Jojobový olej - 8 účinkov pre zdravie pokožky a vlasov
< Spať na článkyObsah článku

Jojobový olej je tekutina pochádzajúca zo semien rastliny Simmondsia chinensis (jojoba), čo je ker pochádzajúci z južnej Arizony, južnej Kalifornie a severozápadného Mexika.
Hoci sa nazýva olej, v skutočnosti je to tekutý rastlinný vosk a v ľudovom liečiteľstve sa používa na množstvo ochorení. Napríklad domorodí Američania používajú jojobový olej na liečbu vredov a modrín. Dnes sa bežne používa na liečbu akné, spálenia od slnka, psoriázy a popraskanej pokožky. Používajú ho aj ľudia, ktorí plešivejú, pretože podporuje opätovný rast vlasov. Pretože je to zmäkčovadlo, upokojuje povrch a uvoľňuje vlasové folikuly.
Mnoho ľudí vie, že jojobový olej je nosným olejom na použitie esenciálnych olejov, ako je napríklad výroba úplne prírodných produktov na pokožku a vlasy, ale v skutočnosti je to účinný zvlhčovač a liečiteľ aj sám o sebe.

Čo to jojobový olej je?
Čo to jojobový olej je?
Dospelé rastliny jojoby sú drevité trváce kríky, ktoré nezhadzujú listy pri zmene ročného obdobia. Pri výsadbe zo semien môže rastlinám jojoby trvať až tri roky, kým vytvoria kvety, a pohlavie možno určiť iba podľa kvetov.
Samičie rastliny produkujú semená z kvetov a samčie rastliny opeľujú. Semená jojoby vyzerajú trochu ako kávové zrná, ale zvyčajne sú väčšie a tvar nie je vždy jednotný.
Chemická štruktúra organického jojobového oleja sa líši od štruktúry iných rastlinných olejov, pretože ide o polynenasýtený vosk. Ako vosk je jojobový olej na tvár a telo obzvlášť užitočný, pretože chráni pokožku, poskytuje kontrolu hydratácie a upokojuje vlasy.
Pri izbovej teplote je jojobový olej tekutý, pretože obsahuje nenasýtené mastné kyseliny. Tak ako niektoré prírodné oleje, ani jojobový olej sa nerozkladá ani nežltne. Má veľmi dlhú trvanlivosť, vďaka čomu je vhodný pre kozmetické výrobky a aplikácie.
Jojobový olej obsahuje prospešné zložky vrátane vitamínu E, komplexu vitamínov B, kremíka, chrómu, medi a zinku. Má veľmi vysoké percento jódu na úrovni 82%, čo dáva jojobovému oleju jeho liečivú silu.
Obsahuje tiež tri mastné kyseliny: erukovú (13,6%), gadoleínovú (71,3%) a olejovú (11,2%).

Jojobový olej hydratuje pokožku
Jojobový olej - 8 účinkov pre zdravie pokožky a vlasov
Jojobový olej hydratuje pokožku
Jedna z hlavných výhod jojobového oleja, ktorá je spôsobená jeho schopnosťou pôsobiť rovnako ako prírodné oleje je, že pôsobí ako zvlhčovač.
Mazové žľazy sú mikroskopické žľazy v koži, ktoré vylučujú mastnú alebo voskovú hmotu nazývanú kožný maz. Textúra a použitie mazu sú veľmi podobné jojobovému oleju, takže ako starneme, mazové žľazy produkujú menej mazu, čo je dôvod, prečo máme suchú pokožku a vlasy – môže to dokonca viesť k lupinám alebo svrbeniu pokožky hlavy.
Jojoba zohráva úlohu kožného mazu a pôsobí na zvlhčenie pokožky a vlasov, keď to telo prestane robiť prirodzene. Na druhej strane príliš veľa mazu, ku ktorému dochádza počas puberty alebo keď sú hladiny hormónov vysoké, môže viesť k mastnej pleti so sklonom k akné. Jojobový olej odstraňuje aj lepkavé nahromadenie alebo prebytočný olej, čím udržuje hladinu oleja v rovnováhe. To z neho robí silnú prírodnú liečbu ekzému, ako aj domáci liek na akné, navyše je vhodný aj na iné ochorenia suchej pokožky.
