6 krokov k hormonálnej rovnováhe

< Spať na články

Obsah článku

    6 krokov k hormonálnej rovnováhe

    Hormóny - ako estrogén, testosterón, adrenalín a inzulín - sú mimoriadne dôležitými chemickými poslami, ktoré ovplyvňujú mnoho aspektov celkového zdravia.

    Konvenčná liečba hormonálnej nerovnováhy obvykle zahŕňa substitučné terapie syntetickými hormónmi, antikoncepčné pilulky, inzulínové injekcie, lieky na štítnu žľazu a ďalšie. Bohužiaľ, u väčšini ľudí konvenčná liečba spôsobuje tri veci:

    • robí ľudí závislými na užívaní liekov na predpis po celý život, aby udržali symptómy pod kontrolou
    • jednoducho maskuje pacientove symptómy, ale nerieši ich, čo znamená, že pacient môže pokračovať v rozvoji abnormalít v iných častiach tela, kým porucha prebieha
    • potenciálne spôsobuje vyššie riziko závažných vedľajších účinkov, ako je mŕtvica, osteoporóza, úzkosť, reprodukčné problémy, rakovina a ďalšie

    Je možné vyvážiť hormóny prirodzene? Dobrá správa: áno, v mnohých prípadoch to možné je. Nižšie sa dozviete o niektorých základných príčinách hormonálnych problémov, ako aj o možnostiach liečby, ktoré vám pomôžu prirodzene vyrovnať hormóny.

    Čo je to endokrinný systém?

    Čo je to endokrinný systém?

    Čo je to endokrinný systém?

    Endokrinný systém má na starosti koordináciu vzťahu medzi rôznymi orgánmi a hormónmi, čo sú chemikálie, ktoré sa uvoľňujú do krvného obehu z buniek v endokrinných žľazách. Hormóny sú vylučované rôznymi žľazami a orgánmi vrátane štítnej žľazy, nadobličiek, hypofýzy, vaječníkov, semenníkov a pankreasu. Celý endokrinný systém spolupracuje na kontrole hladiny hormónov cirkulujúcich v tele, a ak je jeden alebo viac dokonca mierne nevyrovnaný, môže to spôsobiť rozsiahle zdravotné problémy ovplyvňujúce rast, sexuálny vývoj a funkcie, spánok, metabolizmus a hlad.

    Akonáhle sú hormóny v obehu, zacieľujú sa na konkrétne tkanivá alebo bunky väzbou na receptory, ktoré sa nachádzajú vo vnútri bunky alebo na jej povrchu. Tieto hormóny pôsobia ako chemickí poslovia a hrajú kľúčovú úlohu v každodenných funkciách tela. Endokrinný systém pozostáva z mnohých žliaz, vrátane hypofýzy alebo „hlavnej žľazy“, ktorá je zodpovedná za odosielanie informácií z mozgu do iných žliaz v tele. Hypofýza tiež produkuje mnoho hormónov, ktoré cestujú po celom tele a majú rôzne dôležité funkcie.

    Hypofýza sa skladá z dvoch rôznych typov tkanív: predná hypofýza, ktorá syntetizuje a uvoľňuje klasické hormóny, a zadná hypofýza, ktorá vylučuje neurohormóny, ktoré sa tvoria v hypotalame. Dva hormóny, ktoré vylučuje predná hypofýza, sú rastový hormón, ktorý je zodpovedný za správny rast a vývoj, a prolaktín, čo je hormón, ktorý stimuluje tvorbu mlieka po pôrode. Tropické hormóny sú tiež produkované a vylučované prednou hypofýzou, ktorá je endokrinnou žľazou, a zameriavajú sa aj na ďalšie endokrinné žľazy. Tieto hormóny zahŕňajú:

    • hormón stimulujúci štítnu žľazu (tiež nazývaný tyreotropín)
    • hormón stimulujúci folikuly
    • luteinizačný hormón
    • adrenokortikotropný hormón

    Zadná hypofýza nevytvára hormóny sama o sebe, ale ukladá a vylučuje dva hormóny vyrobené v oblasti hypotalamu, vazopresín a oxytocín, a potom ich uvoľňuje do krvného obehu.

