Čo ma to uštiplo? Galéria štípancov od hmyzu

< Spať na články
Čo ma to uštiplo?

Čo ma to uštiplo?

Letné teploty sú síce príjemné, pretože sa nemusíte obliekať do mnohých vrstiev, ale na druhú stranu so sebou prinášajú riziko bodnutia alebo uhryznutia hmyzom.

Či už ste vo vode, na horách alebo na záhrade, hmyz, s ktorím sa stretnete, sa snaží chrániť seba a svoje územie.

Počiatočný kontakt s hmyzom môže byť bolestivý. Často nasleduje alergická reakcia na jed, ktorý sa usadzuje vo vašej pokožke po bodnutí hmyzom.

Väčšina uhryznutí a bodnutí nespôsobí nič iné ako menšie nepohodlie, ale niektoré môžu byť smrteľné, najmä ak máte silnú alergiu na jed hmyzu.

Forma, ktorú má uhryznutie či bodnutie, závisí od toho, aký druh hmyzu vás uhryzol či bodol. 

Uštipnutie komárom

Uštipnutie komárom

Uštipnutie komárom

Ženské komáre majú dlhé rúrkovité ústne časti, ktoré im umožňujú prepichnúť pokožku a kŕmiť sa krvou. Keď vás uhryznú, vstreknú vám sliny do tela a odsajú vám krv. Ich sliny obsahujú bielkoviny, na ktoré je väčšina ľudí alergická. Váš imunitný systém sa aktivuje a spôsobí vznik červenej hrčky a sprievodného svrbenia po bodnutí komárom.

Komáre si vyberajú svoje ľudské obete na základe vône oxidu uhličitého a iných chemikálií, ktoré sa vo vašom pote nachádzajú.

Bodnutie komárom je malá, okrúhla, nafúknutá hrčka, ktorá sa objaví čoskoro po bodnutí. Hrčka bude červená, tvrdá, opuchnutá a bude svrbieť.

Môžete mať viac uhryznutí v tej istej oblasti.

Aby sa vám uštipnutie čo najrýchlejšie zahojilo, snažte sa vôbec sa neškrabať. Tým sa totiž zvyšuje riziko rozvoja infekcie. Proti svrbeniu môžete miesto potrieť levanduľovým olejom, rozdrveným listom skorocelu, plátkom citróna, cibule alebo paradajky, prípadne kockou ľadu. Alebo využite prípravky z lekárne, napríklad Fenistil gél.

Uštipnutie ovadom

Uštipnutie ovadom

Uštipnutie ovadom

Ovad je veľká, tmavá mucha, ktorá je najaktívnejšia počas dňa, najmä v lete. Ovada všeobecne spoznáte podľa veľkosti. Tieto muchy sú dlhé asi 2 cm, čo ich robí oveľa väčšími ako je priemerná muška.

Ovady útočia na veľké cicavce, ako sú ľudia, psy ale aj na kone.

Najviac ich lákajú pohyblivé a tmavé objekty. Láka ich tiež oxid uhličitý. To by mohlo vysvetľovať, prečo všetky letné outdoorové aktivity, pri ktorých sa potíte a ťažko sa pri nich dýcha, akoby privolávali ovady.

Akonáhle vás ovad bodne, žerie krv z kože. Toto bodnutie môže spôsobiť ostrý pocit pálenia. V oblasti bodnutia je bežné, že pocítite svrbenie, zápal a opuch. Môže sa vám dokonca vyvinúť modrina.

Uhryznutie plošticou

Uhryznutie plošticou

Uhryznutie plošticou

Ploštice na človeka útočia predovšetkým v noci. V pokoji ležíte a zrazu cítite niekoľko bodnutí na jednom kúsku vášho tela. Hoci je to veľmi nepríjemné, nemalo by to pre vás zo zdravotného hľadiska predstavovať žiadny väčší problém.

Uhryznutia od ploštice vyzerajú podobne ako od komára, miesto je podráždené a začervenané, s tmavšie bodkou uprostred. Najčastejšie sa vyskytujú tam, kde je to pre ploštice ľahko dostupné, teda na krku, ramenách a nohách a na miestach nezakrytých pyžamom. Ploštice sa ale môžu dostať aj pod neho. Väčšina ľudí nemá žiadnu alergickú reakciu, ale môžu sa objaviť problémy so spánkom, pretože vám môže pripadať, ako by vás ploštice napustili nejakým jedom. Proti svrbeniu sa odporúča mäta, levanduľa alebo čierne korenie, aloe vera gél, ľubovníkový olej, citrónová šťava alebo voda so sódou, v lekárni si môžete kúpiť steroidný či kalamínový krém.