Jojobový olej je zmäkčujúci prostriedok – čo znamená, že zvlhčuje a zabraňuje podráždeniu alebo šupinatým a drsným miestam. Suchosť je spôsobená stratou vody v hornej vrstve kože. Funguje tak, že na vrchnej časti pokožky vytvára mastnú vrstvu, ktorá zachytáva vodu. Jojoba pôsobí na tvár, krk, ruky, nohy a vlasy. Môžete ho použiť kdekoľvek na tele, pretože je úplne prírodný a neobsahuje žiadne chemikálie, ktoré by viedli k alergickej reakcii.
Podľa výskumu má jojoba preukázané protizápalové účinky a má potenciálne využitie pri rôznych ochoreniach, vrátane kožných infekcií, starnutia a hojenia rán. Existujú tiež dôkazy, že jojobový olej môže byť účinný aj pri akné, seboroickej dermatitíde (suchá, šupinatá pokožka) a ekzémoch.
Jojobový olej bezpečne odstraňuje make-up
Je úplne bezpečné použiť jojobový olej na tvár. V skutočnosti je pre pokožku dobrý.
Čo nie je bezpečné, je používanie bežných produktov, ktoré obsahujú dlhý zoznam chemikálií, ktoré môžu spôsobiť podráždenie.
Namiesto používania odstraňovačov make-upu, ktoré obsahujú chemikálie, je organický jojobový olej prirodzeným nástrojom, ktorý odstraňuje nečistoty, make-up a baktérie z tváre. Je bezpečný ako prírodný odstraňovač make-upu a dokonca je hypoalergénny.
Jojobový olej je výborný na holenie
Už nemusíte používať krém na holenie – namiesto toho vosková textúra organického jojobového oleja eliminuje hrozbu pri holení, ako sú rezné rany a začervenanie po holení žiletkou. Navyše, na rozdiel od niektorých krémov na holenie, ktoré obsahujú chemikálie, ktoré upchávajú póry, je 100% prírodný a podporuje zdravú pokožku.
Skúste použiť jojobový olej pred holením, aby vytvoril hladký povrch na holenie, a potom ho aplikujte po holení, aby ste rany zvlhčili a rýchlo zahojili.

Jojobový olej podporuje zdravie pokožky
Jojobový olej podporuje zdravie pokožky
Jojobový olej je nekomedogénny, čo znamená, že neupcháva póry. To z neho robí skvelý produkt pre tých, ktorí sú náchylní na akné. Aj keď je to za studena lisovaný olej – a zvyčajne si myslíme, že olej, ktorý zostáva na povrchu pokožky, spôsobuje vyrážky – jojoba funguje ako ochranný a čistiaci prostriedok.
Je bohatý na jód, ktorý bojuje proti rastu škodlivých baktérií, ktoré vedú k vyrážkam. Antioxidanty prítomné v organickom jojobovom oleji upokojujú jemné linky, vrásky a prirodzene spomaľujú ďalšie známky starnutia. Môže tiež urýchliť proces hojenia rán, ako sa uvádza v štúdii. Výsledky preukázali, že jojobový olej urýchľuje uzatváranie rán a stimuluje syntézu kolagénu. Štúdia tiež poznamenala, že jojobový olej mal extrémne nízke toxické účinky pri použití na pokožku.
Štúdia z roku 2012 skúmala schopnosť jojobového oleja redukovať kožné lézie a zlepšovať celkový stav pokožky u 194 účastníkov, ktorí si na tvár nanášali masky s obsahom oleja dvakrát až trikrát týždenne. Celkovo 54% účastníkov uviedlo, že lézie sa výrazne znížili po šiestich týždňoch používania jojobového oleja.
Jojobový olej podporuje zdravie vlasov
Jojobový olej na vlasy doplňuje vlhkosť a zlepšuje štruktúru vlasov. Zlepšuje tiež rozštiepené končeky, ošetruje suchú pokožku hlavy a zbavuje lupín. Môžete použiť jojobový olej na dodanie lesku a zjemnenie vlasov - navyše prirodzene eliminuje krepovatenie. Je to oveľa lepšia možnosť ako používanie kondicionérov alebo vlasových prípravkov, ktoré sú plné nebezpečných chemikálií, vďaka ktorým sú vlasy len viac vysušené a ochabnuté.
Na rozčesanie vlasov pridajte niekoľko kvapiek jojobového oleja do kefy alebo priamo do vlasov. Kefka prejde hladko, čím sa eliminuje hrozba zlomených kúskov a rozštiepených končekov.