    Medzi ďalšie dôležité žľazy endokrinného systému patrí epifýza, štítna žľaza, prištítne telieska, týmus a nadobličky. V ľudskom tele cirkulujú dve hlavné skupiny hormónov - tie, ktoré pochádzajú z aminokyselín (proteínové hormóny, peptidy a amíny) a tie, ktoré pochádzajú z lipidov (steroidy).

    Podskupiny hormónov:

    • amínové hormóny - hormóny syntetizované z aminokyselín tryptofánu (ako je melatonín) a tyrozínu (ako sú hormóny štítnej žľazy a dopamín)
    • peptidové hormóny - hormóny, ktoré sa skladajú z aminokyselín s krátkym reťazcom a zahŕňajú antidiuretický hormón (nazývaný vazopresín) a oxytocín
    • proteínové hormóny - hormóny, ktoré pozostávajú z dlhších polypeptidov a zahŕňajú rastový hormón a hormón stimulujúci folikuly
    • steroidné hormóny - hormóny, ktoré sú odvodené z cholesterolu a zahŕňajú testosterón, estrogény a kortizol

    Keď tieto hormóny odosielajú správy, sú prijímané hormonálnymi receptormi, ktoré správu spracovávajú a signalizujú konkrétnu udalosť alebo bunkovými mechanizmami, ktoré iniciujú odpoveď cieľovej bunky.

    Hormonálna rovnováha

    Hormonálna nerovnováha - príznaky

    Predtým, ako si povieme, ako vyvážiť hormóny prirodzene, pomôže vám vedieť, na ktoré príznaky hormonálnej nerovnováhy si dávať pozor. Patria sem:

    • neplodnosť a nepravidelná menštruácia
    • prírastok na váhe alebo strata hmotnosti (to je nevysvetlené a nie kvôli úmyselným zmenám v strave)
    • depresia a úzkosť
    • únava
    • nespavosť
    • nízke libido
    • zmeny chuti do jedla
    • problémy s trávením
    • vypadávanie vlasov a rednutie vlasov

    Príznaky hormonálnej nerovnováhy sa môžu dramaticky líšiť v závislosti od toho, aký typ poruchy alebo ochorenia máte. Vysoký estrogén môže napríklad prispieť k problémom, ktoré zahŕňajú endometriózu a reprodukčné problémy, zatiaľ čo príznaky cukrovky často zahŕňajú prírastok hmotnosti, zmeny chuti do jedla, poškodenie nervov a problémy so zrakom.

    Niektoré špecifické problémy súvisiace s niektorou z najbežnejších hormonálnych nerovnováh zahŕňajú:

    • Estrogénová dominancia: zmeny spánkového režimu, zmeny hmotnosti a chuti do jedla, vyšší vnímaný stres, spomalený metabolizmus
    • Polycystický ovariálny syndróm (PCOS): neplodnosť, prírastok na váhe, vyššie riziko cukrovky, akné, abnormálny rast vlasov
    • Nízke hladiny estrogénu: nízka sexuálna túžba, reprodukčné problémy, menštruačné nepravidelnosti, zmeny nálady
    • Hypotyreóza: spomalený metabolizmus, priberanie na váhe, únava, úzkosť, podráždenosť, problémy s trávením, nepravidelná menštruácia
    • Nízke hladiny testosterónu: erektilná dysfunkcia, strata svalov, prírastok hmotnosti, únava, problémy súvisiace s náladou
    • Hypertyreóza a Graveova choroba: úzkosť, rednutie vlasov, chudnutie, IBS, problémy so spánkom, nepravidelný srdcový tep
    • Cukrovka: priberanie na váhe, poškodenie nervov (neuropatia), vyššie riziko straty zraku, únava, problémy s dýchaním, sucho v ústach, kožné problémy
    • Únava nadobličiek: únava, bolesti svalov, úzkosť a depresia, problémy so spánkom, mozgová hmla, reprodukčné problémy

    Hormonálna nerovnováha - rizikové faktory a príčiny

    Hormonálna nerovnováha je multifaktoriálna porucha, čo znamená, že je spôsobená kombináciou viacerých faktorov - ako je strava, anamnéza, genetika, úroveň stresu a expozícia toxínom z prostredia.