Horšie hrozbou je však fakt, že ak sa ich čo najrýchlejšie nezbavíte, môžu sa veľmi rýchlo rozmnožiť a zamoriť vám celý byt. A verte, že deratizácia, ktorú by ste pravdepodobne museli zvoliť, je veľmi drahá a nepohodlná.

Uhryznutie klieštom

Uhryznutie klieštom

Uhryznutie kliešťom

Kliešte uprednostňujú teplé, vlhké oblasti tela. Akonáhle sa kliešť dostane na vaše telo, je pravdepodobné, že migruje do podpazuší, slabín alebo vlasov. Keď sú na požadovanom mieste, zahryznú sa vám do kože a začnú odoberať krv.

Na rozdiel od väčšiny ostatných hmyzov, ktoré hryzú, kliešte zvyčajne zostanú pripevnené k vášmu telu. Ak ho ihneď nevyberiete môže až po 10 dňoch cucania vašej krvi sám odpadnúť.

Ak ste boli dlhší čas vonku na mieste, kde sa bežne kliešte vyskytujú, je dôležité po príchode domov sa skontrolovať, či na vašej pokožke nie sú nejaké tie kliešte ukryté. Môžu sa vám dokonca dostať aj na pokožku hlavy, takže je potrebné kontrolu robiť naozaj všade.

Pokiaľ na sebe objavíte prisatého kliešťa, prvým krokom je dezinfekcia rany a jeho šetrné odstránenie. Spôsob, ktorý sa používal predtým, teda vytočenie kliešťa po alebo proti smeru hodinových ručičiek, ale nie je správny. Kliešť po nakvapkaní dezinfekcie uchopte pinzetou či špeciálnymi klieštikmi a viklavými pohybmi ho opatrne vytiahnite z kože. Dajte pozor, aby ste ho neroztrhli. Miesto prisatia potom znova potrite dezinfekciou. Ak chcete mať istotu, či kliešť nie je infikovaný, môžete ho poslať do laboratória. Každopádne je dobré ďalej sledovať postihnuté miesto a svoj celkový stav, či sa nezačnú objavovať príznaky jedného z dvoch ochorení, ktoré kliešte prenášajú - kliešťovej encefalitídy alebo lymskej boreliózy.

Ak dôjde k infikovaniu od kliešťa, môže to byť mimoriadne nebezpečné. Infekcia sa môže dostať do nervového systému a pri neliečení môžu viesť k paralýze. Choroby prenášané kliešťami môžu mať rôzne príznaky a zvyčajne sa rozvinú v priebehu niekoľkých dní až niekoľkých týždňov po uhryznutí kliešťom. Medzi potenciálne príznaky chorôb prenášaných kliešťami patria: červená škvrna alebo vyrážka v blízkosti miesta uhryznutia, vyrážka na celom tele, stuhnutosť krku, bolesť hlavy, nevoľnosť, slabosť, bolesť svalov alebo kĺbov, horúčka, zimnica, opuchnuté lymfatické uzliny.

Nezabudnite čo najskôr vyhľadať lekársku pomoc, ak vás uhryzne kliešť, aby bolo možné vyhodnotiť potenciálnu liečbu.

Uštipnutie včelou

Uštipnutie včelou

Uštipnutie včelou

Včely medonosné (alebo jednoducho „včely“) zvyčajne nie sú agresívne. Bodajú, ak je ich úľ ohrozený alebo ak sa cítia samé ohrozené. Deti pobehujúce bosé, najmä na tráve s kvetinami, kde včely radi zotrvávajú, sú často bodnuté včelou.

Afrikánizované včely („včelie vrahyne“) sú oveľa agresívnejšie a majú tendenciu útočiť v rojoch bez provokácie.

Žihadlá včely medonosnej sú na konci ostnaté, takže po bodnutí zostanú spolu s vnútornými orgánmi v koži.

Diskutuje sa o tom, aký je najlepší spôsob odstránenia žihadla včely. Nech už si zvolíte akýkoľvek spôsob, najlepšie je konať rýchlo. Čím dlhšie ostane žihadlo v koži, tým viac jedu sa do tela uvoľní.

Jedným z rýchlych spôsobov, ako dostať žihadlo von, je použiť kreditnú kartu na jej oškrabanie. Nepoužívajte pinzetu: Môžete ňou vtlačiť do pokožky viac jedu. Na postihnuté miesto naneste ľad, aby sa znížil opuch, môžete skúsiť aj potretie cibuľou alebo medom. Prípadne použite aj nejaké antihistaminikum, ktoré utlmí svrbenie a opuch.

Bodnutie má červenú bodku a okolitá pokožka sa zapáli a zmení farbu. Ak neviete, či je človek alergický na včely, je dôležité ho pozorne sledovať. Ak má osoba iné príznaky ako je len bolesť, mala by vyhľadať lekársku pomoc.

