Detox podpazušia: Ako a prečo ho urobiť (a naozaj to funguje?)

< Spať na články

Obsah článku

    Detox podpazušia: Ako a prečo ho urobiť (a naozaj to funguje?)

    Zaujal vás nadpis článku, a hovoríte si „Čože? Detox podpazušia? To je nejaká blbosť, nie?“ Vedzte, že nie je. Prečítajte si náš článok a uvidíte, že to má zmysel.

    Prečo vôbec detoxikovať podpazušie?

    To je tá zásadná a dôležitá otázka. Prečo vôbec detoxikovať podpazušie? Prečo niečo také robiť? Prečo jednoducho naďalej nepoužívať klasické komerčné dezodoranty? Dobrá otázka.

    Konvenčné dezodoranty a antiperspiranty obsahujú celý rad chemikálií a prísad. Je to niečo neprirodzené, čo zabraňuje prirodzenému poteniu tela. Popravde, zloženie (niekedy skôr chemický zoznam) niektorých dezodorantov je celkom pôsobivý:

    • hliník – niektoré dôkazy spájajú hliník s rakovinou a Alzheimerovou chorobou
    • ftaláty – endokrinné disruptory (alebo tiež hormonálne aktívne látky) často tiež nájdené v plaste, ktoré môžu spôsobiť hormonálnu nerovnováhu a dokonca aj neplodnosť
    • propylénglykol – bežný názov: nemrznúca zmes. Je to veľmi diskutovaná prísada v produktoch osobnej hygieny, niektoré výskumy uvádzajú, že vykazuje mierne riziko imunotoxicity a alergií.
    • formaldehyd - známy karcinogén ... ale vraj zabíja baktérie
    • parabény – ďalší hormonálny disruptor, parabény boli nájdené pri biopsii v tkanive s rakovinou prsníka
    • antibakteriálne látky - sú endokrinnými disruptormi a môžu negatívne ovplyvniť imunitný systém

    Prečo je toto taký veľký problém? Boli ste niekedy chorí a našli ste si opuchnutú hrčku na krku alebo v podpazuší? To je lymfatická uzlina a tie sú hlavnou súčasťou imunitného systému. Aplikácia chemikálií priamo nad lymfatickými uzlinami je skvelý spôsob:

    • ako zmiasť hormóny,
    • ako narušiť endokrinný systém,
    • ako potlačiť imunitné funkcie.

    Zrátané a podčiarknuté - jednoducho nič dobré pre telo. A hlavne pre vaše podpazušie.

    Detox podpazušia: Ako a prečo ho urobiť (a naozaj to funguje?)

    Detox podpazušia: Ako a prečo ho urobiť (a naozaj to funguje?) zdroj: stylemetactical.com

    Čo spôsobujú konvenčné dezodoranty?

    Rakovina je choroba, ktorú pozná snáď každý z nás, či už z vlastnej skúsenosti alebo zo svojho okolia. Obvykle sa lieči agresívnym spôsobom, teda chemoterapiou či operáciou. Veľakrát sa kombinuje niekoľko liečebných spôsobov. Väčšina rakoviny prsníka, podľa mnohých klinických štúdií, pochádza z horného vonkajšieho kvadrantu prsníka. Na túto časť tela sa používajú kozmetické prípravky, z ktorých telo vstrebáva celý rad chemikálií. Môžete svoje telo detoxikovať práve v tejto oblasti a tým si pomôcť na zmiernenie rizík vzniku rakoviny. 

    Keď sa dozvedáme viac o tom, že je dôležité vzdať sa konvenčných antiperspirantov a namiesto nich používať prírodné dezodoranty, ľudia túžia nájsť produkty, ktoré pomôžu zbaviť sa telesného pachu a zároveň neohrozia ich zdravie.

    Prírodné dezodoranty – vyrobené z produktov, ako je sóda bikarbóna a esenciálne oleje – získavajú čoraz väčšiu pozornosť. Pomerne častou sťažnosťou však je, že nefungujú tak dobre ako komerčné produkty, aby udržali pot a pachy na uzde. Tu môže prísť na rad detox podpazušia. Môže potenciálne pomôcť prirodzene znížiť telesný zápach, vďaka čomu je používanie jemnejších produktov starostlivosti o telo atraktívnejšou možnosťou.

    Analýza vzoriek zo štúdii

    Časopis Journal of Inorganic Biochemistry publikoval v roku 2007 zaujímavú štúdiu. V nej analyzoval vzorky od pacientok s karcinómom prsníka, ktorým bola urobená masektómia. Pacientky, ktoré využívali antiperspiranty, mali vo vonkajšom prsnom tkanive nahromadený hliník. Toto hliníkové nahromadenie bolo koncentrovanejšie práve v blízkosti podpazušia ako v centrálnej oblasti pŕs.