    K niektorým z hlavných prispievateľov k hormonálnej nerovnováhe patrí:

    • potravinové alergie a problémy s črevami: rozširujúca sa oblasť nových výskumov ukazuje, že zdravie čriev hrá významnú úlohu v regulácii hormónov. Ak máte syndróm deravého čreva alebo nedostatok prospešných probiotických baktérií lemujúcich črevnú stenu, ste náchylnejší na hormonálne problémy, vrátane cukrovky a obezity. Dôvodom je, že zápal obvykle pochádza z čriev a potom ovplyvní takmer každý aspekt zdravia.
    • nadváha alebo obezita
    • vysoká miera zápalu spôsobená nesprávnou stravou a sedavým životným štýlom
    • genetická citlivosť
    • toxicita (ktorá súvisí s vystavením chemikáliám, ako sú pesticídy, alebo vírusom, cigaretám, nadmernému alkoholu a niektorým liekom)
    • veľké množstvo stresu a nedostatok spánku a odpočinku

    Dysfunkcia nadobličiek je najväčšou príčinou hormonálnej nerovnováhy spolu so sexuálnou dysfunckiou - najmä kvôli niečomu, čo sa nazýva „krádež kortizolu“. K tomu dochádza vtedy, keď sa cholesterol, ktorý zvyčajne pomáha vytvárať pohlavné hormóny, kombinuje s príliš veľkým stresom a enzým 17/20 lyáza blokuje premenu; nastáva produkcia kortizolu. Kortizol potom spôsobuje nerovnováhu progesterónu, estrogénu a testosterónu, čo zas znižuje chuť na sex.

    Vymeňte sacharidy za zdravé tuky

    Vymeňte sacharidy za zdravé tuky

    6 krokov k prirodzenej rovnováhe hormónov

    Vymeňte sacharidy za zdravé tuky

    Potraviny, ktoré vyvažujú hormóny, zahŕňajú množstvo potravín obsahujúcich tuky, ktoré poskytujú mastné kyseliny s krátkym, stredným a dlhým reťazcom. Telo potrebuje na tvorbu hormónov rôzne druhy tukov vrátane nasýtených tukov a cholesterolu. Tieto esenciálne tuky sú nielen základnými stavebnými kameňmi produkcie hormónov, ale udržiavajú nízke hladiny zápalu, zrýchľujú metabolizmus a podporujú chudnutie.

    Zdravé tuky majú opačný účinok ako rafinované uhľohydráty, ktoré vedú k zápalu a môžu narušiť rovnováhu hormónov.

    Obľúbené zdroje protizápalových a zdravých tukov zahŕňajú kokosový olej, avokádo, maslo od zvierat kŕmených trávou a losos chytený vo voľnej prírode.

    • Použitie kokosového oleja je bohaté - napríklad olej (alebo smotana/mlieko) má prirodzené antibakteriálne účinky a účinky spaľujúce tuky.
    • Medzi avokádové výhody patrí zlepšenie zdravia srdca, zníženie zápalu, kontrola chuti do jedla a príspevok k dennému príjmu vlákniny a živín, ako je draslík.
    • Výživové hodnoty lososa sú tiež pôsobivé: je to jeden z najlepších zdrojov omega-3 mastných kyselín, o ktorých je známe, že znižujú zápal a pomáhajú s kognitívnymi funkciami. Omega-3 mastné kyseliny sú veľkou súčasťou membrán mozgových buniek a sú dôležité pre komunikáciu medzi bunkami v mozgu. Výskum ukazuje, že omega-3 mastné kyseliny pomáhajú chrániť pred stratou hippocampálnych neurónov a znižujú prozápalové reakcie.

    Aké jedlo spôsobuje hormonálnu nerovnováhu?

    Najlepšie je obmedziť alebo sa vyhnúť užívaniu cukru, spracovaných sacharidov a rafinovaných rastlinných/semenných olejov.

    Tu je pravidlo: vyhnite sa olejom s vysokým obsahom omega-6 tukov (svetlicový olej, slnečnica, kukurica, repka, sója a arašidy) a namiesto toho sa zásobte bohatými zdrojmi prírodných omega-3 (divo žijúce ryby, ľanové semienko, semená chia, vlašské orechy a živočíšne produkty od zvierat kŕmených trávou).

    Existuje typ omega-6 tukov - nazývaný GLA (kyselina gama-linolová), ktorý môžete užívať vo forme doplnku pomocou pupalkového oleja alebo borákového oleja a nachádza sa aj v konopných semenách. Štúdie ukazujú, že suplementácia GLA môže podporovať zdravé hladiny progesterónu.

