Obsah článku

Oslabená imunita - príznaky
- primárnym symptómom je náchylnosť na infekciu - medzi infekcie, ktoré často dostávajú ľudia so slabým imunitným systémom, patria:
- pneumónia
- meningitída
- bronchitída
- kožné infekcie
U ľudí so slabým imunitným systémom je pravdepodobné, že sa u nich infekcie vyskytnú častejšie ako u väčšiny ostatných ľudí a tieto choroby môžu mať ťažší priebeh alebo môžu byť ťažšie liečiteľné. Tieto infekcie sa môžu opakovať s vysokou frekvenciou.
Medzi ďalšie príznaky slabého imunitného systému patria:
- autoimunitné poruchy
- zápal vnútorných orgánov
- krvné poruchy alebo abnormality, ako je anémia
- zažívacie ťažkosti, vrátane straty chuti do jedla, hnačky a kŕčov v bruchu
- spomalenie rastu a vývoja u dojčiat a detí
Oslabená imunita - posilnenie
Liečba ako taká neexistuje. Pokiaľ máte oslabenú imunitu mali by ste si upraviť životný štýl:
- športovať na čerstvom vzduchu
- otužovať sa
- zdravo sa stravovať - čerstvé ovocie i zelenina, probiotiká, vitamíny A, C, D, E
- vyhýbať sa stresu
Pri posilňovaní imunity sa môžu uplatniť aj prírodné prostriedky ako napríklad:
- echinacea
- ženšen
- rakytník
- šípky
- trnky
- betaglukán
Pri liečbe porúch imunity sa dnes využíva aj systémová enzýmoterapia spočívajúca v ústnom podávaní kombinácií proteolytických enzýmov živočíšneho a rastlinného pôvodu. Ich preventívny a liečebný efekt spočíva v pôsobení optimalizujúcom zápal a normalizujúcom imunitu.

Oslabená imunita - varovné signály
1. Studené ruky
Ak sú vaše krvné cievy zapálené, môže byť pre vaše prsty, prsty na nohách, uši a nos ťažšie udržiavať teplo. Keď ste v chladnom počasí, pokožka v týchto oblastiach môže byť sfarbená do modra. Akonáhle sa prietok krvi vráti, koža sa sčervená. Lekári to nazývajú „Raynaudov fenomén“. Problémy s imunitným systémom to môže spôsobiť, ale môže to ovplyvniť aj iné veci vrátane fajčenia, niektorých liekov na predpis a chorôb, ktoré ovplyvňujú vaše tepny.
2. Poruchy trávenia
Hnačka trvajúca viac ako 2 až 4 týždne môže byť varovným signálom toho, že váš imunitný systém poškodzuje výstelku tenkého čreva alebo tráviaceho traktu. Zápcha je tiež problémom. Ak potrava črevami ťažko prechádza, je veľmi pevná, váš imunitný systém môže prinútiť vaše črevo spomaliť. Medzi ďalšie možné príčiny patria baktérie, vírusy a ďalšie zdravotné stavy.
3. Suché oči
Ak máte autoimunitné ochorenie, znamená to, že imunitný systém útočí na vaše telo a nie na jeho obranu. Reumatoidná artritída a lupus sú dva príklady. Mnoho ľudí s autoimunitnou poruchou zistí, že majú suché oči. Môžete pociťovať piesočnatý, škrupinový pocit, akoby ste mali niečo v očiach. Alebo si môžete všimnúť bolesť, začervenanie alebo rozmazané videnie.