Uštipnutie osou

Uštipnutie osou

Uštipnutie osou

Osy sú farebne odlišné (odtiene hnedej, žltej a červenej); keď letia zadné nohy im visia. Často žijú pod odkvapom domov v hniezdach v tvare plástov. Málokedy sú agresívne, ale bodajú, ak sú vyrušené. Pretože osy nenechávajú po bodnutí žihadlo, môžu bodnúť viackrát.

Osie bodnutie je bolestivé, čo spôsobuje zmes chemikálií v osom žihadle, ktoré preniká do pokožky po jej bodnutí.

Štandardné bodnutie prináša malú lokálnu kožnú reakciu, ktorá spôsobí obeti krátkodobú pálčivú bolesť, po ktorej nasleduje opuch a červená stopa, ktorá po niekoľkých hodinách zmizne.

Niektorí ľudia môžu trpieť lokálnou alergickou kožnou reakciou, ktorá vedie k oveľa väčšiemu opuchu ako obvykle a zmiznutie trvá niekoľko dní. Niekedy môže opuch vystúpiť na alarmujúcu úroveň, ktorá pokryje veľkú časť ruky alebo nohy a príznaky môžu zmierniť lekárska pomoc.

Čo musíte urobiť ako prvé je skontrolovať, či je žihadlo stále v koži. Silné vyškrabanie okrajom kreditnej karty cez pokožku ho vyberie rovnako ako pinzeta, ale škrabanie je vhodnejšie ako stláčanie alebo ťahanie, čím sa uvoľní viac jedu. Rýchla reakcia zabráni menšiemu vylučovaniu jedu, a tým aj menšiemu podráždeniu, ale našťastie bodnutie zriedka zostane zachytené v koži.

Aplikácia studeného obkladu zmierňuje pálenie (priamy ľad môže v skutočnosti bolesť prehĺbiť). Chlad tiež znižuje prietok krvi v oblasti, čo zmierňuje opuchy a bolesť. Chladný obklad udržujte na danom mieste 10 minút a proces zopakujte

Neškriabte sa!

Dôležitým bodom je neškriabať uštipnutú oblasť, pretože škriabanie môže poškodiť pokožku, čím sa ďalej stáva otvorenou pre infekciu a pomalšie sa hojí.

Uhryznutie mravcom

Uhryznutie mravcom

Uhryznutie mravcom

Mravce sú malé, agresívne, červené a hniezda si vyrábajú z nečistôt. Tieto hniezda môžu byť ploché v piesočnatých oblastiach alebo vo vlhkých oblastiach. Mravce s najväčšou pravdepodobnosťou bodnú, ak človek šliapne na ich hniezdo. Bodnúť môžu viackrát.

Uhryznutie červeným mravcom je zvyčajne dosť bolestivé a nepríjemné, najmä keď je oblasť infikovaná a zapálená. Zvyčajne vyzerajú ako pľuzgiere s okolitou červenou oblasťou.

Aj keď je uhryznutie bolestivé, bolesť zvyčajne rýchlo prejde.

Uhryznutie blchou

Uhryznutie blchou

Uhryznutie blchou

Uhryznutie blchami má niekoľko bežných príznakov. Zvyčajne sa nachádza v zhlukoch na dolných končatinách a chodidlách. Je veľmi svrbiace a pokožka okolo každého uhryznutia môže byť bolestivá. V blízkosti miesta uhryznutia sa môže vyskytnúť žihľavka alebo vyrážka. Príznaky sa prejavia okamžite po uhryznutí.

Silné škrabanie sa môže poškodiť pokožku a potenciálne spôsobiť bakteriálnu infekciu v oblasti uhryznutia.

Ak je to možné, zabráňte poškriabaniu. Sledujte svoje uhryznutie na príznaky infekcie, vrátane pľuzgierov s bielou špičkou alebo vyrážky.

Štípance by ste mali umyť mydlovou vodou, vydezinfikovať a ak svrbí, priložiť na ne chladivý obklad alebo špeciálnu masť. Do niekoľkých hodín by mali samy zmiznúť.

Aj keď sú tieto uhryznutia nepríjemné, sú našťastie neškodné.

Uštipnutie sršňom

Uštipnutie sršňom

Uštipnutie sršňom

Na stromoch a kríkoch žijú sršne žltej a bielej farby. Materiál, z ktorého vyrábajú hniezda, sa podobá papierovej drti. Sršne zaútočia, keď ich vyprovokujete (ak ich napríklad vyrušia vibrácie kosačky).

Rovnako ako obyčajná osa, aj sršeň má v chrbte žihadlo naplnené jedom, ktoré slúži ako zbraň na útok na jeho korisť a na obranu v prípade pocitu ohrozenia.

