Obsah článku

Šošovica je z hľadiska potravinárskeho využitia najžiadanejšou strukovinou. Má jemnú zemitú chuť, dobre sa varí a je stálofarebná. Z našich zeleninových záhradiek sa, žiaľ, pomaly vytráca a obmedzilo sa aj jej pestovanie vo veľkovýrobe pre vysoké nároky na ručnú prácu. Dovážame ju predovšetkým z Kanady.
Šošovica pochádza z Indie a je jedným z najstarších zdrojov potravy s viac ako 9000 rokmi. Po sójových bôboch a konope má šošovica tretí najvyšší obsah bielkovín zo všetkých rastlín, a to až 26%. Vďaka tomu tvorí v mnohých častiach sveta veľmi dôležitú zložku stravy. Je to tak hlavne v Indii, ktorej obyvateľstvo tvoria predovšetkým vegetariáni. Jednotlivé druhy šošovice sa od seba líšia veľkosťou semien a takisto aj farbou, ktorá môže byť žltá, oranžová, hnedočervená, zelená či čierna.
Obsah vitamínov a minerálov v šošovici
Šošovica v 100 g obsahuje 328 kalórií, 24,23 g bielkovín, 58,02 g sacharidov, 1,18 g tukov, 11,43 g vlákniny. Ďalej obsahuje vitamín A, vitamín B1-tiamín, B2-riboflavín, B3-niacín, B5-kyselina pantoténová, B6-pyridoxín, B9-kyselina listová, vitamín C, E, K a 3,7 krát viac omega 6 mastných kyselín ako omega 3, z minerálnych látok obsahuje draslík, fosfor, molybdén, horčík, vápnik, selén, biotín, železo, zinok, chróm, mangán a meď.
Šošovica pomáha pri budovaní svalov, posilňuje výkonnosť mozgu, pomáha predchádzať ateroskleróze, pomáha udržiavať zdravé tehotenstvo, pomáha pri chudnutí, dodáva železo, ktoré ženy strácajú počas menštruácie, atď.
Šošovica - Nutričné hodnoty
(100g)125kj
24.23
58.02g
2.39g
1.18g
11.43g
Priemerný obsah vitamínov
| %ODD* mužov*%ODD - percent odporúčanej dennej dávky mužov v 100g
Priemerný obsah minerálov
| %ODD* mužov*%ODD - percent odporúčanej dennej dávky mužov v 100g. Kliknutím na percentuálnu

Šošovica - 10 účinkov na zdravie
Šošovica buduje svaly a omladzuje väzivové tkanivo
Naše orgány a svaly potrebujú neustály prísun bielkovín na opravu a rast tela. Šošovica, najmä naklíčená šošovica, obsahuje všetky esenciálne aminokyseliny, ktoré naše telo potrebuje na dobré budovanie svalov a hladké fungovanie tela. A vďaka vysokému obsahu zinku má omladzujúce účinky na väzivové tkanivo.
Šošovica posilňuje výkonnosť mozgu
Strukoviny sú bohaté na sacharidy. Kým cestoviny, lúpaná ryža a produkty zo svetlej múky sa v črevách rozkladajú pomaly, šošovica obsahuje komplex sacharidov, ktorý zabezpečuje plynulý prísun glukózy do krvi a buniek. Vďaka tomu je organizmus počas niekoľkých hodín rovnomerne zabezpečený cukrom a glukózou, čo je nevyhnutné najmä pre činnosť a výkonnosť mozgu a nervov.
Šošovica pomáha predchádzať ateroskleróze
Konzumácia šošovice poskytuje zásoby antioxidantov, ktoré znižujú šance na rozvoj aterosklerózy - ochorenie tepien, pri ktorom sa do poškodenej cievnej steny ukladajú tukové látky, najmä cholesterol. Priesvit cievy sa tým zužuje, čo obmedzuje prietok krvi.
Šošovica pre zdravé tehotenstvo
Šošovica je dobrým zdrojom komplexu vitamínu B, ako je kyselina listová. Konzumácia kyseliny listovej tehotnými ženami pomáha pri prevencii vrodených chýb. Nedostatok kyseliny listovej má často za následok poruchy nervovej trubice.
Šošovica je dobrá na chudnutie
Šošovica rýchlo zasýti, a pritom nie je príliš energetická. Pomáha nám zbaviť sa prebytočných kilogramov bez toho, aby sme organizmus stresovali diétami a nedostatkom živín.