    Odborníci tvrdia, že parabény sa môžu rozšíriť a dávať tak voľnú ruku pri vzniku rakoviny prsníka a to tým, že kopírujú estrogén. Keď sa vykonávali rozbory v nádoroch prsníka, boli objavené parabény. Dr. Philippa Darbre hovorí, že parabény sú zahrnuté ako konzervačné prostriedky vo väčšine kozmetických, potravinárskych a farmaceutických výrobkov, ktoré sú široko používané po celom svete. Tieto štúdie ukazujú, že parabény je možné nájsť aj v zdravom prsníku.

    Potenie a ľudské telo

    Potenie je prirodzené a pre ľudské telo je veľmi dôležité, má v tele dôležitú funkciu. Z tela sa vďaka nemu dostávajú von toxíny a choroby, ktoré spôsobujú baktérie z nášho organizmu. To je dôvod, prečo je dôležité zachovávať podpazušie čisté. Je to dôležité pre samotné póry. Pod kožou v podpazuší sa nachádza zhluk lymfatických uzlín, ktoré sú zodpovedné za vylučovanie cudzích buniek. Práve tento proces je narušený chemickými produktmi, ktoré si aplikujeme do nášho podpazušia. Zaujíma vás, ako to môžete zvrátiť? Vykonajte detox podpazušia. Ten vám pomôže odblokovať póry a odstrániť chemický odpad a nahromadené toxíny.

    Čo je to detox podpazušia?

    Čo je to detox podpazušia? zdroj: dermascope.com

    Čo je to detox podpazušia?

    Detoxikácia podpazušia zahŕňa aplikáciu čistiacich produktov, ako sú drevené uhlie, bentonitový íl a jablčný ocot, do podpazušia, aby sa odstránili baktérie a zvyšky, ktoré môžu prispievať k zápachu ale i k vzniku rakoviny.

    Ľudia detox najčastejšie robia, keď prechádzajú na prírodné dezodoranty (ktoré neblokujú pot, ale znižujú rast baktérií), aby pomohli týmto produktom lepšie fungovať. Pri vysadení antiperspirantov sa niektorí ľudia dočasne nadmerne potia, kým sa im potné žľazy prispôsobia.

    Ako sa detoxikácia podpazušia vykonáva?

    Najčastejšie sa to robí tak, že si na podpazušie nanesiete masku, necháte ju zaschnúť a potom ju odstránite mydlom a vodou. To dáva ingredienciám čas na to, aby „nasiakli“ nežiaduce baktérie a ďalšie zložky z podpazušia, čo môže zanechať hladšiu pokožku, ktorá vytvára menej zápachu.

    Zložky používané vo väčšine detoxov podpazušia zahŕňajú:

    • jedlú sódu – má schopnosť absorbovať pot a pachy a pomáha odlupovať pokožku
    • bentonitový íl – absorbuje baktérie a chemikálie z pokožky a navyše obsahuje minerály ako vápnik, železo a horčík, ktoré sa môžu absorbovať cez póry pokožky
    • jablčný ocot – prispieva k zdravému kožnému mikrobiómu (zdravý pomer rôznych baktérií, ktoré žijú na pokožke), navyše je užitočný na normalizáciu pH pokožky
    • aktívne uhlie – absorbuje nežiaduce čiastočky z pokožky a má prirodzené detoxikačné vlastnosti

    Recept s bentonitovým ílom

    • skombinujte nasledujúce ingrediencie a vytvorte si pastu: 1 lyžicu bentonitového ílu, 1 až 2 lyžičky vody a 1 lyžičku jablčného octu
    • zmiešajte všetky ingrediencie v sklenenej miske (nepoužívajte kov!) a drevenou alebo inou nekovovou lyžicou miešajte, kým nedosiahnete konzistenciu kyslej smotany
    • rozložte rovnomernú vrstvu tejto zmesi do podpazušia a nechajte pôsobiť po dobu 5-20 minút. Pokiaľ začínate, nechajte zmes „pracovať“ kratšiu dobu, začnite jednoducho pomaly. Uvidíte, ako vaše telo bude reagovať. Pokiaľ vás zmes na pokožke bolí, okamžite ju odstráňte. Môže spôsobiť určité začervenanie, pretože zvýši prietok krvi do oblasti, ale rýchlo to zmizne.
    • umyte sa potom v sprche alebo vo vani pomocou teplej a vlhkej žinky

    Opakujte denne alebo podľa potreby, kým pach pod pažou nezmizne a prírodný dezodorant nebude dráždivý.

