< Spať na články
Hnev

Hnev je normálna a zdravá ľudská emócia, ktorá je spojená s fyziologickými a biologickými zmenami. Aj keď je to dôležitá emócia, ktorá umožňuje ľuďom vyjadriť svoje emócie, intenzita hnevu sa mení a zvládanie hnevu je rozhodujúce pre udržanie kontroly.

Keď sa nedokážete vyrovnať s nepriazňou osudu alebo nezhodami pozitívnym a konštruktívnym spôsobom, môže to ovplyvniť vaše vzťahy, pracovné prostredie, rodinný život a ďalšie. Používanie techník zvládania hnevu, ako je upokojenie mysle, prestávka a používanie logiky na premyslenie si situácie, vám pomôže vyrovnať sa s týmito situáciami účelným, zrelým a zdravým spôsobom.

Čo to hnev je?

Hnev je vyjadrením napätia a frustrácie. Inštinktívne vyjadrujeme hnev agresivitou, hoci intenzita reakcie kolíše od mierneho podráždenia až po úplný hnev. Vedci vysvetľujú prejav hnevu ako skúmanie prostredia a nastolenie pocitu osobnej kontroly nad vlastným konaním, vyjednávanie konfliktov a obranu osobnej integrity. Môže to byť vyvolané mnohými faktormi, vrátane hádky, pocitu napadnutia alebo nerešpektovania, riešenia nepredvídateľnej situácie a ďalších. Kontrolovaný hnev je normálny a skutočne potrebný na prežitie človeka, no zvládanie hnevu je dôležité, najmä ak sa necháte ľahko “vytočiť” a často sa kritizujú aj malými neúspechmi.

Existujú prístupy k vyjadreniu alebo zvládaniu hnevu, vrátane jeho vyjadrenia, potláčania a upokojenia svojich pocitov. Je prospešné prejaviť svoj hnev asertívnym, no zároveň rešpektujúcim a kontrolovaným spôsobom. Ukázalo sa, že nevyjadrený alebo potláčaný hnev spôsobuje nahromadenie negatívnych pocitov, napätia a odporu a môže spôsobiť, že svoj hnev prevrátite do svojho vnútra.

Upokojenie hnevu alebo praktizovanie zvládania hnevu znamená, že kontrolujete svoju reakciu a prijímate opatrenia, aby ste k problému pristupovali s čistou hlavou. Neznamená to, že hnev je potláčaný, ale namiesto toho sa rieši zdravým a produktívnym spôsobom.

Ako môže hnev negatívne ovplyvniť zdravie

Chronický hnev alebo ľahké nahnevanie môže ovplyvniť vaše duševné a fyzické zdravie a brániť vašim vzťahom, kariére a podobne. Človek s „horúcou hlavou“ v kancelárii alebo v rodine nemusí byť spoľahlivý pri udržiavaní zdravého a zmysluplného vzťahu. Pocity hnevu môžu zvýšiť hladinu kortizolu, stresového hormónu, ktorý umožňuje vašu prirodzenú reakciu na boj alebo útek. V normálnych množstvách je kortizol úplne normálny a zdravý, ale chronicky zvýšený kortizol môže spôsobiť vážne zdravotné problémy.


Ako môže hnev negatívne ovplyvniť zdravie
Ako môže hnev negatívne ovplyvniť zdravie

Vedci zistili, že chronický hnev alebo antagonistické správanie môže prispieť k:

  • bolesti hlavy

  • zmene chuti do jedla

  • prírastku alebo strate hmotnosti

  • vysokému krvnému tlaku

  • ochoreniu srdca

  • kolísaniu hladiny cukru v krvi

  • poruche spánku

  • akné a iným kožným ochoreniam

  • problémom s trávením

  • únave


Predýchajte svoj hnev
Predýchajte svoj hnev

Top 10 techník zvládania hnevu

Pokiaľ ide o zvládanie hnevu, existujú techniky, ktoré môžete použiť, aby vám pomohli situáciu lepšie zvládnuť. Pamätajte, že nechcete hnev potláčať, ale čeliť mu z pokojného, ​​logického postoja, aby ste sa mohli pohnúť ďalej zdravým spôsobom.

1. Predýchajte svoj hnev

Hnev alebo zlosť sa v danej chvíli vyskytujú spontánne. Aj keď je táto reakcia prirodzená, keď sa stretnete so spúšťačom, ktorý spôsobuje tieto negatívne pocity, oveľa lepšie sa s ňou vysporiadate, ak si nájdete chvíľu na predýchanie a lepšie pochopenie konfliktu. Chvíľka na zamyslenie sa nad problémom predtým, ako naň zareagujete, vám umožní spracovať príčinu hnevu a sformulovať plán, ako sa s ním vysporiadať.

2. Využite relaxačné techniky

Použite relaxačné techniky, ako je hlboké dýchanie, spievanie si obľúbenej piesne alebo opakovanie si pozitívnych slov (ako „uvoľni sa“ alebo „buď pokojný/á“), choďte osamote na prechádzku alebo si predstavte bezpečné a šťastné miesto, kde sa upokojíte vo chvíli hnevu. Tieto prostriedky na zmiernenie stresu pomôžu pri zvládaní hnevu a umožnia vám riešiť situáciu s prehľadom.