Jojobový olej sa v poslednej dobe dostáva do pozornosti pri liečbe alopécie, čo je strata vlasov v dôsledku plesňovej infekcie alebo poškodenia vlasového kmeňa a folikulov. Bežné oleje používané na rast vlasov, ako je levanduľový olej, rozmarínový olej, tymiánový olej a cédrové drevo, sa osvedčili. Pretože esenciálne oleje môžu u niektorých ľudí spôsobiť podráždenie, správy naznačujú, že ich zmiešanie s jojobovým olejom je užitočné. Pridanie troch až šiestich kvapiek esenciálneho oleja do jednej polievkovej lyžice jojobového oleja slúži ako liek proti vypadávaniu vlasov, pretože lieči suché vlasové folikuly.
Obnovením hydratácie je pokožka hlavy v zdravšom stave a vlasy majú väčšiu pravdepodobnosť rastu.
Jojobový olej obsahuje vitamín E
Vitamín E zohráva úlohu antioxidantu. Posilňuje steny kapilár a zlepšuje vlhkosť a elasticitu, pričom pôsobí ako prirodzená živina na zvrátenie starnutia v tele.
Štúdie ukazujú, že vitamín E pomáha znižovať zápaly v tele aj na pokožke a pomáha udržiavať zdravý a mladistvý vzhľad. Tieto antioxidačné vlastnosti sú tiež užitočné, keď ste vystavení cigaretovému dymu alebo ultrafialovým lúčom zo slnečného žiarenia, čím chránia pred rakovinou kože. Pri použití jojobového oleja s obsahom vitamínu E sa tento absorbuje epidermou a môže sa použiť na liečbu spálenia od slnka, ktoré je jednou z hlavných príčin rakoviny kože. Keďže urýchľuje regeneráciu buniek, možno ho použiť aj na ošetrenie jaziev, akné a vrások.
Ďalšou výhodou vitamínu E je jeho schopnosť pomôcť zahustiť vlasy. Je to spôsobené jeho antioxidačnými a zvlhčujúcimi vlastnosťami.

Jojobový olej obsahuje vitamíny skupiny B
Jojobový olej obsahuje vitamíny skupiny B
Vitamíny B pôsobia ako antioxidanty a pomáhajú telu bojovať proti voľným radikálom a poškodeniu buniek. Sú skvelé pre pokožku a pre prirodzené udržiavanie hormonálnej rovnováhy.
Vitamín B5 (nazývaný kyselina pantoténová) napríklad pomáha pri liečbe kožných reakcií z radiačnej terapie a môže urýchliť hojenie rán a rezných poranení. Je tiež známe, že odďaľuje prejavy predčasného starnutia, ako sú vrásky a tmavé škvrny.
Údaje zhromaždené z štúdií naznačujú, že kyselina pantoténová vyvoláva urýchľujúci účinok na normálny proces hojenia vďaka určitým mechanizmom, ktoré pomáha kontrolovať. Tento benefit vitamínu B5, ktorý môžete získať používaním jojobového oleja, chráni pokožku pred infekciami a baktériami, keď sa snaží liečiť.
Jojobový olej bojuje s hubami a infekciami
Jojobový olej má protiplesňové a protizápalové vlastnosti. Dokáže liečiť plesne nechtov na nohách, atletickú nohu a pomáha zbaviť sa bradavíc.
Štúdia z roku 2005 zistila, že jojobový olej bol účinným protizápalovým činidlom, ktoré dokázalo znížiť príznaky zápalu v potkaních labkách a ušiach. Štúdia tiež zistila, že jojobový olej alebo tekutý vosk bol schopný znížiť tvorbu rán a urýchliť proces hojenia.
Prehľad literatúry z roku 2013 naznačuje, že olej možno použiť na rôzne kožné ochorenia vrátane infekcií a hojenia rán.

Jojobový olej ako hydratačný prípravok na vlasy
Jojobový olej - použitie
Ak sa pýtate, kde kúpiť jojobový olej, s radosťou zistíte, že je dostupný vo väčšine obchodov so zdravou výživou a aj v obchodných domoch a supermarketoch. Pri nákupe jojobového oleja lisovaného za studena sa držte ekologických značiek – uistite sa, že ide o 100-percentný jojobový olej a že v ňom nie sú žiadne prísady, ktoré by mohli byť dráždivé.