Šošovicou proti rakovine
Šošovica má veľa rôznych antioxidantov, obsahuje aj selén, ktorý hrá jedinečnú úlohu pri prevencii rakoviny. Selén potláča rýchlosť rastu nádorov, niekedy ho zastavuje, takže sa ho imunitný systém prirodzene zbaví. Selén tiež zvyšuje detoxikačný potenciál pečene, čím podporuje odstránenie niektorých zlúčenín podporujúcich vznik rakoviny. Keďže selén nie je častou zložkou v potravinách, šošovica by sa mala stať dôležitou súčasťou vašej stravy.
Šošovica znižuje riziko ochorenia srdca
Šošovica obsahuje viac ako dosť kyseliny listovej a iných vitamínov B, ktoré podporujú rozklad homocysteínu - je to aminokyselina, ktorá sa prirodzene produkuje organizmom, ale stáva sa akumulovaná v dôsledku nedostatku vitamínov B, ale najmä kyseliny listovej. Vysoké hladiny homocysteínu spôsobujú vysoké riziko srdcových ochorení, vznik krvných ciev a embólií, cievnej mozgovej príhody a infarktu myokardu.
Šošovica počas menštruácie
Šošovica je jedným z najvýdatnejších zdrojov železa, ktoré telo potrebuje na optimálnu produkciu hemoglobínu. Približne 36% železa dennej odporúčanej hodnoty môže pochádzať z konzumácie 1 šálky (200 gramov) šošovice každý deň. Túto vlastnosť ocenia najmä ženy, ktoré počas mesačného krvácania strácajú veľa železa.
Šošovica pomáha udržiavať ideálnu tonicitu krvi
Krvná tonicita je meradlom elektrolytov nachádzajúcich sa v nej, ktoré sa skladajú predovšetkým z koncentrácie sodíka a draslíka. Typicky konzumujeme omnoho viac sodíka, ako sa odporúča, zatiaľ čo súčasne nedostávame dostatok draslíka. To dláždi cestu pre poruchy chémie krvi, prejavuje sa ako zle načasované svalové kŕče, a všeobecné zlú vodivosť v nervoch. Draslík pomáha kompenzovať takýto scenár, pretože pomáha zvyšovať vylučovanie sodíka a vyvážiť rovnovážny stav krvi a tekutín.
Šošovica zvyšuje metabolizmus
Šošovica je dobrým zdrojom mnohých vitamínov, vrátane vitamínu B3-niacín, ktorý zohráva významnú úlohu pri posilňovaní tráviaceho a nervového systému. Vitamín B3 ponúka mnoho ďalších výhod, vrátane kontroly cholesterolu a zlepšenia lipidového profilu.

Ako šošovicu nakupovať?
Čím menšie sú zrnká šošovice, tým majú intenzívnejšiu chuť, lebo aromatické látky sa koncentrujú predovšetkým v šupke. V predaji je viacero odrôd šošovice.
Ako šošovicu skladovať?
Pokiaľ je skladovacia nádoba vzduchotesná, môžu strukoviny vydržať dlhé roky a stále budú skvelým zdrojom bielkovín. Pokiaľ sa ale dovnútra dostane voda či vlhkosť, vydrží len niekoľko mesiacov.
Ako šošovicu spotrebovať?
Zo šošovice varíme polievku alebo prívarok, môžeme ju primiešať i do šalátov. Chutná je na orientálny spôsob s rozličnými druhmi zeleniny, ale aj so zemiakmi.
zdroj: Klaus Oberbeil a MUDr. Christiane Lentzová - Ovocie a zelenina ako liek, cs.wikipedia.org, organicfacts.net