    Recept s kokosovým olejom

    Ďalší recept používa rovnaké množstvo bentonitového ílu a kokosového oleja. Vytvorí sa upokojujúca, hydratačná zmes, ktorá má ešte antibakteriálne vlastnosti vďaka kokosovému oleju.

    Maska je aplikovaná na podpazušie a ponechaná po dobu 5 až 20 minút, podobne ako maska na tvár. Akonáhle je suchá, zmes sa umyje v sprche alebo vlhkou žinkou.

    Ako dlho trvá detoxikácia podpazušia?

    Veľmi to závisí od jednotlivca. Niektorí ľudia uvádzajú, že zapáchajú viac a potia sa niekoľko týždňov po tom, čo prestali používať antiperspiranty, počas ktorých sa pravdepodobne upraví hladina baktérií a pH v tele. Iným môže tento prechod trvať len niekoľko dní.

    Detox podpazušia vyvažuje baktérie

    Detox podpazušia vyvažuje baktérie, zdroj: robdunnlab.com

    Detox podpazužia - 3 výhody pre zdravie

    Detox podpazušia vyvažuje baktérie

    Aplikovaním detoxikačných produktov do jamiek, ktoré prirodzene priľnú k baktériám spôsobujúcim zápach a následne zabijú baktérie pri kontakte, znížite nežiaduce pachy.

    Napríklad jablčný ocot môže pomôcť znížiť prítomnosť zapáchajúcich baktérií, ako sú Actinobacteria a Micrococcus sedentarius, a podporiť prirodzenú rovnováhu pH pokožky (ktorá je mierne kyslá). To prispieva k zdravému „mikrobiómu pokožky“ v oblasti podpazušia. Zdravší mikrobióm (aj v ústach) sa zvyčajne rovná menej nepríjemným pachom.

    Detox podpazužia môže pomôcť zlepšiť zdravie pokožky

    Antiperspiranty môžu v niektorých prípadoch dráždiť pokožku, najmä ak má niekto citlivosť na vôňu alebo celkovo citlivú pokožku, takže výber detoxikačných a prírodných produktov je dobrou alternatívou, ako udržať pokožku spokojnú.

    Ďalšou nevýhodou používania antiperspirantov je, že vysušujú, pretože sú určené na zníženie potenia. Tak zanechávajú pokožku náchylnú na odieranie, začervenanie a zápal. Ak sa vaše podpazušie ľahko podráždi, kľúčom k bezpečnému detoxu je použitie správnych jemných prísad a nie príliš drsných alebo vysušujúcich prísad.

    Detox podpazušia odstraňuje zvyšky antiperspirantov

    Komerčné antiperspiranty môžu zanechať stopové množstvá chemikálií, ktoré sa môžu „zaseknúť“ v póroch v podpazuší.

    V skutočnosti neexistujú štúdie, ktoré by dokazovali, že detox podpazušia to dokáže, ale dáva zmysel, že prestávkou v používaní antiperspirantov dáte svojmu telu čas, aby sa zbavilo škodlivých zložiek (zvyčajne v priebehu jedného až troch dní) a otvorilo póry pre používanie prírodných prostriedkov.

    Detoxikuje telo skutočne? Skôr nie, skôr parádne čistí.

    Od odstránenia „toxínov spôsobujúcich rakovinu“ až po odvodnenie lymfatických uzlín – takto sa táto metóda prezentuje. Ale môžete skutočne odstrániť toxíny cez kožu? Skôr nie. Pečeň a obličky sa v reáli starajú o detoxikáciu tela pred škodlivými chemikáliami. Neexistuje žiadny spôsob, ako ich odstrániť z potných žliaz alebo z kože. Ale čistenie podpazušia od rôznych chemikálií je touto metódou naozaj veľmi efektívne.

    Neexistujú žiaľ žiadne dôkazy o tom, že toxíny môžu byť fyzicky odstránené z kože alebo hlbších vrstiev tkaniva.

    Zamyslenie

    Pokiaľ stále trpíte zápachom alebo máte svrbenie alebo hrudky v podpazuší, zvážte suché kefovanie, o ktorom sa hovorí, že pomáha zlepšiť lymfatickú cirkuláciu.

    Tiež sa uistite, že pijete veľa vody, kedykoľvek stimulujete tok lymfy (suché kefovanie, masáž, detoxikácia atď.), aby ste pomohli prepláchnuť telo a vyhnete sa dehydratácii.

