
Globálne emisie metánu vzrástli v roku 2021 viac ako ktorýkoľvek rok od začiatku merania v roku 1983, podľa Národného úradu pre oceány a atmosféru (NOAA). Navyše, desiaty rok po sebe vzrástli emisie oxidu uhličitého o viac ako 2 častice na milión.
Vedeli ste, že metán je po oxide uhličitom druhým najväčším prispievateľom ku klimatickým zmenám spôsobeným človekom? Zatiaľ čo metán čiastočne produkuje ropný a plynárenský priemysel, najmä ťažba bridlicového plynu, poľnohospodárstvo je v skutočnosti hlavným zdrojom a produkuje viac ako 25% z celkového množstva.
Zatiaľ čo mnohé krajiny sa spojili, aby znížili metán, úspech je jednoznačne v nedohľadne. Čo ešte treba urobiť? Čo - ak vôbec niečo, môžeme ako spotrebitelia urobiť, aby sme videli efektívnu zmenu?
Štúdia o metáne z roku 2021
Je znepokojujúce, že už druhý rok po sebe vedci z NOAA zistili, že metán sa v atmosfére zvýšil na rekordnú ročnú úroveň. Metán je silný skleníkový plyn zachytávajúci teplo, ktorý ohrieva planétu neudržateľným tempom.
Predbežná analýza NOAA ukázala, že metán vzrástol o 17 častí na miliardu v roku 2021, čo predstavuje najväčší nárast od začiatku takýchto meraní v roku 1983. Celkovo boli úrovne atmosférického metánu v roku 2021 v priemere takmer 1 900 častí na miliardu, čo je o 162% viac ako na predindustriálnej úrovni. V porovnaní s obdobím 1984–2006 vedci NOAA odhadujú, že hladiny metánu sú o 15% vyššie.
„Naše údaje ukazujú, že globálne emisie sa naďalej pohybujú rýchlym tempom nesprávnym smerom,“ povedal Rick Spinrad, Ph.D., administrátor NOAA. „Dôkazy sú konzistentné, alarmujúce a nepopierateľné. Musíme vybudovať národ pripravený na klímu, aby sme sa prispôsobili tomu, čo už tu je, a pripravili sa na to, čo príde. Zároveň si už nemôžeme dovoliť odkladať naliehavé a účinné opatrenia potrebné na riešenie príčiny problému – znečistenia skleníkovými plynmi."
Hlavné zdroje metánu
V roku 2020 predstavoval metán (CH4) približne 11% všetkých emisií skleníkových plynov v USA z ľudskej činnosti. Zatiaľ čo životnosť metánu v atmosfére je oveľa kratšia ako životnosť oxidu uhličitého (CO2), metán je pri zachytávaní žiarenia účinnejší ako CO2. Porovnávací vplyv metánu je 25-krát väčší ako vplyv oxidu uhličitého za 100 rokov.

Medzi hlavné zdroje metánu patria:
1. Poľnohospodárstvo
Domáce zvieratá, ako je hovädzí dobytok, ošípané, ovce a kozy, produkujú metán ako súčasť ich normálneho tráviaceho procesu. Okrem toho sa uvoľňuje viac metánu, keď sa živočíšny hnoj skladuje v zberných nádržiach. Emisie metánu sa vyskytujú aj v dôsledku využívania pôdy a činností manažmentu pôdy v sektore využívania pôdy, zmien vo využívaní pôdy a lesného hospodárstva (napr. požiare lesov a trávnatých plôch, rozklad organickej hmoty v pobrežných mokradiach).
2. Energetika a priemysel
Systémy zemného plynu a ropy sú druhým najväčším zdrojom emisií metánu. Napríklad metán je primárnou zložkou zemného plynu, pričom prispieva aj ťažba uhlia. Nedávna správa ukázala, že ropné a plynové vrty s nízkou produkciou, ktoré predstavujú len 6% celkovej produkcie v USA, predstavujú polovicu metánu emitovaného zo všetkých vrtov v USA. Prispieva k tomu aj ťažba uhlia.
3. Odpad z domácností a firiem
Metán vzniká na skládkach pri rozklade odpadu a pri čistení odpadových vôd. Skládky sú v skutočnosti tretím najväčším zdrojom emisií metánu.
4. Prírodné zdroje
Metán sa uvoľňuje aj z mnohých prírodných zdrojov, ako sú termity, oceány, sedimenty, sopky a požiare. Prirodzeným zdrojom metánu č. 1 sú mokrade, ktoré vylučujú metán z baktérií, ktoré rozkladajú organické materiály v neprítomnosti kyslíka.

Ako znížiť emisie metánu
Viac ako 100 krajín sa zišlo, aby prijali globálny sľub o metáne, ktorého cieľom je zníženie emisií o 30% do konca roku 2030. (Bohužiaľ, Rusko a Čína, dvaja hlavní producenti metánu, odmietli sľub podpísať.)
Klimatickí experti a diplomati sa nedávno zamerali na kontrolu emisií metánu, pretože riešenia sa dajú ľahšie dosiahnuť a dajú sa rýchlejšie pozorovať v atmosfére. Jednoducho, pre ropný a plynárenský priemysel je potrebné modernizovať zariadenia používané na výrobu, skladovanie a prepravu paliva, aby sa predišlo únikom. (Napríklad Rusko vlastní niektoré z najmenej udržiavaných ropovodov na svete a tiahnu sa vyše 4000 km.)
Pretože metán môže z atmosféry zmiznúť už po 8 rokoch, snahy zastaviť jeho emisie môžu byť rýchlo plodné.
V poľnohospodárskom sektore je potrebné upraviť postupy hospodárenia s maštaľným hnojom, aby sa hnoj mohol znížiť a správne zachytávať, podľa EPA (Agentúra pre ochranu životného prostredia). Okrem toho je potrebné zlepšiť aj postupy kŕmenia zvierat – ako napríklad podávanie morských rias kravám na zníženie metánu – s cieľom znížiť emisie z enterickej fermentácie. (Zistite, ako môže farma pomôcť liečiť planétu používaním princípov udržateľného, regeneratívneho poľnohospodárstva.)
Napokon, existujú kontroly emisií, ktoré zachytávajú metán zo skládok, a je potrebné ich zaviesť na celom svete, aby sa metán znížil.
Rick Spinrad, Ph.D., administrátor NOAA však povedal, že „potreba rýchlosti by mala motivovať každého klimatického vedca, každého tvorcu klimatickej politiky, každého klimatického aktivistu“. Povedal tiež, že zníženie emisií metánu predstavuje „najväčší, najrýchlejší a najlacnejší spôsob, ako v blízkej budúcnosti znížiť otepľovanie“ a že to tiež znižuje náklady „na zmiernenie klímy a náklady na adaptáciu a znižuje závislosť na učení, ako odstrániť oxid uhličitý z atmosféry“. "Nezabudnime, že metán tiež prispieva k tvorbe prízemného ozónu, ktorý spôsobuje približne 500 000 predčasných úmrtí ročne na celom svete."
zdroj: draxe.com
zdroj obrázky: economist.com, ccacoalition.org, penntoday.upenn.edu