    Doplnok na vyplnenie výživových medzier

    Aj keď je zdravá strava kľúčová pre všetky aspekty zdravia, niekedy je potrebné doplniť ju doplnkami, aby sa vyplnili výživové medzery, ktoré môžu viesť k hormonálnej nerovnováhe.

    Tu sú najlepšie doplnky, na ktoré by ste sa mali zamerať pri rovnováhe hormónov:

    Pupalkový olej

    Pupalkový olej

    Pupalkový olej

    Pupalkový olej obsahuje omega-6 mastné kyseliny, ako LA a GLA, ktoré podporujú celkovú hormonálnu funkciu. Doplnenie pupalkovým olejom môže pomôcť zmierniť predmenštruačné a PCOS symptómy. Pomáha tiež vytvárať zdravé prostredie pre počatie.

    Vitamín D

    Na hormonálnu nerovnováhu je najlepšie užívať vitamín D, pretože v tele pôsobí takmer ako hormón a má dôležité dôsledky pre udržanie nízkych úrovní zápalu. To je dôvod, prečo ľudia, ktorí žijú v tmavých oblastiach, často trpia sezónnou depresiou a inými zdravotnými problémami, pokiaľ si nedoplnia vitamín D. Slnečný svit je skutočne najlepší spôsob, ako optimalizovať hladiny vitamínu D, pretože holá pokožka sa vystavuje vitamín D sama, aj pri malom množstve priameho slnečného svetla. Väčšina ľudí by mala doplniť asi 2 000–5 000 IU vitamínu D3 denne, ak žijú v tmavých oblastiach, v zime a v dňoch, keď nie sú na slnku.

    Kostný vývar

    Kostný vývar upokojuje tráviaci systém a dodáva telu živiny, ktoré sa ľahko vstrebávajú. Konzumácia kostného vývaru alebo proteínového prášku z kostného bujónu je obzvlášť prospešná pre zdravie, pretože obsahuje liečivé zlúčeniny ako kolagén, prolín, glycín a glutamín.

    Probiotiká

    Probiotiká sú zdravé baktérie, ktoré môžu skutočne zlepšiť produkciu a reguláciu kľúčových hormónov, ako je inzulín, ghrelín a leptín. Môžu tiež pomôcť pri oprave črevnej výstelky, čo zase môže vyvážiť hormóny. Keď nestrávené častice jedla, ako napríklad lepok, uniknú črevom do krvného obehu, spôsobí zápal spôsobujúci ochorenie, ktoré postihne celé telo - najmä štítnu žľazu, ktorá je veľmi náchylná na zvýšený zápal. Väčšina ľudí s deravým črevom má v črevách nedostatok probiotík. Ak chcete konzumovať viac probiotík, môžete do svojej stravy pridať fermentované potraviny (napríklad jogurt, kefír, kyslá kapusta atď.) A užívať doplnky probiotických kapsúl.

    Adaptogénne byliny

    Adaptogénne byliny sú jedinečnou triedou liečivých rastlín, ktoré podporujú hormonálnu rovnováhu a chránia telo pred najrozmanitejšími chorobami, vrátane chorôb spôsobených nadmerným stresom. Okrem posilnenia imunitných funkcií a boja proti stresu výskum ukazuje, že rôzne adapotogény - ako je napríklad ašvaganda, liečivé huby, rodiola a bazalka posvätná - môžu:

    • zlepšiť funkciu štítnej žľazy
    • prirodzene znížiť hladinu cholesterolu
    • znížiť úzkosť a depresiu
    • bojovať proti degenerácii mozgových buniek
    • stabilizovať hladinu cukru v krvi a inzulínu
    • podporovať funkcie nadobličiek

    Zvlášť ašvaganda môže byť mimoriadne účinná pri vyrovnávaní hormónov. Prospieva funkcii štítnej žľazy, pretože podporuje zachytávanie voľných radikálov, ktoré spôsobujú poškodenie buniek. Ašvagandu možno použiť na podporu spomalenej alebo nadmerne aktívnej štítnej žľazy a môže tiež pomôcť prekonať únavu nadobličiek. Keď prežívate príliš veľa emocionálneho, fyzického alebo duševného stresu, nadobličky sa môžu preťažiť, čo vedie k narušeniu hormónov, ako je adrenalín, kortizol a progesterón.

