Obsah článku

  Mungo fazuľa

  Kým mungo fazuľa môže byť pre väčšinu ľudí novinkou, je súčasťou tradičnej ajurvédskej stravy v Indii po tisíce rokov. V 100 g obsahuje až 156% ODD kyseliny listovej, takže by si ju mali dopriať hlavne tehotné a ženy, ktoré trápi predmenštruačný syndróm.

  Mungo fazuľa je považovaná za „jednu z najcennejších potravín“ v starodávnej indickej praxi a bola tradičnou formou medicíny už zhruba pred 1 500 rokmi. Pestuje sa hlavne vo východnej a juhovýchodnej Ázii a indickom subkontinente.

  Obsah vitamínov a minerálov v mungo fazuli

  Mungo fazuľa v 100 g obsahuje 347 kalórií, 1,2 g tukov, 63 g sacharidov (z toho 7 g cukry), 16 g vlákniny a 24 g bielkovín. Ďalej obsahuje vitamín A, B1-tiamín, B2-riboflavín, B3-niacín, B5-kyselinu pantoténovú, B6-pyridoxín, B9-kyselinu listovú 156% ODD, C, E a K, betakarotén, aminokyseliny, z minerálnych látok obsahuje horčík, železo, fosfor, mangán, zinok, draslík, vápnik, sodík, meď, selén, omega 3 a omega 6 mastné kyseliny.

  Mungo udržuje zdravé srdce, chráni pred vznikom rakoviny, posilňuje imunitu a chráni pred infekciami a vírusmi, je vhodné pre tehotné, znižuje príznaky predmenštruačného syndrómu, podporuje trávenie, pomáha redukovať hmotnosť.


  Mungo1

  Mungo fazuľa - 7 účinkov na zdravie

  Mungo udržuje zdravé srdce

  Oxidovaný LDL cholesterol je jedným z rizík smrteľných kardiovaskulárnych príhod, ako sú srdcové infarkty alebo mŕtvica. LDL cholesterol sa hromadí vo vnútornej výstelke krvných ciev a blokuje prietok krvi, čo spôsobuje zástavu srdca. Mungo fazuľa je skvelým doplnkom k akejkoľvek protizápalovej strave vďaka svojej schopnosti udržať cievy čisté a tým zlepšuje krvný obeh.

  Mungo chráni pred vznikom rakoviny

  Mungo fazuľa obsahuje aminokyseliny, vďaka ktorým má antioxidačné vlastnosti proti rozvoju rakoviny. V klinických štúdiách mungo fazuľa vykazuje protinádorovú aktivitu a je schopná chrániť poškodenie DNA a nebezpečnú bunkovú mutáciu. Mungo tiež obsahuje flavonoidy, ktoré majú vysoké schopnosti radikálového čistenia. Tieto flavonoidy znižujú oxidačný stres, ktorý prispieva k tvorbe rakoviny.

  Mungo posilňuje imunitu a chráni pred infekciami a vírusmi

  Antibakteriálne vlastnosti v mungo fazuli pomáhajú zvýšiť imunitu a bojovať proti škodlivým baktériám, vírusom, prechladnutiu, vyrážkam, podráždeniu a ďalším. Fazuľa mungo podporuje zdravú rovnováhu baktérií v zažívacom trakte, čo pomáha pri vstrebávaní živín a imunitnej obrane.

  Mungo je vhodné pre tehotné

  Kyselina listová, ktorú mungo v 100 g obsahuje až 156% ODD, je dôležitým vitamínom pre syntézu DNA, rast buniek a tkanív, hormonálnu rovnováhu, kognitívne funkcie a dokonca reprodukciu. Konzumácia dostatočného množstva kyseliny listovej je obzvlášť dôležitá počas tehotenstva, pretože je nevyhnutná pre prevenciu predčasného pôrodu, defektov neurálnej trubice a dokonca aj potratu.

  Mungo2

  Mungo znižuje príznaky predmenštruačného syndrómu PMS

  Mungo poskytuje vitamíny skupiny B, vrátane vitamínu B6-pyridoxínu a B9-kyseliny listovej, dôležité pre kontrolu kolísania hormónov, ktoré vedú k závažným príznakom PMS. B vitamíny a horčík sú užitočné na zníženie závažnosti a bolesti spojenej so symptómami PMS, vrátane kŕčov, bolestí hlavy, výkyvov nálady, únavy a bolesti svalov.

  Mungo podporuje trávenie

  Mungo fazuľa je jednou z mála strukovín, z ktorých vás nebude nadúvať. Vďaka obsahu vlákniny pomáha detoxikovať tráviaci systém, bráni vzniku syndrómu dráždivého čreva a zápchy. Klíčené mungo fazule sú ľahšie stráviteľné a obsahujú viac živín.

  Mungo pomáha redukovať hmotnosť

  Mungo fazuľa je vhodnou potravinou pokiaľ sa chcete zbaviť nejakých kíl. Obsahuje vlákninu a bielkoviny, ktoré vás zasýtia na dlhší čas, tým znížite príjem potravy a začnete chudnúť.

  Ako mungo nakupovať?

  Mungo fazuľu je možné kúpiť sušenú a balenú v sáčku, alebo naklíčené klíčky.

  Ako mungo skladovať?

  Sušenú mungo fazuľu skladujte vo vzduchotesnej nádobe, na tmavom mieste. A keďže je to odolná zelenina vydrží vám dlho. Po roku ju ale skontrolujte, či je ešte schopná klíčiť. Na varenie bude vhodná, len ju musíte trošku dlhšie variť.

  Klíčky mungo fazule skladujte v chladničke, ale snažte sa ich rýchlo spotrebovať. Čím sú väčšie, tým menej nutričných látok obsahujú.

  Ako mungo spotrebovať?

  Najlepšie je mungo fazuľu klíčiť a konzumovať mladé klíčky. Môžete ich primiešať do zeleninového šalátu alebo cestovín. Mungo fazuľu môžete tiež variť a pridať do polievky, rizota, mäsových omáčok. Taktiež si z nej môžete pripraviť kašu či pomazánku.

  zdroj: draxe.com