4. Únava
Ak sa cítite veľmi unavení, akoby ste mali chrípku, mohlo by to znamenať, že sa niečo deje s obranou vášho tela. Spánok vám v tomto prípade pravdepodobne nepomôže. Vaše kĺby alebo svaly môžu tiež bolieť.
5. Mierna horúčka
Ak máte vyššiu teplotu, ako je obvyklé, je možné, že váš imunitný systém začína príliš veľa pracovať. K tomu môže dôjsť v dôsledku blížiacej sa infekcie alebo preto, že začínate mať zápal autoimunitného ochorenia.
6. Bolesť hlavy
V niektorých prípadoch môžu bolesti hlavy súvisieť s imunitným systémom. Napríklad to môže byť vaskulitída, čo je zápal krvných ciev spôsobený infekciou alebo autoimunitným ochorením.
7. Vyrážka
Vaša pokožka je prvou bariérou tela proti baktériám. Ako vyzerá môže odrážať, ako dobre imunitný systém vykonáva svoju prácu. Svrbivá, suchá, červená koža je častým príznakom zápalu. Je to vyrážka, ktorá je bolestivá alebo nie je objasnená. Ľudia s lupusom často dostanú vyrážku v tvare motýľa cez nos a líca.
8. Bolesť kĺbov
Keď sa podšívka vo vnútri vašich kĺbov zapáli, oblasť okolo nich je jemná na dotyk. Toto miesto môže byť tiež tuhé alebo opuchnuté a môže sa to stať s viac ako jedným kĺbom. Možno si všimnete, že je to horšie ráno.
9. Vypadávanie vlasov
Imunitný systém niekedy útočí na vlasové folikuly. Ak stratíte vlasy na pokožke hlavy, tvári alebo na iných častiach tela, môžete mať stav nazývaný alopecia areata. Pramene alebo zhluky vlasov, ktoré vychádzajú, môžu byť tiež príznakom lupusu.
10. Opakované infekcie
Ak potrebujete brať antibiotiká viac ako dvakrát ročne (štyrikrát pre deti), vaše telo nemusí byť schopné samo správne napadnúť baktérie.
Iné príznaky: chronické infekcie dutín, choroba s viac ako štyrmi ušnými infekciami za rok (pre kohokoľvek staršieho ako 4 roky) alebo zápal pľúc viac ako raz.

11. Citlivosť na slnko
Ľudia s autoimunitnou poruchou majú niekedy alergickú reakciu na ultrafialové (UV) lúče nazývané fotodermatitída. Po pobyte na slnku môžete dostať pľuzgiere, vyrážky alebo šupiny. Alebo môžete mať zimnicu, bolesti hlavy alebo nevoľnosť.
12. Brnenie alebo znecitlivenie rúk a nôh
Môže to byť úplne nevinné. V niektorých prípadoch to však môže znamenať, že vaše telo útočí na nervy, ktoré vysielajú signály vašim svalom. Napríklad ľudia, ktorí majú Guillain-Barrého syndróm, môžu mať znecitlivenie, ktoré začína v nohách, potom sa pohybuje hore do paží a hrudníka.
Chronická zápalová demyelinizačná polyneuropatia CIDP má príznaky podobné demyelinizačnej forme GBS (nazývanej akútna zápalová demyelinizačná polyneuropatia alebo AIDP), zatiaľ čo GBS trvá dva týždne až 30 dní. CIDP trvá oveľa dlhšie.
13. Problémy s prehĺtaním
Ak máte problém prehltnúť jedlo, váš pažerák (trubica, ktorá prenáša jedlo z úst do žalúdka) môže byť opuchnutý alebo príliš slabý na to, aby dobre fungoval. Niektorí ľudia cítia, že sa im v krku alebo na hrudi zaseklo jedlo. Jednou z možných príčin môže byť problém s imunitným systémom.
14. Nevysvetliteľná zmena hmotnosti
Ak priberáte aj keď sa vaše stravovacie návyky a tréningy nezmenili, alebo chudnete bez jasného dôvodu, je to možné kvôli poškodeniu štítnej žľazy v dôsledku autoimunitného ochorenia.
15. Biele škvrny
Váš imunitný systém sa niekedy rozhodne bojovať proti bunkám vytvárajúcim pigment, nazývaným melanocyty, a preto začnete na tele vidieť biele škvrny na koži.
16. Žltnutie pokožky alebo očí
Ak máte žltačku, môže to znamenať, že váš imunitný systém útočí a ničí zdravé pečeňové bunky. To môže viesť k ochoreniu nazývanému autoimunitná hepatitída.
Oslabená imunita - prevencia
V prípade, že máte už oslabenú imunitu alebo chcete predchádzať oslabenej imunite, odporúčame vám dodržiavať nasledovné rady:

- vyhýbať sa stresu - stres môže oslabiť imunitný systém a spôsobiť, že budete náchylnejší na chorobu a preto by ste mali podniknúť kroky na zvládnutie stresu. Medzi postupy, ktoré môžu znížiť a zvládať stres, patria:
- joga
- rozjímanie
- masáže
- koníčky
- dostatok spánku - nedostatok spánku má podobný účinok na imunitný systém ako stres. Nedostatočný spánok narušuje normálnu tvorbu bielych krviniek, čo je rozhodujúca súčasť imunitného systému.
- zdravá strava - konzumácia zdravej a vyváženej stravy môže zlepšiť celkovú pohodu človeka
- obmedzte cukor - konzumácia cukrov oslabuje imunitu, pretože konkuruje využitiu vitamínu C (tzv. glukózo-askorbátový antagonizmus). Transport vitamínu C a glukózy totiž prebieha rovnakými cestami, preto prebytok glukózy v plazme vedie k zníženiu prestupu vitamínu C, a tým k oslabeniu funkcií bielych krviniek.
- cvičenie - pravidelný pohyb udržuje telo zdravé. Okrem posilnenia tela, cvičenie spôsobuje, že telo uvoľňuje endorfíny, ktoré znižujú úroveň stresu. Dôležité je, aby ste sa príliš nepritláčali, pretože to môže imunitný systém oslabiť. Preto sa vyhnite:
- príliš vysokej intenzite
- príliš častému cvičeniu
- cvičeniu na dlhšiu dobu bez zastavenia (odpočinku)

- užívanie doplnkov - niektoré vitamíny a minerály ovplyvňujú imunitný systém. Ak máte nedostatok vitamínu C, môžete mať oslabenú imunitu. Medzi ďalšie vitamíny a minerály, ktoré môžu ovplyvniť imunitné funkcie, patria:
- vitamín A
- vitamín B9 - kyselina listová
- vitamín D
- vitamín E
- železo
- zinok
Ako sa vyhnúť chorobe s oslabeným imunitným systémom
Ľudia so slabým imunitným systémom môžu podniknúť niekoľko krokov, aby maximalizovali svoje šance na to, aby zostali zdraví a aby sa vyhli infekciám.
- hygiena - časté umývanie rúk, Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb odporúča umývanie rúk v nasledujúcich časoch:
- pred, počas a po príprave jedál a občerstvenia
- pred jedlom
- po fúkaní nosa, kýchaní alebo kašľaní
- pred a po ošetrení rezu alebo iného otvoreného poranenia kože
- po kontakte s niekým, kto je chorý
- po použití alebo pomoci dieťaťu používať kúpeľňu
- po výmene plienky
- po dotyku zvieraťa alebo jeho potravy alebo odpadu zvieraťa
- po kontakte s odpadom
- vyhýbať sa nachladnutým alebo inak infikovaným osobám - vírusy a iné infekčné choroby sa môžu šíriť z človeka na človeka prostredníctvom blízkeho kontaktu a môžu sa tiež šíriť vo vodných kvapkách, ktoré človek pri kašľaní alebo kýchaní vylúči do vzduchu
- dezinfikovať predmety - baktérie, ktoré môžu spôsobiť choroby, môžu žiť na niektorých povrchoch v domácnosti, ako sú kľučky dverí a diaľkové ovládače, môžete znížiť počet zárodkov, ktoré obývajú tieto oblasti pravidelnou dezinfekciou
- presunúť alebo úplne vynechať očkovanie - ak je za slabý imunitný systém zodpovedná krátkodobá choroba alebo liek, môžete byť zaočkovaný, akonáhle sa choroba vylieči. Príklady očkovacích látok, ktoré lekári môžu odložiť alebo ktorým sa treba vyhnúť, zahŕňajú:
- vakcína MMR proti osýpkam, príušniciam a rubeole
- vakcína proti živej chrípke
- vakcína MMRV, ktorá kombinuje vakcínu MMR s vakcínou proti ovčím kiahňam
- vakcína proti besnote
zdroj: medicalnewstoday.com, webmd.com, imunovital.sk