Vo všeobecnosti je žihadlo sršňa zvyčajne veľmi podobné ako u bežnej osy, ale pretože je o niečo väčšie, množstvo jedu, ktoré vpichne, je väčšie.

Typické príznaky uhryznutia tohto hmyzu sú zvyčajne lokálne, vrátane svrbenia, začervenania, opuchu a bolesti v oblasti, kde došlo k bodnutiu, a príznaky, ktoré trvajú najmenej 24 hodín.

Príznaky však môžu byť závažnejšie u alergických ľudí a rizikovej populácie, u ktorých sa okrem bežných miestnych príznakov môže vyskytnúť dýchavičnosť, závraty, tráviace ťažkosti až strata vedomia.

Ak ste sa stali obeťou tohto hmyzu, musíte vedieť, čo robiť, aby ste utíšili príznaky vyvolané jeho bodnutím, a vyhli sa tak ďalším komplikáciám.

Prvým krokom, ktorý musíte dodržať, je opatrné odstránenie žihadla pomocou pinzety a následné opláchnutie postihnutého miesta veľkým množstvom vody a neutrálnym mydlom.

Aj keď sa dajú lokálne príznaky zlepšiť pomocou jednoduchej pomáda na bodnutie, v prípade alergikov môžu ísť o závažnejšie reakcie vyžadujúce okamžitú lekársku pomoc, preto je po takomto prípade vhodné vyhľadať špecialistu, ktorý vykoná príslušnú diagnózu a podľa prípadu vykoná najvhodnejšiu liečbu.

Domáce prostriedky na štipance od sršňa

Tieto domáce prostriedky môžete použiť nie len na štipance od sršňa, ale aj od iných druhov hmyzu, ako napr.: osa, včela, ovad, komár.

Ocot

Praktickým a veľmi účinným prírodným liekom, ktorý vo svojej kuchyni určite nájdete, je ocot.

Po vytiahnutí žihadla by ste mali cez oblasť bodnutia položiť bavlnu namočenú v octe a nechať ju pôsobiť niekoľko minút. Všimnete si, ako sa zmierňuje svrbenie a bolesť charakteristická pre bodnutie tohto hmyzu.

Cesnak

Ďalším skvelým prostriedkom na riešenie problému je cesnak. Chyťte strúčik cesnaku a prerežte ho na polovicu. Pretrite ňou uštipnutie a zmiernite tak svrbenie a zápal.

Čajovníkový olej

Čajovníkový olej je dobrou alternatívou na zlepšenie miestnych príznakov tohto bodnutia hmyzom. Musíte si len vziať bavlnu a ponoriť ju do trochy oleja zriedeného vo vode a potom ju použiť na oblasť uštipnutia, čo ju pomôže dezinfikovať.

Uhryznutnie svrabom

Uhryznutnie svrabom

Uhryznutnie svrabom

Čo je presne svrab? Jedná sa o napadnutie parazitmi, ktoré spôsobujú mikroskopické roztoče, konkrétne zákožka svrabová. Samička kladie do zrohovatenej pokožky vajíčka. Svrab sa zvyčajne objavuje ako vyrážka s malými nafúknutými pľuzgieriky. Neustále máte potrebu sa škriabať, pretože vás to intenzívne svrbí.

Na vine môže byť nedostatočná, alebo naopak prehnaná hygiena. Svrab sa tiež prenáša dlhotrvajúcim priamym kontaktom s kožou a je vysoko nákazlivý. Pre správnu diagnózu musíte navštíviť lekára, ktorý vám následne odporučí ďalší postup. Všeobecne sa ale svrab lieči krémami a masťami s obsahom látok, ktoré zákožky zničia a je dôležité, aby boli liečení aj ostatní členovia domácnosti. Od úporného svrbenia môžu uľaviť antihistaminiká alebo kortikoidy a dôsledné premasťovanie kože.

Zaujímavosť

Uhryznutie pavúkom

Uhryznutie pavúkom

Uhryznutnie pavúkom

Dva z najnebezpečnejších uhryznutí pavúkom pochádzajú od Black Widows a Brown Recluse. Radi sa schovávajú na tmavých, vlhkých miestach a toto uhryznutie môže byť smrteľné, ak nie je rýchlo ošetrené.

Ak chcete zistiť uhryznutie pavúkom, pozrite sa na postihnutú oblasť. Ak uvidíte dve červené bodky známe ako „schematické body“, okamžite vyhľadajte pomoc - najmä ak žijete v oblasti, kde sa bežne vyskytujú jedovaté pavúky.

familytoday.com, verywellhealth.com, healthline.com, zeny.iprima.cz