3. Identifikujte spúšťače

Hnev môže byť spôsobený vnútornými a vonkajšími spúšťačmi. Negatívne alebo traumatické spomienky môžu spôsobiť hnev, rovnako ako hádky so spolupracovníkmi alebo blízkymi, finančné tlaky, problémy s dopravou alebo autom (cestná zlosť) a udalosti, ktoré nevyjdú podľa plánu.

V daný deň je veľa faktorov, ktoré môžu spôsobiť hnev – to je do určitej miery normálne –, ale ak zistíte, že u vás opakovane hnev spúšťajú tie isté veci, môžete sa na tieto situácie lepšie pripraviť. Pamätajte, že logika dokáže v okamihu poraziť hnev. Ak vám hnev spôsobí spúšťač, zamerajte sa na reštrukturalizáciu spôsobu, akým premýšľate o situácii. Toto sa nazýva kognitívna reštrukturalizácia a umožňuje vám premýšľať o veciach inak, racionálnym spôsobom, vďaka čomu budete môcť lepšie riešiť problém zdravým spôsobom.

4. Komunikujte o svojich pocitoch

Hlavnou príčinou hnevu je pocit nevypočutia, nedocenenia alebo neúcty. Výskum naznačuje, že aj v náročných pracovných podmienkach, ako je pohotovostná služba, je nácvik komunikačných techník účinný na riešenie vlastných pocitov a prejavov hnevu v ťažkých situáciách. Zatiaľ čo pocity spojené s hnevom môžu byť ťažko rozpoznateľné a komunikovateľné, ich potláčanie len obráti váš hnev dovnútra a môže spôsobiť pocity ľútosti alebo odporu. Ak chcete zvládnuť hnev zdravým spôsobom, zamerajte sa na úprimnú a pokojnú komunikáciu o svojich pocitoch.

5. Prejdite sa

Prechádzka vonku na zvládnutie hnevu vám pomôže pozdvihnúť náladu a upokojiť telo. Výskum ukazuje, že vystavenie prírodným scenériam má účinky na zníženie stresu a pomáha zlepšiť negatívnu náladu.

Doprajte si dostatok odpočinku
Doprajte si dostatok odpočinku

Iné spôsoby ovládania hnevu

Okrem nástrojov, ktoré môžete použiť na zvládanie hnevu, existujú aj dlhodobé opatrenia, ktoré môžete podniknúť na zlepšenie celkovej nálady a zdravia.

6. Doprajte si dostatok odpočinku

Štúdia z roku 2018 zistila, že každodenné straty spánku majú dôležité dôsledky na hnev a ospalosť môže spôsobiť problémy so zvládaním hnevu.

7. Denne cvičte

Cvičenie je prirodzený prostriedok na zmiernenie stresu a určite môže pomôcť pri zvládaní hnevu, najmä ak máte čo do činenia s chronickým hnevom alebo znášate stresovú situáciu, ktorú nemôžete ovládať. Cvičenie uvoľňuje silné endorfíny, čo sú chemické látky v mozgu, ktoré pôsobia ako zlepšovače nálady. Štúdia z roku 2008 naznačuje, že aeróbne cvičenie môže znížiť alebo zabrániť zvýšeniu prejavu hnevu, čo vedci zistili u detí s nadváhou, ktoré sa zúčastnili mimoškolského cvičebného programu.

8. Vyskúšajte meditáciu

Štúdia skúmala účinky meditácie skúsených aj začínajúcich meditujúcich, u ktorých sa prejavovali pocity hnevu. Vedci zistili, že obe skupiny zaznamenali známky relaxácie, vrátane spomaleného dýchania a srdcovej frekvencie a zníženého krvného tlaku po meditácii.

9. Skontrolujte si svoj jedálniček

Nedostatok živín môže spôsobiť hormonálnu nerovnováhu, nízku energiu a zmeny nálady. Potrebujeme stály prísun základných živín vrátane zdravých tukov, aminokyselín, antioxidantov, elektrolytov, vitamínov a minerálov, ktoré nášmu mozgu pomôžu lepšie zvládať emócie. Zamerajte sa na konzumáciu dobre vyváženej stravy s nízkym obsahom spracovaných potravín, sladkých potravín a rafinovaných rastlinných olejov. Znížte príjem alkoholu a kofeínu, pretože konzumácia týchto nápojov môže ovplyvniť vašu náladu.

Medzi potraviny, ktoré majú byť súčasťou vašej každodennej stravy, patria:

10. Vyhľadajte odbornú podporu

Ak máte čo do činenia s chronickým, nekontrolovaným hnevom, potom sa odporúča vyhľadať odbornú podporu. Licencovaný odborník na duševné zdravie vám môže pomôcť pri spúšťaní identity a používať techniky zvládania hnevu, aby ste sa s nimi vysporiadali zdravým a udržateľným spôsobom.

zdroj: draxe.com

zdroj: obrázky: onlinecounselling4u.com, astrosage.com, theleveragedphd.com, healthcareassociates.com