Stravovanie podľa krvných skupín - úvod

< Spať na články
Krvna Skupina

Existujú štyri hlavné krvné skupiny (typy krvi) - A, B, AB a 0. Vaša krvná skupina je určená génmi, ktoré dedíte od svojich rodičov. Každá skupina môže byť buď Rh pozitívna alebo Rh negatívna, čo znamená, že celkovo existuje osem hlavných krvných skupín.

Na základe týchto skupín vytvoril naturopat Peter J. D'Adamo diétu pre krvné skupiny. D'Adamo tvrdí, že potraviny, ktoré jete, reagujú chemicky s vašim krvným typom. Ak budete dodržiavať diétu určenú pre váš krvný typ, vaše telo bude tráviť jedlo efektívnejšie. Budete chudnúť, budete mať viac energie a budete odolnejší voči chorobám. To však neznamená, že by ste mali nevhodné potraviny úplne vylúčiť zo svojho jedálnička. Stačí ich obmedziť.

Strava podľa krvnej skupiny je systém stravovania, ktorý kategorizuje potraviny ako vhodné, neutrálne alebo nevhodné. Je založená na krvnom type osoby. D’Adamo tvrdí, že nevhodné (škodlivé) potraviny pre váš typ krvi spôsobujú aglutinačnú reakciu. To znamená, že sa krvné bunky zlepia, čo zvyšuje riziko ochorenia.

Konzumácia potravín na základe krvného typu

Konzumácia potravín na základe krvného typu vyžaduje režim, ktorý dodržujete a nepoľavujete v ňom. To sa týka hlavne „prospešných“ teda vhodných potravín. Prospešné potraviny sa vyberajú pre každý typ krvi na základe lektínov alebo molekúl, ktoré jedlo obsahuje.

Pri tejto diéte sú ľudia definovaní ako „sekretori“ alebo „nonsekretori“. Tieto pojmy sa vzťahujú na schopnosť jednotlivca vylučovať antigény, látky ktoré pomôžu neutralizovať škodlivé účinky nevhodnej potraviny. Preto sa pre každý krvný typ stanovuje individualizovaný stravovací plán.

Krvna Skupina1

Tento diétny plán sľubuje:

  • stratu váhy
  • menej chorôb
  • viac energie
  • lepšie trávenie

Rovnako ako mnoho iných potravinových diét, aj táto diéta zdôrazňuje, že sa treba vyhnúť:

  • spracovaným potravinám
  • potravinám s vysokým obsahom cukru
  • jednoduchým sacharidom

Je ale dobre známe, že tieto diétne opatrenia prospievajú zdraviu každého, bez ohľadu na krvný typ.

healthline.com

čítaj tiež

Stravovanie podľa krvných skupín - skupina A

Stravovanie podľa krvných skupín - skupina A

Podľa Dr. D'Adamo sa krvná skupina A stala prevládajúcou v prvých rokoch poľnohospodárskeho veku. Ľudia v tomto období boli usadlí, spolupracujúci pestovatelia, ktorí mali ustálenú stravu a nemenné prostredie.

čítaj tiež

Stravovanie podľa krvných skupín - skupina B

Stravovanie podľa krvných skupín - skupina B

Ľudia s týmto typom krvi majú najjednoduchšiu diétu a môžu jesť veľa rôznych druhov potravín. V podstate sú všežravci a majú väčšiu slobodu ako iné krvné skupiny.

čítaj tiež

Stravovanie podľa krvných skupín - skupina 0

Stravovanie podľa krvných skupín - skupina 0

Krvná skupina 0 je najstarší krvný typ spojený s predkami, ktorí boli lovcami a zároveň je to univerzálny typ, ktorý tvorí 46% populácie.

čítaj tiež

Stravovanie podľa krvných skupín - skupina AB

Stravovanie podľa krvných skupín - skupina AB

Krvná skupina AB je najnovšia a zároveň najzriedkavejšia zo všetkých krvných skupín. Podľa amerického Červeného kríža sa vyskytuje u menej ako 4% populácie.