    Bazalka posvätná pomáha regulovať hladinu kortizolu, a tak funguje ako prírodný liek na úzkosť a emočný stres. Štúdie ukazujú, že môže tiež chrániť orgány a tkanivá pred chemickým stresom zo znečisťujúcich látok a ťažkých kovov, čo sú ďalšie faktory, ktoré môžu viesť k hormonálnej nerovnováhe.

    Huby

    Funkčné huby (vrátane druhov Trúdnikovec pestrý, Reishi, Maitake, Shiitake, Koralovec ježovitý, Chaga a Cordyceps) podporujú schopnosť tela prispôsobiť sa stresu a podporovať moduláciu imunitného systému. Tieto huby sa používajú viac ako 2 000 rokov v tradičnej čínskej medicíne (TCM) a sú plné prospešných zlúčenín vrátane polysacharidov a polysacharidových peptidov, beta glukánov, glykoproteínov a triterpénov, ktoré tiež podporujú zdravie čriev, metabolické zdravie a ďalšie.

    Bylinný hormonálny doplnok

    Niektoré doplnky určené na podporu ženských hormónov kombinujú funkčné huby s adaptogénmi a inými rastlinnými látkami, ktoré pomáhajú podporovať celkovú hormonálnu rovnováhu. V týchto doplnkoch zvyčajne nájdete huby reishi, vitex jahňací, ašvagandu, koreň čiernej rasce a bobuľu schizandry, ktoré spoločne podporujú ženské reprodukčné zdravie, zdravú energetickú hladinu, pozitívne myslenie, duševnú čistotu, pokojný spánok a schopnosť tela zvládať stres.

    Riešenie emocionálnych nerovnováh

    Riešenie emocionálnych nerovnováh

    Riešenie emocionálnych nerovnováh

    Podľa TCM majú vnútorné emócie priamy vplyv na zdravie človeka a riešenie emocionálnych nerovnováh, vonkajšie faktory a výber životného štýlu môžu pomôcť predchádzať zdravotným stavom spojeným s hormonálnou nerovnováhou.

    Praktici TCM veria, že emócie strachu spôsobujú ochorenie v reprodukčných orgánoch, obličkách a nadobličkách, ktoré ovplyvňujú hladiny kortizolu. To môže viesť k vážnym stavom, ako je syndróm polycystických vaječníkov (PCOS) a neplodnosť. Emócie frustrácie, netrpezlivosti a neodpustenia spôsobujú ochorenie pečene, ktoré môže viesť k nerovnováhe estrogénu. A emócie strachu a úzkosti môžu spôsobiť problémy s hladinou inzulínu, ktoré potom môžu ovplyvniť niekoľko hormónov.

    Hlavnou súčasťou prirodzeného vyváženia hormónov je riešenie akejkoľvek emocionálnej nerovnováhy, s ktorou sa stretávate. Môžete to urobiť znížením úrovne stresu, zapojením sa do osobnej reflexie a vyhradením času pre seba. Cvičenie, meditácie alebo liečebné modlitby môžu byť mimoriadne prospešné, rovnako ako hlboké dychové cvičenia či pobyt vonku. Terapie tradičnej čínskej medicíny, ako je akupunktúra a masáž, môžu tiež pomôcť zlepšiť hormonálnu rovnováhu, bojovať proti stresu a zlepšiť prietok krvi.

    Používajte esenciálne oleje

    Na prirodzenú rovnováhu hormónov je dôležité, aby ste v tele eliminovali toxíny tým, že sa vyhnete konvenčným výrobkom na ochranu tela, ktoré sú vyrobené z potenciálne škodlivých chemikálií vrátane diethanolaminu (DEA), parabénov, propylénglykolu a laurylsulfátu sodného. Lepšou alternatívou je použitie prírodných produktov vyrobených z prísad, ako sú esenciálne oleje, kokosový olej, bambucké maslo a ricínový olej.