Organický jojobový olej má mnoho použití, takže sa nebojte experimentovať s produktmi pridaním niekoľkých kvapiek tejto prospešnej zložky.
Odporúčané použitie
Hydratačný krém na tvár - naneste štyri až šesť kvapiek oleja na tvár ráno a večer pred spaním. Jojobový olej si môžete nechať na tvári aj cez noc a tak bude vyživovať pokožku počas spánku.
Hydratačný prípravok na vlasy - pridajte tri až päť kvapiek do kondicionéru alebo jednu až dve kvapky naneste na vlhké vlasy po sprchovaní. Ak máte rozštiepené alebo suché končeky vlasov, vmasírujte si jojobový olej do končekov po sprchovaní a pred úpravou vlasov.
Redukcia vrások - použite jednu až tri kvapky jojoby a aplikujte ju na vráskavé oblasti a potom ju krúživými pohybmi vtierajte do pokožky, kým sa nevstrebe. Môžete tak urobiť dvakrát denne.
Odstránenie make-upu - pridajte tri až päť kvapiek jojobového oleja na vatový tampón a make-up zotrite.
Balzam na pery - naneste jednu až dve kvapky jojobového oleja na pery rovnako ako bežne používaný balzam
Bojujte s infekciami - pridajte jednu až tri kvapky jojobového oleja na infikovanú alebo podráždenú oblasť dvakrát denne.
Utišovač spálenia od slnka - na úľavu votrite kvapku jojobového oleja do oblastí spálených od slnka.
Repelent proti komárom - výskum naznačuje, že kombinácia jojobového oleja, kokosového oleja, repkového oleja a oleja s vitamínom E môže pomôcť odpudzovať komáre na tri až štyri hodiny.
Bojovník proti akné - pomocou čistého vatového tampónu alebo čistých prstov naneste jojobový olej na miesta náchylné na akné ráno a večer. Môžete ho tiež kombinovať s esenciálnymi olejmi proti akné, ako je kadidlo a levanduľa.
Prvé komerčné pestovanie jojoby bolo v Negevskej púšti a v oblastiach Mŕtveho mora v Izraeli. Jojobový olej sa stal pre kozmetický priemysel veľmi dôležitým v 70. rokoch, keď bol lov veľrýb zakázaný a vorvaňový olej už nebol dostupný. Jojobový olej sa považoval za vhodnú náhradu oleja a používal sa v kozmetických výrobkoch. Do roku 2000 Medzinárodná rada pre export jojoby očakávala, že globálna produkcia jojoby sa v priebehu piatich rokov zvýši o 15% a s popularitou domácich receptov a starostlivosti o telo v súčasnosti si jojobový olej naďalej získava uznanie.
Môže byť použitý ako prírodný a bezpečný pesticíd. Dnes sa používa na redukciu bielych múch na všetkých plodinách a múčnatke, ktorá sa hromadí na hrozne. Vytvára fyzickú bariéru na povrchu plodiny, ktorá bráni hmyzu usadiť sa. Je to skvelá náhrada mnohých bežných komerčných pesticídov, pretože je netoxický a nepredstavuje riziko pre iné organizmy v životnom prostredí.
Jojobový olej - riziká a vedľajšie účinky
Používanie jojobového oleja je bezpečné pre väčšinu ľudí pri lokálnej aplikácii, dokonca aj pre ženy, ktoré sú tehotné alebo dojčia. Vedľajšie účinky jojobového oleja môžu zahŕňať vyrážku a alergické reakcie.
Príznaky alergie na jojobový olej môžu zahŕňať žihľavku a svrbenie. Jojoba sa však považuje za hypoalergénnu a nežiaduce reakcie sú zriedkavé.
Ak máte obavy z alergie, pred použitím na tvári alebo väčších plochách vyskúšajte lokálny test.
Nie je bezpečné užívať jojobu vnútorne, pretože obsahuje chemikáliu nazývanú kyselina eruková, ktorá môže spôsobiť poškodenie srdca a ďalšie vážne nepriaznivé účinky.
Jojobový olej používajne len na pokožku, nie na konzumáciu!
zdroj: draxe.com
zdroj obrázky: draxe.com, treehugger.com, healthline.com, prevention.com, skincareguide.com, harpersbazaar.com