavé hormóny môžu okrem množstva návykov a zdravotného stavu spôsobiť prebytočnú produkciu kožného tuku.
Niektoré známky toho, že máte nadprodukciu kožného tuku, zahŕňajú:
- akné
- upchaté póry
- zapáchajúca koža/zvýšený telesný pach
- mastné vlasy
Seboroická dermatitída je ďalším potenciálnym problémom. Vzniká, keď sa nadprodukcia kožného mazu zmieša s kvasinkami a vedie k odlupovaniu a svrbeniu pokožky na čele, lícach a pokožke hlavy.
Medzi niektoré dôvody, prečo niekto môže produkovať príliš veľa oleja/mazu na koži a pokožke hlavy, patria:
- zmeny hladín reprodukčných hormónov - hormóny ovplyvňujú rýchlosť vylučovania kožného tuku. Napríklad zvýšené androgény, ako je testosterón a dihydrotestosterón, stimulujú sekréciu, zatiaľ čo estrogény typicky inhibujú sekréciu.
- vek - deti produkujú vysokú hladinu kožného tuku a rovnako aj dospievajúci, ktorí prechádzajú pubertou. Produkcia potom klesá, ale môže byť vyvolaná životnými udalosťami, ako je tehotenstvo alebo stres
- užívanie liekov - hormonálne lieky často zvyšujú produkciu kožného mazu, ale antikoncepčné pilulky a antiandrogény ho môžu znižovať
- stres - ovplyvňuje hypofýzu a nadobličky, čo má vplyv na ďalšie hormóny a na množstvo produkovaného kožného mazu
- ovariálne a testikulárne stavy - oba tieto faktory ovplyvňujú, ako telo produkuje oleje
Na druhej strane nedostatočná produkcia kožného mazu môže viesť k suchej, drsnej pokožke a vlasom, ktorým chýba vlhkosť. Príčinou ekzému môže byť aj nedostatočná vlhkosť pokožky.

Ako udržať kožný maz v rovnováhe
Aby ste v tele vyvážili produkciu mazu a udržali si zdravú pokožku, vykonajte tieto kroky:
Pravidelne si čistite pokožku a vlasy
Väčšina ľudí by mala používať čistiaci prostriedok na tvár jeden až dvakrát denne, v závislosti od toho, ako je ich pokožka suchá alebo mastná.
Niektoré čistiace prostriedky a výrobky môžu pomôcť redukovať a odstrániť kožný maz, vrátane tých s kyselinou salicylovou a kyselinou glykolovou (ako je alfa-hydroxykyselina). Benzoylperoxid je možné aplikovať aj na pokožku so sklonom k akné. Tieto kyseliny pomáhajú uvoľniť póry a odstrániť odumreté kožné bunky. To môže pomôcť predchádzať akné.
Ak to nechcete preháňať, pretože kyseliny môžu vysušiť vašu pokožku, olejovanie môže obmedziť aj aplikácia extraktu z vŕbovej kôry alebo liesky. Ďalšou možnosťou lokálnej liečby sú retinoidy. Pomáhajú zmeniť bunky pokožky a zmenšujú vzhľad pórov.
Zabráňte prílišnej suchosti
Ak má vaša pokožka nedostatok vlhkosti alebo máte seboroickú dermatitídu, vyskúšajte tieto ošetrenia:
- Na pokožku naneste zvlhčovače, napríklad hydratačný kokosový olej a bambucké maslo. Ceramidy sa odporúčajú aj ľuďom s ekzémom a suchosťou.
- Používajte opaľovací krém/SPF, ak ste na slnku viac ako 10 - 20 minút. Vo všeobecnosti sa snažte vyhýbať prílišnému pobytu na slnku, ktoré by pokožku pálilo a vysušovalo.
- Nepoužívajte príliš často sprchové gély a mydlá na umývanie pokožky.
- Vyhnite sa výrobkom s dráždivými vonnými látkami, alkoholom, kyselinami a farbivami.
- Zvýšte príjem potravín bohatých na antioxidanty, ako sú bobuľové ovocie a listová zelenina. Podporujú celkové zdravie pokožky.
- Ak je vzduch vo vašom dome veľmi suchý, použite zvlhčovač vzduchu. (Lupiny sa zvyčajne zhoršujú na jeseň a v zime, keď je vzduch veľmi suchý.)
Pracujte na vyvážení produkcie hormónov
Pretože hormóny majú veľký vplyv na to, koľko kožného mazu pokožka produkuje, postupujte podľa týchto krokov, aby ste vyvážili hormóny a zabránili tvorbe prílišného alebo príliš malého množstva mazu:
- Doprajte si dostatok spánku, zhruba sedem až deväť hodín. V ideálnom prípade sa pokúste dostať do postele do 22:00 a držte sa pravidelného cyklu spánok-bdenie, ako je to možné.
- Vyhnite sa jedlám narúšajúcim hladinu cukru v krvi, alebo ktoré majú vysoký obsah trans-tukov a príliš veľa nasýtených tukov. Všeobecne nezdravá strava môže narušiť hormóny a môže viesť k vyššej produkcii mazu. Najlepšie je obmedziť alebo sa vyhnúť pridaniu cukru, spracovaných sacharidov a rafinovaných rastlinných/semenných olejov.
- Jedzte viac zdravých tukov, ako sú omega-3, orechy, semená, avokádo a olivový olej.
- Zvážte vyskúšanie doplnkov, ako sú probiotiká, omega-3 mastné kyseliny, adaptogénne bylinky, ako je bazalka a ashwagandha a vitamín D. Pupalkový olej, huba reishi, vitex jahňací, koreň čiernej rasce a bobule schisandry sú ďalšie doplnky, o ktorých je známe, že podporujú reprodukčné zdravie, hlavne u žien.
- Cvičte, ale nepreháňajte to. Cvičenie je skvelé na zmiernenie stresu a zníženie zápalu. Príliš veľa cvičenia však môže zvýšiť androgény, čo zas môže spôsobiť väčšiu produkciu kožného tuku.
- Vyrovnajte sa so svojou emocionálnou nerovnováhou a zdrojmi chronického stresu vo svojom živote. Skúste každý deň cvičiť meditáciu alebo robte dychové cvičenia, trávte čas vonku, píšte si denník, čítajte a cvičte. Terapie tradičnej čínskej medicíny, ako je akupunktúra a masáž, môžu tiež pomôcť zlepšiť hormonálnu rovnováhu.
- Porozprávajte sa so svojím lekárom o liekoch, ktoré užívate. Niektoré lieky, ktoré môžu narušiť vašu hormonálnu rovnováhu, zahŕňajú niektoré druhy antikoncepčných piluliek, kortikosteroidy, stimulanty, statíny, agonisty dopamín, rexinoidy a glukokortikoidy.
zdroj: draxe.com