    Myšlienka o používaní dezodorantov a antiperspirantov

    Výrobcovia dezodorantov a antiperspirantov trvajú na tom, že ochrana proti potu je potrebná – že ľudí zbaví potu a zápachu. Naozaj? Väčšina ľudí nezapácha tak zle, ako si myslí. Tento pocit sa v nás snažia vypestovať výrobcovia dezodorantov.

    Podľa správy z roku 2013 v časopise Journal of Investigative Dermatology, výskum ukazuje, že viac než 75% ľudí stále používá dezodoranty.
    Recept na prírodný dezodorant

    Recept na prírodný dezodorant, zdroj: draxe.com

    Recept na prírodný dezodorant

    Okrem vyššie uvedeného receptu na detoxikačnú masky podpazušia vyskúšajte recept na prírodný dezodorant, ktorý pomáha podporovať zdravý mikrobióm v podpazuší.

    V nižšie uvedenom recepte je použitá sóda bikarbóna, kokosový olej, ktorý má antibakteriálne vlastnosti, esenciálne oleje, ktoré dokážu vyživiť pokožku a bojovať proti nežiaducim mikróbom. Prírodné dezodoranty vám tiež pomôžu vyhnúť sa chemickým vôňam, dráždivým látkam a iným produktom, ktoré môže pokožka priamo absorbovať.

    Ingrediencie

    • 1/2 šálky kokosového oleja
    • 1/2 šálky sódy bikarbóny
    • 20 kvapiek esenciálneho oleja podľa vlastného výberu (odporúčania vône pre ženy: šalvia, ylang ylang, jazmín, citrón; pre mužov: cyprusový, rozmarínový olej)
    • prázdne nádoby z dezodorantov

    Postup

    • Do misky dáme kokosový olej. Zmiešajte sódu bikarbónu a potom pridajte esenciálne oleje. Dobre premiešajte.
    • Skladujte v nádobe na dezodorant alebo v sklenenej nádobe. Uchovávajte na chladnom mieste. (Kokosový olej sa topí.)
    • Pri nanášaní poklepte prstami a rozotrite v podpazuší. Pred kontaktom s látkou počkajte niekoľko minút.
    • Pre dosiahnutie najlepších výsledkov používajte tento dezodorant dvakrát denne.

    Okrem toho vám tieto tipy môžu pomôcť získať čo najviac výhod z detoxikácie podpazušia a udržania pachov a potu pod kontrolou:

    • Denne sa sprchujte antibakteriálnym činidlom. To znižuje počet zapáchajúcich baktérií na pokožke. Ak je to možné, vyberte si organické produkty a zvážte dokonca aj používanie vlastných mydiel s použitím esenciálnych olejov, ktoré sú prírodnými bojovníkmi proti baktériám, ako je napríklad olej z čajovníka a olej z citrónovej trávy.
    • Po sprchovaní sa utrite uterákom a snažte sa nechať pokožku čo najsuchšiu. Noste prírodné látky, ktoré nechajú pokožku dýchať.
    • Vlhké, prepotené oblečenie je cítiť najviac, preto sa uistite, že ste oblečenie dôkladne vyprali pomocou antibakteriálneho mydla na pranie.
    • Zvážte, či vaša strava môže prispievať k telesnému pachu, najmä ak konzumujete veľa cukru, mäsa a rafinovaných sacharidov. Dokonca aj niektoré zdravé potraviny môžu prispieť k zápachu, ak ich nedokážete správne stráviť, vrátane bežných vinníkov ako cesnak, cibuľa, fazuľa, kari a silné korenie, ale aj menej známych potravín obsahujúcich síru, ako je brokolica, ružičkový kel alebo kapusta.

    Detox podpazušia a prírodný dezodorant - riziká a vedľajšie účinky

    Niektoré ingrediencie použité vo vyššie uvedených receptoch môžu vysušiť pokožku alebo zmeniť pH pokožky, preto buďte opatrní pri prvom nanášaní týchto produktov na pokožku. Je dobré vykonať náplasťový test, aby ste sa uistili, že nemáte žiadne negatívne reakcie, ako sú alergie, začervenanie alebo podráždenie.

    Ak pociťujete príznaky alergickej reakcie alebo citlivosti pri aplikácii týchto produktov, ako je začervenanie, svrbenie alebo žihľavka, prestaňte ich používať a jednoducho sa na určitý čas vyhýbajte aplikácii akýchkoľvek produktov na pokožku.

    zdroj: vitalitis.cz, draxe.com, rehabilitace.info