    Ak chcete nahradiť toxické výrobky na starostlivosť o telo a čistiace prostriedky, použite tieto éterické oleje vyvažujúce hormóny:

    Šalvia

    Šalvia pomáha vyrovnávať hladinu estrogénu, pretože obsahuje prírodné fytoestrogény. Môže sa použiť na reguláciu menštruačného cyklu, zmiernenie symptómov PMS, liečbu neplodnosti a PCOS a dokonca znižuje pravdepodobnosť rakoviny maternice a vaječníkov. Slúži tiež ako prírodný liek na emocionálnu nerovnováhu, ako je depresia a úzkosť. 3-5 kvapiek šalvie v difúzery pomôže vyrovnať hladiny hormónov a zmierniť stres. Na zmiernenie kŕčov a bolesti vmasírujte 5 kvapiek šalvie s 5 kvapkami kokosového oleja v oblasti žalúdka a do ďalších oblastí, s ktorými máte problém.

    Fenikel

    Zistilo sa, že problémy s črevným zdravím spôsobujú autoimunitné reakcie vrátane porúch štítnej žľazy. Používajte feniklový esenciálny olej na uvoľnenie tela, zlepšenie trávenia a zdravia čriev, naštartovanie metabolizmu a zníženie zápalu. Môžete si votrieť 2 kvapky feniklu v oblasti žalúdka alebo pridať 1-2 kvapky do teplej vody alebo čaju, aby ste ho užili vnútorne.

    Levanduľa

    Levanduľový olej podporuje emocionálnu rovnováhu, pretože môže pomôcť pri liečbe úzkosti, depresie, náladovosti a stresu. Môže sa tiež použiť na podporu pokojného spánku, ktorý pomôže vyrovnať aj hladiny hormónov. Rozpustite 5 kvapiek levanduľového oleja, pridajte 5 kvapiek do teplého vodného kúpeľa alebo naneste 3 kvapky lokálne na spánky, chrbát, krk alebo zápästia.

    Santalové drevo

    Esenciálny olej zo santalového dreva môžete použiť na zvýšenie libida, zníženie stresu, podporu relaxácie, zvýšenie duševnej čistoty a dokonca vám pomôže relaxovať. Silná vôňa vyvoláva pokojné pocity a má za následok celkové zníženie stresu, ktorý môže viesť k hormonálnej nerovnováhe. Vdychujte santalové drevo priamo z fľaše, rozptyľujte ho alebo naneste 2-3 kvapky na zápästie a spodnú časť chodidiel.

    Tymián

    Tymiánový olej zlepšuje produkciu progesterónu, ktorý pomáha liečiť alebo zmierňovať zdravotné problémy, ako je neplodnosť, PCOS, menopauza, depresia, myómy, vypadávanie vlasov a nespavosť. Aby ste prirodzene vyrovnali hormóny, pridajte 2 kvapky tymianového oleja do teplého vodného kúpeľa alebo si do brucha votrite 2–3 kvapky tymiánového oleja zmiešaného s rovnakým dielom kokosového oleja.

    ​Dávajte si pozor na lieky a antikoncepciu

    ​Dávajte si pozor na lieky a antikoncepciu

    Dávajte si pozor na lieky a antikoncepciu

    Niektoré lieky môžu narušiť hormonálnu rovnováhu, čo môže viesť k vedľajším účinkom, ako je únava, zmeny chuti do jedla, zmenené spánkové návyky, nízke libido, smútok a dokonca depresia. Lieky narúšajúce hormonálnu rovnováhu zahŕňajú kortikosteroidy, stimulanty, statíny, agonisty dopamínu, rexinoidy a glukokortikoidy. Dávajte si pozor na lieky, ktoré máte užívať, porozprávajte sa so svojím lekárom o vedľajších účinkoch a skúmajte prírodné alternatívy, kedykoľvek je to možné.

    Antikoncepcia je ďalší nebezpečný liek, ktorý mení hladiny hormónov. Antikoncepcia je typ hormonálnej terapie, ktorá zvyšuje hladiny estrogénu na také nebezpečné úrovne, že môže spôsobiť mnoho komplikácií. Štúdie ukazujú, že zdravotné riziká jej užívania, najmä dlhodobé, môžu zahŕňať problémy ako:

    • neočakávané krvácanie medzi cyklami
    • zvýšené riziko krvácania z maternice, zrážania krvi, infarktu a mozgovej príhody
    • migrény
    • zvýšený krvný tlak
    • priberanie
    • bolesti chrbta
    • zmeny nálady
    • nevoľnosť
    • benígne nádory pečene
    • citlivosť prsníkov

    Doprajte si viac spánku

    Pokiaľ každú noc nespíte 7–8 hodín, nerobíte svojmu telu žiadnu službu. Nedostatok spánku alebo narušenie prirodzeného cirkadiánneho rytmu môže byť jedným z najhorších návykov prispievajúcich k hormonálnej nerovnováhe. Ako to? Pretože hormóny pracujú podľa plánu! Príklad: Kortizol, primárny „stresový hormón“, je regulovaný o polnoci. Preto ľudia, ktorí idú spať neskoro, si nikdy skutočne neoddýchnu od situácie úteku/boja proti stresovej reakcii.

    Nedostatok spánku, dlhodobé používanie kortikosteroidov a chronický stres sú tri z najväčších príčin vysokých hladín kortizolu. Správa uvádza, že „stres môže viesť k zmenám v sérovej hladine mnohých hormónov vrátane glukokortikoidov, katecholamínov, rastového hormónu a prolaktínu“.

    Spánok pomáha udržiavať v rovnováhe stresové hormóny, buduje energiu a umožňuje telu správne sa zotaviť. Nadmerný stres a zlý spánok sú spojené s vyššími hladinami ranného kortizolu, zníženou imunitou, problémami s pracovným výkonom a vyššou náchylnosťou na úzkosť, priberanie a depresiu. Ak chcete maximalizovať funkciu hormónov, pokúste sa v ideálnom prípade dostať do postele do 22. hodiny a dodržujte pravidelný cyklus spánok-bdenie čo najviac.

    Iné riešenia

    V niektorých prípadoch bude na liečbu hormonálnej nerovnováhy potrebná syntetická hormonálna liečba (ako je inzulín alebo lieky na štítnu žľazu). Mnoho mladých žien sa napríklad spolieha na antikoncepciu, aby sa vyhla tehotenstvu, a používanie progesterónového krému môže znížiť hormonálne problémy.

    Niektoré ženy potrebujú podporu štítnej žľazy, pretože nie všetky prírodné možnosti upravujú hormonálnu nerovnováhu.

    Väčšina ľudí sa však môže cítiť lepšie, keď urobí vyššie uvedené zmeny životného štýlu. Pre ľudí s diagnostikovanými hormonálnymi poruchami - vrátane cukrovky 1. alebo 2. typu, adrenálnej insuficiencie, Addisonovej choroby, Gravesovej choroby a Cushingovho syndrómu - je vždy dôležité, aby sa pred prerušením užívania liekov porozprávali so svojím lekárom.

    Prírodné postupy uvedené vyššie vám môžu pomôcť prekonať chorobu a výrazne zmierniť príznaky, tieto odporúčania by však nemali nahrádzať lekársky dohľad. Pretože hormonálna nerovnováha sa veľmi líši, pokiaľ ide o závažnosť symptómov, vždy sledujte, ako sa cítite, urobte si prieskum a zhodnoťte, ako reagujete na rôzne liečby.

    Ako otestovať hormonálne zdravie

    Ak máte obavy o svoje hormonálne zdravie, môžete si nechať otestovať hladiny hormónov nasledujúcimi spôsobmi:

    • test zo slín - testovanie zo slín meria hladiny hormónov v tele na bunkovej úrovni. Test dokáže zmerať hladinu estrogénu, progesterónu, testosterónu, kortizolu a DHEA. Keď poskytnete a testujete viac vzoriek v priebehu času, lekár môže s použitím slín testovať zmeny v hormónoch.
    • krvné testy - tento typ hormonálnych testov vyžaduje, aby vám lekár odobral krv a nechal otestovať v laboratóriu kde sa odmerajú hladiny hormónov. Krvný test môže merať voľné (alebo aktívne) a celkové hladiny hormónov, čo testovanie zo slín a moču nedokáže.
    • testovanie moču - testovanie moču vyžaduje, aby ste zozbierali každú kvapku moču počas 24 hodín. Potom sa testuje moč, aby sa identifikoval každý hormón, ktorý je prítomný a na akých úrovniach v konkrétny deň. Toto je najrozsiahlejší test na zdravie hormónov, pretože meria hladiny hormónov počas celého dňa, namiesto hladín na určitý čas, čo je prípad testov krvi a slín.
    • testovanie folikulov stimulujúcich hormón - tento typ testu sa bežne používa na meranie hormonálneho stavu žien pred menopauzou, u ktorých sa začínajú prejavovať príznaky menopauzy.

    zdroj: draxe.com